549300LC2ER06GDV65652022-01-012022-12-31549300LC2ER06GDV65652021-01-012021-12-31549300LC2ER06GDV65652022-12-31549300LC2ER06GDV65652021-12-31549300LC2ER06GDV65652020-12-31549300LC2ER06GDV65652020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LC2ER06GDV65652020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300LC2ER06GDV65652020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LC2ER06GDV65652020-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300LC2ER06GDV65652020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LC2ER06GDV65652020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300LC2ER06GDV65652021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LC2ER06GDV65652021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300LC2ER06GDV65652021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LC2ER06GDV65652021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300LC2ER06GDV65652021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300LC2ER06GDV65652021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LC2ER06GDV65652021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300LC2ER06GDV65652021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LC2ER06GDV65652021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300LC2ER06GDV65652021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LC2ER06GDV65652021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300LC2ER06GDV65652022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LC2ER06GDV65652022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300LC2ER06GDV65652022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LC2ER06GDV65652022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300LC2ER06GDV65652022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300LC2ER06GDV65652022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300LC2ER06GDV65652022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300LC2ER06GDV65652022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300LC2ER06GDV65652022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300LC2ER06GDV65652022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300LC2ER06GDV65652022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember
Års- & hållbarhets -
redovisning 2022
Förflyttar människor, material och företag säkert till nya höjder.
Kalender
Årsstämman för räkenskapsåret 2022
kommer att hållas den 4 maj 2023.
Delårsrapport för perioden januari–mars 2023
publiceras den 3 maj 2023.
Delårsrapport för perioden januari–juni 2023
publiceras den 20 juli 2023.
Delårsrapport för perioden januari–september 2023
publiceras den 24 oktober 2023.
Kontakt
Tel +46 8 402 14 40
www.alimakgroup.com
Alimak Group AB
ALIG, SE0007158910
Vid eventuella skillnader mellan den svenska och den engelska versionen
av årsredovisningen är det den svenska versionen som gäller.
På omslaget: Flera Alimak Scando 650- och Alimak Mammoth-bygghissar
– Newfoundland Tower i Canary Wharf, London, Storbritannien.
I KORTHET
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
VD-ord 2022
Föryttar människor, material
och företag säkert till nya höjder
STRATEGI OCH MÅL
Omvärld, trender
och drivkrafter
Programmet New Heights
Koncernens mål och resultat 2022
DIVISIONER
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
HÅLLBARHET
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU:s taxonomi
Styrelsens underskrifter för den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande om den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
STYRELSERAPPORT
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens rapport över
totalresultat
Koncernens rapport över
nansiell ställning
Koncernens kassaödesanalys
Sammanställning över förändringen
av eget kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets kassaödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
ÖVRIGT
Nyckeltal
Aktien
Information till aktieägare
Denitioner
Detta är en interaktiv
och klickbar pdf.
Det går lätt att hoppa mellan olika
avsnitt med hjälp av navigerings-
menyn överst på sidan för de
olika kapitlen och med respektive
undermeny till vänster.
Via logotypen ovan kommer
du tillbaka till den här sidan.
Med pilsymbolen uppe i övre
högra hörnet
går du tillbaka
tillsidan du var på innan.
Årsredovisning 20222
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
DIVISIONEN CONSTRUCTION
Construction utvecklar, tillverkar, säljer,
underhåller och hyr ut ett brett utbud
av bygghissar, plattformar och mast-
klättringsplattformar under varumärket
Alimak. Dessa används temporärt i
samband med bygg- och renoverings
-
projekt över hela världen. Vi säljer även
koncernens begagnade byggprodukter,
huvudsakligen från den egna hyresottan.
Divisionen erbjuder även tjänster så -
som montering, demontering, under -
håll, driftassistans, transport och för
-
säkring.
DIVISIONEN FACADE ACCESS
Divisionen erbjuder permanent installe-
rad utrustning och system som möjlig-
gör regelbunden åtkomst till byggnads-
fasader. Utrustningen används vanligtvis
för att tillhandahålla permanent åtkomst
till byggnaders och andra strukturers
ytter fasad i underhållssyfte, bland annat
för rengöring och byte av skadade fasad -
paneler, lampor och fönster. De perma
-
nenta åtkomstlösningarna används
även på infrastruktur som arenor, yg
-
platser, sjukhus, broar och industrian-
läggningar för samma ändamål.
Alimak Group i korthet
Alimak Group är en världsledande global leverantör av håll-
bara vertikala transportlösningar och lösningar för arbete
på höjd, noterat på Nasdaq OMX Stockholm. Med närvaro
i mer än 120 länder utvecklar, tillverkar, säljer och utför vi
service på koncernens transportlösningar och lösningar för
arbete på höjd, med fokus på att tillföra kundvärde genom
högre säkerhet, ökad produktivitet och bättre kostnads-
effektivitet.
Alimak Groups produkter och lösningar saluförs under
varumärkena Alimak, Tractel, CoxGomyl, Manntech, Avanti
och Scanclimber.
Koncernen grundades 1948 i Skellefteå, har sitt huvud-
kontor i Stockholm och omkring 3100 medarbetare globalt.
DIVISIONEN HEIGHT SAFETY
& PRODUCTIVITY SOLUTIONS
Divisionen omfattar vårt varumärke
Tractel, en världsledande specialiserad
aktör som levererar tillförlitliga, inno-
vativa och högkvalitativa lösningar och
tjänster för arbete på hög höjd. Divi si-
onen har kunder inom industri och
byggbranschen samt inom energi-,
telekom- och infrastruktursegmenten.
Alla kunder får stöd genom omfattande
service- och supportlösningar. Tractel är
världskänt för hissanordningar med
stållina.
DIVISIONEN INDUSTRIAL
Industrial har ett brett utbud av hissar
och plattformar för permanent bruk
under varumärket Alimak i en rad olika
branscher och krävande miljöer, exem
-
pelvis hamnar och varv, kraftverk, olja
och gas samt cement. Tack vare ett
nära samarbete med kunderna och vår
närvaro i alla geograska regioner, både
inom försäljning och service, kan vi
erbjuda kunderna ny utrustning med
lång livslängd och en helhetslösning
anpassad efter deras specika miljö
och behov.
DIVISIONEN WIND
Wind erbjuder åtkomstlösningar för
säkert arbete i vindkraftverk över hela
världen, såväl på land som till havs.
Under varumärket Avanti säljer divisio
-
nen mycket tillförlitliga produkter såsom
servicehissar, stegar och fallskyddssys
-
tem. Utöver att tillhandahålla högkvali-
cerade tjänster anordnar Wind även
kurser i underhåll. Den stora geogra
-
ska närvaron ger en effektiv leverans-
kedja till tillverkare av vindkraftverk
samt till OEM-företag samt exibel
och snabb respons i fråga om tjänster.
1) Divisionens andel av koncernens totala omsättning som om Tractel hade förvärvats 1 Januari 2022. Tabellerna har inte
granskats av bolagets revisorer.
Andel av
koncernens
intäkter
1
32%
Andel av
koncernens
intäkter
1
25%
Andel av
koncernens
intäkter
1
18%
Andel av
koncernens
intäkter
1
17%
Andel av
koncernens
intäkter
1
8%
Årsredovisning 20223
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
VD-ord 2022
Förytta människor,
material och företag
säkert till nya höjder
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
Alimak Group har ett globalt nätverk av försäljningskontor
ochdistributörer som täcker in er än 120 länder. Den globala
organisationen placerar Alimak Group nära kunderna, vilket
ger god kännedom om deras verksamheter och skapar lång-
siktiga relationer. Dessutom gynnas kunderna av en unik
kombination av internationell och lokal service och support.
Koncernen i världen
Alimak Group har försäljning i över 120 länder
Alimak Groups försäljningskontor
Intäkter, MSEK
4 512
Intäkter per region, %
A) Europa, 40
B) APAC, 33
C) Americas, 27
D) Övriga världen, 0
A
B
C
Medarbetare per 31 december 2022
3 100
Medarbetare per region, %
A) Europa, 62
B) APAC, 24
C) Americas, 14
D) Övriga världen, 0
AB
C
Årsredovisning 20224
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
VD-ord 2022
Förytta människor,
material och företag
säkert till nya höjder
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
Året i korthet
Under 2022 fortsatte Alimak Group att verkställa programmet
New Heights. Programmet levererar en accelererad lönsam
tillväxt med rekordhög orderingång och rörelsemarginal.
Under 2022 fortsatte vi vvår produktutveckling och levere-
rade era spännande produkter och servicelösningar, såsom
CoxGomyl 4000-serien som är en lättare produkt för fasad-
åtkomst med ett minskat miljöavtryck, och ME-marinhissen
som blev den första hissen i världen som godkänts enligt
DNV-ST-0495-standarden. Med servicehissen Barracuda XL
kommer vi att kunna hantera en ny generation vindkraftverk
till havs.
Den 18 juli tillkännagav Alimak Group förvärvet av Tall Crane
Equipment LTD – en kanadensisk leverantör av hiss- och
kran uthyrningstjänster. Förvärvet skapar en god grund för
attbredda koncernens erbjudande av nya och begagnade
pro dukter och adderar en helägd verksamhet i Kanada.
Orderingång, MSEK
4 784
EBITA, MSEK
603
Kassaöde från den löpande verksamheten, MSEK
501
Viktiga händelser under 2022
Den 21 november slutfördes
förvärvet av Tractel och inte-
grationen påbörjades.
En ny koncernstruktur
skapades med fem divisioner:
Facade Access, Construction,
Industrial, Wind och en ny
division Height Safety &
Productivity Solutions.
Årsredovisning 20225
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
VD-ord 2022
Förytta människor,
material och företag
säkert till nya höjder
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
Den 2 augusti tillkännagavs förvärvet av Tractel, en världsle-
dande specialist på säkerhet på hög höjd. Förvärvet är trans-
formativt och accelererar Alimak Groups strategi för lönsam
tillväxt. Förvärvet skapar en mycket lönsam global leverantör
av hållbara vertikala accesslösningar för arbete på hög höjd,
med sammanlagda årliga intäkter på mer än 6,5 miljarder SEK.
Den strategiska granskningen av Division Wind avsluta-
des. Baserat på de möjligheter som identierats genom
förvärvet av Tractel och den ökade efterfrågan på förnybar
energi, beslutade styrelsen att fortsätta utveckla divisionen
som en delav Alimak Group.
Den 2 september hölls en extra bolagsstämma där beslut
fattades att bemyndiga styrelsen att ta beslut om emittering
av nya aktier motsvarande en maximal emissionslikvid på 2,5
miljarder SEK, detta för att möjliggöra och skapa exibilitet att
optimera bolagets kapitalstruktur och strategiska initiativ.
I oktober ingick Alimak Group ett strategiskt partnerskap
med OO Software. Genom att använda deras produkt Service
Protocol, ett webbaserat verktyg för fältservice, kan vi ytter-
ligare stärka vår serviceverksamhet baserat på realtidsdata
samtidigt som backofce-arbetet automatiseras.
Uppdaterad Koncernledning. Sylvain Grange, före detta
CFO för Tractel, utsågs till ny CFO för Alimak Group och
Philippe Gastineau, tidigare vd för Tractel, utsågs till Senior
EVP för Facade Access samt Height Safety & Productivity
Solutions. Vidare utsågs Johnny Nylund till Kommunikations-
chef. Johnny Nylund tillträdde sin nya tjänst den 9 januari 2023.
Sylvain Grange Philippe Gastineau Johnny Nylund
Årsredovisning 2022
6
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
VD-ord 2022
Förytta människor,
material och företag
säkert till nya höjder
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
Året i nyckeltal
Orderingång
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
202220212020
MSEK
Orderingång
Orderingången ökade med 27%
jämfört med föregående år, med
en organisk ökning på 9% till
4784MSEK.
Intäkter
0
1 000
2 000
3 000
4 000
202220212020
MSEK
Intäkter
Intäkterna ökade med 21% jämfört
med föregående år, med en orga-
nisk ökning på 3% till 4512MSEK.
Lönsamhet
0
10 0
200
300
400
500
600
0
5
10
15
20
202220212020
MSEK
%
EBITA
EBITA-marginal
EBITA ökade till 603MSEK,
med en marginal på 13,4%.
Kassaöde
0
10 0
200
300
400
500
600
202220212020
MSEK
Kassaöde från den löpande
verksamheten
Kassaöde från den löpande verk-
samheten uppgick till 501MSEK.
Nyckeltal
2022 2021 2020 2019 2018
Orderingång, MSEK 4784 3772 3761 4363 4621
Intäkter, MSEK 4512 3728 3740 4587 4320
Rörelseresultat just. (EBITA just.), MSEK 616 483 396 629 555
Rörelseresultat just. (EBITA just.), % 13,6 13,0 10,6 13,7 12,8
Rörelseresultat (EBITA), MSEK 603 483 319 608 491
Rörelseresultat (EBITA), % 13,4 13,0 8,5 13,3 11,4
EBIT, MSEK 546 448 278 565 439
Periodens resultat, MSEK 382 307 183 394 344
Resultat per aktie SEK 7,04 5,68 3,37 7,28 6,35
Kassaöde från den löpande verksamheten, MSEK 501 646 505 502 240
Utdelning, SEK 3,65
1
3,30 3,00 1,75
3
2,75
Skuldsättningsgrad (nettoskuld/EBITDA) 8,00
2
0,55 1,50 1,33 1,55
1) Enligt styrelsens förslag, baserat på utställda aktier vid årets slut, justerat för antal egna aktier.
2) Skuldsättningsgrad inkluderar EBITDA för endast 5 veckor från Tractel.
3) Sänkt till följd av osäkerhet på marknaden som orsakats av covid-19. Styrelsens tidigare förslag var en utdelning på 3,25 SEK per aktie.
Årsredovisning 20227
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
VD-ord 2022
Förytta människor,
material och företag
säkert till nya höjder
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
VD-ord 2022
2022 var ett mycket bra och viktigt år för Alimak Group, och vi fortsatte att framgångsrikt genomföra
våra initiativ för lönsam tillväxt i linje med New Heights-programmet. Med en kundorienterad, decen-
traliserad, kostnadseffektiv och medarbetarorienterad organisationen uppnådde vi rekordhög order-
ingång och rörelsemarginal. Vi välkomnade också omkring 1100 kvalicerade medarbetare till Alimak
Group genom förvärven av Tractel och Tall Crane.
Det är tillfredsställande att konstatera att vi under året leve-
rerade på New Heights-programmet. Det lanserades i oktober
2020 och efter att vi framgångsrikt slutfört de båda första
stegen – att etablera basen och säkerställa marginalförbätt-
ringar – gick vi in i 2022 med fokus på den tredje och slutliga
fasen: lönsam tillväxt.
Vi lyckades uppnå det nansiella mål vi satt upp för året,
med rekordsiffror för orderingång och rörelsemarginal. Det
visar att den strategiska inriktning som fastslogs i New
Heights-programmet var rätt och att vår affärsmodell, som
bygger på ett decentraliserat och kundcentrerat arbetssätt,
säkerställer att vi förstår kundernas behov och att vi levererar
de produkter, lösningar och tjänster som efterfrågas på ett
ännu bättre sätt.
DIGITALISERING OCH HÅLLBARHET
I FOKUS FÖR INNOVATION
Under året fortsatte vi vår produktutveckling och levererade
era spännande produkter och servicelösningar, såsom
Cox- Gomyl 4000-serien som är en lättare produkt för fasad -
åtkomst med ett minskat miljöavtryck, och ME-marinhissen
som blev den första hissen i världen som godkänts enligt
DNV-ST-0495-standarden. Med servicehissen Barracuda XL
kommer vi att kunna hantera en ny generation vindkraftverk
till havs. Fortsatt produkt- och tjänsteutveckling är viktigt för
att säkerställa tekniskt ledarskap och lönsamma tillväxtmöjlig-
heter. Inför 2023 har vi era spännande uppdateringar och
lanseringar som kommer att kommuniceras under året.
Tillgång till rätt information i rätt tid är avgörande för att våra
kunder ska kunna utnyttja maskinerna på bästa sätt. Under
2022 lanserade vi de första pilotversionerna av kundportaler
med tillgång till tekniska manualer, realtidsdata och service in-
formation. Våra produkter har en livslängd på 20 till 30 år, och
genom vår unika globala serviceorganisation, i kombination
med ett digitalt erbjudande, kan vi optimera värdet för våra
kunder under våra lösningars hela livslängd. Med intelligen-
tare maskiner, tillgång till realtidsdata, kundportaler, digitala
manualer och smarta serviceverktyg kommer vi inte bara att
tillföra extra kundvärde, utan också avsevärt förbättra möjlig-
heten att minska utsläppen inom Scope 3.
Under året har vi gjort goda framsteg mot vårt hållbarhets-
mål att minska våra koldioxidutsläpp med 30% genom hela
värdekedjan fram till 2025. Under 2022 arrangerade vi också –
för första gången – en global hållbarhetsvecka. Syftet var att
engagera och inspirera alla anställda att lära känna och bidra
till koncernens strategi. Resultatet var mycket positivt och vi
kommer att fortsätta med liknande insatser framöver. Jag är
stolt över att vårt arbete också har lett till ett nt erkännande
– Alimak Group rankas nu på plats 19 bland de mest hållbara
börsnoterade bolagen i Sverige (rankning gjord av Lunds uni-
versitet och Dagens Industri). Under året förvärvade vi 45%
av aktierna i OO Software, ett programvaruföretag i Borås.
Genom att använda deras produkt Service Protocol, ett web-
baserat verktyg för servicehantering, kan vi ytterligare för-
bättra vår serviceverksamhet.
Årsredovisning 20228
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
VD-ord 2022
Förytta människor,
material och företag
säkert till nya höjder
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
FÖRVÄRVET AV TRACTEL ÄR TRANSFORMATIVT
Den 21 november slutförde vi förvärvet av Tractel, vårt största
förvärv någonsin och som tydligt passar ihop med Alimak
Groups strategi och företagskultur. Förvärvet av Tractel stärker
vår globala marknadsposition, vårt erbjudande av produkter
och lösningar ytterligare och breddar vår kundbas. Förvärvet
är transformativt och påskyndar vår resa mot att fullt ut ta till-
vara på koncernens värdepotential. Integrationen löper på väl
och jag är mycket nöjd med det engagemang och ansvars-
tagande som nns inom hela organisationen.
Jag är övertygad om att Tractel-förvärvet kommer att skapa
betydande aktieägarvärde över tid. Tractel är ett högpreste-
rande företag som har en stabil affärsmodell och som har
levererat höga marginaler i mer än 15 års tid. Förvärvet ger
kommersiella synergier som vi har börjat att dra nytta av.
Vi välkomnade mer än 1 000 kvalicerade medarbetare från
Tractel som 2022 blev en del av Alimak Group. Jag är mycket
glad över att Tractels ledningsgrupp har tagit ledande befatt-
ningar inom koncernen. Tillsammans är vi redan på god väg
att ta bolaget till nya höjder. Under 2023 kommer vi att upp-
datera våra divisionsstrategier och nansiella mål för att fullt
ut ta tillvara affärspotentialen, med utgångspunkt i den nya
utökade koncernen.
Ännu ett viktigt förvärv var Tall Crane Equipment Ltd, ett
kanadensiskt hiss- och kranuthyrningsföretag som tillför en
helägd verksamhet i Kanada med betydande tillväxtmöjligheter.
ÖKAD LÖNSAM TILLVÄXT
I en utmanade makromiljö levererade Alimak Group god orga-
nisk tillväxt och ökad lönsamhet under 2022. Justerad EBITA
för Alimak Group ökade med 28% för helåret till 616 MSEK
vilket motsvarar en marginal om 13,6% jämfört med 13,0%
2021, och med resultatförbättringar för samtliga divisioner.
Orderingången var vid årets slut rekordhög och vi gick in
i2023 med ett starkt momentum.
När vi tittar närmare på resultatet för våra fem divisioner
redovisade Construction bra tillväxt och stabila marginaler
under året, trots en ökad osäkerhet på marknaden. Tractels
verksamhet för temporär åtkomst (Temporary Access) med
kuggstångsteknik, Scanclimber, ingår nu i divisionen och
breddar vår portfölj. Tillskottet av deras mastklättringsplattfor-
mar, och andra produkter, kompletterar vårt produktutbud och
stärker vår globala marknadsställning ytterligare.
För Industrial var både orderingång och intäkter stabila i alla
regioner under året. Utvecklingen av vår kund- och segment-
fokuserade strategi gav tydliga effekter på tillväxten. Vi ser en
fortsatt hög efterfrågan inom huvudsegmenten, både i fråga
om ny utrustning och tjänster.
Facade Access uppvisade också en stabil tillväxt under året,
även om vi inte kunde höja marginalerna i linje med våra
ambitioner. De främsta orsakerna var ökade råvarukostnader
och leveransutmaningar till följd av kriget i Ukraina. Trac- tels
organisation för permanent åtkomst (Permanent Access), en
” Det är tillfredsställande att konstatera att vi levererade på New Heights-programmet.
Vi har under året fortsatt att framgångsrikt driva våra initiativ för lönsam tillväxt.”
Årsredovisning 20229
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
VD-ord 2022
Förytta människor,
material och företag
säkert till nya höjder
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
mycket lönsam, stabil och framgångsrik verksamhet, ingår nu
i divisionen Facade Access och ger möjlighet att bygga upp
en global marknadsledande ställning genom den utökade
kundbasen och kombinerade portföljen. Det kommer att ta
tidatt öka divisionens lönsamhet till där vi vill vara, men vi
vetvad vi behöver göra. Det känns också betryggande att
divi sionen nu leds av Tractels tidigare VD, Philippe Gastineau.
Inom Wind-divisionen var vårt fokus under 2022 på mins-
kade kostnader, ökad produktutveckling och förbättrade mar-
ginaler framgångsrikt, och vi är nu mycket väl positionerade
inför 2023. En strategisk översyn av Wind-divisionen inleddes
i februari 2022, med slutsatsen att fortsätta utveckla divisio-
nen som en del av Alimak Group, baserat på de möjligheter
som identie- rats genom den förväntade ökade efterfrågan
på förnybar energi och synergimöjligheter genom förvärvet
avTractel.
Den nya divisionen för höjdsäkerhet och produktivitet,
Height Safety & Productivity Solutions, bildades i november,
efter att förvärvet av Tractel hade slutförts. Divisionen är
mycket lönsam och främst inriktad på attraktiva nischmark -
nader runt om i världen. Lösningarna säljs främst genom ett
globalt nätverk av återförsäljare. Vi ser spännande möjlig heter
att fortsätta utöka divisionens utbud av produkter och tjänster,
samtidigt som vi utforskar möjligheterna till ökad korsförsälj-
ning och fortsatt expansion av verksamheten.
VÅRA MEDARBETARE ÄR VÅR VIKTIGASTE TILLGÅNG
På Alimak Group eftersträvar vi att vara en attraktiv arbetsgi-
vare som attraherar, utvecklar och behåller kompetenta och
moti- verade medarbetare. Vi kan erbjuda en spännande
arbetsplats med tydliga utvecklingsmöjligheter genom ett
nära samarbete med kunderna, med stort ansvarstagande
och närhet till verk- samheten. Alimak Group är en arbetsplats
där människor med olika bakgrund och erfarenhet möts, och
jag är stolt över vad bolaget har lyckats leverera under året. Vi
har stöttat våra kunder med lösningar som ger nytta och tagit
viktiga steg på vår lönsamma tillväxtresa.
Under 2023 förutser vi en fortsatt makroekonomisk och
geopolitisk osäkerhet. Vi är väl rustade att navigera i den
utmanande affärsmiljön, i nära samarbete med våra kunder
och affärspartners, så att vi kan fortsätta att genomföra vår
agenda för hållbar, lönsam tillväxt. Vår verksamhet stöds av
megatrender, av vilka urbanisering, hållbarhet, ökat byggande
på höjd och ökade investeringar i hälsa, säkerhet och pro-
duktivitet är viktiga drivkrafter.
2022 var ett framgångsrikt år för Alimak Group. Jag vill tacka
alla våra medarbetare för deras engagemang och arbete under
året. Tillsammans fortsätter vi att nå nya höjder.
Ole Kristian Jødahl
VD och koncernchef
” Förvärvet av Tractel är transformativt och påskyndar vår resa mot att fullt ut ta tillvara
på koncernens värdepotential. Integrationen löper på väl och jag är mycket nöjd med
engagemanget och ansvarstagandet som finns inom hela organisationen.”
Årsredovisning 202210
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
VD-ord 2022
Förytta människor,
material och företag
säkert till nya höjder
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
Förytta människor, material
och företag säkert till nya höjder
MARKNADSTILLVÄXT SOM
STÖDS AV GLOBALA TRENDER
Vår verksamhet stöds av megatrender, där urbanisering,
hållbarhet, ökat byggande på höjd samt ökade investeringar
i hälsa, säkerhet och produktivitet är viktiga drivkrafter. Alimak
Group har goda möjligheter att dra nytta av dessa trender,
både på etablerade och växande marknader.
EFFEKTIV ORGANISATION
Våra medarbetare är vår viktigaste tillgång. Genom att arbeta
nära våra kunder, med en hög grad av ansvarstagande och
genom att vara nära verksamheten ser vi till att projekten han-
teras på ett effektivt och smidigt sätt. Med en decentraliserad
organisation och fullt resultatansvar säkerställer vi kontinuer-
liga förbättringar och utveckling som ger de bästa och mest
effektiva lösningarna för våra kunder.
LÅNG HISTORIA AV LÖNSAMHET
OCH KASSAGENERERING
Alimak Group har en lång historia av god lönsamhet och stark
kassagenerering tack vare koncernens kostnadseffektiva pro-
duktionsverksamhet, sunda nanser och höga andel intäkter
från eftermarknadstjänster. Under 2022 fortsatte Alimak
Group att leverera på New Heights-programmet, som syftar
till att fullt ut realisera koncernens värdeskapande potential,
samtidigt som betydande framsteg gjordes på vår tillväxtresa
med lönsamhet.
GLOBAL MARKNADSPOSITION
OCH STARKA VARUMÄRKEN
Alimak Group är en global leverantör av hållbara vertikala pre-
miumlösningar med väletablerade och välrenommerade varu-
märken, djup kunskap om marknaden och en installerad bas
med ett globalt fotavtryck. Den marknadsledande positionen,
den breda geograska representationen inom alla industriseg-
ment och en väldiversierad portfölj av produkter och tjänster
skapar stabilitet och motståndskraft i verksamheten.
ATTRAKTIV AFFÄRSMODELL MED STABILA
INTÄKTER FRÅN EFTERMARKNADEN
Koncernens verksamhet omfattar hela värdekedjan från pro-
duktutveckling, tillverkning, marknadsföring, distribution och
försäljning till eftermarknadstjänster, vilket bidrar till stabila
intäkter och god lönsamhet. Alimak Groups breda utbud av
eftermarknadstjänster, som huvudsakligen är kopplade till
koncernens installerade bas, är en viktig bidragande faktor till
stabiliteten i kassaödet och bidrar till mervärde för kunder
genom en lång produktlivslängd.
FÖRVÄRVET AV TRACTEL PÅSKYNDAR
STRATEGIN FÖR LÖNSAM TILLVÄXT
Förvärvet av Tractel är transformativ vad gäller Alimak Groups
strategi för lönsam tillväxt. Kombinationen medför betydande
kommersiella synergier och tillväxtmöjligheter, vilket inklude-
rar en betydligt bredare kundbas, en utökad produktportfölj
och en stärkt global serviceorganisation. Den möjliggör även
ökat kundvärde genom säkra, hållbara och effektiva lösningar
för både tillfälliga och permanenta installationer.
Intäktstillväxt EBITA-marginal
-15
-10
-5
0
5
10
202220212020
%
0
3
6
9
12
15
202220212020
%
Intäkterna ökade med 21%
jämfört med föregående år.
För värven hade en positiv effekt
om 8%. Den organiska tillväxten
var 3%.
Marginalen ökade med 0,4
procentenheter till 13,4%.
Årsredovisning 2022
11
Alimak Group i korthet
Koncernen i världen
Året i korthet
Året i nyckeltal
VD-ord 2022
Förytta människor,
material och företag
säkert till nya höjder
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTI KORTHET
Strategi
och mål
Årsredovisning 202212
Omvärld, trender
och drivkrafter
Programmet New Heights
Våra kundlöften
Koncernens mål
och resultat 2022
I KORTHET DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTRATEGI OCH MÅL
Omvärld, trender och drivkrafter
Megatrender som påverkar omvärlden driver och påverkar Alimaks marknad. Väsentliga globala trender som utgör grunden för
marknadstillväxt är urbanisering, digitalisering och hållbarhet. Alimak har goda möjligheter att dra nytta av dessa trender på både
etablerade marknader och tillväxtmarknader, och vara en del av lösningen mot en mer hållbar värld.
Urbanisering
Världens växande befolkning och fortsatta urbanise-
ring driver på trenden mot förtätning i megastäder
samt framväxt av s.k. ”15-minuters städer* som
domineras av höga byggnader. Framväxten av
dessa städer genererar ökade investeringar i infra-
struktur samt ökad aktivitet inom bygg- och indu-
strisektorn, vilket ökar efterfrågan på vertikala trans-
portlösningar.
SÅ MÖTER ALIMAK TRENDEN
Alimak Group, som har närvaro i er än 120 länder,
utvecklar, säljer och tillhandahåller service för vertikala
transportlösningar för professionellt bruk, med fokus på
att öka kundvärdet genom ökad säkerhet, ökad resurs-
effektivitet och högre produktivitet. Genom att erbjuda
produktuppgraderingar och renoveringar som en del
itjänsteutbudet kan livslängden förlängas för alla lös-
ningar, vilket tillför ett långsiktigt värde för kunder,
ägare, miljön och samhället.
* Stadens invånare ska kunna nå service och tjänster inom ”15 minuter”
Digitalisering
Industri 4.0, automation och stora datamängder (s.k. Big
data) möjliggör utveckling av nya produkter och tjänster,
bland annat uppkopplade service- och supporttjänster, med
syfte att öka produktiviteten och förbättra hållbarheten för
produktägaren.
SÅ MÖTER ALIMAK TRENDEN
Genom att erbjuda digitala lösningar förbättrar Alimak kundupp-
levelsen, bidrar till att effektivisera service och den dagliga
användningen av Alimaks hissar samt skapar förutsättningar för
ett minskat klimatavtryck. Med BIM-modeller kan planerings-
fasen för ett nybyggnads- eller industriprojekt utföras på ett mer
effektivt sätt. Med intelligentare maskiner, tillgång till realtids-
data, kundportaler och digitala manualer och smarta service-
verktyg kommer vi både att få ett mer konkurrenskraftigt erbju-
dande och öka möjligheten att minska utsläppen i Scope 3.
Detta genom exempelvis förbättrad drift ute hos kunderna,
större mängd service som kan utföras på distans vilket bidrar till
minskat resande och bättre möjligheter att ha rätt reservdelar
tillgängliga för att undvika ygfrakt etc.
Detta bidrar till att minska den totala ägandekostnaden och
möjliggör mer proaktiva och hållbara lösningar. En hög digitalise-
ringsgrad möjliggör även fortsatt effektivisering och utveckling
av verksamheten.
Hållbarhet
I spåren av klimatförändringar och andra globala utmaningar,
exempelvis kopplat till människors hälsa och säkerhet samt
mänskliga rättigheter, ökar också insikten om att kraftfulla
åtgärder behövs för en hållbar utveckling. Förväntningar och
krav på ett ansvarsfullt hållbarhetsarbete växer från kunder
och intressenter. Dessutom medför ökade regulatoriska krav
på bättre resurseffektivitet, minskat klimatavtryck och ökade
krav på människors hälsa och säkerhet att företagen vill säker-
ställa en hållbar verksamhet i hela värdekedjan.
SÅ MÖTER ALIMAK TRENDEN
Utifrån vår väsentlighetsanalys inriktar vi vårt hållbarhetsarbete till
de områden där vi har största påverkan på ekonomi, miljö och
människor. Säkerheten kommer alltid främst för Alimak Group. Ökat
fokus på säkerhet liksom ökad efterfrågan på resurs- och energief-
fektiva accesslösningar som minskar kundernas klimatavtryck driver
efterfrågan på Alimaks tjänster och produkter. Alimak strävar efter
att agera med hög affärsetik och att säkerställa en hållbar verksam-
het genom hela värdekedjan. Koncernen har denierat tydliga håll-
barhetsmål, däribland målet att koldioxidavtrycket ska minskas med
30% till 2025 inom hela värdekedjan (scope 1, 2 och 3).
MEGATRENDER
Årsredovisning 202213
Omvärld, trender
och drivkrafter
Programmet New Heights
Våra kundlöften
Koncernens mål
och resultat 2022
I KORTHET DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTRATEGI OCH MÅL
Programmet New Heights
– strategisk plan för lönsam tillväxt
Under 2022 fortsatte Alimak Group att verkställa strategin för en ökad lönsam tillväxt och genomförde
de strategiska förvärven av Tractel och Tall Crane Equipment. Förvärvet av Tractel ökar tempot i Alimak
Groups strategi för lönsam tillväxt och skapar en global leverantör av säkra och hållbara premiumlösningar
för arbete på hög höjd, med en mycket god lönsamhet och en årlig omsättning på drygt 6,5 miljarder SEK.
New Heights-programmet består av följande tre steg:
1. ETABLERA BASEN
Under 2020 genomfördes en omorganisation som det första
steget i New Heights-programmet. Koncernen organiserades
i fyra kundcentrerade divisioner: Construction, Facade
Access, Industrial och Wind. Den nya organisationen trädde
ikraft den 1 januari 2021.
Under 2021 bildades en koncernfunktion för medarbetare
och kultur (People & Culture). En strategi arbetades fram för
att säkerställa en optimal utveckling av koncernens viktigaste
tillgång – medarbetarna. För mer information, se sidan 44.
Under 2022, i samband med förvärvet och integrationen av
Tractel, genomfördes en omorganisation och en ny femte
kundcentrerad division, Height Safety & Productivity Solu-
tions, bildades. För mer information, se sidan 29.
Alimaks organisation bygger på ett tydligt ägarskap,
ansvarstagande och mandat att agera med ett brett kundcen-
trerat synsätt. Divisionerna ansvarar för hela kundupplevel-
sen: utrustningens livscykel, originalutrustning, reservdelar
samt service – med stöd av resurs- och kostnadseffektiva
centrala funktioner. Samtliga divisioner har haft ett starkt
kundfokus under året och fortsatt att utveckla dedikerade sälj-
organisationer och mer effektiva och hållbara lösningar – som
bidragit till ökat kundvärde genom ökad säkerhet, ökad
resurs effektivitet och högre produktivitet.
2. SÄKERSTÄLLA MARGINALFÖRBÄTTRINGAR
Steg två, att säkerställa marginalförbättringar, har haft fortsatt
hög prioritet 2022. Samtliga divisioner har haft starkt fokus på
att förbättra lönsamheten under året och deniera vad som
skulle utvecklas och växa. Genom aktiv prishantering, god kost-
nadskontroll och fortsatt fokus på ständiga effektiviseringar har
divisionerna i hög grad kompenserat för kostnadsökningar rela-
terat till hög ination, störningar i leveranskedjan samt makro-
ekonomisk och geopolitisk osäkerhet. Trots en utmanande
affärsmiljö 2022 levererade Alimak Group en solid lönsam till-
växt och högre marginaler jämfört med föregående år.
3. LÖNSAM TILLVÄXT
Steg tre är Alimak Groups huvuduppdrag under perioden
2022–2025, med fokus på att skapa stark och lönsam tillväxt,
såväl organiskt som genom förvärv och sammanslagningar.
Divisionernas strategier för lönsam tillväxt, vilka kommunicer-
ades på kapitalmarknadsdagen i juni 2021, stödjer koncenens
övergripande strategiska plan. Läs mer om divisionernas stra-
tegier på sidorna 18–39.
Sedan programmet New Heights lanserades har en decen-
traliserad, kostnadseffektiv kund- och medarbetarorienterad
organisation etablerats. Divisionernas fortsatta starka kund-
fokus under året och arbetet med att genomföra den strate-
giska planen har genererat lönsam tillväxt och rekord höga
margi naler 2022.
Alimaks förvärvsstrategi syftar till att främja lönsam tillväxt
genom att förvärva välskötta lönsamma verksamheter med
stabila affärsmodeller som bidrar till breddat produktutbud,
kunderbjudande och/eller etablering på nya geograska markna-
der. Under verksamhetsåret intensierades förvärvsaktiviteten.
I det fjärde kvartalet genomfördes det strategiska förvärvet
av Tractel, ett av de ledande bolagen i världen inom säkerhet
vid arbete på hög höjd. Bolaget levererar innovativa, tillförlit-
liga och kostnadseffektiva lösningar och servicetjänster under
starka varumärken. Tractel är ett högpresterande företag, med
en god lönsamhet och en stabil affärsmodell. Förvärvet av
Tractel ökar tempot i Alimak Groups strategi för lönsam till-
växt och skapar en global leverantör av säkra och hållbara pre-
miumlösningar för arbete på hög höjd, med en årlig omsätt-
ning på drygt 6,5 miljarder SEK och en mycket god
lönsamhet. Läs mer om förvärvet på sidan 15.
Genom förvärvet av Tall Crane Equipment, som konsolide-
rades i division Construction i augusti, etablerades en helägd
verksamhet i Kanada. Tall Crane är en licensierad hissentre-
prenör som tillhandahåller hiss- och kranuthyrning, kvalice-
rad licensierad personal samt reparationer och underhåll on
site och off site. Förvärvet skapar möjligheter att expandera
ytterligare både inom Construction och permanent industriell
utrustning. Läs mer om förvärvet på sidan 15.
Årsredovisning 202214
Omvärld, trender
och drivkrafter
Programmet New Heights
Våra kundlöften
Koncernens mål
och resultat 2022
I KORTHET DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTRATEGI OCH MÅL
Förvärvet av den ledande höjdsäkerhetsspecialisten Tractel som offentliggjordes i augusti 2022,
ärtransformativt för Alimak Group. Resultatet blir en mycket lönsam global leverantör av säkra och
hållbara premiumlösningar för arbete på hög höjd, med en årsomsättning som överstiger 6,5 Mdkr
ochmed betydande möjligheter till framtida tillväxt.
Affären tillför en ny vertikal till Alimak Group:
Height Safety & Productivity Solutions ger betydande synergi-
potential i form av merförsäljning, nya segment och tillför ett
stort nätverk av kunder och distributörer över hela världen.
Det stärker också portföljerna inom divisionerna Construction,
Facade Access och Wind, och ökar väsentligt potentialen för
tillväxt inom vår serviceverksamhet.
Tractel erbjuder tillförlitliga, innovativa och kostnadseffektiva
lösningar och tjänster. Bolagets lösningar och varumärken är
av hög kvalitet, i kombination med god renommé och hög
leveranssäkerhet. Verksamheten är välskött och har gott anse-
ende inom en rad användningsområden och branscher, däri-
bland industri, bygg, energi, telekom och infrastruktur och
med en betydande tillväxtpotential.
Tractels eftermarknadsaffär ger återkommande intäkter från
tjänster såsom inspektion och underhåll av utrustning för
permanent åtkomst, underhåll samt renovering av mekanisk
utrustning samt utbildning och uthyrning.
Tractels intäkter för helåret 2022 uppgick till 2 030 MSEK
och en EBITA-marginal om 20%. Tractel har bolag i 19 länder,
cirka 1100 medarbetare, kunder i er än 120 länder och över
10000 distributörer i hela världen.
Tractel och Alimak Group har liknande värderingar och före-
tagskultur med fokus på att leverera kundvärde i form av
säkra och hållbara lösningar av hög kvalitet, samtidigt som
arbetsmiljön präglas av säkerhet och inkludering. Dessutom
nns en likartad syn på produktutveckling och teknologi.
CASE: FÖRVÄRV
Avgörande förvärv en milstolpe för Alimak Group
Förvärvet av Tall Crane
ger närvaro i Kanada och
skapar tillväxtmöjligheter
I juli 2022 offentliggjordes förvärvet av det kanaden-
siska hiss- och kranuthyrningsföretaget Tall Crane
Equipment Ltd. Affären tillför en helägd verksamhet
i Kanada för Alimak Group och skapar möjligheter till
ytterligare expansion inom segmenten bygg och
permanent industriell utrustning, samt inom service-
erbjudanden.
Tall Crane Equipment är en licensierad hissentrepre-
nör som tillhandahåller hiss- och kranuthyrning, kvali-
cerad licensierad personal samt reparationer och under-
håll on site och off site. Intäkterna för helåret 2021
uppgick till 130MSEK. Tall Cranes uthyrningsverksam-
het utgör en bra grund för att expandera utbudet av nya
och begagnade produkter och integrationen i koncernen
kommer att bidra positivt till EBITA-marginalen.
Eftersom Tall Crane har varit kund hos Alimak Group
iöver 30 år känner Alimak företaget mycket väl och
dess verksamhet kommer att ingå i Alimak Groups
division Construction.
Tractel-förvärvet i korthet:
• Tydligt strategiskt komplement för Alimak Group
• Tillför en ny vertikal till Alimak Group,
(Height Safety & Productivity Solutions)
• Stärker Construction-portföljen, kompletterar utbudet
av bygghissar, transportplattformar och mast-
klättringsplattformar
• Ger Alimak Group möjligheten att etablera sig som
global marknadsledare inom fasadåtkomst.
• Skapar tillväxtmöjligheter för divisionen Wind.
Årsredovisning 202215
Omvärld, trender
och drivkrafter
Programmet New Heights
Våra kundlöften
Koncernens mål
och resultat 2022
I KORTHET DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTRATEGI OCH MÅL
Koncernens mål och resultat 2022
Alimak Group har tagit ett rejält första steg på
resan mot lönsam tillväxt, trots en utmanade
makromiljö. Koncernen levererade en organisk
tillväxt på 8,6% för orderingång, ökat resul tat per
aktie med 24% och två förvärv, Tall Crane Equip-
ment och Tractel.
Koncernens nuvarande mål lanserades i juni 2021.
• En årlig intäktstillväxt på 5–7% per år.
• EBITA-marginal inom intervallet 14–16%.
• Nettoskuld/EBITDA 2,0 gånger.
• Utdelningspolicy 40–60% av nettovinsten.
Därtill lanserade koncernen ett hållbarhetsmål – att minska
bolagets koldioxidavtryck inom hela värdekedjan med 30%
till2025, jämfört med 2019.
UTVECKLING UNDER 2022
Orderingången ökade under året med 27% till 4 784 MSEK
(3 772) med en organisk ökning på 9%. Intäkterna ökade
med 21% till 4 512 MSEK (3 728) med en organisk ökning på
3%. Den organiska ökningen drevs av tillväxten inom Facade
Access, Construction och Industrial. Intäkterna minskade
inom Wind till följd av den lägre orderstocken som avspeglar
en utmanande marknad.
Intäktstillväxt, %
5-7
EBITA-marginal, %
14-16
Skuldsättningsgrad
(nettoskuld/EBITDA)
2,0x
Utdelningspolicy, %
40-60
Intäktstillväxt EBITA-marginal Skuldsättningsgrad Utdelningskvot
-15
-10
-5
0
5
10
202220212020
%
0
3
6
9
12
15
202220212020
%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
202220212020
0
20
40
60
80
10 0
202220212020
%
Intäkterna ökade med 21% till
4512 MSEK. Förvärven hade
enpositiv effekt om 8%
Marginalen ökade med
0,4 procentenheter till
13,4%.
Skuldsättningsgraden (netto-
skuld/EBITDA) ökade till 8,00,
tillföljd av förvärvet av Tractel.
EBITDA inkluderar endast
5veckor från Tractel.
Extra utdelning
Ordinarie utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning om
3,65 SEK per aktie baserat på anta-
let utestående aktier vid årets slut.
Finansiella mål
Resultat
Årsredovisning 202216
Omvärld, trender
och drivkrafter
Programmet New Heights
Våra kundlöften
Koncernens mål
och resultat 2022
I KORTHET DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTRATEGI OCH MÅL
MARGINALFÖRBÄTTRING
EBITA uppgick till 603 MSEK (483) motsvarande en marginal
om 13,4% (13,0) inklusive jämförelsestörande poster på –13
MSEK (0), främst transaktionskostnader om –46 MSEK och
positiv påverkan från COVID-19-relaterat stöd på 33 MSEK
från USA. Marginalerna förbättrades till följd av effekten från
Tractelförvärvet och lönsamhetsförbättringar inom Wind-divi-
sionen. Construction och Industrial fortsatte att redovisa mar-
ginaler på en hög nivå. Vinst per aktie ökade till 7,04 SEK
(5,68), en ökning på 24%. Ökningen berodde huvudsakligen
på det högre rörelseresultatet.
SKULDSÄTTNINGSGRADEN PÅVERKAD AV FÖRVÄRVEN
Skuldsättningsgraden (nettolåneskuld/EBITDA) var 8,00 (0,55)
per den 31 december 2022. Ökningen beror på förvärvet
av Tractel vilket nansierats med ett långsiktigt lån samt en
brygglånefacilitet. EBITDA inkluderar också endast fem veckor
från Tractel.
Avsikten är att brygglånefaciliteten ska återbetalas med likvi-
den från en nyemission om 2 500 MSEK med förköpsrätt för
Alimak Groups aktieägare. Genom Tractels starka lönsamhet
kommer EBITDA sett till de senaste 12 månaderna att meka-
niskt lyftas. Kombinerat med den lägre nettoskulden från den
planerade nyemissionen förväntas skuldsättningsgraden
minska betydligt. Vidare förväntas den kassaödesgenerande
affärsmodellen och fokuset på att förbättra kassaödet ytterli-
gare förbättra skuldsättningsgraden.
PRIORITERINGARNA FÖR KAPITALALLOKERING
Minsking av skuldsättningsgraden, investeringar i lönsam
tillväxt (rörelsekapital, investringar och utvecklingskostnader),
samt att följa utdelningspolicyn är, och kommer att vara, prio-
riterat. Förvärv ses fortsatt som en stark värdeskapare för
Alimak Group men kommer i det korta perspektivet inte
att prioriteras framför minsking av skuldsättningsgraden.
” Den kassagenererande aärsmodellen och ledningens fokus på kassaflöde
förväntas ha betydande eekt på skuldsättningsgraden i det korta
perspektivet. Över tid ser vi förvärv som en fortsatt stark värdedrivare.
Sylvain Grange, Chief Financial Ofcer
Klimatmål, minska bolagets koldioxidavtryck till2025,
jämfört med 2019
–30%
Årsredovisning 202217
Omvärld, trender
och drivkrafter
Programmet New Heights
Våra kundlöften
Koncernens mål
och resultat 2022
I KORTHET DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTRATEGI OCH MÅL
Divisioner
Årsredovisning 202218
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Divisioner – året i korthet
Construction
Stabil ökning av orderingången
med 27% till 1466MSEK (1156)
med förbättrad marknadsaktivitet
inom de esta regioner.
Intäkterna ökade med 22% till
1346MSEK (1104) med en stabil
utveckling inom ny utrustning,
service och uthyrning.
EBITA-marginalen var i linje med
föregående år på 18,1% (18,1) till
följd av högre volymer och god kost
-
nadskontroll men motverkades av
ökade material- och energikostnader.
Andel av
koncernens
intäkter
Andel av
koncernens
EBITA
30%
39%
Industrial
Stark orderingång, upp 30% till
1303MSEK (999) till följd av en ökad
efterfrågan i de esta regioner för
både utrustning och service.
Intäkterna ökade med 29% till
1140MSEK (885) till följd av ökad
global efterfrågan och vårt ökade
fokus på kunder och segmentet.
EBITA-marginalen minskade till
19,0% (21,0) till följd av högre
material kostnader.
Andel av
koncernens
intäkter
Andel av
koncernens
EBITA
25%
35%
Facade Access
Ökad orderingång, upp 36% till
1389MSEK (1023) med förbättrad
marknadsaktivitet inom de esta
regioner.
Intäkterna ökade med 29% till
1372MSEK (1063) till följd av en
solid utveckling inom både utrustning
och service samt en positiv effekt
från förvärvet av Tractel.
EBITA-marginalen ökade till 4,0%
(3,2), positivt påverkad av förvärvet
av Tractel.
Andel av
koncernens
intäkter
Andel av
koncernens
EBITA
30%
9%
Wind
Orderingången minskade med 13%
till 514MSEK (594) på grund av fort
-
satt utmanande marknadsmiljö.
Intäkterna minskade med 20% till
542MSEK (676), främst på grund av
minskat antal byggda vindkraftverk
globalt samt delvis på grund av beslu
-
tet att avveckla tower internals.
EBITA-marginalen ökade till 12,7%
(9,3) till följd av aktiviteter för kost
-
nadsminskningar och ett starkt fokus
på prisstyrning.
Andel av
koncernens
intäkter
Andel av
koncernens
EBITA
12%
11%
Height Safety
& Productivity Solutions
Orderingången uppgick till 111
MSEK. Divisionen Height Safety &
Productivity Solutions är konsoliderad
sedan den 21november 2022, och
därför omfattar 2022 enbart 5 veckor
för divisionen.
Intäkterna uppgick till 111 MSEK.
EBITA-marginalen om 27,2% bidrog
positivt till koncernens EBITA-
marginal.
Andel av
koncernens
intäkter
Andel av
koncernens
EBITA
2%
5%
Uppgifterna inkluderar endast Tractel från den 21november 2022. Divisionerna Industrial och Wind påverkas inte av förvärvet av Tractel.
Årsredovisning 202219
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Facade Access
Fokus för Facade Access under 2022 var fortsatt att stödja kunderna genom att erbjuda er lösningar
och att öka effektiviteten. Divisionen hade en stark orderingång och intäktstillväxt trots en utmanande
affärsmiljö. Konsolideringen under fjärde kvartalet av Tractels lönsamma och högpresterande verksam-
het för permanent åtkomst stärker Facade Access erbjudanden, samtidigt som det utökar kundbasen
och skapar tillväxtpotential.
Divisionen Facade Access erbjuder permanenta byggnadsun-
derhållssystem och fasadåtkomstlösningar för en rad olika
byggnader och strukturer. Den inkluderar design, konstruk-
tion, tillverkning, testning, driftsättning och installation av en
rad kundanpassade lösningar och tjänster under varumärkena
Manntech, CoxGomyl och Tractel. Andra tjänster inkluderar
underhållsprogram, inspektioner, certieringar, reservdelar,
renoveringar, byte av utrustning, utbildning, digital fjärröver-
vakning och hantering av tillgångar.
Divisionen erbjuder utrustning och system för permanenta
installationer som möjliggör regelbunden åtkomst till byggna-
ders fasader, så kallade BMU-enheter (Building Maintenance
Units) eller byggnadsunderhållsenheter. Divisionens utrust-
ning används för att ge permanent åtkomst till byggnader och
strukturer för underhåll, exempelvis rengöring, reparationer
och byte av skadade fasadpaneler, belysning och fönster. De
permanenta åtkomstlösningarna används även inom infra-
struktur som ygplatser, sjukhus, broar, järnvägar, idrotts-
arenor och industriella installationer för liknande ändamål.
MARKNAD OCH KONKURRENTER
Efterfrågan på BMU-lösningar för fasadåtkomst och service
drivs av en ökad urbanisering och ett behov av säker åtkomst
till utsidan på byggnader och strukturer för underhåll och
inspektion. CoxGomyl, Manntech och Tractel är marknads-
ledare inom sina nischer. Bland större kunder åternns
myndig heter, fastighetsägare, byggbolag och fastighets-
förvaltningsbolag.
Alimak Group har en global närvaro på alla större markna-
der och är den ledande aktören i de esta regioner. Markna-
den för BMU-fasadåtkomst är fragmenterad med konkurrens
främst från era mindre och lokalt inriktade leverantörer i olika
regioner, särskilt i Asien och Mellanöstern.
VÄRDESKAPANDE
Divisionen erbjuder tillförlitliga och effektiva åtkomstlösningar
som bygger på beprövad teknik och garanterar exceptionell
prestanda, samtidigt som de uppfyller de strängaste kraven
och förordningarna i fråga om säkerhet och kvalitet. Divisio-
nen Facade Access har bred geogrask spridning och
erbjuder en komplett och bred portfölj av åtkomstlösningar
under varumärkena Manntech, CoxGomyl och Tractel och med
BMU-system för alla byggnadstyper, från låg komplexitet till
medelhög och hög komplexitet. Manntech, CoxGomyl och
Tractel är pionärer och driver innovation inom branschen. Till-
sammans har de omkring 200 års erfarenhet. Med erkänt
kunnigt serviceteam erbjuds kunder support under utrust-
ningens hela livscykel, som uppskattas till omkring 25 år,
inklusive rutinunderhåll, reparationer, renoveringar, efter-
monteringar och byten.
Fördelning av order-
ingång 2022,
%
A
B
A) Utrustning, 59
B) Service, 41
DIVISIONEN FACADE ACCESS
2022 2021 2020
Orderingång, MSEK 1389 1023 975
Intäkter, MSEK 1372 1063 962
EBITA, MSEK 56 34 -34
EBITA-marginal, % 4,0 3,2 –3,5
Fördelning av intäkter
2022,
%
A
B
A) Utrustning, 66
B) Service, 34
Årsredovisning 202220
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
UTVECKLING UNDER 2022
Under 2022 fortsatte marknaden för BMU:er att återhämta
sig med en ökad affärsaktivitet i de esta regioner. Den gene-
rella marknaden var dock fortsatt utmanande med hög ina-
tion, störningar i leveranskedjan samt geopolitisk och
makroekonomisk osäkerhet. Covid-19 fortsatte också en ha
en viss påverkan på byggbranschen, med nedstängningar
ivissa regioner som påverkade möjligheterna att genomföra
service och projekt på plats.
RESULTAT UNDER 2022
Fokus för Facade Access var fortsatt att stödja kunderna,
utveckla erbjudandet och förbättra den operativa verksam-
heten, samt att utveckla serviceverksamheten och utbudet
avlågkomplexa produkter.
Tractels lönsamma och högpresterande verksamhet för
permanent åtkomst blev del av Facade Accessdivisionen den
21 november. Tractels verksamhet stärker divisionens erbju-
dande, utökar kundbasen och skapar tillväxtpotential. Ett inte-
grerat erbjudandet möjliggör att etablera en global marknads-
ledande position inom permanent fasadåtkomst med en
större kundbas och ett utökat erbjudande som omfattar alla
kategorier av byggnader, inklusive komplexa projekt och sky-
skrapor, standardiserade BMU-enheter och mindre lyftanord-
ningar för medelhöga höjder, samt enklare åtkomstsystem för
lägre höjder. Integrationen av Tractels verksamhet för perma-
nent åtkomst i fortgår enligt plan, och Tractels ledningsgrupp
har också tagit ledande befattningar inom Alimak Group.
Från och med den 21 november leds Facade Access-divisio-
nen av Tractels tidigare VD, Philippe Gastineau. Läs mer om
Tractel-förvärvet på sidan 15.
Årsredovisning 202221
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Marknadsaktiviteten var under året bra, med en stark order-
ingång i samtliga regioner, särskilt i Asien. Orderingången
ökade med 36% under 2022, varav 11% organiskt. Tillväxt-
bidraget från Tractel var 30% under fjärde kvartalet. Orderin-
gången för Facade Access servicedel fortsatte att öka, i linje
med vår strategi. På den viktiga USA-marknaden var det ökad
aktivitet under andra halvåret, med stark försäljning pådriven
av tillväxt inom service.
Intäkterna förbättrades inom alla regioner, till följd av en
stabil orderingång i Asien, samt ökade serviceintäkter i samt-
liga regioner. Särskilt stark var serviceintäkterna i Europa.
Resultatet sjönk jämfört med 2021, vilket främst berodde på
högre råvaru- och energikostnader som inte fullt ut kunde
motverkas med prishöjningar, vilket i sin tur berodde på långa
projektledtider som påverkade marginalerna.
De sammanslagna intäkterna för Facade Access-divisionen
för helåret 2022, om Tractel hade förvärvats den 1 januari
2022, var 2 085 MSEK med justerad EBITA på 206 MSEK,
motsvarande en justerad EBITA-marginal på 9,9%.
Initiativ för effektivare verksamhet
Divisionen genomförde era initiativ under året för att höja
effektiviteten i verksamheten, däribland ett omfattande
LEAN-tillverkningsprogram, som har resulterat i kostnads-
minskningar. Genom ytterligare förbättringar i de interna pro-
cesserna kunde effekterna av störningarna i leveranskedjan
begränsas, vilket även bidrog till kvalitetshöjningar på våra
produkter. Divisionen fortsatte att investera i FoU för att öka
kostnadseffektiviteten och påskynda den digitala transforma-
tionen av vårt produktutbud. Divisionen stärkte också de kom-
mersiella villkoren, vilket bidrar till ökad lönsam tillväxt och
minskad affärsrisk.
Utökat produktutbud
Divisionens produktutbud utökades under 2022, med lanse-
ringen av CoxGomyl 4000, en lättare och mindre komplex
standardiserad maskin som riktar sig mot marknaden för
medelkomplexa bostadsprojekt i Mellanöstern och Hong-
kong. Mindre komplexa produkter med lägre vikt är ett attrak-
tivt alternativ, eftersom dessa har lägre krav på förstärkning
av byggnader och är billigare. I allmänhet krävs inte heller lika
mycket underhåll tack vare den enklare konstruktionen, vilket
även medför lägre miljöpåverkan. Orderingången för Cox-
Gomyl 4000-serien var god under året, särskilt i Hongkong,
Indien och Mellanöstern. Även BMU1000, en produktserie
som tagits fram för byggnader med enklare arkitektur och
höjder upp till 200 meter, utökades under 2022. Det medför
nya tillväxtmöjligheter genom en större marknadsbredd inom
segmentet för standardiserade produkter.
” Facade Access har goda möjligheter att med stärkt produktportfölj och utökad
kundbasen etablera en stark marknadsposition och skapa lönsam tillväxt.”
Philippe Gastineau, Senior EVP divisionen Facade Access
Årsredovisning 202222
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Som en del i att utöka divisionens marknadsbredd återöpp-
nades under första kvartalet 2022 tillverkningsanläggning
iDubai. Där tillverkas de kostnadseffektiva CoxGomyl 4000-
och 1000-serierna med en fördelaktig prisbild för markna-
derna i Mellanöstern, Afrika och Indien. Närhet till kunder
bidrar till en effektivare leveranskedja och ett mer effektivt
distributionsnätverk, samtidigt som det minskar koldioxid-
avtrycket. Med ökad efterfrågan möjliggörs även en mer
exibel och snabb hanterandeprocess av serviceärenden.
Nya större projekt
Under året vann divisionen ett större uppdrag för leverans av
standardutrustning till Guggenheim-museet i Abu Dhabi, och
som blir ett viktigt bidrag till den totala produktionsvolymen
för 2023. Under fjärde kvartalet tilldelades Tractel ett större
BMU-projekt för bostadsutveckling i Kanada bestående av
fyra torn, samt en prestigeorder i Frankrike på sju BMU-
enheter för utveckling av den omtalade och ikoniska Tour
Triangle -byggnaden i Paris. CoxGomyl hade också en stark
utveckling, med exempelvis en BMU-lösning med teleskop-
mast och arm för installation i USA, samt en fast BMU-enhet i
Nashville som kan hantera era våningar.
Fortsatt fokus på serviceförsäljning och hållbarhet
Under året fortsatte divisionen att fokusera lönsam tillväxt
genom ökad försäljningen av servicetjänster. Eftermarknads-
tjänster kommer fortsatt att vara i fokus för divisionen, med
inriktning på bentligt installderad utrustning för fasadunderhåll.
Divisionen hade också ett fortsatt fokus på hållbarhet och
under året investerades betydande resurser för möta Alimak
Groups strategiska hållbarhetsmål. Det omfattar processer
föratt reducera utrustningens vikt och därigenom minska
material åtgången, minskat antal transporter genom lokala
inköp, samt färre affärsresor.
STRATEGISKA PRIORITERINGAR FÖR 2022–2025,
FACADE ACCESS
1. Effektivitet i verksamheten
Fortsätta att förbättra interna verksamheter och pro-
cesser i våra fabriker och försäljningskontor. Fortsätta
att arbeta med lean-tillverkning, heltäckande kvalitets-
ledningssystem och projektledning.
2. Utbyten och renoveringar
Hantera nya möjligheter med utbyten och renoveringar
av åldrade tillgångar på mogna marknader. Detta ska
påbörjas med äldre enheter som för närvarande
omfattas av våra serviceavtal.
3. Utökat produktutbud
Utöka produktutbudet med lätta lösningar för att skapa
en helhetslösning. Utveckla det bentliga produkt-
utbudet av uppkopplade maskiner för att möjliggöra
fjärrövervakning och förebyggande underhåll.
Årsredovisning 202223
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
CASE: HONGKONGS HÖGSTA BYGGNAD
Alimak levererar BMU-enhet till Hongkongs högsta byggnad för utveckling av Airside
I AIRSIDE, som ligger på den tidigare Kai Tak-yg-
platsen i Hongkong, sker en omfattande utveckling
avinfrastrukturen inom ramen för det nya Central
Business District 2.0. Den 47 våningar höga affärs-
byggnaden med diverse verksamheter öppnades
2022 och rymmer förstklassiga kontorslokaler och en
unik galleria med tillhörande underjordisk shopping-
gata. Hyresgäster och besökare kan också njuta av
stora offentliga gröna ytor, däribland en takträdgård
utformad för stadsodling.
Med sina över 60 års erfarenhet av att utforma
heltäckande åtkomstlösningar för världens mest
komplexa byggnadsstrukturer ansåg kunden att
Manntech var den perfekta partnern. För att skydda
byggnaden valde Manntech att använda ett avance-
rat tekniskt system för fasadåtkomst som omfattar
tre BMU-enheter av typ 6, bestående av två system
med 4 nivåer av teleskopiska kranarmar och ett
parallelogramsystem för att få en räckvidd på
38meter. Som den blivande största BMU-enheten
iHongkong har den 93 ton tunga stationära BMU-
enheten en krantyp med en trågvikt på 300 kg och
1000 kg lastkapacitet för glasbyten och är förankrad
i taket. Airside-byggnadens fasad har både positiva
och negativa lutningar för att ge stora urbana ytor,
vilket kräver en avancerad åtkomstlösning. BMU-
enheten av typ 6.4 valdes för sin förmåga att passa
kraven hos mycket komplexa byggnader.
Manntechs engagemang för hållbarhet passar bra
ihop med de principer som ligger till grund för bygg-
andet i Airside. Tack vare den grundliga arkitekto-
niska planeringen för att överträffa hållbarhetsstan-
darder tilldelades byggnaden under uppförandet
2019 priset Grand Award inom ramen för Hongkongs
Green Building Awards.
Årsredovisning 202224
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Construction
Divisionen Construction fortsatte att leverera på de strategiska prioriteringar för att driva lönsam
tillväxt. Trots utmanande marknadsförhållanden redovisade divisionen en stark orderingång och
godaresultat under 2022.
Construction-divisionen erbjuder hissar och plattformar för
temporärt bruk vid bygg- och renoveringsprojekt. Divisionen
utvecklar, tillverkar, säljer, underhåller och hyr ut ett brett
utbud av bygghissar, plattformar och mastklättringsplattformar
under varumärket Alimak. Dessa används temporärt i sam-
band med bygg- och renoveringsprojekt över hela världen.
Produktutbudet omfattar från standardutbud till större
kund anpassade höghastighetslösningar, såsom kuggstångs-
drivna bygghissar för personal och material, transportplatt-
formar och materialhissar för vertikala transporter av personal
och material, samt mastklättringsplattformar.
Därtill utförs analyser av kundens behov, identiering av
lösningar och produkter och kundutbildning på plats. Divisio-
nen erbjuder även tjänster såsom montering, demontering,
underhåll, driftassistans, transport och försäkring.
Uthyrning av utrustning erbjuds på utvalda marknader, däri-
bland Kanada, Australien, Benelux-länderna, Tyskland, Frank-
rike och Schweiz. Divisionen erbjuder även försäljning av
begagnade byggprodukter, vilka huvudsakligen kommer från
den egna uthyrningsottan.
Varumärket Alimak är väl etablerat och respekterat inom
byggsektorn och är i många regioner synonymt med begrep-
pet bygghissar. Alimak har varit marknadsledande i över 70 år
och är en pionjär inom branschen.
MARKNAD OCH KONKURRENTER
Den underliggande drivkraften bakom efterfrågan på bygg-
installationer utgörs av global och regional byggverksamhet
inom kommersiella byggnader, höga, medelhöga och låga
byggnader samt bostäder.
Varumärket Alimak nns representerat globalt på en relativt
fragmenterad marknad, där konkurrenssituationen varierar
mellan olika regioner. På de esta utvecklade marknader har
varumärket Alimak en ledande ställning, och tillhör även de
ledande aktörerna på många av tillväxtmarknaderna. Alimak
har en stark ställning inom segmentet för bygghissar och
betydande tillväxtmöjligheter nns inom plattformssegmentet.
På vissa marknader har kunderna historiskt sett varit mer
benägna att hyra utrustning än att köpa den och mindre bygg-
bolag har i allmänhet en större benägenhet att hyra utrust-
ning. Alimak är en ledande aktör inom uthyrning av utrustning
på några få utvalda marknader där bolaget erbjuder uthyrning.
Konkurrenterna är huvudsakligen andra tillverkare av bygg -
hissar och plattformar samt några mer allmänna uthyrnings-
företag och ett antal små, specialiserade uthyrningsföretag.
VÄRDESKAPANDE
Construction-divisionen skapar värde genom produkter som
är framtagna för en rad olika användningsområden, där säker-
het i arbetet, tillförlitlighet, mångsidighet och rätt pris är vik-
tiga faktorer. Användningen av en modulbaserad konstruktion
som en bas för vidare anpassning minskar monteringstiden
och underhållskostnaderna för kunden. Produkterna är ofta
konstruerade för att fungera under extrema förhållanden och
i korrosiva miljöer, samtidigt som de är tillförlitliga, effektiva
och har lång livslängd, ända upp till 30 år.
Hyresalternativet ger kunden större exibilitet, eftersom
användningen av utrustningen är projektbaserad och därför
sker under en begränsad tid. Att hyra utrustning är mindre
kapitalkrävande och innebär en lägre risk och högre kostnads-
kontroll för kunden.
Vidare erbjuder divisionen försäljning av koncernens begag-
nade byggprodukter. Möjligheten att köpa begagnade produk-
ter ger kunden ett alternativ till att investera i nyproducerade
produkter, när marknadsförhållandena och användningen gör
det möjligt att använda enklare utrustning – i synnerhet på till-
växtmarknader.
Construction-divisionen bidrar till en säkrare arbetsmiljö på
byggarbetsplatser genom att tillhandahålla kvalitetstestade
Fördelning av order-
ingång 2022,
%
A
B
A) Utrustning, 65
B) Service, 35
Construction
2022 2021 2020
Orderingång, MSEK 1466 1156 1088
Intäkter, MSEK 1346 1104 1008
EBITA, MSEK 243 200 121
EBITA-marginal, % 18,1 18,1 12,0
Fördelning av intäkter
2022,
%
A
B
A) Utrustning, 71
B) Service, 29
Årsredovisning 202225
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
vertikala transportlösningar, samt löpande tjänster som drift-
assistans och råd kring säker användning av utrustningen. Det
förbättrar också logistiken och produktiviteten på byggarbets-
platser, höjer säkerheten och bidrar till minskade koldioxid-
utsläpp.
Genom att utveckla och tillhandahålla tjänster relaterade till
våra produkter, baserad på insamlad driftsdata, kan vi leverera
värde och kunskap till användarna. Data kan omvandlas och
bearbetas åt kunder och användare för att hjälpa dem att öka
säkerheten, effektiviteten och hållbarheten. Genom den digi-
tala övergången kan Construction bidra till att tillhandahålla
värde till en större del av byggsektorns ekosystem.
UTVECKLING UNDER 2022
Den globala byggmarknaden fortsatte att återhämta sig under
2022 och den underliggande efterfrågan inom byggbranschen
ökade i alla regioner. Den övergripande affärsmiljön var dock
utmanande i alla regioner med störningar i leveranskedjan,
högkostnadsination samt makroekonomisk och geopolitisk
osäkerhet. Under 2022 hade covid-19 fortsatt påverkan på
byggbranschen, med nedstängningar som påverkade möjlig-
heterna att erbjuda service på plats och som påverkade på -
gående projekt i Sydostasien och Stillahavsområdet.
RESULTAT UNDER 2022
Construction-divisionen fortsatte att leverera på de strategiska
prioriteringarna, vilket resulterade i stark orderingång och
goda intäkter under 2022. Divisionen ökade orderingången på
alla marknader under året, med en stark försäljning av utrust-
ning i USA och Sydostasien, samt en stabil uthyrningsverk-
samhet i Europa. Intäktsökningen understöddes av ökade
volymer, samt vidtagna åtgärder för att begränsa kostnadsök-
ningar i leveranskedjan och en proaktiv prishantering.
Utökad geogrask närvaro och produktportfölj
Förvärvsaktiviteterna intensierades under året med mål-
sättningen att främja lönsam tillväxt. Förvärvet av Tall Crane
Equipment som slutfördes i augusti etablerade en helägd
verksamhet i Kanada med attraktiva affärsmöjligheter som
skapar förutsättningar till framtida tillväxt inom byggutrust-
ning. Detta strategiska förvärv möjliggör också en ökad
närhet till kunder på aktiva marknader och främjar ökad till-
växt. Tall Cranes uthyrningsverksamhet utgör också en stabil
grund för att utöka utbudet av nya och begagnade produkter.
Läs mer om förvärvet på sidan 15. Förvärvet av Tractel i
november stärker Construction-divisionens erbjudande och
ökar tillväxtpotentialen för tjänsteverksamheten. Tractels varu-
märke för temporär åtkomst med kuggstångsteknik, Scan-
climber, en ledande leverantör av mastklättringsplattformar,
införlivades i Construction-divisionen i samband med integra-
tionen av Tractel. Detta kommer att utöka kundbasen och frigöra
betydande möjligheter till merförsäljning genom ett bredda
erbjudande. Läs mer om förvärvet på sidan 15 och 123.
Stärkt säljorganisation och geogrask närvaro
Under 2022 fortsatte divisionen att utveckla sin globala försälj-
ningsstruktur och anpassa resurserna för att främja lönsam
tillväxt. Ett särskilt försäljnings- och produktionsteam bildades
för att ytterligare stärka tillväxten inom segmentet för trans-
portplattformar. Construction-divisionen stärkte också sin när-
varo i Europa genom etableringen av en anläggning för till-
verkning, forskning och utveckling i Spanien. Ökad närhet till
kunder på aktiva marknader stärker tillväxten och möjliggör
ett mer exibelt och kundanpassat tjänsteerbjudande. Det
bidrar också till effektivare leveranskedjor och distributions-
nätverk, vilket i sin tur minskar koldioxidavtrycket.
Lansering av Digital portal – förbättrar hållbara lösningar
och skapar mervärde för kunden
Under året utökades produkt- och tjänsteerbjudandet ytter-
ligare, utifrån den framtagna strategin för uppkopplade till-
gångar ringsstrategin. Under tredje kvartalet introducerades
det nya transportsystemet för byggnadsställningar fram-
gångsrikt på er marknader. Transportsystemet för byggnads-
ställningar innehåller en rad funktioner som tillför mervärde
till kunderna. Det bidrar till ökad produktivitet och effektivitet
Årsredovisning 202226
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
för kunderna och ger en säkrare, smidigare och allmänt bättre
arbetsmiljö kring byggnadsställningar.
Digital portal skapar mervärde för kunden
Utvecklingen av den digitala portalen ”My Alimak” slutfördes
under 2022 och kommer att lanseras under första kvartalet
2023. Portalen ger kunderna mervärde genom att ge tillgång
till operativa data för att optimera produktiviteten och höja
säkerheten och effektiviteten. Den digitala lösningen uppfyller
också ett växande kundbehov att hitta sätt att förbättra pro-
duktivitet och logistik på byggarbetsplatser med ökad effekti-
viteten och minskad miljöpåverkan. Dessa digitala servicehan-
teringsverktyg bidrar också till mer hållbara lösningar och
möjligheter att utöka vår installerade bas runt om i världen,
samt ökade serviceintäkter.
Förstärkt hållbarhetsarbete
Construction-divisionen stärkte hållbarhetsarbetet under året
med positiva effekter av förbättringsåtgärderna, såsom mins-
kade koldioxidutsläpp efter genomlysning av leveranskedjor
och logistik kopplat till varu- och materialtransporter under och
efter FoU-projekt. Vidare fortsätter divisionen att genomföra
strategiska initiativ för ökad cirkularitet inom renovering och
hantering av begagnad utrustning. Handlingsplaner har också
tagits fram under året för att möta Alimak Groups strategiska
hållbarhetsmål. Läs mer om koncernens hållbarhetsarbete på
sidan 40.
STRATEGISKA PRIORITERINGAR FÖR 2022–2025, CONSTRUCTION
1. Utökad geogrask närvaro
Stärka våra egna försäljningsbolag och vår distributions-
modell genom geogrask expansion till marknader där
viser tillväxtpotential med nya och begagnade delar,
tjänster och uthyrning.
2. Bredda vårt kunderbjudande
Utöka produktportföljen och tjänsteerbjudanden som
möjlig gör en cirkulär ekonomi. Renoveringar, utveckling
och hantering av användningsområden, installationer,
demonteringstjänster, service och förebyggande underhåll,
reservdelar, operatörutbildning och teknisk utbildning samt
lösningar för tillgångsförvaltning.
3. Digitalisering
Erbjuda kunder mervärde genom en digital upplevelse
med hjälp av webbportalen My Alimak, som ger tillgång till
viktiga data, dokument och servicegränssnitt för kunder-
nas produkter. Construction-divisionen arbetar med ett
digitaliseringsprojekt mot prioriterade målgrupper, för att
möta branschens förändrade sätt att använda data i syfte
att öka effektiviteten inom byggbranschen.
FÖRVÄRV AV TALL CRANE EQUIPMENT LTD
Tall Crane Equipment är en licensierad hissentreprenör
som erbjuder hiss- och kranuthyrning, kvalicerad licen-
sierad personal samt reparationer och underhåll on-site
och off-site. Tillsammans med tillskottet av en helägd
verksamhet i Kanada skapar förvärvet möjligheter att
expandera ytterligare inom Construction och permanent
industriell utrustning. Tall Cranes intäkter för föregående
år uppgick till cirka 130 MSEK (16 MCAD) och bidrog
positivt till divisionen Constructions EBITA-marginal.
Förvärvet slutfördes den 24augusti 2022. Läs mer om
förvärvet på sidan 15 och 123.
” Med en diversifierad portfölj, en stabil global marknadsställning och en
diversifierad och stor geografisk utbredning nära kunderna är divisionen
Construction väl positionerad att fortsätta främja lönsam tillväxt.”
David Batson, EVP för divisionen Construction
Årsredovisning 202227
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
CASE: LANSERING AV PORTALEN MY ALIMAK
My Alimak – en portal, tillgänglig när som helst, var som helst
MY ALIMAK ÄR EN KUNDANPASSAD WEBBASERAD portal
som utvecklats av Alimak Group för att främja en säker och effek-
tiv användning av Alimaks byggprodukter. Portalens fjärrstyrnings-
funktion ger användarna uppdaterad information om utrustning
från Alimak.
Portalen visar en mängd driftreleterad information med insamlad
data som visas i ett lättläst format. Information som antal starter
och drifttimmar ger ägarna en exakt bild av hur utrustningen
används. Fördelen med denna data är enorm, i form av förvalt-
ningsstöd av tillgångar genom möjligheten att förutse behov av
underhåll och reparationer, öka säkerheten, säkerställa maximal
drifttid för produkten och minimera nedtid till följd av reparationer.
Portalen My Alimak ger tillgång till följande:
• Information – allmänna specikationer för bygghissen, såsom
serienummer, produkttyp, prestanda och temperatur.
• Status – se en mängd operativ information och data för bygg-
hissen i realtid.
• Larm – underlättar felsökning samt att upptäcka uppdaterade
felmeddelanden för enkel fjärrstyrd diagnostik och problem-
lösning, för att minimera nedtiden.
• Platsangivelse – karta med aktuell positionering av bygghissar.
• Dokumentation – alla tekniska dokument, manualer och intyg
som rör bygghissen lättillgängliga på samma plats.
• Statistik – utökade driftdata presenterade i ett lättläst format,
som ger en exakt bild av hur bygghissar används, för att för-
bättra logistik och hållbarhet på byggarbetsplatsen.
• AliCalc – avancerat uppkopplat verktyg för att beräkna
reaktionskrafter, spara tid och öka säkerheten.
• Objektler för BIM-modeller (Building Information Modelling)
– hjälper till att jämföra och välja den bästa hisslösningen.
• Support – enkel tillgång till personlig support.
Årsredovisning 202228
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Height Safety & Productivity Solutions
Height Safety & Productivity Solutions etablerades som en division i november 2022 i och med
förvärvet av Tractel, en global specialtillverkare av innovativa lösningar och tjänster för arbete på hög höjd.
Tractel är världskänt för hissanordningar med stållina för
person- och materiallyft, samt ett brett utbud av tillhörande
lyftutrustning. Divisionen erbjuder även fallskyddsprodukter
med globalt renommé som omfattar personlig skyddsutrust-
ning, utrustning för trånga utrymmen och räddningsutrust-
ning, samt fasta system såsom säkerhetsstegar, skydds-
räcken och livlinor.
Tractels varumärke är globalt och bygger på teknik och till-
verkning med hög kvalitet, där tillförlitlighet och ökad säkerhet
har varit ett signum i över 75 år. Divisionen har också en stark
eftermarknadsaffär med underhåll av mekanisk utrustning och
utbildning. Merparten av underhållsverksamheten utförs i
Europa och Nordamerika. Anläggningarna stöds av särskilda
”centers of excellence” inom FoU och teknik.
MARKNAD OCH KONKURRENTER
Efterfrågan drivs främst av makrotrender som industrialise-
ring, urbanisering och högre säkerhetsstandarder inom indu-
striella och kommersiella användningsområden.
Varumärket Tractel har en internationell närvaro på markna-
der och i nischsegment där konkurrensen varierar avsevärt.
Divisionens kundbas är mycket diversierad, med använd-
ningsområden i en rad olika segment som energi, bygg,
industri, infrastruktur och telekom.
Divisionen differentierar sig genom högkvalitativa hållbara
produkter, bra kundservice, fokus på lönsamma segment och
en marknadsledande position.
vven och i princip alla industrisegment. Med hjälp av distri-
butörer nås kunder i 120 länder, vilket passar väl ihop med
Alimak Groups strategi att etablera en global räckvidd med
lokal närvaro.
VÄRDESKAPANDE
Divisionen skapar kundvärde genom att leverera robusta,
innovativa och kostnadseffektiva lösningar och tjänster för lyft
och arbete på hög höjd. Utvecklingen av premiumvarumärken
av hög kvalitet med beprövat goda resultat är garanten för
säker hantering på hög höjd och ökad produktivitet. Nya pro-
dukter och innovation utvecklas i nära samarbete med slutan-
vändarna och distributörerna. Kunderna får stöd genom omfat-
tande service- och supportlösningar, däribland underhåll och
utbildning.
Height Safety & Productivity Solutions är ett nytt affärsom-
råde inom Alimak Group som skapar en avsevärd synergi-
potential i form av merförsäljning och stärker koncernens
strategi för lönsam tillväxt. Vidare adderas ett stort antal nya
kunder, möjliggör nya marknadssegment och tillför ett om -
fattande globalt nätverk av distributörer. Verksamheten har
också gott anseende inom en rad branscher och användnings-
Fördelning av order-
ingång 2022,
%
A
B
A) Utrustning, 83
B) Service, 17
2022 2021 2020
Orderingång, MSEK 111 – –
Intäkter, MSEK 111 – –
EBITA, MSEK 30 – –
EBITA-marginal, % 27,2 – –
Fördelning av intäkter
2022,
%
A
B
A) Utrustning, 83
B) Service, 17
Årsredovisning 202229
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
områden med tillväxtpotential, däribland energi, telekom
och infrastruktur. Bildandet av divisionen skapar också värde
genom att bredda Alimaks utbud av produkter och tjänster,
samt skapar synergier och ökar kunskapsutbytet mellan
divisionerna.
UTVECKLING UNDER 2022
Marknaden för fallskydd och produktivitetslösningar var god
under 2022, med en ökad affärsaktivitet i de esta regioner.
Marknaden var dock överlag utmanande med fortsatta stör-
ningar i leveranskedjan, samt med geopolitisk och makro-
ekonomisk osäkerhet, däribland högkostnadsination.
RESULTAT UNDER 2022
Under 2022 fokuserade Tractel på att vidareutveckla sitt
erbjudande och på att möta kundernas efterfrågan. Order -
ingången var stark och med marginaler som understöddes av
ökade volymer, en proaktiv prishantering, verksamhetseffekti-
visering, samt minskade kostnader kopplat till leveranskedjor
och högkostnadsination.
Den nya divisionen Height Safety & Productivity Solutions
bildades i november, efter att förvärvet av Tractel slutfördes
och konsoliderades den 21 november. Divisionen redovisade
nansiella resultat som en del av Alimak Group för första
gången för fjärde kvartalet 2022.
Orderingången under perioden 21 november 2022 till
31 december 2022 var 111 MSEK. Intäkterna under perio-
den uppgick till 111 MSEK. EBITA uppgick till 30 MSEK, vilket
motsvarar en marginal på 27,2%. De sammanslagna intäk-
terna för divisionen för helåret 2022, som om Tractel hade
förvärvats den 1 januari 2022, var 1 266 MSEK och justerad
EBITA var 253 MSEK, motsvarande en justerad EBITA-margi-
nal på 20,0%.
Divisionen tilldelades era större projekt under 2022, däri-
bland det första större projektet med Tracrod, en specialiserad
lättviktslösning för åtkomst i trånga utrymmen. Ett ertal
framgångsrika produktlanseringar gjordes också under året,
däribland produktserierna Davitrac och Davimast inom seg-
mentet ”Conned Space and Rescue” (trånga utrymmen och
räddning) som kombinerar divisionens styrkor inom fallskydd
och materiallyft.
” Divisionens väletablerade och
lönsamma verksamhet, med
en global och diversifierad
kundbas och intern
tillverkningskapacitet, utgör
en stabil plattform för ökad
lönsam tillväxt.”
Philippe Gastineau, Senior EVP
Height Safety & Productivity Solutions
Årsredovisning 202230
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
CASE: HEIGHT SAFETY & PRODUCTIVITY SOLUTIONS
Tillväxtmöjlighet inom säkerhetsstegar för telekommarknaden
INFÖRANDET AV 5G-tekniken banar väg för en
betydande ökning av antalet telekommaster i värl-
den. För att ta tillvara tillväxtmöjligheterna har vi
samarbetat med viktiga marknadsaktörer för att
testa våra säkerhetsstegar FABA A12. Dessa
robusta säkerhetslösningar för höghöjdsarbete
har nu introducerats som fallskyddsutrustning för
tele kommaster.
Utgångsfokus låg på den italienska marknaden
där en lyckad introduktion inleddes 2021 och fort-
satte under 2022. Divisionen Height Safety & Pro-
ductivity Solutions tar nu tillvara tillväxtmöjligheten
genom att bredda omfattningen av denna verksam-
het till era geograska områden, främst i Europa.
Årsredovisning 202231
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Industrial
Industrial-divisionen redovisade höga ökningar av orderingången i alla regioner och ett stabilt resultat
för 2022 till följd av en särskild kundinriktad organisation och ökade säljaktiviteter.
Industrial har ett brett utbud av hissar och plattformar för
underhåll och åtkomst inom ett brett spektrum av branscher
såsom hamnar, energi, cement, lager, olja & gas samt marint.
Produkt- och lösningserbjudande omfattar permanent installe-
rade kuggstångs- och linhissar som ofta måste uppfylla strikta
regelverk. Service ingår som en viktig del av kunderbjudandet
med branschledande produkt- och kundsupport. Divisionen
erbjuder ett komplett utbud av servicelösningar, till exempel
iform av servicepaket, förebyggande underhåll och reparationer,
inspektioner, renoveringar, originalreservdelar och kundutbild-
ning. Lösningarna är framtagna för att hantera utrustningens
hela livscykel, vilket optimerar den totala ägandekostnaden
och hållbarheten. Större delen av divisionens intäkter härrör
från kundanpassade produkter där de vertikala transportlös-
ningarna utgör en mindre del av stora, komplexa investeringar
som omfattar projektering, upphandling och byggande. Indu-
strihissarna är därför ofta specialanpassade för att passa spe-
cika kundbehov och kundkrav, i fråga om storlek, lastkapaci-
tet, höjd, säkerhet och hastighet. Divisionens produkter har
en lång förväntad livslängd som igenomsnitt ligger på runt
25till 30 år eller längre. Servicetjänster i form av bland annat
underhåll, reservdelar, reparationer och renoveringar kan stå
för cirka 75% av de potentiella livscykelintäkterna.
MARKNAD OCH KONKURRENTER
Efterfrågan på permanent installerade industrihissar följer
den generella investeringsnivån inom de branscher där slut -
a n vändarna nns. Marknaden för industriella kuggstångs-
hissar är konsoliderad till ett fåtal större aktörer med Alimak
som branschens ledande aktör.
Marknaden för linhissar är mer fragmenterad eftersom indu-
striella tillämpningar levereras av såväl stora kommersiella till-
verkare som små lokala företag. För Alimak Group är detta en
tillväxtmöjlighet.
VÄRDESKAPANDE
Industrial skapar värde för sina kunder genom att leverera
säkra och tillförlitliga produkter och tjänster av hög kvalitet
som ökar säkerhet, effektivitet och produktivitet. Lösningarna
tillhandahålls av yrkeskunniga experter som benner sig nära
kundernas verksamhet och förstår deras specika behov. Pro-
dukterna bygger på koncernens omfattande tekniska erfaren-
het och utformas i många fall för att användas under extrema
förhållanden och i korrosiva miljöer, samtidigt som de säker-
ställer en tillförlitlig och effektiv drift och en lång livslängd.
Alimak förser slutkunden med service i världsklass över
hela världen och i alla segment.
UTVECKLING UNDER 2022
Den globala marknaden för divisionen Industrial var relativt
stark under 2022, med en ökad underliggande efterfrågan
i alla regioner. Den övergripande affärsmiljön var dock fortsatt
utmanande i alla regioner med högkostnadsination, stör-
ningar i leveranskedjan samt geopolitisk och makroekonomisk
osäkerhet. Covid-19 hade också fortsatt påverkan under året,
med nedstängningar som påverkade möjligheten att erbjuda
service på plats i Kina.
Fördelning av order-
ingång 2022,
%
AB
A) Utrustning, 41
B) Service, 59
Industrial
2022 2021 2020
Orderingång, MSEK 1303 999 867
Intäkter, MSEK 1140 885 917
EBITA, MSEK 217 186 150
EBITA-marginal, % 19,0 21,0 16,4
Fördelning av intäkter
2022,
%
A
B
A) Utrustning, 43
B) Service, 57
Årsredovisning 202232
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
RESULTAT UNDER 2022
Divisionens fortsatta utveckling av segment- och kundfokuse-
rade lösningar under året, i kombination med ökade säljaktivi-
teter, genererade stabila resultat. Industrial redovisade en
stark orderingång i alla regioner och ett stabilt resultat för
2022. Orderingången för utrustning och tjänster förbättrades
på alla marknader. Resultatet understöddes av ökade voly-
mer, tillsammans med åtgärder som begränsade kostnads-
ökningar i leveranskedjan och en proaktiv prishantering över
hela året. Kostnadsinationen påverkade emellertid divisio-
nens EBITA-marginal till följd av ledtiden på ny utrustning från
orderingång till leverans.
Ökat kundfokus driver tillväxt
Divisionen fortsatte att utveckla säljkanalerna och öka fokuset
på kundbehov inom respektive segment, för att kunna ta
tillvara på tillväxtmöjligheter. Nylanseringen av den marina lin-
hissen för det växande marina segmentet blev en framgång.
Divisionens ökade strategiska fokus på försäljningen av linhis-
sar genererade en ökad orderingång på linhissar iVästeuropa,
med en stark orderingång på marina linhissar. Orderingången
var särskilt stark för utrustning inom ”allmän industri” såsom
energisegmenten i USA och Europa. Eftersom många av
Industrial-divisionens kunder behöver kuggstångshissar och
” Divisionens kundinriktade organisation, stora
geografiska utbredning med närhet till kunderna
och starka globala ställning utgör en stabil plattform
för lönsam tillväxt.”
Salomeh Tafazoli, EVP för divisionen Industrial
Årsredovisning 202233
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
linhissar nns det ytterligare tillväxt möjligheter att öka för-
säljningen genom att utnyttja den in stallerade basen av
kuggstångshissar och linhissar globalt.
Förstärkt fokus på serviceförsäljning och digitala
lösningar
Industrial såg positiv effekt under året från den strategiska
inriktningen på global serviceförsäljning genom en ökad
orderingång i alla regioner. Divisionen tog hem sitt största
serviceavtal hittills i Nordamerika inom energisegmentet och
tilldelades stora ordrar på renovering inom hamnsegmentet
iAPAC-regionen. Verktyg för servicehantering är ett segment
med ökade tillväxtmöjligheter sett till de ökade serviceintäk-
ter som följer av en utökad global bas av installerade enheter.
Divisionens fortsatta utveckling av digitala lösningar stödjer
också en hållbar lönsam tillväxt. Digitala lösningar ger kun-
derna mervärde genom att ge tillgång till operativa data för
attoptimera utnyttjandet av utrustningen, höja säkerheten
och produktiviteten, samt minska miljöpåverkan.
Förbättrat hållbarhetsarbete
Hållbarhetsarbetet stärktes under året, vilket till exempel
ledde till fortsatta minskningar av divisionens koldioxidut-
släpp. Bland förbättringarna ingick införandet av ett digitalt
serviceplaneringsverktyg som genererar bättre planering av
servicebesök, vilket därmed minskar antalet resor. Arbetet
fortgick också under året med att ta fram handlingsplaner
för att uppnå Alimak Groups strategiska hållbarhetsmål.
Läs mer om vårt hållbarhetsarbete på sidan 40.
STRATEGISKA PRIORITERINGAR FÖR 2022–2025,
INDUSTRIAL
1. Segmentfokus – kundcentrerat perspektiv
Fortsatt utveckling av vårt globala segmenterbjudande
genom att fokusera på kundernas behov i respektive
industrisegment.
2. Uppnå hävstångseffekter på mogna marknader
och expansion på tillväxtmarknader genom att:
• Vidarutveckla säljkanalsstrategin.
• Ta fram lokala planer för hur bentliga enheter och
anläggningar kan ersättas och identiera eftermark-
nadsmöjligheter, till exempel service och renoveringar.
• Utöka kompetensen inom linhissar för att komma
närmare kunderna och ta tillvara möjligheter inom
segment och geograska områden där vi ser tillväxt-
potential.
3. Förstklassig service
Utveckla servicepaket och serviceförsäljning. Stärka
den lokala servicenärvaron med servicehubbar för att
vara närmare kunderna. Öka fjärrövervakning och före-
byggande underhåll för att främja hållbarhet.
Årsredovisning 202234
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
CASE: EDDA WIND
Industriella marina hissar maximerar produktiviteten på servicefartyg för havsbaserad vindkraft.
EDDA WIND tillhandahåller specialbyggda service-
fartyg (SOV) och servicefartyg för driftsättning (CSOV)
till den globala sektorn för havsbaserad vindkraft, så
att deras kunder kan producera förnybar el för att
klara världens växande energi behov.
Edda Wind fokuserar på att minimera koldioxidut-
släppen vid konstruktionen av sina fartyg. Alla sju
fartygen i det aktuella nybyggnationsprogrammet är
anpassade till noll utsläpp. De bidrar till alla delar av
verksamheten och fartygens besättning på ett säkert,
förutsägbart och hållbart sätt.
Alimak tillhandahåller marina hissar till alla sju
far tygen. Hissarna är konstruerade efter Edda Winds
specikationer, med ett stort fokus på tillförlitlighet
och energieffektivitet. Hissar är nödvändig utrustning
för vindkraftstekniker som ger stegfri åtkomst mellan
fartyget och landgången. De är utsatt för extrema
väderförhållanden, vilket gör det nödvändigt att
använda de tåligaste materialen. Andra viktiga fak-
torer är storleken på hisschaktet och arean på hiss-
korgens botten. Alimaks lösning inkluderar en
ingreppstransmission, vilket inte kräver någon extra
motvikt. Spelet medger exakt kontroll av stoppav-
ståndet och minimerar antalet involverade kompo-
nenter. Detta förenklar underhållet och maximerar
tillförlitligheten samt minskar miljöpåverkan.
Systemet omfattar även en exibel lösning för
vertikalåtkomst som har två olika funktioner där det
annars skulle krävas separata hissar. Det ger tillgång
till landgången när så krävs och fungerar som en
standardhiss för transport mellan fartygets däck. De
dubbla funktionerna sparar utrymme – en avgörande
aspekt på havsgående fartyg – och ökar komforten
under färd för besättningen.
Årsredovisning 202235
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Wind
Trots utmanande marknadsförhållanden under 2022 ökade Wind-divisionen sitt resultat och fortsatte
att bredda sitt utbud av vertikala transportlösningar, säkerhetsprodukter och service, vilket ger mer-
värde till kunderna.
Wind-divisionen erbjuder säkra och konkurrenskraftiga verti-
kala transportlösningar för arbete i vindkraftverk på såväl land
som till havs under varumärket Avanti. Divisionen erbjuder
driftsäkra produkter såsom servicehissar, stegar och fall-
skyddssystem.
Förutom att tillhandahålla kvalicerade tjänster erbjuder
Wind även utbildningar inom underhåll och säkerhet. Avantis
servicehissar möter de föränderliga och varierade kundbehov
som nns inom förnybar energi som bransch, sett
till totala ägandekostnaderna, tillförlitlighet, kvalitet och
prestanda.
Erbjudandet omfattar ett brett utbud av vertikala transport-
lösningar, där samtliga har fokus på maximal säkerheten
utifrån tre olika tekniker: linhissar, kuggstångshissar och
steghissar.
Divisionens breda geograska utbredning och närheten
till kunderna ger ett exibelt och kundanpassat tjänste-
erbjudande och en effektiv och mer hållbar leveranskedja.
MARKNAD OCH KONKURRENTER
Efterfrågan på säkerhetsprodukter och -lösningar av hög kvali-
tet till vindkraftverk, där varumärket Avanti innehar en mark-
nadsledande ställning, sammanfaller med de globala investe-
ringarna i vindkraft. Trenden mot ren, prisvärd och tillförlitlig
energi är en av de viktigaste drivkrafterna bakom tillväxten
inom förnybar energi, däribland vindkraft. Marknaden för
vindkraftverk har konsoliderats de senaste åren och Avantis
främsta kunder är för närvarande OEM-företag i västvärlden,
såsom Vestas, SGRE, GE och Nordex, samt de esta kine-
siska tillverkarna av vindkraftverk. Tillverkare av vindkrafts torn,
övergångsdelar och fundament, utvecklare, allmännyttiga
företag, återförsäljare och serviceföretag kompletterar kund-
portföljen, medan de huvudsakliga konkurrenterna är regio-
nala, nischade aktörer
VÄRDESKAPANDE
Divisionen skapar värde genom att erbjuda säkerhetspro-
dukter och -lösningar av hög kvalitet som bidrar till säkra och
effektiva arbetsmiljöer vid vindkraftverk på land och till havs.
Divisionens hållbara produkter är konstruerade för att använ-
das under extrema förhållanden och i korrosiva miljöer, och
säkerställer tillförlitlig drift under vindkraftverkens hela livs-
längd.
Divisionen erbjuder kvalitetssäkrade åtkomstlösningar och
tjänster nära kunderna med driftassistans och utbildning kring
säker användning av utrustningen. Detta bidrar till ökad pro-
duktivitet och en säker arbetsmiljö. Divisionen Wind hjälper
på så sätt till att göra kundernas verksamhet och vindkraften
mer konkurrenskraftig.
Divisionen har installerat över 40 000 servicehissar i värl-
den och genomfört säkerhetsutbildning med er än 30 000
servicetekniker.
Fördelning av order-
ingång 2022,
%
A
B
A) Utrustning, 61
B) Service, 39
Wind
2022 2021 2020
Orderingång, MSEK 514 594 831
Intäkter, MSEK 542 676 854
EBITA, MSEK 69 63 82
EBITA-marginal, % 12,7 9,3 9,6
Fördelning av intäkter
2022,
%
A
B
A) Utrustning, 69
B) Service, 31
Årsredovisning 202236
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
UTVECKLING UNDER 2022
Den generella marknaden kännetecknades under 2022 av hög
ination, störningar i leveranskedjan och ökad geopolitisk och
makroekonomisk osäkerhet. Marknaden var fortsatt utma-
nande för Wind-divisionen, särskilt i Kina där vindkraftsmark-
naden fortsatte att mattas av till följd av minskat statligt
investeringsstöd till vindkraft.
RESULTAT UNDER 2022
Trots utmanande marknadsförhållanden under 2022 ökade
Wind-divisionen sitt resultat och fortsatte att bredda utbudet
av vertikala transportlösningar och säkerhetsprodukter, vilket
ger mervärde till kunderna. Den minskade orderingången mot
föregående år berodde främst på fortsatt låg efterfrågan i Kina
och förseningar av vissa projekt till följd av covid-19-restriktioner.
Under året ökade investeringsaktiviteten i USA, och Wind-
divisionen ökade sin orderingång av stegsystem. På den euro-
peiska marknaden redovisade Wind-divisionen under året en
stabil orderingång på utrustning och tjänster, även om inves-
teringarna minskade till följd av ökad geopolitisk och makro-
ekonomisk osäkerhet. Det förbättrade resultatet berodde på
fortsatta kostnadsminskningar, lean-tillverkning, åtgärder för
att öka effektiviteten och lönsamheten, samt en proaktiv pris-
hantering sett till hela året.
Tillvaratagna tillväxtmöjligheter
Som en ytterligare anpassning till den lokala efterfrågan på
den kinesiska marknaden togs en ny tillverkningsanläggning
i drift, samtidigt som utbudet av produkter och service bred-
dades. På USA-marknaden etablerades en nischverksamhet
för att möta efterfrågan på specika steglösningar som håller
kablar inuti vindkraftstorn. Den nya nischverksamheten resul-
terade i ökad orderingång på stegsystem och skapar en stabil
grund för Wind-divisionens fabrik i USA sett till produktionen
av ny stegutrustning.
Ökat kundvärde med nya lösningar
Under 2022 fortsatte Wind-divisionen att utveckla nya verti-
kala transportlösningar som ökar säkerhet och effektivitet,
och därmed tillför mervärde till kunderna. Flera lösningar har
utvecklats, däribland en stor servicehiss till vindkraftstorn och
en servicehiss för personer och verktyg för landbaserade
vindkraftstorn på den kinesiska marknaden. Därtill en hiss för
landbaserade vindkraftstorn som uppfyller de nya strängare
regler som gäller från 2023 för företag i västvärlden, samt ett
konkurrenskraftigt stegsystem som är utrustat med lampor.
Vidare infördes ett nytt utvecklat serviceutbud för hissar för
att minska underhållskostnaderna för kunderna och samtidigt
bibehålla samma nivå av säkerhet och tillförlitlighet.
” På kort sikt står vind-
kraftssektorn inför fortsatta
utmaningar. De långsiktiga
utsikterna är dock attraktiva,
med stöd av behovet av inve-
steringar i förnybar energi.
Med en stark global ställning
och en stor geografisk utbred-
ning på vindkraftsmarknaden
är divisionen Wind väl
positionerad att ta tillvara på
framtida tillväxtmöjligheter.”
José Maria Nevot,
EVP för divisionen Wind
Säkert servicearbete inuti ett vindkraftverk.
Årsredovisning 2022
37
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
STRATEGISKA PRIORITERINGAR FÖR 2022–2025,
DIVISIONEN WIND
1. Ledarskap inom kärnverksamhet
Vara ledande i utvecklingen av en mer effektiv och hållbar
generation hissar till vindkraftstorn, utrustad med digital
och innovativ teknik. Utöka produktutbudet med nya
produkter som uppfyller lokala marknaders efterfrågan.
2. Tillväxt inom säkerhet och tjänster
Bredda utbudet av säkerhetsprodukter och hissupp-
graderingar för ökad säkerhet och längre livslängd.
Lansera nya avancerade tjänster närmare kunderna
runt om ivärlden.
3. Översyn av potentiell expansion inom förnybart
Utforska möjligheterna att utvidga tjänster till andra
verksamheter och sektorer inom förnybart, för att öka
effektiviteten och lönsamheten hos produktion av grön
el genom ny teknik
Intensierade digitala och hållbara lösningar
Utvecklingen av en mer effektiv och hållbar generation hissar
till vindkraftstorn, utrustade med digital och innovativ teknik,
intensierades under 2022. Digitala lösningar främjar hållbar
tillväxt och ger kunderna mervärde. Lösningarna ger tillgång
till operativa data för att optimera användningen av utrust-
ningen, öka produktiviteten och säkerheten och möjliggöra en
minskad miljöpåverkan genom fjärrstyrt förebyggande under-
håll. De digitala servicehanteringsverktygen ger också ökade
möjligheter till serviceintäkter utifrån vår installerade bas runt
om i världen.
Bredare utbud av tjänster
Service- och utbildningsaktiviteten var fortsatt stark på de
esta marknader under året. Ett bredare erbjudande av tjäns-
ter riktat mot förlängning av produkters livslängd, säkerhets-
paket och fjärrstyrda utbildningar och inspektioner infördes
framgångsrikt, likaså en ny katalog med personlig skyddsut-
rustning.
Förvärv av Tractel stärker lösningsportföljen
Alimak Groups förvärvsaktiviteter stärktes under 2022, i syfte
att främja lönsam tillväxt. Det strategiska och transformativa
förvärvet av Tractel i november stärker Wind-divisionens
utbud och ökar tillväxtpotentialen inom tjänsteverksamheten.
Tractels produktutbud med relevans för Wind-divisionen har
integrerats och har potential att komplettera Wind- divisionen,
i synnerhet gällande Avantis erbjudande. Integrationen bred-
dar erbjudandet inom säker och effektiv åtkomst, samt de lyft
och hanteringslösningar som nns i vindkraftstorn. Vidare för-
bättras divisionens värdeerbjudande till OEM-företag och slut-
kunder genom förlängd drifttid och sänkta ägandekostna-
derna, vilket utökar portföljen och breddar kundbasen. Läs
mer om förvärvet på sidorna 15 och 123. Wind-divisionen
utvärderade under året även olika tekniker och samarbetspart-
ners inom inspektion och reparation av turbinblad.
Ökat fokus på utsläpp genererade betydande
minskningar
Wind-divisionen fortsatte att utveckla sitt hållbarhetsarbete
under året och ökade fokuset på att minska utsläppen. Dessa
förbättringsåtgärder har lett till betydande minskningar av
utsläpp från både fabriker och kontor. Utsläppen från resor
relaterade till aktiviteter har också minskat de senaste fyra
åren, varav cirka två tredjedelar avser minskade bilresor och
cirka en tredjedel ygresor. Dessutom har era projekt inletts
för att minska koldioxidutsläppen, särskilt i fråga om utsläpp
relaterade till produkter, som uppstår under material-, trans-
port- och användningsfaserna, och är väsentliga när det gäller
divisionens totala utsläpp. Handlingsplaner har också tagits
fram under året för att uppnå Alimak Groups strategiska håll-
barhetsmål. Läs mer om vårt hållbarhetsarbete på sidan 40.
Årsredovisning 202238
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
CASE: WIND
Nya steglösningar till vindkraftstorn som främjar tillväxt på USA:s vindkraftsmarknad
Divisionen Wind tog under 2022 tillvara på tillväxtmöjligheter på USA-marknaden genom att tillgodose ny efterfrågan
på nischade steglösningar till vindkrafts torn.
UNDER 2022 TOG AVANTI WIND SYSTEMS tillvara på
tillväxtmöjligheter på USA-marknaden genom att lansera
en verksamhet som tillgodoser behovet av en helt ny
nischad steglösning med kablar inuti vindkraftstorn. På de
esta marknader är stegar för klättring och kablar mindre
än en halvmeter breda. I takt med att vindkraftverken blir
allt kraftfullare med längre turbinblad blir även vindkrafts-
tornen högre. Som en följd föreskriver vissa OEM-företag
bredare kabelstegar i stället för kabelhyllor för att klara er
och tjockare kablar.
Utveckla kabelsteg-segmentet
på USA:s vindkraftsmarknad
Wind-divisionen hade ökad efterfrågan på USA-marknaden
från en ledande tillverkare av kabelstegar med en bredd på
upp till 1000 mm. Fördubblingen av standardbredden på
kabelstegar var en utmaning som krävde kompetens och
erfarenhet från hela Wind-divisionen sett till teknik, FoU
och tillverkning. Avantis fabrik i Kina har redan erfarenhet
av att utveckla och tillverka stegar bredare än 490 mm.
Genom ett utmärkt lagarbete och kunskapsutbyte inom
Alimak Group utförde divisionen på bara några månader
beräkningar, genomförde tester, införde en ny operativ
metod med nya maskiner och en leveranskedja för mark-
nadslansering.
Stabil grund för fortsatt tillväxt
inom ny utrustning för stegproduktion
Sedan lanseringen av den nya steglösningen i oktober har
Wind-divisionen erhållit beställningar till över 100 vind-
kraftstorn. Den nya nischverksamheten medförde en ökad
orderingång på stegsystem och skapar en stabil grund för
produktion av ny stegutrustning vid Wind-divisionens
fabrik i USA.
Årsredovisning 202239
Divisioner – året i korthet
Facade Access
Construction
Height Safety &
Productivity Solutions
Industrial
Wind
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTDIVISIONER
Hållbarhet
Årsredovisning 202240
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Arbetet med att förbättra vårt hållbarhetsresultat ur ett miljömässigt, socialt och styrningsperspektiv
spelar en viktig roll i vår strategi och utgör en integrerad del av det dagliga arbetet. Under året har vi
stärkt den interna organisationen, förbättrat policyer och riktlinjer och uppdaterat väsentlighetsanaly-
sen för att säkerställa att vi inriktar arbetet på de frågor som har störst påverkan.
I mer än 70 år har Alimak Group varit branschens ledande
aktör och levererat toppmoderna lösningar för att tillgodose
kundernas behov av att förytta människor, material och före-
tag till nya höjder. Våra lösningar uppfyller behoven hos en
växande global befolkning, pågående urbanisering och fram-
växten av nya städer och samhällen med behov av ny infra-
struktur, smarta bostäder och er lösningar med förnybar
energi. Hälsa och säkerhet, produktivitet och effektivitet har
alltid stått i centrum för vår verksamhet för att vi ska kunna
hantera vår påverkan och skapa hållbart värde för våra intres-
senter.
Den globala uppvärmningen är en av vår tids största sam-
hällsutmaningar. Enligt forskningen har jordens medeltempe-
ratur redan ökat med mer än 1grad. I arbetet för att nå det
skarpare 1,5-gradersmålet i Parisavtalet är det avgörande att
begränsa effekterna av uppvärmningen av planeten, effekter
som redan idag märks i form av exempelvis extremväder,
torka, avsmältning av havsisen i Arktis och en höjning av den
genomsnittliga havsnivån. Därför har Alimak Group förbundit
att minska koldioxidutsläppen med 30% fram till 2025 jämfört
med 2019.
Hållbarhet utgör en katalysator för innovation när det gäller
produktdesign, affärsmodeller och tjänster, vilket ytterligare
kan stärka värdeskapandet för våra intressenter, samtidigt
som det stärker vår konkurrenskraft. Alimak Group genomför
exempelvis sedan 2021 livscykelanalyser på produktlinjer för
att skapa rätt förutsättningar för våra verksamheter att
utveckla produkter och lösningar med så låg klimatpåverkan
som möjligt. Hittills har 30 livscykelanalyser genomförts. Ana-
lyserna visar på en enorm potential att minska koldioxidut-
släppen genom att använda metaller med lägre klimatpåver-
kan, förlänga produkternas livslängd genom ändamålsenlig
service och en omställning till cirkularitet.
Som tillverkande företag med global verksamhet exponeras
vi också för hållbarhetsrisker. De identierade riskområdena
är klimatrelaterade risker, hälso- och säkerhetsrisker, respekt
för mänskliga rättigheter och risk för mutor och korruption.
Läs mer om dessa risker och hur vi hanterar och begränsar
dem på sidan 72.
Samtidigt är det viktigt att vara en attraktiv arbetsgivare
genom att fokusera på vad som är viktigt för våra nuvarande
och framtida medarbetare, som bland annat en säker och
engagerande arbetsmiljö, en innovativ företagskultur,
icke- diskriminering, mångfald och etiska affärsmetoder.
För ökad tydlighet har vi grupperat och organiserat vårt
arbete utifrån tre fokusområden:
• Hållbara relationer – vilka vi är.
• Hållbara lösningar – vad vi gör
• Hållbara verksamheter – hur vi arbetar
Att bygga en hållbar affär
OM RAPPORTEN
Sidorna 41-65 utgör koncernens lagstadgade
hållbarhetsrapport i enlighet med års-
redovisningslagen (ÅRL).
Alimak Group har undertecknat FN:s Global Compact,
ett initiativ som syftar till att göra mänskliga rättigheter,
rättvisa arbetsnormer, miljöansvar och antikorruption
till kärnvärden i de deltagande företagens verksamhe-
ter. Dessa sidor utgör även Alimak Groups presentation
av de framsteg som gjorts.
RAMVERKET ÄR INDELAT I
TRE FOKUSOMRÅDEN:
Hållbara relationer – vilka vi är.
Se sidan 44
Hållbara lösningar – vad vi gör. Se sidan 48
Hållbara verksamheter – hur vi arbetar. Se sidan 52
Årsredovisning 202241
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
VÄSENTLIGHETSANALYSEN
GER RIKTNING I ARBETET
För att få en riktning i hållbarhetsarbetet för vi en löpande
dialog med intressenter, engagerar oss i ekosystem med
koppling till vår bransch och ser det som vår uppgift att vara
med och driva en hållbar samhällsutveckling. År 2020 genom-
förde vi en mer omfattande, riktad dialog med kunder, medar-
betare och investerare. Denna lade grunden för den väsentlig-
hetsanalys som styrt de senaste årens hållbarhetsarbete.
Under hösten 2022 skedde en översyn av väsentlighetsana-
lysen för att skapa ett tydligare fokus på de hållbarhetsfrågor
där vi har störst påverkan i värdekedjan och säkerställa att vi
hanterar våra hållbarhetsrelaterade risker och möjligheter på
bästa sätt. Väsentlighetsanalysen omfattar fjorton frågor som
har klassicerats utifrån ett regelefterlevnads-, verksamhets-
och strategiskt perspektiv.
FOKUSOMRÅDEN FÖR 2022
Förutom den nya väsentlighetsanalysen utsåg vi 2022 också
en globalt ansvarig för hälsa, säkerhet och sociala frågor för
att stödja och driva detta område i koncernen. Fokus under
året låg på att uppdatera bentlig policy och strategi och
säkerställa att en gedigen hälso- och säkerhetskultur är för-
ankrad i organisationen. Vi bekräftade också vår säkerhetsvi-
sion om noll skador och satte upp mål för att minska våra
arbetsolyckor (LTIFR och TRIFR) med 25% var jämfört med
föregående år.
Dessutom arbetade vi vidare med att kvalitetssäkra proces-
serna för klimatrelaterad datainsamling från den egna verk-
samheten (Scope 1, 2 och affärsresor i Scope 3), en förut-
sättning för att kunna vidta effektiva åtgärder framöver.
Väsentlighetsanalys 2022
Hållbara
relationer
Hållbara
lösningar
Hållbara
verksamheter
Motiverade
och engagerade
medarbetare
Användar-
säkerhet
Energi- och
resurseffektiva
lösningar
Innovativ kultur
– för nya företag,
produkter och
tjänster
Mångfald och
icke-diskriminering
Produkter och
tjänster av hög
kvalitet
Säker och
engagerande
arbetsmiljö
IT-säkerhet
Resurseffektiv
verksamhet
Etiska
affärsmetoder
Bolagsstyrning
Säkerhets -
före skrifter
Rättvisa och skäliga
anställningsvillkor
Ansvarsfull
leveranskedja
Operativ verksamhet
Regelefterlevnad
Strategi
Årsredovisning 202242
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Förändringar gjordes av koncernens nyckeltal för att samla
inrelevanta uppgifter om utsläpp av koldioxidekvivalenter.
Viintensierade också arbetet med livscykelanalyser av
huvudsakliga produktgrupper under 2022 för att skapa en
första översikt över hur våra utsläpp i Scope 3 fördelar sig på
aktiviteter uppströms och nedströms. Sammantaget gör detta
att vi kan arbeta effektivt mot vårt mål att minska utsläppen
ihela vår verksamhet och värdekedja med 30% till 2025
jämfört med 2019, det vill säga Scope 1, 2 och 3 normerat
med omsättningen.
Vidare har koncernen förbättrat sina policyer och rutiner när
det gäller att utvärdera leverantörer ur ett hållbarhetsperspek-
tiv. En omarbetad version av Alimak Groups uppförandekod
för leverantörer publicerades under året och ett formulär för
självutvärdering togs fram och testades. Den nya styrnings-
processen och de nya nyckeltalen lanserades i januari 2023.
För att mäta framstegen med vårt hållbarhetsarbete har vi
beslutat att från och med 2022 mäta följande nyckeltal:
Miljö*
• Energiförbrukning MWh/ Intäkter MSEK
• Koldioxidutsläpp ton/ Intäkter MSEK
• Andel av produktutbud
som omfattas av livscykelanalyser, %
Hälsa och säkerhet*
• LTIFR
• TFIFR
Medarbetare*
• E-NPS
*För denitioner av nyckeltalen, se sidan 58.
För information om vårt hållbarhetsresultat för 2022,
se sidan 58.
FÖRVÄRV AV TRACTEL
Den 21november 2022 förvärvade Alimak Group Tractel för
attöka tillväxttakten och stärka portföljen av lösningar för
säkert och effektivt arbete på hög höjd. Tractel lanserade en
ESG-strategi 2022, som i mångt och mycket liknar Alimak
Groups ESG-strategi. Under 2023 ska vi integrera Tractel med
Alimak Group och säkerställa överensstämmelse med hållbar-
hetsstrategin i hela koncernen.
Hållbarhetsrapporten för 2022 omfattar inte någon del av
Tractels ESG-arbete.
Årsredovisning 202243
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Med mer än 3000 medarbetare och närvaro i mer än 120 länder har Alimak Group en stark
position att driva innovation och hållbar utveckling. Arbetet sker tillsammans med vårt ekosystem
av intressenter lokalt och globalt.
Våra medarbetare är vår viktigaste tillgång. Tillsammans arbe-
tar vi varje dag för att möta våra kunders behov och möjlig-
göra arbete på hög höjd i utvecklingen av byggnader och infra-
struktur för energilösningar och framtidens städer. Samtidigt
kan hållbara förändringar bara uppnås i samarbete mellan
många parter i värdekedjan. Genom dialog med våra intres-
senter kan vi bryta ny mark och bidra till innovationer samt
mer hållbara lösningar som gynnar både lönsamheten,
mänskligheten och miljön. Att bedriva verksamhet på ett
ansvarsfullt sätt är en viktig utgångspunkt i arbetet och vi har
motsvarande förväntningar på alla våra affärspartners. Våra
kärnvärden fungerar som vägledande principer för medarbe-
tarna i det dagliga beslutsfattandet och agerandet, och är
avgörande beståndsdelar i vår företagskultur. För mer infor-
mation om vår övergripande hållbarhetsstyrning i värde-
kedjan, se sidan 48.
MOTIVERADE OCH ENGAGERADE MEDARBETARE
Vår funktion People & Culture har en viktig roll för att stärka
engagemanget i Alimak Group och bygga en inkluderande
kultur som får varje individ att utvecklas och nå sin fulla poten-
tial. Vårt mål är att vara en attraktiv arbetsgivare som attrahe-
rar, utvecklar och behåller kompetenta och motiverade med-
arbetare. Som ett ledande globalt företag och med några av
världens mest spektakulära byggnader och projekt i kundport-
följen erbjuder Alimak Group en spännande arbetsplats med
stora utvecklingsmöjligheter. Företagets inriktning på innova-
tiva och högkvalitativa vertikala transportlösningar, med håll-
barhet som en av hörnpelarna, skapar ytterligare mening
iarbetet.
Under 2022 införde vi en ny global medarbetarundersök-
ning, The Voice, för att få ökade insikter i hur våra medarbe-
tare upplever Alimak Group som arbetsplats. Engagemanget
mäts utifrån individuella, teambaserade och organisatoriska
drivkrafter. Jämfört med tidigare undersökningar är The Voice
mer specialinriktad, och resultatet från undersökningen går
att se i realtid, vilket möjliggör snabb respons på enskilda
fråge ställningar. Uppföljningen sker både lokalt och samman-
ställt på global nivå. Under 2022 genomfördes The Voice vid
tre tillfällen och målet framåt är tre till fyra tillfällen per år.
Den totala svarsfrekvensen för 2022 uppgick till 87 procent.
Resultatet visar att vi successivt stärkte engagemanget bland
våra medarbetare. Det långsiktiga målet är att förbättras och
uppnå en eNPS över genomsnittet för branschen. Årets första
eNPS (Employee Net Promoter Score) var -2, därefter +7 och
vid årets sista mätning landade eNPS på +13. Ett starkt
område i The Voice var medarbetarnas förståelse av Alimak
Groups mål och strategi, ett annat var upplevelsen av det
egna arbetet som meningsfullt. Undersökningen visade också
en positiv effekt av de prestations- och utvecklingssamtal
som infördes 2021. Bland förbättringsområden kan nämnas
synen på lärande, utvecklingsmöjligheter samt belöning och
erkännande. Under 2022 påbörjade vi implementering av en
ny modell för talanginventering och successionsplanering
vilket lett till er interna tillsättningar och individuella karriär-
planer.
Hållbara relationer
VÅRA KÄRNVÄRDEN BYGGER VÅR KULTUR
Genom att agera i enlighet med kärnvärdena kan alla
medarbetare ingå i och bidra till hållbara relationer, såväl
inom Alimak Group som med våra affärspartner och
leverantörer. Kärnvärdena tas upp i utvecklingssamtalen
och är också en del av medarbetarnas målsättningar.
Medarbetarundersökningen The Voice mäter också hur
vi lever upp till våra gemensamma företagsvärderingar.
Utmana gränserna
• Vi går utanför våra
komfortzoner, men kom-
promissar aldrig med
säkerheten.
• Vi strävar efter ständiga
förbättringar.
• Vi är nykna och
letar efter alternativa
perspektiv.
Var inkluderande
• Vi stödjer mångfald
och olika perspektiv.
• Vi garanterar att alla
behandlas lika.
• Vi samarbetar effektivt.
Ta ansvar
• Vi levererar de resultat
vi lovar.
• Våra kollegor och
kunder kan lita på oss.
• Vi tar fullt ansvar för vårt
arbete.
Agera snabbt
• Vi får saker gjorda på
det mest effektiva sättet.
• Vi är lyhörda för
kundernas behov.
• Vi främjar utveckling.
Årsredovisning 202244
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Våra medarbetare sitter utspridda i olika länder och tids zoner.
Intranätet har här kommit att spela en allt viktigare roll för
kommunikationen och dialogen internt. Nyheter, tema artiklar
och digital medier är exempel på innehåll som före taget delar
frekvent. Under året kompletterades det globala intra nätet
med lokala intranät för våra divisioner. Användningen av verk-
tyget Yammer ökade också markant under året. Kanalen utgör
en naturlig och mycket uppskattad plats för våra medarbetare
att dela kunskap och erfarenheter över geograska, avdel-
ningsmässiga och kulturella gränser.
För att så många som möjligt av våra medarbetare ska bli
goda ambassadörer för Alimak Group pågår ett arbete med
att stärka, berika eller modernisera varje del av upplevelse-
cykeln som anställd. Denna cykel startar redan vid rekryte-
ringen eller vid övertagandet av en anställning vid förvärv.
Från den viktiga introduktionsfasen byggs sedan upplevelsen
på under anställningstiden. Kompetensutveckling, uppmunt-
ran, belöning, feedback och kollegor är alla faktorer med stor
betydelse för den totala upplevelsen. Under 2022 låg fokus
på att ta fram en mer standardiserad process för den allra
sista delen i cykeln när anställningen avslutas. Här är det
viktigt att säkerställa en effektiv kunskapsöverföring, få åter-
koppling från medarbetaren och inte minst att skiljas åt som
vänner, bli varandras ambassadörer och framtida potentiella
samarbetspartners.
Rekrytering
och förvärv
Introduktion,
upplärning och
integrering
Kompetens utveckling
och personlig
utveckling
Belöning och
incitament
Lämna
bolaget och bli
ambassadörer
Medarbetarnas totala upplevelse
Årsredovisning 202245
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
MÅNGFALD OCH ICKE-DISKRIMINERING
PÅ ARBETSPLATSEN
Att skapa en inkluderande arbetsplats som motverkar diskri-
minering är vitalt. Vi är övertygande om att mångfald gör oss
starkare. Varje enhet inom Alimak Group arbetar för att säker-
ställa att alla behöriga sökande har samma möjlighet till
anställning, utan åtskillnad eller diskriminering på grund av
etnicitet, religion, hudfärg, kön, nationellt ursprung, funktions-
hinder, ålder eller annan status som skyddas under gällande
lagstiftning.
Andelen kvinnor i koncernen var vid årets slut 14% (15%).
Könsfördelningen i den globala ledningsgruppen uppgick till
44% kvinnor (40%), ett resultat som bidragit till att Alimak
Group alltjämt ligger kvar på Stiftelsen Allbrights gröna lista
iAllbrightrapporten 2022. Allbright är en politiskt oberoende
och icke vinstdrivande stiftelse som främjar jämställdhet och
mångfald på chefsnivå i Sverige. Andelen kvinnor i styrelsen
var 44% i slutet på december (44%).
Att uppnå en jämnare könsfördelning bland våra medarbetare
tar tid och utvecklingen ska ses mot bakgrund av branschen
i sin helhet, som av tradition är mansdominerad. Sam tidigt är
mångfald en avgörande faktor för innovation och konkurrens-
kraft. För att främja mångfald och inkludering lanserade vi
redan under 2021 ett globalt internt nätverk mellan kvinnliga
medarbetare inom Alimak Group. Nätverket heter ”Women
lifting women” och syftar till att dela erfarenheter och öka
samarbetet mellan koncernens olika FoU-avdelningar. Under
2022 hölls fyra digitala möten om olika ämnen, som strategi,
karriärutveckling och hållbarhet. Nära 100 kvinnliga medar-
betare deltog i dessa uppskattade nätverksträffar. Målet för
2023 är att ytterligare stärka nätverket och välkomna alla
kvinnor på Tractel.
Medarbetare
per region,
%
AB
C
A) Europa, 58
B) APAC, 32
C) Americas, 10
D) Övriga världen, 0
Medarbetare
per kön,
%
A
B
A) Män, 86
B) Kvinnor, 14
Medarbetare
per arbetsområde, %
A
B
C
D
A) Tillverkning och tjänster, 73
B) Forskning och utveckling, 5
C) Försäljning, 12
D) Administration, 10
Koncernledning
per kön,
%
AB
A) Män, 56
B) Kvinnor, 44
“Alimak Group arbetar
för att säkerställa att alla
behöriga sökande har
samma möjlighet till
anställning, utan åtskill-
nad eller diskriminering
på grund av etnicitet,
religion, hudfärg, kön,
nationellt ursprung,
funktionshinder, ålder
eller annan status som
skyddas under gällande
lagstiftning.”
Årsredovisning 202246
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
SAMVERKAN I EKOSYSTEM SKAPAR UTVECKLING
Alimak Groups marknadsledande position och vår breda geo-
graska täckning öppnar möjligheter till spännande industri-
ella och akademiska samarbeten, för att ta fram nya standar-
der och tekniker för att främja säkerhet, produktivitet och
hållbarhet i våra sektorer. Genom att delta i innovationsplatt-
formar baserade på trippelhelixprincipen kan många goda
idéer genereras som senare kan leda till produktinnovationer.
Ett exempel på detta är samarbetet med Linköpings univer-
sitet, där vi har identierat era områden som vi kan påverka
för att ytterligare minska klimatavtrycket i våra lösningar.
Läsmer på sidan 48.
Under 2022 deltog vi i Latours hållbarhetsgrupp för portfölj-
bolag. Att jämföra sig med andra industriföretag är avgörande
för att utvärdera nya idéer, få inspiration till nya arbetssätt
samt snabbare nå resultat.
Akademiska och industriella samarbeten förekommer på
alla större marknader där Alimak Group bedriver verksamhet.
Nedan nns några er exempel på samarbeten där vi deltar
aktivt:
• Scaffcalc – ett samarbetsprojekt med startup-företaget
Scaffcalc AB för att integrera våra transportplattformar med
Scaffcalcs applikation för säkra installationer av byggnads-
ställningar.
• Digital byggbransch – del av ett samarbetsprojekt på
europeisk nivå för att utvärdera framtida tekniker för
bygg branschen.
• Produktion 2030 – ett strategiskt innovationsprogram
som syftar till att främja utvecklingen av nya tekniker för
enkonkurrenskraftig och motståndskraftig tillverknings-
industri.
• Smart Built Environment – ett strategiskt innovations-
program för digitalisering av byggbranschen, i syfte att
ökaproduktiviteten och hållbarheten.
• Mistra REES – ett FoU-program för att hjälpa industri-
företag att gå över till cirkulära affärsmodeller.
Dessutom deltar vi också ofta som föreläsare på universitet
och högskolor. I Sverige föreläste vi exempelvis under
året om industrins gröna omställning.
Vi har även ett partnerskap med frivilligorganisationen
Ingenjörer utan gränser i Sverige för att ytterligare stärka våra
hållbarhetsambitioner. Detta är en icke-statlig frivilligorganisa-
tion som strävar efter att göra en långsiktig insats genom att
bemöta utmaningar kopplade till FN:s mål för hållbar utveck-
ling. Tillsammans med Ingenjörer utan gränser och deras
partner Build Up Nepal arrangerade vi under 2022 en case-
utmaning på den interna temaveckan för hållbarhet som ägde
rum under hösten. Build Up Nepal fokuserar på att ge er
människor i Nepal tillgång till jordbävningssäkra tegelhus.
Icase-utmaningen deltog fem internationella lag från Alimak
Group med målet att förbättra tillblandningsprocessen vid
tillverkning av tegel med sänkt klimatavtryck.
AGENDA 2030
Som en del av vårt arbete med att bygga upp hållbara
relationer har vi identierat tre mål i FN:s Agenda 2030
där vi ser att vi har störst möjlighet att påverka: Mål 5 –
Jämställdhet, Mål 8 – Anständiga arbetsvillkor och eko-
nomisk tillväxt och Mål 16 – Fredliga och inkluderande
samhällen.
” Vår verkliga konkurrensfördel är våra medarbetare och deras expertis.
Deras erfarenhet och engagemang driver våra framgångar varje dag.
Min uppgift är att förbättra eektiviteten i vår organisation och se till att
medarbetarna har tydliga mål, tillfälle att lära sig och växa, och att engagerade
medarbetare inspireras av bolagets resa framåt.”
Annika Haaker,
Chief People & Culture Ofcer
Årsredovisning 202247
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Hållbara lösningar
För att vara ett av de ledande bolagen inom vertikala transportlösningar måste vi ständigt utveckla våra
lösningar för att möta kundernas aktuella och framtida efterfrågan. De senaste åren har efterfrågan
inte längre bara omfattat områden som hög prestanda och kvalitet, utan också användarvänlighet,
ergonomi och minskat klimatavtryck.
Att löpande utveckla och paketera nya skräddarsydda erbju-
danden som möter kundernas framtida behov är en förut-
sättning för att vi ska kunna stärka kundupplevelsen och
bygga vår framtida konkurrenskraft. Varje division inom
Alimak Group ansvarar för sitt erbjudande till marknaden
ochatt det uppfyller alla krav i fråga om funktionalitet,
kostnader och miljö.
KOLDIOXIDUTSLÄPP UPPSTRÖMS OCH
NEDSTRÖMS FRÅN VÅRA VERKSAMHETER
För att utforska möjligheterna att minska klimatavtrycket från
våra lösningar uppströms och nedströms från våra verksam-
heter har vi sedan 2021 genomfört livscykelanalyser. De
första analyserna genomfördes i samarbete med Linköpings
universitet för några av koncernens större produktlinjer och
inkluderade utveckling av ett verktyg som koncernen kunde
använda för framtida livscykelanalyser. Sedan början av 2022
har Alimak Group fortsatt med livscykelanalyserna som utförs
i enlighet med ISO-standarderna 14040 och 14044. Fram tills
nu har koncernen slutfört 30 livscykelanalyser från vaggan till
graven. Det utgör ungefär 50% av alla koncernens större pro-
duktlinjer. Livscykelanalyserna omfattar allt från utvinning och
förädling av råvaror, leverantörsaktivitet, transport, installa-
tion, underhåll, användning och skrotning i slutet av livs-
cykeln. Livscykelanalyserna baseras på data från Ecoinvent
(en databas för livscykelinventering).
Som ett första försök att uppskatta koncernens koldioxid-
utsläpp i Scope 3, det vill säga uppströms och nedströms från
våra verksamheter, har vi matchat resultaten från de genom-
förda livscykelanalyserna med försäljningsinformation från
respektive division. Även om analysen ännu inte omfattar
samtliga produktlinjer och huvudsakligen bygger på bransch-
genomsnitt snarare än leverantörsdata anser vi ändå att resul-
taten ger en bra inledande bild av var respektive division
behöver lägga fokus på sitt framtida arbete för att minska
koldioxid utsläppen i Scope 3.
Under 2023 kommer vi både att öka omfattningen av livs-
cykelanalyserna och öka användningen av faktiska leveran-
törsdata för att ytterligare öka noggrannheten i livscykelanaly-
serna och våra möjligheter att minska Scope 3-utsläppen.
Koldioxidutsläppen från våra egna verksamheter åternns
ien tabell på sidan 58.
ANVÄNDARNAS SÄKERHET STÄNDIGT I FOKUS
Alimak Group har ständigt fokus på att förbättra våra produk-
ters säkerhet, effektivitet, användarvänlighet och livslängd
genom strukturerade system och processer för kvalitetskon-
troll – som tillämpas under hela utvecklings- och tillverknings-
processerna. Fallstudier från utmanande installationer, som
visar på toppmoderna lösningar, sprids bland bentliga och
potentiella kunder för att dela kunskapen om förbättrade och
säkra lösningar.
Årsredovisning 202248
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Divisionen Facade Access
5%
36%
15%
7%
5%
32%
A
B
C
D
E
H
Divisionen levererar och utför
service på BMU-enheter som
används för att få åtkomst till
fasader för olika syften, till
exempel rengöring och under
-
håll. Omkring 60% av koldioxid-
utsläppen sker i områden upp-
ströms från vår egen verksam -
het. De esta BMU-enheter är
stora, skrymmande maskiner
och därför är det material som
används för att bygga maski
-
nerna den största bidragande
orsaken till koldioxidutsläppen,
särskilt stål. Underhåll svarar
också för en stor del av klimat
-
påverkan, främst på grund av
transport av reservdelar och
tekniker till anläggningarna.
Divisionen Construction
A
C
F
E
H
5%
30%
7%
24%
34%
Omkring 40% av koldioxidut-
släppen sker i områden upp-
ströms från vår egen verksam-
het. Divisionens produkter är
kritiska komponenter i en logis
-
tikkedja på byggarbetsplatser,
därför är användningsfasen den
största bidragande orsaken till
koldioxidutsläppen. Den näst
största är material som används
för att bygga maskinen, i syn
-
nerhet förädling av järnmalm till
olika stållegeringar och för vissa
produktserier aluminium-
legeringar.
Divisionen Industrial
A
B
D
E
F
3%
45%
5%
5%
22%
20%
H
Divisionen erbjuder industrihis-
sar för permanenta installatio-
ner i bland annat gruvor, kraft-
verk, cementindustri och broar.
Omkring 50% av koldioxidut
-
släppen sker i områden upp-
ströms från vår egen verksam-
het. Den största bidragande
orsaken till koldioxidutsläppen
är det material som används
för att tillverka maskinen, sär
-
skilt stål och aluminiumleger-
ingar. Andra förbättringsområ-
den är underhåll, bland annat
tillverkning av reservdelar.
Divisionen Wind
A
E
3%
23%
74%
H
Divisionen producerar lösningar
som möjliggör säker och effek
-
tiv drift av vindkraftverk. Om -
kring 75% av koldioxidutsläp
-
pen sker i områden nedströms
från vår egen verksamhet,
eftersom vindkraftverken av
säkerhetsskäl måste stängas
av under underhållet av våra
servicehissar.
1
Att minska his-
sarnas underhållstid är därför
avgörande för att säkerställa att
det produceras så mycket vind
-
kraft som möjligt, både ur miljö-
synpunkt och för att minska de
totala ägandekostnaderna.
1) Observera att dessa utsläpp klassi-
ceras som påverkbara utsläpp enligt
GHG-protokollet och inte en direkt
andel av våra Scope 3-utsläpp.
Estimerad fördelning av scope 3: Upp- och nedströms aktiviteter för Alimak Groups verksamhet, %
A.
Utvinning
och förädling
av material
B.
Metallarbeten
hos
leverantörer
C.
Transport
till fabrik
Alimak Groups
verksamhet
D.
Transport
till kund
E.
Installation
och
underhåll
F.
Användning
G.
Slutet av
livscykeln
A) Utvinning och förädling av material B) Metallarbeten hos leverantörer C) Transport till fabrik D) Transport till kund
E) Installation och underhåll F) Användning G) Slutet av livscykeln H) Övrigt
Upp- och nedströms aktiviteter för
Alimak Groups verksamhet
Årsredovisning 202249
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Utveckling av digitala lösningar ökar värdeskapandet även
avseende säkerhet. Ett exempel är BIM Gallery (Building
Information Modelling) där kunder och andra kan ladda ned
BIM-modeller av produkter och tillbehör från divisionerna
Facade Access, Construction och Industry. BIM Gallery
lanserades 2020 och antalet nedladdningar av BIM-modeller
uppgår nu till mer än 4000 hos kunder över hela världen.
Fördelarna med BIM-modeller är följande:
• Tidig visualisering i en gemensam plattform, tillsammans
med kunden och övriga byggentreprenörer.
• Utökat kundstöd med problemlösning för kunden i våra
konstruktioner.
• Högre produktivitet och effektivitet under den inledande
konstruktionsperioden och under hela projektet.
Ett annat exempel är Alicalc, den första nätbaserade lös-
ningen som underlättar för kunderna att beräkna de meka-
niska krafterna i våra byggmaskiner på marken och i bygg-
naden. Industristandarderna denierar gränserna för tillåtna
krafter för att garantera en säker installation och drift av
maskinerna. En första version av verktyget har redan testats
av tre större kunder i USA med ett mycket positivt resultat.
Alicalc ska lanseras för en bredare kundbas under 2023.
Genom förvärvet av Tractel stärker vi ytterligare vårt erbju-
dande av säkra lösningar. Bolaget är ett av de ledande bola-
gen i världen inom säkerhet vid arbete på hög höjd och leve-
rerar tillförlitliga, innovativa och kostnadseffektiva lösningar
och servicetjänster. Portföljen omfattar skyddsutrustning för
en säker arbetsmiljö på hög höjd, produkter för lastningsmät-
ning och -kontroll respektive lyft och hantering, bygghissar
och plattformar för såväl tillfällig som permanent åtkomst,
utrustning för åtkomst i samband med underhåll (BMU,
Building Maintenance Units). Läs mer om Tractel på sidan 15.
Att följa upp branschrelaterade incidenter, oavsett tillverkare
och orsak, är vitalt för att säkerställa att de erfarenheter och
lärdomar som kan dras införlivas i våra egna processer och
bidrar till utveckling av nya lösningar. Lokala bestämmelser
kräver ofta regelbundna inspektioner, utförda av certierad
personal, vilket Alimak Group erbjuder som en del av våra
tjänster.
Koncernen bidrar också aktivt till bättre standarder genom
att vara med i era branschorganisationer för att fastställa
standarder för säkrare utrustning och dess användning. Bland
åtgärderna för ökad produktsäkerhet kan nämnas bedömning
av konstruktionsrisker, DFMEA (Design Failure Mode & Effect
Analysis), uppfyllande av olika produktstandarder och prestanda-
nivåer, extern certiering av tredje part och produktdokumen-
tation för slutanvändare, liksom produktutbildning för använ-
dare, installatörer och servicepersonal.
FÖRLÄNGD PRODUKTLIVSLÄNGD OCH
GRADVIS UTVECKLING MOT
MER CIRKULÄRA AFFÄRSMODELLER
Många av våra produkter används i miljöer som innebär stora
påfrestningar i fråga om värme, kyla, vibrationer, korrosion
och damm. Att garantera och förlänga den förväntade pro-
duktlivslängden kräver en korrekt, effektiv och professionell
service av produkter. Med er än 450 professionella service-
tekniker tillhandahåller vi kvalicerade servicearbeten, repara-
tioner, reservdelar och renoveringar för att möjliggöra en
säker drift och förlänga livslängden hos våra produkter.
Uthyrningsverksamheten inom divisionen Construction
innebär ett steg mot mer cirkulära affärsmodeller, där vi kan
erbjuda lösningar i stället för att sälja produkter. Erbjudandet
berör marknader som Tyskland, Nederländerna, Frankrike och
Australien. Här kan vi förse våra kunder med de bästa lös-
ningarna för varje specikt projekt, detta ur såväl ett pre-
standa- som hållbarhetsperspektiv.
Under 2022 inrättades en organisation som ska vidareut-
veckla vårt erbjudande av begagnade produkter. Här återköper
vi produkter från våra kunder, bygger om och säljer vidare.
Imånga utvecklingsländer, där enklare, manuell och mindre
säker utrustning har använts för att transportera människor
” Under 2022 har vi fortsatt arbetet med livscykelanalyser som hjälper oss att
bedöma koldioxidutsläppen uppströms och nedströms från vår verksamhet.
Det ökar vår förståelse av värdekedjan och hjälper divisionerna att fokusera
på områden där de kan minska sin miljöpåverkan väsentligt.”
Max Bäck,
Lead Engineer Sustainability (ansvarig hållbarhetsingenjör)
Årsredovisning 202250
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
och material vertikalt, kan Alimak Groups produkter och lös-
ningar innebära en avsevärd förändring till det bättre.
En stor del av de metaller som används i våra produkter går
också att återvinna. Hanteringen regleras lokalt baserat på
lokal lagstiftning. I Europa och USA återvinns i snitt mer än
95% av metallerna i maskiner av den typ som Alimak Group
tillverkar.
INTELLIGENTA LÖSNINGAR
TAR HÅLLBARHET TILL NÄSTA STEG
Tillgång till data om hur koncernens produkter och lösningar
används under sin livscykel är avgörande för att förbättra pro-
duktens användning och produktivitet och därmed hantera
utsläppen nedströms i Scope 3. Med förvärvet av Dataline
iBorås AB 2019 ck vi tillgång till ett kompetenscenter så att
vi kan fortsätta på den inslagna vägen skapa smarta produkter
genom programvarubaserad styrning. Under 2022 stärkte vi
ytterligare vår kompetensbas genom att förvärva 45% av
OOSoftware, ett SAAS-företag i Borås. OO Software till-
handa håller ett webbaserat verktyg för serviceverksamhet
som gör servicearbetet enklare och effektivare med hjälp av
digitala verktyg genom att automatisera administrativa
moment som planering av service och fakturering. Kombi-
nationen av dessa båda förvärv ger en kraftfull plattform för
maskininlärning och framtida förebyggande underhåll, vilket
ärkritiskt för att hantera utsläppen nedströms i Scope 3.
Tillgång till rätt information i rätt tid är också viktigt för att våra
kunder ska utnyttja maskinerna på bästa sätt: från leverans,
installation och drift till underhåll. Under 2022 lanserade vi de
första pilotversionerna av kundportaler där det nns tillgång
till tekniska manualer, realtidsdata och serviceinformation.
Reaktionerna från pilotversionerna är mycket positiva och
kommer att användas för att utveckla de kommande
versionerna av portalerna.
Med smartare maskiner, tillgång till realtidsdata, kundportaler
och digitala manualer kommer smarta serviceverktyg inte bara
att ge ett mer konkurrenskraftigt erbjudande, utan också avse-
värt förbättra möjligheten att minska utsläppen i Scope 3, t.ex:
• Förbättrad drift ute hos kunderna.
• Minskad mängd pappersbaserad teknisk information som
skickas med maskinerna.
• Större mängd service som kan utföras på distans vilket
minskar resorna.
• Bättre möjligheter att ha rätt reservdelar etc. tillgängliga,
såatt ygfrakt kan undvikas.
Under 2023 kommer vi att fortsätta den här utvecklingen och
gå från pilotversionerna till en ofciell lansering av kundpor-
taler – My Alimak, My BMU, My Avanti, osv. – samt öka vår
förmåga att hjälpa kunderna att minska sina koldioxidutsläpp
genom att använda koncernens produkter.
AGENDA 2030
Som en del av vårt arbete med att ta fram hållbara
lösningar vill vi också stödja utvalda mål i FN:s Agenda
2030: Mål 7 – Hållbar energi för alla, Mål 9 – Hållbar
industri, innovationer och infrastruktur samt Mål 11 –
Hållbara städer och samhällen.
Årsredovisning 202251
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Som ett globalt tillverkningsföretag med försäljning, tjänster och fabriker i hela världen står
kvalitet och säkerhet i centrum för vår verksamhet. Vi försöker också minimera miljöpåverkan
från verksamheten och öka resurseffektiviteten. För att upprätthålla vår konkurrenskraft är det
nödvändigt att ständigt vidareutveckla våra medarbetares kompetens.
ATT BYGGA EN HÅLLBAR VÄRDEKEDJA
Alimak Groups värdekedja omfattar allt från forskning och
utveckling till tillverkning, försäljning och service av våra pro-
dukter. Arbete på hög höjd gör säkerhet till en systemfråga
som påverkar samtliga av Alimak Groups processer – från vårt
interna utvecklingsarbete till vilka lösningar vi erbjuder mark-
naden och hur vi utför service under produkternas livslängd.
Vår produktutveckling är inriktad på att förbättra och vidare-
utveckla vårt erbjudande till kunderna och den är integrerad
med marknadsföring, försäljning och produktion för att maxi-
mera kundnyttan. Vi bedriver även utveckling av nya produk-
tionstekniker och -processer samt nya IT-lösningar. Utvärde-
ringen av våra möjligheter att stödja en hållbar utveckling är
ett av era huvudkriterier i utvecklingen av nya produkter och
lösningar. Sammanlagt har vår FoU-verksamhet cirka 100
medarbetare, varav många verkar i tätt samarbete med våra
kunder. Den årliga FoU-budgeten uppgår till cirka 100 MSEK.
Alimak Group har 10 produktions- och monteringsanlägg-
ningar i 8 länder. Förvärvet av Tractel tillförde ytterligare 15
produktionsanläggningar i 11 länder. Distribution görs till er
än 100 länder genom vårt eget försäljnings- och servicenät-
verk och olika distributörer. Tillverkningsprocesserna handlar
huvudsakligen om montering, men innefattar även verksam-
heter som svetsning, kapning, bearbetning och målning.
Special behandlingar, som förzinkning, utförs framför allt av
leverantörer. Våra produktions- och monteringsanläggningar är
certierade enligt standarden ISO 14001 för att säkerställa en
korrekt miljöledning inom alla delar av organisationen och
gentemot intressenter. Införande av energibesparande teknik
för minskad användning av förbrukningsmaterial är en del av
det dagliga arbetet för att minska miljöpåverkan. LEAN-pro-
jekt genomförs för att förbättra och optimera processerna.
Alimak Group har ett stort antal leverantörer runt om i värl-
den. Vi strävar efter att vara en tillförlitlig affärspartner och
bygga upp långvariga affärsrelationer med alla nyckelleveran-
törer för att säkerställa våra kundleveranser.
FOKUS PÅ ATT MINSKA KLIMATAVTRYCKET
I VÅR EGEN VERKSAMHET
Att ha tillgång till kvalitativa data är en förutsättning för att
kunna följa utvecklingen och vidta rätt åtgärder för att minska
miljö- och klimatpåverkan från koncernens verksamheter.
Under 2022 fortsatte översynen och kvalitetssäkringen av
vår interna process för insamling av klimatrelaterade data
från våra egna verksamheter.
I Scope 1 härrör de esta av våra utsläpp från använd-
ningen av företagets bilar av serviceteknikerna och använd-
ning av fossilbränsledriven utrustning på plats, såsom gaffel-
truckar och gasolvärmare. På grund av en ökad användning av
elbilar och mer bränsleeffektiva fossilbränsledrivna bilar i vår
bilpark, i kombination med en ökad användning av elektriska
gaffeltruckar och utbyte av gasdriven utrustning mot eldrivna
motsvarigheter har vi minskat utsläppen i Scope 1 med 30%
sedan 2019 (basår) i förhållande till intäkterna.
Hållbara verksamheter
NY HÅLLBARHETSRANKING FRÅN ECOVADIS
EcoVadis står för den ledande lösningen inom gransk-
ning av hållbarhet i globala leveranskedjor. Organet till-
handahåller hållbarhetspoäng som visar hur företag
presterar inom fyra olika områden: miljö, arbetsrätt och
mänskliga rättigheter, etik och hållbar upphandling.
År 2021 tilldelades vår produktionsanläggning
i Skellefteå guldranking. Denna framgång följdes av
ensilverranking 2022 för vår anläggning i Malaysia.
Årsredovisning 202252
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
När det gäller energiförbrukningen i Scope 2 görs förbättringar
löpande. Flera av våra fabriker i Kina och Mellanöstern yttade
till nya, bättre isolerade lokaler under året. Våra produktions-
anläggningar i Skellefteå, Mammendorf i Tyskland, Zaragoza i
Spanien och Hillerød i Danmark använder samtliga förnybar
energi motsvarande 69% av vår elförbrukning för 2022. Den
successiva övergången har bidragit till att våra koldioxidut-
släpp i Scope 2 har minskat med 33% sedan 2019 (basår) i
förhållande till intäkterna. I Skellefteå genomfördes dessutom
en större energikartläggning under året för att möjliggöra
effektiviseringsåtgärder framåt.
När det slutligen gäller Scope 3, som inkluderar affärsresor,
har vi sett en relativt kraftfull effekt från covid eftersom de
esta av utsläppen avser ygresor. Utsläppen i Scope 3 har
minskat med 36% sedan 2019 (basår) i förhållande till intäk-
terna. Vi börjar se en måttlig uppgång av ygresorna igen
efter pandemin. Vi förväntar oss dock inte att resorna kommer
att återgå till samma nivå som förut och många möten kan
ersättas med till exempel Teams. Emellertid måste vissa
fysiska möten fortfarande ske, både med kunder och andra
externa intressenter, men även internt för att skapa starka
och innovativa team.
De totala utsläppen i vår verksamhet, Scope 1, 2 och affärs-
resorna i Scope 3, har minskat med 32.6% sedan 2019
(basår) i förhållande till intäkterna.
Vad gäller transporter är målet att minimera såväl direkta
som indirekta utsläpp av växthusgaser. Alimak Group väljer
”gröna” transporter, föredrar sjöfrakt framför ygfrakt och
använder kombinerade transporter när så är möjligt. Leverans-
metoden avgörs ofta av kundens krav, men i möjligaste mån
levereras utrustning från fabrikerna via det miljövänligaste
transportmedlet. Lokala resurser används för både installation
och service. Ökad användning av lokala eller regionala lager-
centraler möjliggör också snabb tillgång till reservdelar med
lägsta möjliga miljöpåverkan. För att minska koncernens
transporter, och tillhörande negativa koldioxidutsläpp, har till-
verkningen av lätta byggprodukter yttats från Kina till vår till-
verkningsanläggning i Zaragoza i Spanien.
Redovisade växthusgasutsläpp
Redovisade växthusgasutsläpp
Scope 1–3, ton CO
2
e/MSEK
intäkter
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
CO
2
e
2022202120202019
Årsredovisning 202253
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
HÄLSA OCH SÄKERHET STÄNDIGT I FOKUS
När det gäller våra medarbetares arbetsmiljö är arbetet foku-
serat på att främja säkerhet som ett tänkesätt med fokus på
förebyggande åtgärder och en snabb rehabilitering för att und-
vika längre sjukskrivningar. Varje juridisk enhet har en person
som är utsedd att ansvara för hälsa och säkerhet, liksom för
samordningen av projekt som utförs tillsammans med leve-
rantörer, kunder och entreprenörer för att förhindra risker och
olyckor. Alimak Group tillhandahåller utbildning för att säker-
ställa att alla medarbetare har de färdigheter som krävs för att
hantera nuvarande och framtida arbetsmiljörelaterade utma-
ningar. Utbildningsplaner tas fram i de årliga medarbetarsam-
talen för att möjliggöra kontinuerliga förbättringar. För att iden-
tiera förbättringsåtgärder har förebyggande säkerhetsrutiner
införts på alla relevanta enheter, bland annat lokala interna
granskningar, säkerhetskontroller (”Safety Walks”) och säker-
hetsobservationer (”Safety Observations”).
Rhys Baker,
Senior HSEQ Manager
Under 2022 utsåg den globala ledningsgruppen en erfaren,
intern ansvarig för hälsa, säkerhet och sociala frågor. En ny
global hälso- och säkerhetspolicy på högsta nivå togs fram för
att ange inriktningen och ge vägledning till de lokala lednings-
grupperna och medarbetarna. Dessutom inrättades ett globalt
hälso- och säkerhetsråd för att sprida vår globala strategi,
policy och mål, granska viktiga resultat om incidenter och
olyckor samt analysera positiva och negativa trender. Det nya
rådet inriktade sig också på att hitta genomförbara lösningar
för väsentliga hälso- och säkerhetsfrågor och bestämma fokus
för handlingsprogram för ständiga förbättringar av exempelvis
säkert beteende, utbildning i arbetshälsa, riskbedömning,
revision och inspektion samt incidentrapportering.
Vi bekräftade också vår säkerhetsvision om noll skador och
satte upp nya mål för att minska siffrorna för våra arbetso-
lyckor (LTIFR, Lost Time Injury Frequency Rate och TRIFR,
Total Recordable Injury Frequency Rate) med 25% var jämfört
med föregående år. Under 2022 uppgick LTIFR till 5 (2021, 9).
TRIFR uppgick till 10 (2021, 17). Flera åtgärder genom fördes
under året för att öka säkerhetsmedvetenheten bland våra
medarbetare, till exempel ytterligare säkerhetsgranskningar
på riskfyllda platser, nyligen introducerade säkerhetskampan-
jer och utbildningar i förebyggande verktyg som ”Safety
Observations”. Varje incident som rapporteras följs upp lokalt
och åtgärder vidtas för att förhindra orsaken till incidenten.
Det är viktigt att uppmuntra hälsa och välbennande gene-
rellt bland våra medarbetare. Under året anordnades en
global, frivillig hälsoutmaning. Den lagbaserade virtuella täv-
lingen innebar att under sex veckor ta sig 2500 kilometer på
en digital karta, från huvudkontoret i Stockholm till Kiev,
Ukraina, genom att registrera träningsaktiviteter i en mobil-
app. Under tävlingen gick det att följa utvecklingen i realtid.
Totalt 260 personer medverkade i denna mycket uppskattade
globala aktivitet, som också blev ett sätt att uppmärksamma
utvecklingen i Ukraina. Målet är att genomföra er initiativ
inom hälsa och välbennande under 2023.
ÖKAT FOKUS PÅ IT-SÄKERHET
En säker verksamhet innebär inte enbart säkra arbetsplatser
ur ett ergonomiskt och hälsoperspektiv, utan det omfattar
även behovet av att skydda vår IT-miljö från oönskade och
entliga intrång.
Alimak Group har en egen IT-organisation som hanterar såväl
daglig support som strategiska ärenden såsom ett lämpligt
skyddssystem mot yttre hot i hela bolaget. Vi har stort fokus
på att skydda vår IT-miljö, våra program och data. De senaste
åren har det gjorts betydande investeringar för att både orga-
nisera IT-miljön på ett sätt så att vi har bättre kontroll ur ett
kostnads- och säkerhetsperspektiv, men också investera i ny
teknik för bättre kontroll av det yttre skyddet. Med jämna mel-
lanrum testar vi motståndskraften i det yttre skyddet och de
installerade brandväggarna genom externa intrångstester.
STÄNDIG KOMPETENSUTVECKLING
FÖR ATT ÖKA VÅR KONKURRENSKRAFT
Som en del av vår pågående förändringsresa utvecklas våra
kompetensbehov över tid. Övergången från landsorganisationer
till divisioner samt våra förvärv med integrering av nya verk-
samheter har också fört med sig att nya roller och funktioner
har skapats samtidigt som andra har försvunnit. Det har lett
till nya krav på kompetens och erfarenhet hos medarbetarna.
Tydliga mål och förväntningar är avgörande för att våra med-
arbetare ska få de bästa förutsättningarna att utföra sitt arbete
idag och imorgon samt även kunna bidra till genomförandet
av vår långsiktiga strategi. Den prestationsstyrningsmodell
som infördes under 2021 vidareutvecklades under 2022 och
ska säkerställa att alla medarbetare genomför regelbundna
prestationssamtal. Dessa samtal sker även mer frekvent än
tidigare för att möjliggöra löpande utveckling och anpassning
av arbetet. Att prestationsstyrningsmodellen fokuserar på alla
yrkeskategorier inom företaget skapar också förutsättningar
för en mer inkluderande kultur. Samtliga medarbetare oavsett
roll är en del av den nya prestationsstyrningsmodellen. Vi
uppmuntrar också vidareutbildning inom andra relevanta
områden och för en dialog med varje individ om eventuella
utvecklingsplaner. Utbildning inom hälsa och säkerhet tillhan-
Årsredovisning 202254
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
dahålls av företaget i enlighet med lokala lagar och regelverk
och våra egna säkerhetsföreskrifter.
För att öka kunskapen internt om möjligheterna att bidra till
våra hållbara mål och ambitioner arrangerade vi under 2022
en global hållbarhetsvecka för alla medarbetare. Veckan syf-
tade till att engagera, sprida kunskap, inspirera och uppmärk-
samma Alimak Groups hållbarhetsarbete och att vi alla har
möjligheter att bidra genom både små och stora initiativ.
Programmet spände över såväl miljö som hälsa och säkerhet
ivårt hållbarhetsarbete och bestod av era olika aktiviteter
som inspirationsföreläsningar med inbjudna talare från andra
företag samt workshops. Under veckan samlade vi också in
idéer och förslag på aktiviteter för exempelvis minskade kol-
dioxidutsläpp eller samåkning till och från arbetet. Utvärde-
ringen av dessa idéer pågår med sikte på att implementera
såmånga som möjligt.
ANSVARSFULLA INKÖP
SOM MÖTER GLOBALA UTMANINGAR
Vår uppförandekod för leverantörer ingår som standard i alla
inköpsordrar. En uppdaterad Uppförandekod för leverantörer
lanserades under sommaren 2022 och innehåller våra mini-
mikrav på leverantörer inom följande områden:
• Mänskliga rättigheter och arbetsvillkor
• Miljö, hälsa och säkerhet
• Affärsetik och
• Ansvarsfulla inköp.
Antalet leverantörer och varierande affärskulturer i olika länder
kan innebära en utmaning när det handlar om att säkerställa
kvalitet, tillförlitlighet och regelefterlevnad. Under året arbe-
tade vi fram en process för våra leverantörers självutvärdering
i fråga om hållbarhet inom de områden som ingår i vår upp för-
andekod. Vi tog också fram en checklista som ska användas
när vi besöker leverantörer för att hjälpa oss att bedöma om
en leverantör följer kraven i uppförandekoden. I januari 2023
ck inköpsavdelningen utbildning i hur de nya verktygen ska
användas. Fokus ligger här på leverantörer av direkt material
och målet är att göra utvärderingar av leverantörer som repre-
senterar 80% av våra årliga utgifter för direkt material.
AGENDA 2030
Som en del av vårt pågående arbete med att bygga upp
en hållbar verksamhet har vi identierat tre mål i FN:s
Agenda 2030 där vi ser att vi kan påverka: Mål 7 – Håll-
bar energi för alla, Mål 8 – Anständiga arbetsvillkor och
ekonomisk tillväxt, och Mål 12 – Hållbar konsumtion och
produktion.
Process för leverantörsutvärdering från januari 2023
Leverantörer till
Alimak Group
# Betydande
leverantörer
(80% av direkta utgifter)
# Ifyllda formulär för
självutvärdering
# Villkorligt
godkända
# Godkända
# Platsbesök
# Underkända
Årsredovisning 2022
55
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhet är en av hörnpelarna i Alimak Groups strategi.
Våra kärnvärden samt policyer och riktlinjer vägleder oss i det dagliga arbetet.
ORGANISATION
Hållbarhet är integrerat i vårt dagliga arbete och löper genom
hela organisationen – från alla lokala kontor och verksam-
heter, via divisionerna och upp till koncernens ledningsgrupp
och styrelsen. På koncernnivå ligger det yttersta ansvaret för
hållbarhet hos företagets VD och koncernchef. Ansvaret för
frågor inom miljö och klimat ligger hos företagets Chief Tech-
nology Ofcer, ansvaret för sociala hållbarhetsfrågor, inklusive
hälsa och säkerhet, ligger hos företagets Chief People & Cul-
ture Ofcer, och styrningsansvaret ligger hos Chief Financial
Ofcer. Globala hållbarhetsexperter har utsetts för att stödja
koncernens ledningsgrupp med strategi, implementering och
uppföljning. Därifrån hanteras styrning av framtagningen av
lednings- och rapporteringssystem och nyckeltal, och därifrån
hanteras övervaknings- och granskningsarbete samt beslut
om lämpliga åtgärder.
Ute i verksamheterna är hållbarhetsarbetet en del av det
dagliga arbetet. Alimak Group uppmuntrar medarbetariny-
tande. Cirka hälften av koncernens medarbetare omfattas av
kollektivavtal. I övriga länder etablerar företaget arbetsmiljö-
kommittéer. I de esta av våra verksamhetsländer nns också
en dedikerad People & Culture Business Partner samt lokala
HR-partners.
Hälso- och säkerhetsfrågor övervakas ständigt och nyckel-
tal, som TRIFR, säkerhetsobservationer och LTI:er, rapporte-
ras av enheterna och hållbarhetsexperterna till ledningsgrup-
pen månadsvis. Regler för eskalering inom koncernen och
agerande och samverkan vid eventuella incidenter har fast-
ställts. Även koldioxidutsläpp följs upp månadsvis som en del
av arbetet för att nå koncernens mål om att minska koldioxid-
utsläppen i värdekedjan med 30% fram till 2025. Övriga
nyckel tal för hållbarhet rapporteras minst en gång per kvartal
av alla koncernens enheter. Trender och utvecklingar inom
hållbarhetsområdet övervakas även av revisionsutskottet på
uppdrag av styrelsen.
EFTERLEVNAD AV UPPFÖRANDEKODEN
Alimak Group är undertecknare av principerna i FN:s Global
Compact sedan 2017. Koncernens uppförandekod är det vikti-
gaste styrinstrumentet inom hållbarhetsområdet. Uppförande-
koden bygger såväl på FN-initiativet Global Compacts principer
rörande mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö och antikor-
ruption som på koncernens kärnvärden, internationell och
nationell lagstiftning och internationella normer och konven-
tioner, inklusive OECD:s riktlinjer för multinationella företag.
Koncernen tillhandahåller en e-utbildning om uppförande-
koden för sina medarbetare och det är de lokala verksamhets-
chefernas ansvar att se till att alla medarbetare inom landet
erhåller korrekt och regelbunden utbildning om Alimak Groups
uppförandekod. Under 2022 togs en omarbetad version av
e-utbildningen om uppförandekoden fram, och planen är att
introducera den för alla medarbetare under 2023.
Vår uppförandekod för leverantörer uppdaterades under
2022 och är standard i alla beställningar som görs. Under året
etablerades också nya rutiner för uppföljning av efterlevnaden
av policyn. Sedan 2023 används självutvärderingsformulär
Ämnen som omfattas av uppförandekoden
• Föreningsfrihet och rätt till kollektivavtal
• Förbud mot diskriminering
• Hälsa och säkerhet på arbetsplatsen
• Förbud mot barnarbete och tvångsarbete
• Anställningsvillkor
• Miljöskydd och miljöarbete
• Etiska affärsmetoder
• Nolltolerans mot mutor och korruption
• Ansvarsfulla inköp
• Visselblåsarrapportering
Övriga policyer och riktlinjer
för hantering av väsentliga hållbarhetsfrågor
• Hållbarhetspolicy
• Bolagsstyrningspolicy
• Riktlinjer för etisk affärsverksamhet
• Chefshandbok
• Medarbetarhandbok
Årsredovisning 202256
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
samt lokala revisioner som styrmedel. Uppförandekoden för
affärspartners ingår i alla nya och förnyade avtal med fri-
stående försäljningskanaler.
VISSELBLÅSARSYSTEM
I början av 2022 införde Alimak Group en ny digital visselblås-
arkanal som ger alla möjlighet att anonymt informera bolaget
om misstankar om tjänstefel och potentiella överträdelser av
koncernens uppförandekod. Visselblåsarkanalen tillhandahålls
av en extern tjänsteleverantör, WhistleB. Alla meddelanden är
krypterade och rapportering kan göras på 14 språk.
Oavsett vilken rapporteringskanal som används ska alla rap-
porter om potentiella överträdelser av uppförandekoden som
görs i god tro erhålla en snabb, rättvis och heltäckande utred-
ning som utförs med relevant intern och/eller extern support.
Mottagare av ärenden som inkommer via rapporteringskana-
len och ansvariga för att ärendena hanteras korrekt är koncer-
nens Chief Financial Ofcer, Head of Group Tax & Legal, Chief
People & Culture Ofcer samt ordförande i styrelsens revi-
sionsutskott. Rapporter ska lämnas vid styrelsemöten och
tillrevisionsutskottet.
Under 2022 mottog Alimak Group tio rapporter via vissel-
blåsarkanalen. Många rapporter avsåg olika HR-relaterade
händelser, men det fanns även rapporter om misstänkta
intressekonikter. Samtliga ärenden undersöktes och åter-
koppling gavs inom rimlig tid, varpå de hanterades.
Årsredovisning 202257
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Sedan 2022 mäter Alimak Group hållbarhetsresultat och framsteg i arbetet genom nyckeltal som anges
i tabellen nedan. Alla koncernbolag ingår i beräkningen av nyckeltal utom Tractel som förvärvades i slutet
av 2022. Tractel kommer att integreras i uppföljningen av våra hållbarhetsresultat under 2023.
Nyckeltal för hållbarhet 2022 2021 2020 2019
Energiförbrukning (borträknat fjärrvärme),
MWh/intäkter i MSEK 2,0 2,4 2,6 2,9
Koldioxidutsläpp, ton/intäkter i MSEK 1,49 1,55 1,53 2,00
Andel av produktutbud som
omfattas av livscykelanalyser, % 50 8 N/A N/A
Antal rapporterade olycksfall med förlorad arbetstid
(LTI & FTI), samtliga anläggningar 5 9 7 10
Totalt antal registrerade olycksfall per miljon
arbetade timmar (TRIFR*), samtliga anläggningar 10 17 12 19
e-NPS +6** N/A -6 -14
* I TRIFR ingår MTI, LTI och FTI.
** Genomsnitt för tre undersökningar (-2, +7,+13).
Koldioxidutsläpp, ton/intäkter i MSEK 2022 2021 2020 2019
Scope 1
Fossilbränsledrivna bilar och maskiner 0,66 0,76 0,72 0,94
Bilar 0,52
Fossilbränsledriven utrustning 0,14
Scope 2
Utsläpp från inköpt energi 0,38 0,48 0,53 0,56
Utsläpp från el 0,34
Utsläpp från fjärrvärme 0,04
Scope 3
Affärsresor 0,46 0,50 0,48 0,71
Bil som inte ägs av bolaget 0,04
Flygresor 0,40
Övriga affärsresor 0,01
Sammanfattning 1,49 1,74 1,73 2,21
Hållbarhetsdata 2022
Scope 1 Direkta växthusgas-
utsläpp från källor som ägs
eller kontrolleras av bolaget
Scope 2 Indirekta växthus-
gasutsläpp från inköpt energi
Scope 3 Övriga indirekta
växthusgasutsläpp
Årsredovisning 202258
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
EU-taxonomin
EU-taxonomin för hållbara investeringar är ett klassiceringssystem som innehåller en lista över miljömässigt hållbara
ekonomiska verksamheter. Syftet med ramverket är att rikta investeringarna mot hållbara projekt och verksamheter som
ger väsentliga bidrag till EU:s klimatmål. Under 2022 skulle bolagen redovisa sin andel av taxonomiförenliga verksamheter.
EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM
OMFATTAS AV EU-TAXONOMIN
Den regulatoriska vägledningen och marknads-
praxis när det gäller EU-taxonomin är fortfarande
begränsad och ger utrymme för tolkningar. Våra
upplysningar för 2022 är baserade på vår nuva-
rande förståelse av reglerna och kan komma att
ändras i framtiden för att anpassas till nya regula-
toriska riktlinjer.
En verksamhet ses som hållbar enligt EU-taxo-
nomin om den bidrar väsentligt till ett eller era av
miljömålen utan att orsaka betydande skada för
något av de övriga målen och samtidigt uppfyller
vissa fastställda minimiskyddsåtgärder.
Alimak Groups division Wind erbjuder produkter,
lösningar och utbildningskurser för säkert arbete
ivindkraftverk, såsom servicehissar, stegar och
säkerhetsanordningar. Erbjudandet omfattar även
tjänster.
Det nns två verksamheter beskrivna i de
delegerade akterna som anses omfatta de
verksam heter som bedrivs av divisionen Wind:
• Verksamhet 3.1 Tillverkning av teknik för
för nybar energi
• Verksamhet 7.6 Installation, underhåll och
reparation av tekniker för förnybar energi.
De verksamheter som bedrivs av koncernens
övriga fyra divisioner täcks inte in av nuvarande
version avtaxonomin.Vi har därför inte haft möj-
lighet att göra någon taxonomianalys på den delen
av koncernens verksamhet.
Väsentligt bidrag
Kriteriet för väsentligt bidrag för verksamhet 3.1 är
att den ekonomiska verksamheten tillverkar teknik
för förnybar energi. Med tanke på att alla de pro-
dukter som tillverkas och säljs av divisionen Wind
är specialtillverkade för vindkraftverk anses krite-
riet vara uppfyllt.
För att uppfylla kriteriet för verksamhet 7.6 ska
den verksamhet som bolaget utför ingå i listan
över verksamheter som beskrivs i gransknings-
kriterierna. De tjänster som tillhandahålls av divi-
sionen Wind faller under följande verksamhet
ilistan: Installation, underhåll och reparation av
vindturbiner och tillhörande teknisk utrustning.
Orsakar inte betydande skada (DNSH)
Ledningsgruppen i divisionen Wind har arbetat på
att analysera och säkerställa att Winds verksamhet
inte orsakar betydande skada på något av övriga
fem miljömål som omfattas av EU-taxonomin.
Exempel på arbete som utförts är:
• Anpassning till klimatförändringar: En riskbe-
dömning av klimatrelaterade risker har utförts
och dokumenterats
• Omställning till en cirkulär ekonomi: En gransk-
ning har gjorts av pågående initiativ inom divi-
sion Wind som stöder omställningen till en cir-
kulär ekonomi. Divisionen mäter hur mycket av
varje produktkategori som är återvinningsbar
och hur mycket återanvänt material som varje
fabrik använder. Inom lean-tillverkningsprogram-
met pågår era aktiviteter i syfte att minska
avfallet från tillverknings- och logistikproces-
serna. Livscykelanalyser har utförts för huvud-
produkterna för att förstå vilka utvecklingspro-
jekt som bör prioriteras.
• Förebyggande och begränsning av miljöföro-
reningar: Divisionen Wind har en svart lista för
kemikalier och material som leverantörer måste
underteckna och följa. Miljöföroreningar från
den egna tillverkningen i divisionen Wind är
begränsade, eftersom vi enbart utför montering
av produkter.
• Skydd av vatten och marina resurser: Alimak
Group strävar efter att minska sin vattenför-
brukning och att ha processer för hantering av
Nettoomsättning
12%
Kapitalutgifter
4%
Driftsutgifter
9%
Andel av ekonomiska
verksamheter som är
taxonomiförenliga
Årsredovisning 202259
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
avloppsvatten i fabrikerna. Windproduktionen använder lite
vatten då det rör sig om en monteringsverksamhet.
• Skydd av biologisk mångfald: De platser där Windverksam-
heten bedrivs bedöms inte vara belägna i områden som är
känsliga utifrån ett biologiskt mångfaldsperspektiv.
Minimiskyddsåtgärder
EU-taxonomin kräver att företag ska ha förfaranden och pro-
cesser som följer OECD:s riktlinjer för multinationella företag
och FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rät-
tigheter. En analys har gjorts för att säkerställa att vi har lämp-
liga förfaranden för att hantera risker för mänskliga rättigheter
både i vår egen verksamhet och i vår leveranskedja. Exempel
på förfaranden som fungerar som skyddsåtgärder på området
mänskliga rättigheter:
• alla medarbetare har skriftliga anställningskontrakt
• medarbetarundersökningar genomförs regelbundet
• visselblåsarkanal som medger anonym rapportering på
14språk
• förfaranden för hälsa och säkerhet
• uppförandekod och riktlinjer för etisk affärsverksamhet
• uppförandekod för leverantörer samt processer för att
säkerställa efterlevnad
Slutsatsen från den genomförda analysen är att alla verk-
samheter som bedrivs av Alimak Groups division Wind är
taxonomi förenliga.
TILLÄMPAD REDOVISNINGSPRINCIP
Alla intäkter som genereras av divisionen Wind redovisas
som taxonomiförenliga. Se även not 4 Segmentsrapportering.
När det gäller kapitalutgifter har bolaget använt information
från materiella anläggningstillgångar och specikationer av
immateriella tillgångar som redovisas av alla koncernbolag.
Nya leasingavtal enligt IFRS16 som tillkommit under året har
också inkluderats. Täljaren innehåller kapitalutgifter hänförliga
till divisionen Wind.
Utgångspunkten för nyckeltalet driftsutgifter har varit alla
koncernens utgifter för FoU, underhåll och reparationer och
kortfristiga leasingavtal. Täljaren innehåller driftsutgifter hän-
förliga till divisionen Wind.
Uppgifterna för nyckeltalet driftsutgifter är delvis fördelade
utifrån omsättning mellan de två verksamheter där huvudde-
len avser Verksamhet 3.1 Tillverkning av teknik för förnybar
energi.
Årsredovisning 202260
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Utfall 2022 – Omsättning
Väsentligt
bidrag
Orsakar inte betydande skada
Ekonomiska verksamheter Kod
Andel av
omsättning
(MSEK)
Andel av
omsättning
(%)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
Anpassning
till klimat-
förändringar
Vatten
och marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
Miljöföro-
reningar
Biologisk
mångfald
och eko-
system
Minimi-
skydds-
åtgärder
Andel som
är taxonomiför-
enlig 2022 (%)
Kategori
(möjlig-
görande
verksam-
het eller)
E
Kategori
(omställ-
nings-
verksam-
het) T
A. Omfattade verksamheter
A.1 Taxonomiförenliga verksamheter
Tillverkning av teknik för förnybar energi 3.1 377 8% 100% N/A Ja Ja Ja Ja Ja Ja 8% E –
Installation, underhåll och reparation
av tekniker för förnybar energi
7. 6 165 4% 100% N/A Ja N/A N/A N/A N/A Ja 4% E –
Omsättning för taxonomiförenliga verksamheter 542 12% 100% 12%
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men inte är taxonomiförenliga
Inget att rapportera 0 0%
Omsättning för verksamheter som omfattas av taxonomin
men inte är taxonomiförenliga
0 0%
Total A.1 + A.2 542 12%
B. Verksamheter som inte omfattas
Omsättning för verksamheter som inte omfattas 3 970 88%
Summa (A+B)
Summa omsättning 4 512 100%
Årsredovisning 202261
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Utfall 2022 – Kapitalutgifter
Väsentligt
bidrag
Orsakar inte betydande skada
Ekonomiska verksamheter Kod
Andel av
kapital-
utgifter
(MSEK)
Andel av
kapital-
utgifter
(%)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
Anpassning
till klimat-
förändringar
Vatten
och marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
Miljöföro-
reningar
Biologisk
mångfald
och eko-
system
Minimi-
skydds-
åtgärder
Andel som
är taxonomiför-
enlig 2022 (%)
Kategori
(möjlig-
görande
verksam-
het eller)
E
Kategori
(omställ-
nings-
verksam-
het) T
A. Omfattade verksamheter
A.1 Taxonomiförenliga verksamheter
Tillverkning av teknik för förnybar energi 3.1 3 3% 100% N/A Ja Ja Ja Ja Ja Ja 3% E –
Installation, underhåll och reparation
av tekniker för förnybar energi
7. 6 1 1% 100% N/A Ja N/A N/A N/A N/A Ja 1% E –
Kapitalutgifter för taxonomiförenliga verksamheter 4 4% 100% 4%
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men inte är taxonomiförenliga
Inget att rapportera 0 0%
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin men inte är taxonomiförenliga
0 0%
Total A.1 + A.2 4 4%
B. Verksamheter som inte omfattas
Kapitalutgifter för verksamheter som inte omfattas 114 96%
Summa (A+B)
Summa kapitalutgifter 118 100%
Årsredovisning 202262
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Utfall 2022 – Driftsutgifter
Väsentligt
bidrag
Orsakar inte betydande skada
Ekonomiska verksamheter Kod
Andel av
drifts utgif-
ter (MSEK)
Andel av
drifts-
utgifter
(%)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
Anpassning
till klimat-
förändringar
Vatten
och marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
Miljöföro-
reningar
Biologisk
mångfald
och eko-
system
Minimi-
skydds-
åtgärder
Andel som
är taxonomiför-
enlig 2022 (%)
Kategori
(möjlig-
görande
verksam-
het eller)
E
Kategori
(omställ-
nings-
verksam-
het) T
A. Omfattade verksamheter
A.1 Taxonomiförenliga verksamheter
Tillverkning av teknik för förnybar energi 3.1 16 7% 100% N/A Ja Ja Ja Ja Ja Ja 7% E –
Installation, underhåll och reparation
av tekniker för förnybar energi
7. 6 6 2% 100% N/A Ja N/A N/A N/A N/A Ja 2% E –
Driftsutgifter för taxonomiförenliga verksamheter 22 9% 100% 9%
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men inte är taxonomiförenliga
Inget att rapportera 0 0%
Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin
men inte är taxonomiförenliga 0 0%
0 0%
Total A.1 + A.2 22 9%
B. Verksamheter som inte omfattas
Driftutgifter för verksamheter som inte omfattas 212 91%
Summa (A+B)
Summa driftsutgifter 234 100%
Årsredovisning 202263
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Styrelsen, VD och koncernchefen avger härmed hållbarhetsredovisning för räkenskapsåret 2022. Hållbarhetsredovisningen
beskriver Alimak Groups hållbarhetsarbete och är upprättad i enlighet med årsredovisningslagens (ÅRL) krav på hållbarhets-
rapportering, 6 kap., 11 §.
Stockholm, 15mars 2023
Johan Hjertonsson
Styrelseordförande
Styrelsens underskrifter för den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Helena Nordman-Knutson
Styrelseledamot
Christina Hallin
Styrelseledamot
Örjan Fredriksson
Styrelseledamot och arbetstagarrepresentant
Fredrik Marklund
Styrelseledamot och arbetstagarrepresentant
Ole Kristian Jødahl
VD och koncernchef, styrelseledamot
Tomas Carlsson
Styrelseledamot
Sven Törnkvist
Styrelseledamot
Petra Einarsson
Styrelseledamot
Årsredovisning 202264
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till årsstämman i Alimak Group AB (publ), organisationsnummer 556714–1857
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för
år 2022 på sidorna 40–64 och för att den är upprättad i enlig-
het med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR
12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrappor-
ten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisions-
sed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss till-
räcklig grund för vårt uttalande.
UTTALANDEN
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 17 mars 2023
Ernst & Young AB
Henrik Jonzén
Auktoriserad revisor
Årsredovisning 202265
Att bygga en hållbar affär
Hållbara relationer
Hållbara lösningar
Hållbara verksamheter
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsdata 2022
EU-taxonomin
Styrelsens underskrifter
för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Revisorns yttrande
om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTHÅLLBARHET
Styrelse-
rapport
Årsredovisning 202266
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Styrelsen, VD:n och koncernchefen för Alimak Group AB avger här-
med årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2022.
Alimak Group AB är ett publikt aktiebolag med säte i Stockholm med
organisationsnummer 556714-1857.
VERKSAMHET OCH OPERATIV STRUKTUR
Alimak Group AB är moderbolag i en koncern som är en global leve-
rantör av vertikala fasadåtkomstlösningar för professionellt arbete på
hög höjd.
Koncernen har 24 produktions- och monteringsanläggningar i 15
länder i Europa, Mellanöstern, Nord- och Sydamerika och Kina, samt
ett eget försäljnings- och servicenätverk och distributörer som levere
-
rar och underhåller vertikala transportlösningar i er än 120 länder.
Under 2022 delades verksamheten in i fem divisioner:
Facade Access, Construction, Height Safety and productivity
Solutions, Industrial och Wind, vilka även utgjorde koncernens rörelse
-
segment. Divisonen Height Safety and productivity solutions addera-
des efter förvärvet av Tractel i november 2022 och rapporterades för
första gången i det fjärde kvartalet 2022. Facade access och
Construction divisionerna påverkades också av förvärvet.
Facade Access-divisionen erbjuder permanenta byggnadsunder
-
hållssystem och fasadåtkomstlösningar för alla slags byggnader och
strukturer, oavsett hur enkla eller komplicerade de är. Erbjudandet
omfattar även tjänster i form av exempelvis reservdelar, certiering
och renovering.
Divisionen Construction erbjuder ett brett utbud av hissar och platt
-
formar baserade på kuggstångsdriven teknik. De används temporärt
isamband med bygg- och renoveringsprojekt. Erbjudandet omfattar
även tjänster som reservdelar och certiering.
Divisionen Height Safety Divisionen omfattar vårt varumärke
Tractel, en världsledande specialiserad aktör som levererar tillför-
litliga, innovativa och högkvalitativa lösningar och tjänster för arbete
på hög höjd. Divisionen har kunder inom industri och byggbranschen
samt inom energi-, telekom- och infrastruktursegmenten.
Divisionen Industrial har ett brett utbud av permanent installerade
hissar och plattformar inom ett brett spektrum av branscher och krä
-
vande miljöer. Utbudet omfattar även servicekontrakt för att bibehålla
tillförlitligheten hos lösningarna som kan vara i drift i upp till 20–30 år.
Divisionen Wind erbjuder produkter, lösningar och kurser för säkert
arbete i vindkraftverk, till exempel servicehissar och stegar, som hjäl
-
per kunderna att göra vindkraften kostnadsmässigt konkurrenskraftig.
Utbudet omfattar även tjänster.
Inköp och materialförsörjning
För sin tillverkning köper koncernen både specialanpassade och stan-
dardiserade material, komponenter och tjänster från såväl regionala
som globala leverantörer. Vissa nyckelkomponenter tillverkas även
inom koncernen. Koncernen använder, när så är möjligt, era olika
leverantörer och försöker alltid undvika att bli beroende av en enda
leverantör. Koncernen strävar efter att förhandla fram koncernomfat
-
tande leveransavtal med huvudleverantörerna. Alla leverantörer måste
uppfylla de krav som koncernen ställer avseende såväl leveranspreci
-
sion och nansiell stabilitet som miljömässiga och sociala mål.
Ansvarsfullt företagande
Koncernens uppförandekod sammanfattar koncernens grundläggande
riktlinjer och direktiv gällande medarbetarnas samverkan med varan
-
dra, intressenter och andra parter. I koden denieras även hur koncer-
nen ska arbeta för att säkerställa att all verksamhet utförs med hög
integritet. Koncernen har höga interna krav och strikta regler i fråga om
sociala frågor, miljöfrågor och affärsetik.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Nästa steg i programmet New Heights
Under 2022 fortsatte Alimak Group att exekvera programmet
New Heights. Programmet levererade en accelererad lönsam
tillväxt med rekordhög orderingång och rörelsemarginal.
Förvärv av Tall Crane Equipment Ltd
Den 18 juli ingick Alimak Group ett avtal om förvärv av 100% av akti-
erna i Tall Crane Equipment Ltd. Tall Crane Equipment är en licensierad
hissentreprenör som tillhandahåller hiss- och kranuthyrning, kvalice
-
rad licensierad personal samt reparationer och underhåll on site och
off site. Tillsammans med tillskottet av en helägd verksamhet i Kanada
skapar förvärvet möjligheter att expandera ytterligare, både inom
Construction och permanent industriell utrustning. Tall Cranes intäkter
för det senaste årsbokslutet uppgick till cirka 130 MSEK (16 MCAD)
och kommer att bidra positivt till division Constructions EBITA-marginal.
För mer detaljer, se not 28 på sidan 123. Förvärvet slutfördes den 24
augusti 2022
Förvärv av Tractel all Crane Equipment Ltd
Den 2 augusti ingick Alimak Group AB ett avtal om förvärv
av Tractel, ett världsledande bolag inom säkerhet vid arbete på hög
höjd där bolaget levererar tillförlitliga, innovativa och kostnadseffektiva
lösningar och tjänster.Den 21 november slutförde Alimak Group för
-
värvet av Tractel. Förvärvet, som är transformativt för Alimak Group,
ökar tempot i Alimak Groups strategi för lönsam tillväxt, och
skapar en av världens främsta leverantörer av säkra och hållbara premi
-
umlösningar för arbete på hög höjd med en årsomsättning som över-
stiger 6,5 Mdkr. Förvärvet adderar en ny vertikal till Alimak Group,
Height Safety & Productivity Solutions, breddar produkt- och tjänsteer
-
bjudandet inom Construction, Facade Access och Wind samt ökar
potentialen för serviceintäkter.
Köpeskillingen uppgick till 5 463 MSEK på kassa- och skuldfri basis
(enterprise value). Förvärvet nansieras av en långsiktig kredit om 300
MEUR och en brygglånefacilitet som tillhandahålls av Svenska Handels-
banken. När affären har avslutats är avsikten att brygglånefaciliteten
ska återbetalas med likviden från en nyemission med förköpsrätt för
Alimak Groups aktieägare. För mer detaljer, se not 28 på sidan 123
Förändringar i ledningen
Den 22 november utsågs Sylvain Grange, före detta CFO för Tractel,
till ny CFO för Alimak Group och Philippe Gastineau, tidigare vd för
Tractel, utsågs till Senior EVP för Facade Access samt Height Safety
& Productivity Solutions. Vidare utsågs Johnny Nylund till kommunika-
tionschef. Johnny Nylund tillträdde sin nya tjänst den 9 januari 2023.
Thomas Hendel, Alimak Groups CFO, har beslutat sig för att lämna
bolaget för att utforska andra möjligheter utanför bolaget.
Stategisk översyn av divisionen Wind
En strategiska översyn av division Wind genomfördes under 2022.
Baserat på den ökade efterfrågan på förnybar energi och de möjlig-
heter som identierats genom förvärvet av Tractel, beslutade styrelsen
att utveckla divisionen som en del av Alimak Group.
Förvaltningsberättelse
Årsredovisning 202267
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Information om situationen i Ukraina
Kriget i Ukraina är en mänsklig tragedi och våra tankar går till alla dem
som påverkas av denna hemska situation. Alimak Group övervakar
fortlöpande händelseutvecklingen och den påverkan den kan komma
att få på koncernens anställda, samarbetspartners, kunder och verk
-
samhet. Alimak Group har inga betydande tillgångar, avtal eller
leverantörer med koppling till Ukraina, Ryssland eller Belarus.
Avvecklingen i Ryssland
Alimak Group beslutade att avsluta sin verksamhet i Ryssland.
Avvecklingsprocessen för Alimak Ryssland inleddes den 26 april 2022,
med vederbörlig hänsyn till anställda och kunder. Avvecklingen har
medfört kostnader om 7 MSEK vilka ingick i de jämförelsestörande
poster som redovisades under tredje kvartalet. Avvecklingsprocessen
för Tractel i Ryssland har inletts och kommer inte att ha någon väsent
-
lig påverkan på koncernens resultat.
Återköp av egna aktier
Den 17 december 2021 beslutade styrelsen att använda det bemyndi-
gande som gavs av årsstämman för återköp av egna aktier. Det främ-
sta syftet med återköpet är att säkra Alimak Groups åtagande att
leverera aktier i enlighet med koncernens köpoptionsprogram.
Åter köpsprocessen slutfördes den 7 januari 2022. Totalt återköptes
450 000 aktier i enlighet med bemyndigandet, varav 303 000 aktier
återköptes under 2022. Aktiernas kvotvärde är 0,02 kronor.
FINANSIELL ÖVERSIKT
Flerårsöversikt
MSEK 2022 2021 2020 2019
Intäkter 4 512 3728 3740 4587
Rörelseresultat (EBIT) 546 448 278 565
Resultat före skatt (EBT) 485 410 241 509
Årets resultat 382 307 183 394
Balansomslutning 14 326 5902 5619 6417
Soliditet, % 31 65 63 57
Genomsnittligt antal anställda 2,134 2057 2049 2286
Intäkter och rörelseresultat (EBIT)
Intäkter för koncernen uppgick till totalt 4 512MSEK (3 728).
Rörelseresultatet (EBIT) ökade till 546 MSEK (448), motsvarande en
rörelsemarginal på 12,1% (12,0). 2022 påverkades av engångskost-
nader om -13MSEK.
Analys per segment
2022 2021
MSEK Intäkter
Rörelse-
resultat Intäkter
Rörelsere-
sultat
Facade Access 1 372 41 1063 27
Construction 1 346 236 1104 198
Height Safety and
Productivity solutions
111 23 – –
Industrial 1 140 214 885 183
Wind 542 45 676 40
Jämförelsestörande
poster
– –13 – –
Summa 4 512 546 3728 448
För divisionen Facade Access med 29% till 1 372 MSEK (1 063) till
följd av en solid utveckling inom både utrustning och service samt en
positiv effekt från förvärvet av Tractel. EBIT ökade till 41MSEK till följd
av högre volymer samt bidrag från Tractel.
För divisionen Construction ökade omsättningen med 22% till 1 346
MSEK (1 104) med en stabil utveckling inom ny utrustning, service och
uthyrning. God kostnadskontroll och högre volymer motverkades av
ökade material och energikostnader varför operativa marginalen för
-
blev i linje med föregående år.
För divisionen Height Safety and productivity solutions uppgick
intäkterna till 111 MSEK och EBIT till 23 MSEK för 2022. Divisionen
inkluderas bara med 5 veckor i 2022 men bidrog positivt till den opera
-
tiva marginalen.
För divisionen Industrial ökade omsättningen med 29% till 1 140
MSEK (885) till följd av ökad global efterfrågan. Rörelseresultatet
ökade till följd av ökade intäkter men rörelsemarginalen minskade till
följd av högre material kostnader.
För divisionen Wind minskade omsättningen med 20% till 542
MSEK (676), främst på grund av minskat antal byggda vindkraftverk
globalt samt delvis på grund av beslutet att avveckla tower internals.
Rörelseresultatet förbättrades till följd av aktiviteter för kostnads
-
minskningar och prisstyrning.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansnettot för året uppgick till –61MSEK (–38). Räntenettot var
–44MSEK (–11). Effekten från IFRS 16 Leasing var –6 MSEK (–5) och
resterande del härrörde mestadels från valutaeffekter. Ökade ränte-
kostnader beror på den ökade upplåningen relaterat till förvärvet av
Tractel samt högre marknadsräntor.
Skatt
Den totala skattekostnaden för året uppgick till 109MSEK (102), mot-
svarande en effektiv skattesats på 22,5% (24,9). Skattekostnaden
varierar beroende på den geograska fördelningen av var koncernens
vinster uppstår och möjligheten att utnyttja förlustavdrag framåt.
Skattekostnaden påverkades positivt av en rättning från föregående
år om 12 MSEK.
Årets resultat
Årets resultat uppgick till 376MSEK (307). Årets totalresultat uppgick
till 743MSEK (487). Skillnaden mellan årets resultat och årets total-
resultat utgörs huvudsakligen av en ökning av valutakursreserven för
utländska verksamheter och omvärderingen av pensionsplaner.
Årsredovisning 202268
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Kassaöde
Likvida medel uppgick den 31 december 2022 till 869 (348).
Koncernens kassaöde från den löpande verksamheten uppgick till
501MSEK (646) på grund av ökade kundfordringar, planerad lagerupp
-
byggnad och ökade kontraktstillgångar under första halvan av 2022.
Koncernen kassaöde från investeringsverksamheten uppgick till
–5 734 MSEK (–104) inklusive förvärvet av Tractel och Tall Crane
Equipment. Koncernen kassaöde från nansieringsverksamheten
uppgick till 5 738MSEK (–438) också påverkat av ökad belåning relate
-
rat till de två förvärven.
Finansiering och nansiell ställning
Koncernens balansomslutning uppgick till 14327 (5902) vid årets slut.
Nettoskulden uppgick till 6 074 MSEK (338), främst bestående av lån
hos kreditinstitut (se not 18 och 21). Jämfört med den 31 december
2021 ökade kundfordringarna från 722MSEK till 1 382MSEK.
Varulager ökade från 525MSEK till 1 196MSEK framförallt drivet av
förvärven.
Investeringar
Koncernens investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till
75MSEK (63). Avskrivningarna under perioden uppgick till 77MSEK
(63).
Immateriella tillgångar
Vid årets slut uppgick det bokförda värdet av immateriella tillgångar till
8696 MSEK (2919), varav goodwill utgjorde 5950 MSEK (2362). Den
årliga nedskrivningsprövningen visade inte att det föreligger något
nedskrivningsbehov av det bokförda goodwillvärdet.
Eget kapital
Koncernen hade per den 31 december 2022 ett eget kapital på
4377MSEK (3840). Utöver resultatet från årets verksamhet speglar
förändringen i eget kapital den utdelning på 176 MSEK som betalades
ut och övriga förändringar om 377 MSEK, varav 304 MSEK härrörde
från valutakursreserven, –34 från återköp av aktier och resterande från
aktierelaterad ersättning, kassaödessäkring samt omvärdering av för
-
månsbestämda pensionsplaner. Koncernen återköpte 303000 egna
aktier för 34 MSEK under 2022.
PERSONAL
Koncernen prioriterar att ha egna fast anställda medarbetare och arbe-
tar proaktivt och målmedvetet för att medarbetarna ska må bra och ha
säkra arbetsplatser. Varje juridisk enhet i koncernen har sin egen lokala
personalpolicy som följer lokala lagar, regler och avtal, i kombination
med en gemensam policy för hela koncernen. Bemanningen under
året bedömdes vara väl avvägd för de aktuella ordervolymerna och
anpassningar sker löpande för att möta behoven. FTE vid årsskiftet
2022 var 3100 (2049) och antalet anställda till sammanlagt 3176
(2103). Löner och ersättningar uppgick under året till 1227MSEK
(1123).
FORSKNING OCH UTVECKLING
Målet med koncernens forsknings- och utvecklingsarbete är att öka
kundernas produktivitet, minska miljöpåverkan, förbättra arbetsmiljön
och sänka kostnaderna. FoU-arbetet är högt prioriterat inom koncer
-
nen och omfattar även utveckling av produktionsteknik, produktions-
processer och IT-system där så behövs. Arbetet bedrivs huvudsakli-
gen på eller i nära anslutning till produktionsanläggningarna och i nära
samverkan med kunderna. Det pågår ett omfattande erfarenhetsut
-
byte mellan divisionerna för att skapa synergieffekter och nya idéer för
framtiden. Årets kostnader för forskning och utveckling uppgick till 117
(101).
FRAMÅTBLICK
Alimak Group har en ledande ställning inom branschen för vertikala
transportlösningar för professionellt bruk med produkter som passar
för både temporärt och permanent bruk för olika branscher. Produkt-
portföljen kompletteras med ett brett utbud av eftermarknadstjänster
riktade till koncernens installerade bas. Genom egna försäljningskon
-
tor och ett omfattande distributörsnätverk har koncernen en global
räckvidd i er än 120 länder. Under 2023 förutser vi en fortsatt
makroekonomisk och geopolitisk osäkerhet. Vi är väl rustade att
navigera i den utmanande affärsmiljön, i nära samarbete med våra kun
-
der och affärspartners, så att vi kan fortsätta att genomföra vår agenda
för hållbar, lönsam tillväxt. Dessutom är koncernen väl positionerad för
att dra nytta av viktiga globala trender som främjar en ökad efterfrågan
på koncernens produkter och tjänster.
Under 2023 kommer divisionernas strategier och nansiella mål att
uppdateras för att fånga det nya bolagets fulla potential men fokus för
Alimak Group kommer också forsättningsvis att vara att driva hållbar
lönsam tillväxt genom fokus på kunder, produktutveckling samt ökade
service intäkter.
MILJÖPÅVERKAN
Alimak Groups största påverkan på miljön kommer från användningen
av produkterna på kundernas anläggningar, men även från produktion
och montering. Koncernen arbetar aktivt för att minska sin miljöpåver
-
kan, med fokus på försörjning och produktion, men även på forskning
och utveckling för att till exempel minska vikten på de vertikala
transportlösningarna.
Alla stora produktions- och monteringsanläggningar är certierade
enligt ISO 14001 och era arbetsplatser är även certierade enligt
OHSAS 18001/ISO 45001. Koncernen har tagit ett helt nytt grepp om
intressentdialogen och väsentlighetsanalysen, vilket har resulterat i ett
uppdaterat ramverk för fokusområden inom hållbarhet samt nya nyck
-
eltal och mål. Koncernen har även infört ett hållbarhetsmål – att
minska koldioxidutsläppen med 30% inom hela värdekedjan till 2025,
jämfört med 2019 års nivå.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
I enlighet med 6 kap. 11§ i årsredovisningslagen har Alimak Group valt
att upprätta den lagstadgade hållbarhetsrapporten separat från förvalt
-
ningsberättelsen. Hållbarhetsrapporten lämnades till revisorn för
granskning samtidigt med årsredovisningen. Hållbarhetsrapporten
nns på sidorna 40–65 i detta dokument och på sidorna 72–80 där
hållbarhetsriskerna och riskhanteringen beskrivs.
AKTIEKAPITAL OCH ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Vid årets slut uppgick Alimak Groups aktiekapital till 1083157SEK,
fördelat på 54157861 aktier. Koncernen har bara ett aktieslag och alla
aktier ger rätt till en röst. Den 31 december 2022 innehade Latour,
som är den enskilt största aktieägaren i Alimak Group, 16016809
aktier, vilket motsvarar 29,6% av såväl rösterna som aktiekapitalet.
Alantra EQMC Asset Management innehade 6572891 aktier, vilket
motsvarar 12,1% av aktierna. Koncernen innehade 742611 egna aktier
Årsredovisning 202269
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
per den 31 december 2022 med ett kvotvärde om 0,02 SEK, vilket
motsvarar 1,4% av det total antalet aktier.
Det föreligger inga begränsningar i aktiernas överlåtbarhet enligt lag
eller enligt bolagsordningen. Det nns inga begränsningar i fråga om
hur många röster varje aktieägare kan avge vid en årsstämma. Mer
information om koncernens aktier och ägarförhållanden nns på sid
-
orna 142–144.
BOLAGSSTYRNING
Alimak Group har i enlighet med årsredovisningslagen upprättat en
bolagsstyrningsrapport som innefattar styrelsens rapport om intern
kontroll. Den åternns på sidorna 81–88 i detta dokument.
STYRELSENS AKTUELLA RIKTLINJER
FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Styrelsen föreslår att bolagsstämman beslutar om följande riktlinjer för
lön och annan ersättning till styrelseledamöter, VD och koncernchef
(VD) och andra ledande befattningshavare. Med ”ledande befattnings
-
havare” avses ledande befattningshavare i koncernens ledningsgrupp.
Riktlinjerna gäller för avtal som ingås efter bolagsstämmans beslut,
samt när ändringar görs i bentliga avtal efter denna tidpunkt.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstäm
-
man, exempelvis styrelsearvoden och aktierelaterade
incitamentsprogram.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Information om koncernens affärsstrategi nns i den senaste årsredo-
visningen på www.alimakgroup.com.
Det är av grundläggande betydelse för koncernen och dess aktieä
-
gare att dessa riktlinjer, både i ett kortsiktigt och ett långsiktigt per-
spektiv, skapar goda förutsättningar för att attrahera och behålla kom-
petenta ledande befattningshavare. Syftet med riktlinjerna är att öka
transparensen i ersättningsfrågorna och att genom relevanta ersätt
-
ningsstrukturer skapa incitament för ledande befattningshavare att
genomföra strategiska planer och leverera goda operativa resultat
som stödjer koncernens affärsstrategi och långsiktiga intressen, däri
-
bland dess hållbarhet. För att klara detta är det viktigt att upprätthålla
rättvisa och internt balanserade villkor som samtidigt är marknads
-
mässigt konkurrenskraftiga i fråga om struktur, omfattning och ersätt-
ningsnivåer. Riktlinjerna säkerställer att ledande befattningshavare,
oavsett geogrask marknad, kan erbjudas en konkurrenskraftig total
ersättning.
Ersättning och ersättningsformer
Anställningsvillkoren för ledande befattningshavare bör utgöras av en
väl avvägd kombination av fast lön, rörlig lön, pensionsförmåner och
andra förmåner, samt villkor vid uppsägning/avgångsvederlag. En
sådan kombination av ersättningar främjar en både kortsiktig och lång
-
siktig målstyrning och måluppfyllelse. Nedan beskrivs de olika former
av ersättningar som kan komma att betalas ut.
Fast lön
Den fasta lönen ska vara individuell och baserad på varje individs
ansvar och roll, liksom på individens kompetens och erfarenhet inom
relevant befattning.
Rörlig lön
Den rörliga lönen ska mätas under en period om ett år och vara struk-
turerad som en procentsats av den fasta lönen. Den rörliga lönen kan
uppgå till maximalt 70% av den fasta lönen för VD och maximalt 50%
för övriga ledande befattningshavare.
Rörlig lön ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara mål som
kan vara nansiella eller icke-nansiella och som främjar bolagets
långsiktiga och hållbara utveckling. Målformuleringen ska vara kon
-
struerad så att ingen rörlig lön utgår om en lägsta prestationsnivå inte
uppfyllts.
När den årliga mätperioden har avslutats ska det bedömas i vilken
utsträckning målen har uppnåtts genom en helhetsbedömning av pre
-
stationen. Ersättningsutskottet ansvarar för bedömningen avseende
rörlig lön till VD:n och övriga ledande befattningshavare. I fråga om
nansiella mål ska utvärderingen baseras på den reviderade nansiella
informationen som koncernen har offentliggjort.
Pensioner
Huvudregeln är att pensionsavsättningar baseras på kollektivavtalsbe-
stämmelser på respektive geogrask marknad. Vid ingående av nya
pensionsavtal ska ledande befattningshavare som är pensionsberätti
-
gade ha avgiftsbestämda pensionsavtal baserade på fast lön. Rörlig
lön ska vara pensionsgrundande endast när så krävs av tvingande kol
-
lektivavtalsbestämmelser som gäller för den ledande befattningshava-
ren. Pensionering sker för ledande befattningshavare i enlighet med
respektive lands pensionsregler.
Pensionsavtal för VD:n ska vara avgiftsbestämda och får inte över
-
stiga 40% av den fasta lönen.
För anställningar som lyder under andra regler än de svenska får,
ifråga om pensionsförmåner, vederbörliga anpassningar göras för att
följa tvingande regler eller etablerad lokal praxis, varvid dessa rikt-
linjers övergripande syften så långt som möjligt ska tillgodoses.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, såsom sjukvårds- och sjukförsäkring, ska utgöra en
mindre del av den totala ersättningen och överensstämma med vad
som bedöms marknadsmässigt brukligt på respektive geogrask
marknad.
För anställningar som lyder under andra regler än de svenska får, i
fråga om övriga förmåner, vederbörliga anpassningar göras för att följa
tvingande regler eller etablerad lokal praxis, varvid dessa riktlinjers
övergripande syften så långt som möjligt ska tillgodoses.
Särskilda ersättningar
Ytterligare särskild ersättning kan beviljas vid extraordinära omständig-
heter, förutsatt att sådana arrangemang är tidsbegränsade och beviljas
på individnivå. Exempel på situationer där det kan vara aktuellt med
särskild ersättning är när det gäller att rekrytera eller behålla befatt
-
ningshavare, vid extraordinära arbetsinsatser utöver personens ordina-
rie arbetsuppgifter, och för att förmå individer att ytta till nya tjänst-
göringsorter eller acceptera nya befattningar. Beslut om sådan ersätt-
ning ska fattas av styrelsen baserat på förslag från
ersättningsutskottet.
Långsiktigt incitamentsprogram
Bolagsstämman kan besluta och har under ett antal år beslutat om
andra långsiktiga incitamentsprogram, utöver och oberoende av dessa
och tidigare riktlinjer. 2022 beslutade bolagsstämman exempelvis om
införandet av ett långsiktigt aktierelaterat incitamentsprogram i form
av ett köpoptionsprogram. För mer information om dessa program,
serespektive års kallelse till årsstämma.
Årsredovisning 202270
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Villkor för uppsägning m.m.
Villkoren för uppsägning och avgångsvederlag ska överensstämma
med vad som bedöms vara praxis på respektive geogrask marknad.
VD ska ha en uppsägningstid om 6 månader om uppsägningen sker
från hans/hennes sida och 12 månaders uppsägningstid om den sker
från bolagets sida. Mellan bolaget och övriga ledande befattningsha
-
vare gäller normalt en ömsesidig uppsägningstid om 6 månader. Vid
ingående av nya anställningsavtal kan överenskommelse träffas med
ledande befattningshavare om avgångsvederlag motsvarande maxi
-
malt 12 månaders fast lön. Detta gäller enbart vid uppsägning från
bolagets sida och i övrigt gäller praxis på den geograska marknad där
befattningshavaren verkar.
Ersättning till styrelseledamöter
Styrelseledamöter som valts av bolagsstämman ska i särskilda fall
kunna erhålla arvode och annan ersättning för arbete som utförs för
koncernens räkning vid sidan av styrelsearbetet. För sådana tjänster
ska ett marknadsmässigt arvode kunna utgå, som ska godkännas av
de övriga styrelseledamöterna. Arvode ska inte utgå till koncernens
anställda som innehar styrelseuppdrag i koncernbolag.
Lön och anställningsvillkor
för övriga anställda
Vid framtagningen av detta förslag till riktlinjer har lön och anställnings-
villkor för bolagets anställda beaktats genom att uppgifter om anställ-
das totala ersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens
ökning och ökningstakt över tid har samlats in.
Beslutsprocessen för att fastställa,
se över och genomföra riktlinjerna
Styrelsen beslutar, efter beredning av ersättningsutskottet, om
utformningen av ersättningssystemen samt om storlek och former för
ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta ett
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram försla
-
get för beslut vid bolagsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya
riktlinjer har antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska följa
upp och utvärdera program gällande rörlig lön för koncernens lednings
-
grupp, tillämpningen av riktlinjerna samt de gällande ersättningsstruk-
turerna och ersättningsnivåerna inom koncernen.
Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till kon
-
cernen och koncernens ledningsgrupp. När styrelsen behandlar och
beslutar i ersättningsfrågor närvarar inte VD:n eller andra personer
ikoncernens ledningsgrupp i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om
det i ett enskilt fall nns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvän
-
digt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, däribland dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som
angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda sty
-
relsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om att frångå
riktlinjerna. Här ingår eventuella beslut om att frångå riktlinjerna.
Övrigt
I årsredovisningen anges den totala ersättning och de övriga förmåner
som har utgått till bolagets ledande befattningshavare under året.
MODERBOLAGET
Moderbolaget Alimak Group AB:s verksamhet består i att utföra
vissa koncerngemensamma, aktieägarrelaterade tjänster. Sedan den
1januari 2019 är endast VD:n anställd imoderbolaget.
Vidare är koncernens samlade upplåning centraliserad till moder-
bolaget, som också är huvudkontohavare för ett koncerngemensamt
transaktionskonto hos ett kreditinstitut (en så kallad cash pool).
Årets intäkter uppgick till 12 MSEK (12) och en rörelseförlust om
–23 MSEK (–23) redovisades. Finansnettot uppgick till 344 MSEK
(380) och resultatet före skatt för året uppgick till 316 MSEK (453).
Årets resultat uppgick till 312MSEK (432).
Soliditeten uppgick vid årets slut till 35,3% (83,6). Utdelning till
aktieägare har, enligt beslut på årsstämman 2022, betalats ut med 176
MSEK vilket motsvarar 3,30 SEK per aktie.
Likvida medel inklusive outnyttjade kreditlöften och kontokredit
uppgick för moderbolaget till 1689 MSEK (1837) vid årets slut.
FÖRESLAGEN VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står
följande vinstmedel (SEK)
Balanserade vinstmedel 2883112748
Årets resultat 312160753
3195273501
Styrelsen föreslår att dessa vinstmedel
disponeras enligt följande
Utdelning på 3,65 SEK per aktie till aktieägare* 194965663
I ny räkning balanseras 3000307838
3195273501
* Som avstämningsdag för utdelning föreslås den 8 maj 2023. Föreslaget belopp för
utdelning motsvarar 3,65 SEK per aktie, baserat på det bentliga antalet aktier som är
54157861, men exklusive de 742611 aktier som innehas av koncernen per avstäm-
ningsdagen.
Årsredovisning 202271
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Riskexponering är en naturlig del av att bedriva en verksam-
het och syftet med riskhantering är inte att undvika risker
utan att ha en kontrollerad strategi för att hantera de risker
som verksamheten är utsatt för. Alimak Group tillämpar en
riskhanteringsprocess som syftar till att identiera, bedöma
och hantera viktiga risker.
Riskerna är indelade i strategiska risker, operativa risker
och nansiella risker. Koncernen är också exponerad för risker
inom hållbarhetsområdet, till exempel risker gällande hälsa
och säkerhet, respekt för mänskliga rättigheter, mutor och
korruption samt miljöfrågor och klimatförändringar. Dessa
risker ingår i de operativa riskerna.
Koncernens ledningsgrupp ser över koncernens riskprol
årligen och säkerställer att identierade viktiga risker hanteras
och att informationen används som indata i strategiproces-
sen. Bedömningen av väsentligheten av varje riskområde är
baserad på sannolikheten för dess förekomst och den förvän-
tade omfattningen av deras negativa effekter. Koncernens
riskprol bygger på en modell med återkoppling nerifrån och
upp och tvärtom, där divisionerna och koncernfunktionerna
först gör sina bedömningar, och koncernens ledningsgrupp
därefter beslutar om hela koncernens riskprol utifrån utfallet
av bedömningarna.
Styrelsen är ytterst ansvarig för att det nns en lämplig och
effektiv riskhanteringsprocess inom koncernen, och VD:n
samt nanschefen (CFO) lämnar regelbundet riskuppdate-
ringar till revisionsutskottet och styrelsen.
På följande sidor ges en översikt över relevanta risk områden
och hur de hanteras av Alimak Group.
Risker och riskhantering
Riskhanteringsprocess
Identiera
Granska bentliga och
nya risker
Begränsa
Riskbegränsande åtgärder
för huvudrisker
Övervaka
Följ upp effekterna av
riskbegränsande åtgärder
Utvärdera
Utvärdera riskerna baserat
på sannolikhet och effekt
Årsredovisning 202272
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
STRATEGISKA RISKER
Riskområde Beskrivning Alimak Groups åtgärder
Marknad
och ekonomi
Allmänna ekonomiska förhållanden, den geopolitiska situationen och de
globala nansmarknaderna påverkar den globala ekonomin och
följaktligen efterfrågan på Alimak Groups produkter, lösningar och
tjänster. Koncernens förmåga att generera vinst kan påverkas av en
nedgång i den allmänna ekonomin eller ekonomin i ett specikt land, en
specik region eller en specik bransch.
Alimak Groups produkter säljs till kunder i er än 120 länder varje år. Koncernen bedriver verksamhet genom egna dotterbolag i 30 länder
och övriga marknader täcks av ett distributörsnätverk. Sammantaget ger detta koncernen en gynnsam underliggande riskdiversiering.
Under 2022 fortsatte covid-19-pandemin att ha en negativ påverkan på koncernens verksamhet i Kina till följd av nedstängningar och
reserestriktioner. Även det instabila geopolitiska läget i Ukraina och Ryssland orsakade utmaningar för världsekonomin och därmed även
Alimak Group. Koncernen har inga betydande tillgångar, kontrakt eller leverantörer i Ryssland och Ukraina, men påverkades ändå av
indirekta effekter på till exempel leveranskedjan och råvarupriser. Stora insatser har gjorts i olika delar av bolaget under året för att
begränsa dessa effekter. Det beslutades exempelvis att all verksamhet i Ryssland skulle avslutas. Avvecklingsprocessen inleddes i april
2022 och pågår alltjämt.
Koncernen är beroende av efterfrågan på de slutmarknader där koncernens produkter, lösningar och tjänster används, exempelvis inom
byggbranschen, hamnar och skeppsvarv, energi och cement, vindkraftverk samt olja och gas. Dessa branscher påverkas av det allmänna
ekonomiska klimatet och investeringsnivåer, vilka i sin tur kan påverkas av ett antal faktorer, inklusive räntesatser, politisk osäkerhet,
BNP-tillväxt och andra faktorer som påverkar förtroendet för ekonomin. Bolaget fortsätter att på nära håll följa effekterna av den
aktuella geopolitiska och ekonomiska instabiliteten för att snabbt upptäcka tecken på en avmattning eller nedgång på koncernens
slutmarknader.
Konkurrensläge Koncernen står inför direkt konkurrens inom alla produktlinjer,
prisklasser och geograska marknader. Koncernen konkurrerar inom
samtliga divisioner främst med regionala och lokala konkurrenter.
Eventuella förändringar i strukturen hos koncernens konkurrenter eller
uppkomsten av nya konkurrenter kan resultera i en minskning av
koncernens försäljning, marknadsandel och intäkter.
Koncernen konkurrerar på grundval av säkerhet, kvalitet, hållbarhet, pris, de totala ägandekostnaderna, varumärkets igenkänning,
kundservice, punktlig leverans och produktutbud. Koncernens konkurrenskraft är beroende av introduktionen av nya produkter, lösningar
och tjänster med förbättrad funktionalitet och kvalitet, och god kostnadskontroll i produktionen.
Divisionscheferna ansvarar, i nära samarbete med sina försäljningsteam runt om i världen, för att bevaka konkurrenterna och säkerställa
att koncernen inte blir alltför beroende av ett fåtal stora kunder.
Utveckling och
genomförande av
strategin
Koncernens strategi revideras varje år. Det nns alltid en risk att det
saknas tillförlitliga nansiella prognoser och tillräckliga insikter i
aktuella marknadstrender och marknadshot för att utvecklingen av
strategin ska få ett gott stöd. En annan risk på området handlar om
utförandet av strategin och att bolaget inte lyckas genomföra strategin
på ett framgångsrikt sätt.
Koncernens strategi utvecklas gemensamt av koncernens ledningsgrupp och styrelsen. Processen samordnas av koncernens CSO (Chief
Strategy Ofcer). Divisionscheferna ansvarar för att främja utvecklingen av respektive divisions strategier. De ansvarar även för
strategins genomförande och arbetet följs upp vid de verksamhetsgenomgångar som hålls varje månad.
För att stärka sin position och konkurrenskraft, utvärderar koncernen löpande, och implementerar från tid till annan, olika initiativ för att
minska kostnaderna, strukturåtgärder och omorganisationsprojekt för att stärka sin position och konkurrenskraft. I oktober 2020
lanserades ett program för lönsam tillväxt som benämns New Heights. Programmet har tre faser: Etablera basen, säkerställa marginal-
förbättringar och lönsam tillväxt. De två första faserna genomfördes under 2020 och 2021 och koncernen är nu inne i fasen för lönsam
tillväxt.
Varumärken och
anseende
En viktig konkurrensfördel för koncernen är dess varumärken som
förknippas med säkerhet, tillförlitlighet och kvalitet. Alla verkliga eller
uppfattade problem i fråga om produkter, verksamheter eller efterlevna-
den av regler och förordningar, till exempel vad gäller marknadsmiss-
bruksförordningen eller antikorruptionsarbetet, kan resultera i skada på
koncernens anseende.
Operativ säkerhet och produktsäkerhet är av största vikt för koncernen och ytterligare information lämnas nedan under Miljö, hälsa och
säkerhet och Produktsäkerhet.
Koncernens insiderpolicy, kommunikationspolicy och uppförandekod ger vägledning både internt och för koncernens affärspartner i
frågor som rör etik och efterlevnad med koppling till koncernens verksamhet.
Årsredovisning 202273
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
STRATEGISKA RISKER
Riskområde Beskrivning Alimak Groups åtgärder
M&A (fusioner och
förvärv)
Koncernens förvärvsstrategi är inriktad på några viktiga drivkrafter,
inklusive att selektivt bredda sin bentliga produkt- och tjänsteportfölj,
utöka sin närvaro på tillväxtmarknader och att positionera koncernen för
inträde på lönsamma angränsande nischer av vertikala transportlös-
ningar, särskilt inom industriella tillämpningar.
Tillväxt genom förvärv är till sin natur riskabelt på grund av svårighe-
terna att utvärdera den verksamhet som ska förvärvas, men också när
det gäller att kunna förverkliga synergier under integrationsfasen.
Det görs årliga nedskrivningsprövningar av förvärvad goodwill. Om de
redovisade värdena inte bedöms motiverade i prövningarna kan det leda
till en nedskrivning som påverkar koncernens resultat.
Förvärv samordnas av koncernens CSO (Chief Strategy Ofcer). Externa experter anlitas vid behov för juridiska, skattemässiga,
nansiella och miljömässiga bedömningar. Förvärv genomförs i enlighet med en denierad M&A-process bestående av förhandsutvärde-
ring, due diligence-förfarande samt planering och verkställande av integrering.
Under 2022 förvärvade Alimak Group det kanadensiska hiss- och kranuthyrningsföretaget Tall Crane Equipment Ltd.
Den 2 augusti 2022 offentliggjordes det att Alimak Group hade ingått avtal om att förvärva Tractel. Tractel har dotterföretag i 20 länder,
1100 medarbetare, kunder i 120 länder och 10000 distributörer i hela världen. Bolagets tillverkning sker i Europa, USA, Kanada, Kina,
Singapore och Turkiet.
Integrationsprocessen med 16 identierade arbetsströmmar håller nu på att integrera de förvärvade verksamheterna och det är ett
arbete som kommer att pågå hela 2023.
Lagstadgade krav
och standarder
I egenskap av ett industriföretag med verksamhet i era jurisdiktioner
är koncernen föremål för internationella, nationella och lokala lagar och
föreskrifter, såsom, men inte begränsat till, lagar och föreskrifter om
arbete och anställning, hälsa, säkerhet och miljö, export, antikorruption,
handel, konkurrens, anti-trust och mänskliga rättigheter. Underlåtenhet
att anta och genomdriva lämpliga interna policyer för att säkerställa
efterlevnad av lagar kan resultera i straffrättsliga eller civilrättsliga
sanktioner och skada koncernens anseende.
Högsta chefen för respektive juridisk enhet i koncernen ansvarar för att säkerställa att lokala lagar och regelverk efterlevs.
Alla stora produktions- och monteringsanläggningar är certierade enligt ISO 14001 och ISO 9001. Flera arbetsplatser är även
certierade enligt ISO 45001.
Koncernen har aktiv representation i relevanta kommittéer för framtagning av nya tekniska standarder, vilket gör att koncernen kan
övervaka utvecklingen inom detta område.
Under 2022 vidtog koncernen vissa åtgärder i syfte att efterleva det paket av sanktioner och regler som antagits av bland annat EU till
följd av Rysslands invasion av Ukraina. Bolaget beslutade exempelvis i mars 2022 att tills vidare stoppa alla leveranser till Ryssland och
Belarus och kommer inte att genomföra någon ny försäljning i dessa länder. Det beslutades även att all verksamhet i Ryssland skulle
avslutas. Avvecklingsprocessen inleddes 26 april 2022 och pågår alltjämt. I och med förvärvet av Tractel har avvecklingsprocessen
utökats till att även innefatta Tractels åtaganden i dessa områden.
Årsredovisning 202274
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
OPERATIVA RISKER, INKLUSIVE HÅLLBARHETSRISKER
Riskområde Beskrivning Alimak Groups åtgärder
Försäljningskanaler
och prishantering
Ineffektiva prissättningsstrategier kan resultera i krympande
marginaler.
Plötsliga kostnadsökningar till följd av exempelvis högre råvaru- och
komponentpriser eller förändringar i tullar och handelstariffer kan ha en
negativ inverkan på det ekonomiska resultatet.
Divisionscheferna ansvarar för prishanteringen inom sina respektive verksamheter. Koncernen strävar efter att inkludera prisjusterings-
mekanismer i avtal med kunderna (vilket även gäller avtal med leverantörer). Vidare utför koncernen regelbundna genomgångar och
uppdateringar av försäljningsprislistor. Vid komplexa projekt där förhandlingstiden är lång är de erbjudna priserna tidsbegränsade och
priserna som anges i offerterna justeras vid behov.
Upphandlingsfunktionerna ansvarar för urvalet av leverantörer. En del i ansvarsområdet är en nära dialog med försäljningsavdelningarna
för att säkerställa att prishöjningar från leverantörernas sida återspeglas i försäljningsprocessen.
Den nansiella rapporteringen är strukturerad så att den möjliggör en noggrann övervakning av marginalutvecklingen i olika regioner och
på olika marknader, så att lämpliga åtgärder kan vidtas om det sker en negativ trend i marginalerna på en viss marknad.
Hantering av
produktion och
leveranskedjor
Alimak Group har 10 produktions- och monteringsanläggningar i 8
länder. Förvärvet av Tractel tillförde ytterligare 15 produktionsanlägg-
ningar i 11 länder. Produktionsstörningar kan inträffa på grund av
händelser som brand, extremt väder, epidemiutbrott eller strejk på
grund av arbetskonikter.
Produktionsstörningar kan också inträffa som ett resultat av problem i
leveranskedjan, till exempel verksamhetsavbrott hos en viktig
leverantör.
Upphandlingsfunktionerna ansvarar för urvalet och hanteringen av leverantörer.
Riskbedömningar görs baserat på en analys av vad som skulle kunna hända verksamheten och lämpliga åtgärder vidtas baserat på
riskbedömningen. Exempel på åtgärder inom området hantering av leveranskedjor är att säkra era inköpskanaler för kritiska delar och att
samarbeta med FoU-funktioner för att uppdatera konstruktionen av vissa produkter, så att komponenter och material som är svåra att
köpa in kan undvikas.
Pandemin och på sistone det instabila läget i Ukraina och Östeuropa har lett till störningar i leveranskedjan och även till prishöjningar på
vissa material och på transporter. Åtgärder har vidtagits för att öka lagernivåerna av kritiska komponenter och byta till er regionala och
lokala leverantörer.
Det nns lokal planering för oförutsedda händelser på de största produktionsanläggningarna.
Koncernen har avbrottsförsäkringar.
Avtalsrutiner Koncernen är exponerad för risken att avtal som tecknas med kunder,
distributörer och leverantörer inte förhandlas fram, granskas och
god känns i enlighet med bentliga interna policyer. Detta kan resultera
i en exponering för exempelvis produktansvarskrav och alltför
omfattande åtaganden.
Alla avtal med externa försäljningskanaler, till exempel distributörer och försäljningsrepresentanter, hanteras i enlighet med en
strukturerad process som baseras på avtalsmallar.
I policyn för försäljnings- och avtalsrutiner samt godkännandepolicyn nns instruktioner om miniminivå för handelsvillkor och eskale-
ringsvägar. De innehåller också verktyg för avtalsgenomgångar.
Framtagande av nya
kunderbjudanden
Det nns en risk att koncernen inte kan lansera nya produkter och
serviceerbjudanden som motsvarar kundernas förväntningar, eller att
koncernen inte lyckas dra nytta av fördelarna med digitalisering och
hållbarhet.
I början av 2020 inrättade Alimak Group ett digitalt centrum som stödjer divisionerna i deras arbete med att ta fram digitala lösningar.
Sedan dess har er maskiner kopplats upp, vilket ger en större kontroll över och ett bättre utnyttjande av maskinerna. Under 2023 ska de
första produkterna baserade på den nya teknikplattformen lanseras.
BIM Gallery som lanserades 2020 har nu laddats ner över 4500 gånger. Användningen av BIM-modeller hjälper kunderna att optimera
och simulera produktanvändningen under ett projekt och skapar därigenom förutsättningar för bättre planering av komplexa projekt och
lägre risker.
Under 2022 förvärvade koncernen också 45% av Service Protocol, ett webbaserat verktyg som hjälper oss att digitalisera våra
serviceteknikers arbete och utgör en bra plattform för maskininlärning.
Den nya organisationen som lanserades i början av 2021 möjliggör en bättre styrning av FoU-projekt.
Årsredovisning 202275
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
OPERATIVA RISKER, INKLUSIVE HÅLLBARHETSRISKER
Riskområde Beskrivning Alimak Groups åtgärder
Immateriella
tillgångar
Om koncernen inte kan dra fördel av, förbättra och skydda sina
immateriella rättigheter, till exempel know-how, produktinnovationer
och varumärken, kan det leda till oönskad konkurrens och minskade
intäkter.
Koncernen använder sig av en kombination av varumärken, patent, licenser och andra åtgärder för att skydda sina immateriella
rättigheter. Även om koncernen inte är beroende av några viktigare patent eller licenser för sin verksamhet, anser koncernen att dess
varumärken, särskilt Alimak, Avanti, BlueWater, CoxGomyl, Manntech, Scanclimber, Swingstage och Tractel spelar en viktig roll vid
marknadsföringen av koncernens produkter och bibehållandet av dess konkurrensmässiga fördelar.
Såväl varumärkesregistreringar som varumärkesintrång hanteras centralt tillsammans med utsedda representanter från respektive
division. Patent hanteras av koncernens CTO tillsammans med produktcheferna från divisionerna. Externa rådgivare har utsetts som
regelbundet hjälper till med dessa frågor.
IT-säkerhet och
informationssäkerhet
Obehörig åtkomst till koncernens IT-system kan resultera i förlust av
känsliga data och verksamhetsavbrott.
I takt med att våra kunderbjudanden blir alltmer digitala och uppkopp-
lade ökar mängden data och därigenom även riskerna inom detta
område.
IT-infrastrukturen och IT-säkerheten är CIO-funktionens ansvar. CIO-funktionen ansvarar för all maskinvara för infrastrukturen och
hanterar även skapande och borttagning av användarkonton, systemåtkomst och behörighetshantering samt säkerhetskontroller.
Utifrån resultaten från intrångstester som genomfördes 2021 vidtogs era korrigerande åtgärder i de interna nätverken. IT-organisatio-
nen har även infört ytterligare kontroller av lokala arbetsstationer, mobila enheter och användarkonton för att öka säkerheten, och
ytterligare åtgärder håller på att införas för att motverka de många dynamiska cyberhoten och utbilda personalen.
System för upptäckt av hot nns på alla anläggningar i kombination med EDR-verktyg för att fånga upp hot innan de blir en incident.
Central hantering av alla anslutningspunkter ger bättre översikt över koncernen och medger en proaktiv hantering av incidenter, ofta
innan de blir problem.
En e-utbildning om skadliga e-postmeddelanden är tillgänglig för samtliga medarbetare. CIO-funktionen skickar ut exempel på skadliga
e-postmeddelanden till alla medarbetare med jämna mellanrum, som en del av ett pågående program i medvetenhetsutbildning för att
utbilda medarbetarna om IT-säkerhetsrisker och bästa praxis för att hantera hot som de kan råka ut för i det dagliga kontorsarbetet.
Medarbetare Medarbetarna är koncernens viktigaste tillgång och det är viktigt att ha
tillgång till och kunna attrahera kunniga och motiverade medarbetare
och säkra tillgången på skickliga ledare för att kunna uppnå de
fastställda strategiska målen.
Under 2022 fokuserade den globala funktionen People & Culture på att stärka engagemanget och bygga en inkluderande kultur som får
varje individ att utvecklas och nå sin fulla potential.
En ny global medarbetarundersökning, The Voice, infördes under året för att få ökade insikter i hur medarbetarna upplever koncernen
som arbetsplats. Ett av de mått som mäts i undersökningen är engagemanget utifrån individuella, teambaserade och organisatoriska
drivkrafter. Eftersom The Voice görs i realtid går det att få snabba svar på enskilda frågor.
Under 2022 inledde koncernen implementeringen av en ny modell för talanginventering och successionsplanering. Det har lett till er
interna tillsättningar och individuella karriärplaner. Dessutom gjordes era förbättringar av koncernens intranät, till exempel lokala
intranät inom divisionerna.
Det var ett fortsatt stort fokus på att ha en mångfaldig och icke-diskriminerande arbetsplats: respektive enhet inom Alimak Group
arbetar vidare för att säkerställa att alla behöriga sökande har samma möjlighet till anställning, utan åtskillnad eller diskriminering på
grund av etnicitet, religion, hudfärg, kön, nationellt ursprung, funktionshinder, ålder eller annan status som skyddas under gällande
lagstiftning.
Prestationsstyrningsmodellen vidareutvecklades under 2022. Inom ramen för denna modell genomförs regelbundna utvecklingssamtal
med alla medarbetare, där bland annat utvecklingsplaner tas fram.
Slutligen fokuserade koncernen under 2022 på att ta fram en mer standardiserad process för den sista delen i anställningscykeln när
anställningen avslutas. I den fasen är målet att säkerställa en effektiv kunskapsöverföring, få återkoppling från medarbetaren och inte
minst att skiljas åt som vänner, bli varandras ambassadörer och framtida potentiella samarbetspartners.
Årsredovisning 202276
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
HÅLLBARHETSRISKER
Riskområde Beskrivning Alimak Groups åtgärder
Korruption och
bedrägerier
Risk för korruption och mutor nns i många länder där Alimak Group
bedriver verksamhet och därför är det av stor vikt att säkerställa att
såväl medarbetare som distributörer och konsulter förstår koncernens
uppförandekod och följer den.
Koncernens uppförandekod är baserad på de tio principerna i FN:s Global Compact och omfattar områdena mänskliga rättigheter,
arbetsrätt, miljö och antikorruption.
Koncernen erbjuder en e-utbildning i uppförandekoden, och den högsta chefen för varje juridisk enhet i Alimak Group ansvarar
för att säkerställa att alla medarbetare har fått korrekt utbildning i koden.
Koncernens uppförandekod ingår i alla avtal med distributörer och försäljningsrepresentanter.
Alimak Group har en visselblåsarkanal som möjliggör anonym rapportering av eventuella avvikelser från uppförandekoden. För mer
information, se hållbarhetsavsnittet i denna årsredovisning.
Hälsa och säkerhet Olyckor och incidenter på arbetsplatsen till följd av brist på lämpliga
säkerhetsrutiner är skadliga för medarbetarna och kan få en negativ
påverkan på produktiviteten och varumärket.
Dålig fysisk och psykisk hälsa och alltför mycket negativ stress bland
medarbetarna kan orsaka sjukfrånvaro och störningar i verksamheten.
Alla produktions- och monteringsanläggningar och vissa säljenheter är certierade i enlighet med ISO 45001.
Den globala medarbetarundersökningen, The Voice, ger insikter i hur medarbetarna upplever Alimak Group som arbetsplats. Utifrån
undersökningsresultatet genomförs workshops för att analysera resultatet och komma fram till lämpliga åtgärder inom de identierade
förbättringsområdena.
Varje juridisk enhet har en person som ansvarar för att utföra bedömningar av hälso- och säkerhetsrisker och det sker ett aktivt arbete
för att främja en säker arbetsmiljö och förhindra olyckor. För att identiera förbättringsåtgärder har förebyggande säkerhetsrutiner
införts på alla relevanta enheter, bland annat säkerhetskontroller (”Safety Walks”) och säkerhetsobservationer (”Safety Observations”).
2022 utsåg koncernens ledningsgrupp en ansvarig för hälsa och säkerhet och ett hälso- och säkerhetsråd inrättades. Bolaget bekräftade
sin säkerhetsvision om noll skador och satte upp nya mål för att minska siffrorna för arbetsolyckorna (LTIFR, Lost Time Injury Frequency
Rate och TRIFR, Total Recordable Injury Frequency Rate).
Utbrottet av covid-19 ledde till en ny sorts säkerhetsrisk som bolaget måste hantera. Medarbetarnas säkerhet har haft högsta prioritet
under hela pandemin. De lokala ledningsgrupperna har noga följt utvecklingen av covid-19-bestämmelser och rekommendationer och
infört lämpliga åtgärder utifrån dessa.
Miljö och klimat Lagar och regler på miljöområdet är komplexa och förändras över tid.
Bristande efterlevnad kan resultera i skador på miljön och straffavgifter.
Föreskrifterna och kraven, såväl från lagstiftare som kunder, gällande
koldioxidutsläpp ökar successivt.
Klimatrelaterade händelser, till exempel stormar och översvämningar,
kan störa vår verksamhet eller påverka leveranskedjan.
Alla produktions- och monteringsanläggningar är certierade enligt standarden ISO 14001 för att säkerställa en korrekt miljöledning.
Koncernen har satt upp ett mål om att minska bolagets koldioxidavtryck i hela värdekedjan med 30% till 2025 (jämfört med basåret 2019).
30 livscykelanalyser har slutförts, som omfattar ungefär 50% av alla koncernens större produktlinjer. Livscykelanalyserna ger vägledning
i vårt hållbarhetsarbete. Det pågår era initiativ som syftar till att minska miljöpåverkan från våra verksamheter på områden som
produktutveckling, avfallshantering, energieffektivitet och interaktion med våra leverantörer.
Mer information om riskbegränsande åtgärder kopplade till produktion och hantering av leveranskedjan åternns ovan.
Årsredovisning 202277
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
HÅLLBARHETSRISKER
Riskområde Beskrivning Alimak Groups åtgärder
Mänskliga rättigheter Koncernen bedriver arbete i många länder och i vissa av dem nns det
en hög risk för brott mot de mänskliga rättigheterna i form av dåliga
arbetsförhållanden och begränsad föreningsfrihet. Risker gällande
koncernens anseende kan uppstå genom relationer med affärspartner
som inte tillämpar internationellt accepterade standarder för mänskliga
rättigheter.
Alimak Groups uppförandekod beskriver koncernens åtagande att behandla alla medarbetare på ett rättvist och jämlikt sätt Bolaget
förväntar sig att dess affärspartner, exempelvis distributörer och leverantörer, gör detsamma.
Koncernens visselblåsarkanal möjliggör anonym rapportering och den kan användas av alla för att rapportera oro gällande brott mot
uppförandekoden. Därtill ger medarbetarundersökningen medarbetarna en möjlighet att lämna återkoppling kring hur väl koncernen
uppfyller sitt åtagande om att tillhandahålla rättvisa och jämlika anställningsmöjligheter.
Uppförandekoden för leverantörer anger koncernens minimikrav på hållbarhet för leverantörer på områden som mänskliga rättigheter
och arbetsvillkor. Formulär för självutvärdering och granskning för leverantörsutvärderingar innehåller frågor rörande anställningsrutiner.
Koncernens uppförandekod ingår i alla avtal med distributörer.
Produktsäkerhet Alimak Group bidrar till en säkrare och tryggare arbetsmiljö för
människor som arbetar på hög höjd inom bygg- och industrisektorerna
genom att erbjuda bolagets vertikala transportlösningar. Om produk-
terna inte fungerar korrekt kan det leda till allvarliga kroppsskador,
vilket kan skada bolagets anseende.
Produkt- och systemtestning ingår i FoU-projektmodellen.
Förebyggande säkerhetsåtgärder är inbyggda i många produkter baserat på konstruktionsstandarder, riskbedömningar och återkoppling
från marknaden.
Det pågår era utvecklingsprojekt avseende digitala lösningar och verktyg. Dessa är avsedda att göra det lättare att använda våra
produkter på ett korrekt och säkert sätt och att förbättra våra kommunikationskanaler med kunderna. Exempel på lösningar:
• Digitala kundportaler, t.ex. My Alimak och My Avanti
• Vårt galleri av BIM-modeller
• Alicalc, en nätbaserad lösning som underlättar för kunderna att beräkna de mekaniska krafterna i våra byggmaskiner på marken och i
byggnader
• Pågående arbete med förbättrad produktdokumentation och nätbaserade manualer
Ett internt resursteam ansvarar för att ta fram relevant utbildningsmaterial och e-utbildningar, för att säkerställa säker och korrekt
hantering av maskinerna i samband med installation, användning och underhåll. Utbildningarna tillhandahålls både inom bolaget och
externt.
Koncernen har aktiv representation i relevanta kommittéer för framtagning av nya tekniska standarder för produkter och lösningar.
Årsredovisning 202278
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
FINANSIELLA RISKER
Riskområde Beskrivning Alimak Groups åtgärder
Valutarisk Som en följd av koncernens globala verksamhet är Alimak Group utsatt
för valutarisker som kan påverka resultaträkningen, balansräkningen
och kassaödet. Över tid påverkar valutakursuktuationer även
koncernens långsiktiga konkurrenskraft och därmed dess intjäningsför-
måga.
Valutaexponeringen uppkommer främst när inköp och försäljning inte
sker i den funktionella valutan för den enhet som genomför transaktio-
nen (transaktionsrisk) samt när resultaträkningar och balansräkningar
för utländska dotterbolag omräknas till svenska kronor (omräkningsrisk).
Eftersom en stor del av produktionen är koncentrerad till ett fåtal länder
medan försäljning sker i många länder exponeras koncernen för ett
nettoinöde av utländska valutor. De valutor som påverkas mest av
valutaexponeringen är AUD, GBP och USD, till följd av betydande
affärsaktiviteter i dessa valutor.
Det är koncernens treasuryfunktion som ansvarar för att övervaka koncernens nansiella risker och säkerställa att det nns åtgärder på
plats i enlighet med de riktlinjer som styrelsen har fastställt i koncernens nanspolicy.
Exponeringen koncentreras till de länder där produktionen är förlagd, genom att försäljningsbolagen faktureras i sin respektive
rapportvaluta. På era marknader och för era produkter är det dock försäljningsbolagen som står för valutaexponeringen. Koncernens
säkringsstrategi täcker dock in båda modellerna.
Alimak Groups mål när det gäller hanteringen av risker avseende utländsk valuta är att minska de kortsiktiga uktuationerna i resulta-
träkningen och öka förutsägbarheten i de nansiella resultaten. Detta görs genom att de kommersiella nettoödena valutasäkras med
valutaterminer och valutaswappar. Exponeringen säkras vid tiden för en bindande order för att skydda bruttomarginalen och investe-
ringsbudgeten.
Valutakursrisker hänförliga till försäljning och kostnader uppkomna i utländska enheter som konverteras till svenska kronor säkras inte.
Alimak Group gör inga spekulationstransaktioner.
Ränterisk Det nns en risk att koncernens nettoresultat påverkas till följd av
förändringar i räntenivåer. Risken härrör främst från kassaödet från
räntebärande kortsiktiga investeringar i likvida medel samt från
utestående räntebärande lån med rörlig ränta. Alimak Groups upplåning
sker till rörlig ränta och räntebetalningar sker vanligtvis kvartalsvis.
Till följd av den stigande inationen under 2022 har centralbanker över
hela världen svarat med höjda räntor.
Det är koncernens treasuryfunktion som ansvarar för att hantera och följa upp ränterisken i enlighet med riktlinjerna i koncernens
nanspolicy.
Alimak säkrar för närvarande inte ränterisk, utan fokuserar i stället på att öka marginalerna genom försäljning samt att hantera
räntebärande lån inom rörelsekapitalet.
Likviditet och renan-
sieringsrisk
Det nns en risk för att koncernen inte kan uppfylla sina betalningsför-
pliktelser till leverantörer och banker på grund av otillräcklig likviditet
eller oförmåga att erhålla tillräcklig nansiering till godtagbara villkor
vid en given tidpunkt.
Det rådande geopolitiska läget och den globala nansmarknadens påverkan på världsekonomin har medfört en ökad likviditetsrisk för
koncernen, vilket har lett till längre betalningstider för kundfordringar, efterfrågan på kortare betalningstider från leverantörer och högre
lagernivåer på grund av längre ledtider eller råvarubrist.
Alimak Group har tillgång till en revolverande kreditfacilitet på 2 000MSEK och bekräftade kreditfaciliteter som uppgår till 209MSEK.
Den revolverande kreditfaciliteten förfaller i juli 2024. Renansieringen planeras att vara slutförd vid utgången av 2023.
I samband med förvärvet av Tractel tog Alimak Group två nya banklån under ett nytta låneavtal med Handelsbanken. Låneavtalet består
av ett banklån om 300 MEUR med förfall i oktober 2025 samt ett brygglån om 2 090 MSEK med förfall i juli 2023. Brygglånet avses
återbetalas med likvid från den kommande företrädesemissionen.
Enligt nanspolicyn ska likviditetsreserven alltid uppgå till en sådan nivå att den kan hantera de uktuationer som förväntas i den
dagliga verksamheten under en sexmånadersperiod.
För att utnyttja koncernens likviditet effektivt använder sig koncernens treasuryfunktion av en global cashpool i era valutor. För
enheter som inte kan delta i poolen på grund av lokal lagstiftning hanteras överskottslikviditet och kortfristig nansiering via koncernin-
terna låneavtal med koncernens treasuryfunktion.
Under 2022 arbetade koncernen för att minska kundfordringarna och lagernivåerna genom att hålla nära kontakt med kunder och
leverantörer.
Årsredovisning 202279
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
FINANSIELLA RISKER
Riskområde Beskrivning Alimak Groups åtgärder
Motparts- och
kreditrisk
Det nns en risk för negativa effekter på koncernens nanser från
bristfällig kreditbedömning av nya och bentliga kunder och en risk för
osäkra fordringar till följd av bristfälliga rutiner när det gäller inkasse-
ring av kundbetalningar.
Kundfordringar hanteras lokalt av varje enskilt dotterbolag och följs upp på divisionsnivå och av koncernens treasuryfunktion. Både
lokala kreditvärderingsinstitut och Dun & Bradstreet används för bedömning av motparters nansiella styrka.
Under 2022 lades mycket arbete ned på att hantera förfallna kundfakturor. Nya nyckeltal med kortare uppföljningsintervaller infördes
och indrivningsprocessen sågs över och förbättrades där det var nödvändigt. Ämnet togs även upp och diskuterades vid månadsmötena
med chefer från samtliga dotterbolag.
Redovisnings- och
rapporteringsrisk
Det nns en risk för att rapporter till investerare, långivare och
tillsynsmyndigheter inte ger en rättvisande bild av koncernens
nansiella ställning och resultat.
Bolagets nansiella rapporter tas fram i enlighet med tillämplig lagstiftning, gällande redovisningsstandarder och andra krav för
börsnoterade företag. Styrande dokument som avser nansiell rapportering, som redovisningspolicyer och redovisningshandböcker,
genomgår regelbundna översyner och uppdateringar, för att säkerställa att den nansiella rapporteringen från alla enheter är tillförlitlig
och enhetlig, och i enlighet med gällande redovisningsstandarder.
Kontrollverksamheten är integrerad i processerna för redovisning och nansiell rapportering. Controllers från koncernens nansfunktion
och divisionerna övervakar noggrant att den nansiella rapporteringen är korrekt. 
Koncernen har även upprättat interna forum där viktiga intressenter deltar för att säkerställa ett korrekt införande av eventuella
redovisningsförändringar och nya rutiner. Instruktioner och utbildning tillhandahålls av koncernens nansfunktion till de lokala
nansorganisationerna. Eventuella förändringar kommuniceras i nyhetsbrev från koncernens redovisningsfunktion.
Skatterisk Koncernen beskattas i de jurisdiktioner där verksamhet bedrivs via
dotterbolag och koncernens ambition är att betala rätt skatt i rätt land.
Det nns dock alltid en risk att skattemyndigheterna gör en annan
tolkning av skattelagar och -regelverk och påför ytterligare skatt och
straffavgifter.
Finanschefen för respektive dotterbolag ansvarar för efterlevnaden av lokal skattelagstiftning.
Koncernens centrala skattefunktion tillhandahåller policyer och vägledning för prissättning av koncerninterna transaktioner för att
säkerställa en konsekvent metod inom koncernen.
Skatterevisionsstöd tillhandahålls av koncernens centrala skattefunktion och, när så behövs, även av externa skatterådgivare.
Bedrägeririsk Det nns en risk för negativa effekter på koncernens nanser som en
följd av interna eller externa bedrägerier eller misstag i de lokala
nansprocesserna.
Koncernens nanspolicy kräver att alla betalningar godkänns av två personer.
Koncernens treasuryfunktion är ansvarig för kontanthantering och bankrelationer på koncernnivå och har ett nära samarbete med de
lokala nanscheferna. De esta dotterbolag är inkluderade i koncernens koncernkonton (cash-pooler), vilket gör att koncernens
treasuryfunktion noggrant kan övervaka alla transaktioner som äger rum i de olika enheterna.
Påminnelser skickas ut till nansorganisationen med exempel på påhittade försök till VD-bedrägerier.
Försäkringsrisk Ett otillräckligt försäkringsskydd skulle kunna få en negativ inverkan på
koncernens nansiella resultat.
Det nns ett koncernomfattande försäkringsprogram inom Alimak Group som framför allt omfattar egendom, verksamhetsavbrott, resor
och ansvarsrisker. Tractel har ett försäkringsprogram för USA och Kanada och ett annat som omfattar övriga världen. Under 2023
kommer insatser att göras för att konsolidera försäkringarna.
Försäkringsskyddet hanteras av koncernens funktion för skatter och rättsliga frågor (Group Tax & Legal) och har utformats för att ge en
rimlig balans mellan riskexponering och försäkringskostnad.
En genomgång av försäkringsskyddet görs en gång per år tillsammans med försäkringsmäklaren.
Årsredovisning 202280
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Alimak Group AB är ett publikt aktiebolag
som lyder under svensk lag och vars aktier
är noterade på Nasdaq Stockholm. Bolaget är
moder bolag för koncernen Alimak Group med
dotter bolag i 28 länder.
Alimak Group styrs och kontrolleras utifrån ett bolagsstyr-
ningssystem som omfattar ett antal policyer, riktlinjer, struk-
turer och processer som beskrivs i denna rapport. Bolags-
styrningen syftar till att säkerställa att beslutsprocessen är
effektiv och skapar värde, med en tydlig roll- och ansvarsför-
delning mellan bolagets aktieägare, styrelsen, koncernens
ledningsgrupp och övriga medarbetare.
Bolagets bolagsstyrning är baserad på aktiebolagslagen,
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter och Svensk kod
för bolagsstyrning (”Koden”) samt andra relevanta externa
och interna regler och förordningar.
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningens struktur
Viktiga interna föreskrifter
• Bolagsordningen
• Styrelsens arbetsordning
• Godkännandepolicy
• Koncernövergripande policyer, exempelvis upp
-
förandekod, insiderpolicy och nanspolicy
• Processer för intern kontroll och riskhantering
Viktiga externa föreskrifter
• Aktiebolagslagen
• Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter
• Svensk kod för bolagsstyrning
• Årsredovisningslagen
• IFRS-standarder
• FN:s Global Compact
• EU:s redovisningsregler
Aktieägare1
Styrelsens utskott
– Revisionsutskottet
– Ersättningsutskottet
5
Intern kontroll
8
Revisor
7
Valberedning
3
Koncernen ledningsgrupp
– VD och koncernchef
– Ledande befattningshavare
6
Styrelse
4
Bolagsstämma
2
Årsredovisning 202281
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
1
AKTIEÄGARE
Bolagets aktiekapital den 31 december 2022 uppgick till cirka
1,1 MSEK. Antalet aktier var 54157861. Varje aktie ger inne-
havaren rätt till en röst på bolagets årsstämmor. Enligt aktie-
boken hade bolaget 5192 kända aktieägare den 31 december
2022. Investment AB Latour var största ägare med 29,57%
av aktiekapitalet. Alantra EQMC Asset Management var näst
största ägare med 12,14% av aktiekapitalet. Vid årets slut
stod utländska aktieägare för ungefär 48% av det totala aktie-
kapitalet. Det nns inga begränsningar i fråga om hur många
röster varje aktieägare kan avge vid en bolagsstämma. Styrel-
sen känner inte till några aktieägaravtal eller andra överens-
kommelser mellan aktieägare i bolaget.
2
BOLAGSSTÄMMA
Enligt aktiebolagslagen är bolagsstämman bolagets högsta
beslutsfattande organ. Utöver årsstämman kan extra bolags-
stämmor sammankallas. Bolagets årsstämmor hålls i Stock-
holm, före juni månads utgång varje kalenderår. På årsstäm-
man utövar aktieägarna sin rösträtt i viktiga frågor, som
fastställande av resultat- och balansräkningar, disposition av
bolagets resultat, beviljande av ansvarsfrihet för styrelseleda-
möter samt VD:n och koncernchefen, val av styrelseleda-
möter och revisorer och beslut om ersättning till styrelsen och
revisorerna, liksom i andra frågor i enlighet med aktiebolags-
lagen, bolagsordningen och Koden. Under 2022 hölls två
bolagsstämmor: årsstämman i maj och en extra bolags-
stämma i september.
Årsstämma 2022
Årsstämman 2022 hölls den 5 maj 2022.
Besluten på årsstämman 2022 innefattade följande:
• Fastställande av balans- och resultaträkningar, liksom av
koncernens balans- och resultaträkningar, för räkenskaps-
året 2021.
• Godkännande av styrelsens förslag att en aktieutdelning på
3,30 SEK per aktie skulle betalas ut, med avstämningsdag
måndagen den 9maj 2022.
• Beviljande av ansvarsfrihet för räkenskapsåret 2021 för sty-
relseledamöter och VD.
• Omval av Johan Hjertonsson (ordförande), Helena Nord-
man-Knutson, Christina Hallin, Tomas Carlsson, Sven Törn-
kvist, Petra Einarsson och Ole Kristian Jødahl som styrelse-
ledamöter.
• Omval av den registrerade revisionsrman Ernst & Young
AB som revisor för bolaget.
• Godkännande av styrelsens ersättningsrapport.
• Antagande av riktlinjer för lön och annan ersättning till sty-
relseledamöter, VD och andra ledande befattningshavare.
• Antagande av ett köpoptionsprogram 2022
• Beslut att bemyndiga styrelsen att besluta om förvärv och/
eller överlåtelse av egna aktier.
Extra bolagsstämma 2022
En extra bolagsstämma hölls den 2september 2022. Bolags-
stämman beslutade att ändra bolagsordningen och att bemyn-
diga styrelsen att besluta om nyemission av aktier.
Årsstämma 2023
Årsstämman 2023 kommer att hållas den 4 maj 2023. Samt-
liga aktieägare som är registrerade i den av Euroclear Sweden
AB (”Euroclear”) förda aktieboken fem dagar före årsstäm-
man har rätt att delta i årsstämman. Dessa aktieägare måste
ha informerat bolaget om sin avsikt att delta senast det
datum som anges i kallelsen till årsstämman. Närmare infor-
mation om årsstämman nns på www.alimakgroup.com.
3
VALBEREDNING
Enligt Koden ska bolaget ha en valberedning vars uppgift är
att lämna förslag på ordförande för årsstämman. Valbered-
ningen ska även lämna förslag på antalet styrelseledamöter,
vilka arvoden som ska betalas ut till respektive styrelseleda-
mot, val av styrelseledamöter och styrelseordförande, arvode
till revisorn och val av revisor samt, vid behov, förslag på för-
ändringar av instruktion till valberedningen.
Vid bolagets årsstämma 2016 antogs en instruktion rörande
utnämnandet av valberedningen som gäller fram till dess att
stämman beslutar något annat. I enlighet med denna instruk-
tion ska valberedningen inför årsstämman utgöras av före-
trädare för de fyra största aktieägarna som är registrerade i
aktieboken som förs av Euroclear per den 31 augusti varje år,
tillsammans med styrelseordföranden som även ska sam-
mankalla det första mötet för valberedningen. Den ledamot
som utses av den största aktieägaren ska vara ordförande
ivalberedningen. Aktieägare som vill lämna förslag till valbe-
redningen inför årsstämman kan lämna dessa till valbered-
ningens ordförande, i enlighet med det förfarande som offent-
liggjorts på bolagets webbplats inför årsstämman. Förslagen
bedöms av valberedningen i enlighet med valberedningens
instruktion och Koden. Valberedningens förslag och motive-
rade yttrande redovisas inför årsstämman. Bolagsordningen
innehåller inga bolagsspecika bestämmelser om tillsättande
och entledigande av styrelseledamöter eller om ändring av
bolagsordningen.
Årsredovisning 202282
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Styrelseledamöter, oberoende och närvaro 2022
Namn Född
Styrelse-
ledamot
sedan Befattning
Oberoende i
förhållande
till koncernen
Oberoende
i förhållande
till större
aktieägare
Närvaro vid
styrelse-
möten
Närvaro vid
revisions-
utskottets
möten
Närvaro vid
ersättningsu-
tskottets
möten
Arvoden utbetalda under räkenskapsåret 2022
(Alla uppgifter i TSEK)
Grundarvode
Revisions-
utskottet
Ersättnings-
utskottet Summa
Johan Hjertonsson 1968 2020 Ordförande Ja Nej 9/9 – 2/2 (Ordf.) 820 – 75 895
Helena Nordman-Knutson 1964 2016 Styrelseledamot Ja Ja 9/9 5/5 (Ordf.) – 330 105 – 435
Christina Hallin 1960 2018 Styrelseledamot Ja Ja 9/9 – 2/2 330 – 55 385
Tomas Carlsson 1965 2018 Styrelseledamot Ja Ja 9/9 5/5 – 330 80 – 410
Sven Törnkvist 1971 2019 Styrelseledamot Ja Ja 9/9 – – 330 – – 330
Petra Einarsson 1967 2020 Styrelseledamot Ja Ja 9/9 – – 330 – – 330
Ole Kristian Jødahl 1971 2020 Styrelseledamot Nej Ja 9/9 – – – – – –
Örjan Fredriksson 1968 2016 Arbetstagar-
representant
– Ja 8/9 – – – – – –
Cristina Lindberg Ghimpu
1)
1981 2021 Arbetstagar-
representant
– Ja 7/9 – – – – – –
Fredrik Marklund
1)
1982 2022 – Ja – – – – – –
Summa 2470 185 130 2785
1) Cristina Ghimpu ersattes av Fredrik Marklund i december 2022.
Årsredovisning 202283
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Valberedning inför årsstämman 2023
Valberedningen inför årsstämman 2023 utgörs av följande
personer:
• Johan Menckel, Investment AB Latour, ordförande för
valberedningen
• Francisco De Juan, Alantra EQMC Asset Management
• Jakob Rikwide, som företräder Peder Pråhls aktieinnehav
• Mats Larsson, som företräder Första AP-fonden
• Johan Hjertonsson, Alimak Groups styrelseordförande
Som utgångspunkt för sina förslag har valberedningen
genomfört en utvärdering av styrelsens arbete. Valbered-
ningen har inför årsstämman 2023 haft ett antal möten, sam-
talat med styrelseledamöterna och haft en hel del kontakt
med varandra mellan mötena. Dessutom har styrelseordfö-
randen presenterat resultaten av utvärderingen av det arbete
som utförts av styrelsen för valberedningen. Vilka krav som
bör ställas i fråga om kompetens, erfarenhet och bakgrund
har diskuterats i detalj. Frågor om oberoende har tagits upp
och extra fokus har lagts på frågan om en jämn könsfördel-
ning. Valberedningen har tillämpat en mångfaldspolicy, i enlig-
het med avsnitt 4.1 i Svensk kod för bolagsstyrning.
4
STYRELSE
Styrelsens uppgifter regleras framför allt i aktiebolagslagen
och Koden. Därutöver regleras styrelsens arbete i en av sty-
relsen årligen fastställd arbetsordning. Styrelsens arbetsord-
ning reglerar arbets- och ansvarsfördelningen mellan styrel-
sens ledamöter, VD:n och koncernchefen och utskotten.
Vidare styrs arbetsfördelningen mellan styrelsen och VD:n
och koncernchefen av den VD-instruktion som styrelsen årli-
gen antar. VD-instruktionen innehåller även instruktioner för
den nansiella rapporteringen. Styrelsens uppgifter innefattar
fastställande av strategier, affärsplaner, budgetar, delårsrap-
porter, årsbokslut och årsredovisningar, samt antagande av
instruktioner, policyer och riktlinjer. Styrelsen ska också följa
den ekonomiska utvecklingen och säkra kvaliteten på den
nansiella rapporteringen och den interna kontrollen, samt
utvärdera verksamheten mot de mål och riktlinjer som styrel-
sen fastställer. Slutligen fattar styrelsen beslut om betydande
investeringar och förändringar i bolagets organisation och
verksamhet.
Styrelseordföranden är ansvarig för styrelsearbetet och för
att säkerställa att det utförs effektivt och att styrelsen uppfyl-
ler sina förpliktelser. Styrelseordföranden ska genom regel-
bundna kontakter med VD:n och koncernchefen följa bolagets
utveckling. Det är styrelseordföranden som leder styrelse-
mötena, men dagordningen tas fram och mötena förbereds
isamråd med VD:n och koncernchefen. Styrelseordföranden
är också ansvarig för att styrelsen varje år utvärderar sitt
arbete och för att styrelseledamöterna fortlöpande får den
information de behöver för att utföra sitt arbete. Styrelseord-
föranden företräder bolaget gentemot dess aktieägare.
Styrelsens sammansättning
Bolagets styrelse består för närvarande av sju styrelseleda-
möter som väljs av årsstämman och två arbetstagarrepresen-
tanter. Inga suppleanter har utsetts till styrelsen. Vid årsstäm-
man den 5 maj 2022 omvaldes Johan Hjertonsson, Helena
Nordman-Knutson, Christina Hallin, Tomas Carlsson, Sven
Törnkvist, Petra Einarsson och Ole Kristian Jødahl som styrel-
seledamöter. Johan Hjertonsson valdes som styrelseord-
förande. Arbetstagarrepresentanterna, Cristina Lindberg
Ghimpu och Örjan Fredriksson, utsågs av de fackliga
organisationerna. Christina Lindberg Ghimpu ersattes av Fred-
rik Marklund i december 2022.
Styrelsens oberoende
Enligt Koden måste mer än hälften av styrelseledamöterna
som utses av stämman vara oberoende i förhållande till bola-
get och koncernens ledningsgrupp. Minst två av styrelseleda-
möterna som är oberoende i förhållande till bolaget och kon-
cernens ledningsgrupp ska även vara oberoende i förhållande
till bolagets större aktieägare. För att avgöra en styrelseleda-
mots oberoende ska i varje enskilt fall en samlad bedömning
göras av styrelseledamotens förhållande till bolaget. En av
bolagets styrelseledamöter som valts av stämman är anställd
av bolaget. Sex av sju styrelseledamöter som valts av stäm-
man bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget och
koncernens ledningsgrupp. Vid bedömningen av huruvida en
styrelseledamot är oberoende i förhållande till en större aktie-
ägare ska omfattnin gen av styrelseledamotens direkta och
indirekta relationer med den större aktieägaren beaktas.
En styrelseledamot anses inte vara oberoende i förhållande
till bolagets större aktieägare om han eller hon är eller nyligen
har varit anställd på, eller styrelseledamot i, ett bolag som är
Årsredovisning 202284
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
en större aktieägare. Sex av sju styrelseledamöter som valts
av stämman är oberoende i förhållande till bolagets större
aktieägare. Därmed uppfyller bolaget Kodens krav på styrel-
sens oberoende i förhållande till bolaget, koncernens led-
ningsgrupp och bolagets större aktieägare. I tabellen på sidan
89 presenteras styrelseledamöterna med uppgift om födel-
seår, året de för första gången valdes in i styrelsen och huru-
vida de anses vara oberoende i förhållande till bolaget, kon-
cernens ledningsgrupp och större aktieägare såsom
detta denieras i Koden.
Styrelsens arbete under året
Under 2022 sammanträdde styrelsen nio gånger. Styrelsen
har under räkenskapsåret förutom att upprätta nansiella
rapporter även behandlat frågor rörande strategisk inriktning,
budget, affärsplanering, revision, investeringar, incitaments-
program, successionsplanering, hållbarhetsagenda, försäk-
ringsskydd och intern kontroll. Under 2022 var de pågående
fusions- och förvärvsprojekten återkommande punkter på
styrelse mötena. Oktobermötet hölls i Borås, där styrelsen
besökte koncernens centrum för digital utveckling.
Ersättning till styrelsen
På årsstämman den 5 maj 2022 beslutades att ett arvode på
840500SEK ska utgå till styrelseordföranden och ett arvode
på 338250SEK till var och en av de övriga styrelseledamöter
som valts av bolagsstämman. Vidare ska 107625 SEK utgå till
ordföranden för revisionsutskottet, 82000SEK till övriga leda-
möter i revisionsutskottet, 76875SEK till ordföranden för
ersättningsutskottet och 56375SEK till övriga ledamöter
iersättningsutskottet.
Styrelsens arbetsår 2022
På styrelsemötena behandlas även löpande frågor (vid sidan av
verksamheternas aktuella status), marknadsöversikter, investeringar,
avyttringar, nansiering, medarbetare, IT-system, uppdateringar om
integrationen av förvärvade verksamheter, rapporter från utskottsord-
förandena om utskottens arbete, liksom frågor gällande arbetsmiljö,
kundrelaterade frågor och rapportering av incidenter.
Styrelsemöte
• Bokslutskommuniké
• Revisionsrapport
• Utdelningsförslag
• Översyn av incitamentsprogram
• Översyn av resultat och ersättning
för VD och högre ledning
• Beslut att inleda en strategisk översyn
av divisionen Wind – Projekt Mistral
• Hållbarhet och digitalisering
Konstituerande styrelsemöte
• Beslut om rmateckningsrätt
• Utnämnande av ledamöter i utskotten
• Antagande av styrelsens arbetsordning
• Antagande av instruktioner för VD:n, revisionsutskottet
och ersättningsutskottet
• Antagande av uppförandekod och insiderpolicy
• Beslut om styrelsens schema under det kommande året
Styrelsemöte
• Uppdatering kring M&A
• Platsbesök Borås
Styrelsemöte
• Rapport för
andra kvartalet
• Uppdatering
kring M&A
• Beslut om att
slutföra projekt
Mistral
Styrelsemöte
• Projekt Syracuse
– förvärv avTrac-
tel
• Projekt Syracuse
– nansierings-
arrangemang
Styrelsemöte
• Antagande av budget 2023
• Intern kontroll
Jan
Feb Mar Apr Maj Juni Juli Aug Sep Okt Nov Dec
Styrelsemöte
• Uppdatering kring
M&A
• Uppdatering kring
divisioner: Wind, FA
och Industrial
Styrelsemöte
• Risköversyn
• Projekt Maple –
förvärv avTall
Crane Equip-
ment
• Uppdatering
kring M&A
• Uppdatering
kring divisioner:
Construction
Styrelsemöte
• Antagande av års-
redovisningen
• Frågor hänförliga till
årsstämman
Årsredovisning 202285
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
5
STYRELSENS UTSKOTT
Utskottens primära uppgift är att förbereda ärenden som sedan
läggs fram för styrelsen för beslut. Arbetsuppgifter och instruk-
tioner för respektive utskott fastställs årligen av styrelsen.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet ska enligt styrelsens tillämpliga arbetsord-
ning bestå av minst två ledamöter. Enligt aktiebolagslagen får
revisionsutskottets ledamöter inte vara anställda av bolaget
och minst en ledamot ska ha redovisnings- och revisionskom-
petens. Revisionsutskottet har två ledamöter: Helena Nord-
man-Knutson (ordförande) och Tomas Carlsson. Revisions-
utskottet är ett organ inom styrelsen som hanterar frågor
rörande riskbedömning, intern kontroll, nansiell rapportering
och revision. Dess huvudsakliga uppgift är att se till att princi-
perna för nansiell rapportering och intern kontroll följs och att
bolaget har lämpliga relationer till sina revisorer. Utskottet ska
identiera och övervaka hanteringen av viktiga revisionsfrågor
och diskutera dem med bolagets revisorer. Utskottet ska
granska processerna för övervakning av de ovannämnda
områdena och bilda sig en uppfattning om huruvida bolaget
tillämpar reglerna för nansiell rapportering på ett konsekvent
och rättvisande sätt och i enlighet med relevanta regler och
rutiner. Revisionsutskottet ska också bilda sig en uppfattning
om risksituationen i bolaget och bedöma huruvida de tilläm-
pade rutinerna för intern kontroll och styrning är ändamålsen-
liga och effektiva, samt bedöma om bolagets rapportering i
årsredovisningen om risker och riskhantering är korrekt och
tillräcklig. Därutöver ska revisionsutskottet säkerställa att revi-
sorn är opartisk och oberoende och, i samråd med revisorn,
planera det årliga revisionsarbetet och se till att revisionen
genomförs i samband med detta. Revisionsutskottet ska
också bistå vid framtagningen av förslag till årsstämman om
val av revisor.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottet ska enligt styrelsens tillämpliga arbets-
ordning bestå av minst två ledamöter. Ersättningsutskottet
har två ledamöter: Johan Hjertonsson (ordförande) och Chris-
tina Hallin. Ersättningsutskottets uppgift är att förbereda
frågor rörande ersättning och andra anställningsvillkor för
VD:n och koncernchefen och bolagets övriga ledande befatt-
ningshavare. Arbetet innefattar att förbereda förslag till riktlin-
jer för anställningsvillkor, vilket inbegriper ersättning, förhål-
landet mellan resultat och ersättning och huvudsakliga
principer för incitamentsprogram. Det innefattar även att ta
fram förslag på individuella ersättningspaket till VD:n och kon-
cernchefen och andra ledande befattningshavare. Ersättnings-
utskottet beslutar också om riktlinjer för ersättnings- och inci-
tamentsprogram för vissa ledande befattningshavare som
rapporterar direkt till VD:n och koncernchefen, och fattar även
beslut om utfallet av dessa program. Ersättningsutskottet ska
därtill övervaka och utvärdera hur bolaget följer de riktlinjer
om ersättning till ledande befattningshavare som har antagits
av årsstämman. Ersättningsutskottet ansvarar också för att
bistå styrelsen i dess årliga översyn av ledande befattningsha-
vare, inklusive VD:n och koncernchefen, och för att utvärdera
VD:ns och koncernchefens successionsplanering för ledande
befattningshavare.
6
VD OCH KONCERNCHEF OCH
ÖVRIGA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Sedan den 1 januari 2021 är koncernen organiserad i fyra
divisioner: Facade Access, Construction, Industrial och Wind.
Efter slutförandet av förvärvet av Tractel i november 2022 lade
koncernen till en femte division, Height Safety and Producti-
vity Solutions. Divisionscheferna som ansvarar för affärsverk-
samheten inom respektive område rapporterar direkt till VD:n
och koncernchefen. De olika divisionerna är organiserade i
funktioner som genomför strategiska och operativa divisionsi-
nitiativ i hela den globala organisationen. För mer information
om koncernens divisioner och verksamheter, besök koncer-
nens webbplats på www.alimakgroup.com.
Ledningsgruppen består av bolagets VD och koncernchef,
CFO, CTO, CSO, CPCO och CSDO samt divisionscheferna.
Ijanuari 2023 tillkom Chief Communications Manager till led-
ningsgruppen. VD:n och koncernchefen rapporterar till styrel-
sen och sköter den löpande förvaltningen av bolaget enligt
styrelsens riktlinjer och anvisningar. Arbetsfördelningen
mellan styrelsen och VD:n och koncernchefen anges i styrel-
sens VD-instruktion. VD:n och koncernchefen ansvarar också
för att upprätta rapporter och sammanställa information inför
styrelsemöten, liksom för att föredra materialet på dessa
styrelse möten. VD:n och koncernchefen har ansvaret för den
nansiella rapporteringen inom bolaget och måste säkerställa
att styrelsen erhåller tillräcklig information för att den ska
kunna bedöma bolagets nansiella ställning. VD:n och kon-
cernchefen ska löpande bevaka och rapportera till styrelsen
om utvecklingen av bolagets verksamheter, försäljningsut-
vecklingen, bolagets resultat och nansiella ställning, likvidi-
teten, viktiga affärshändelser samt alla andra händelser,
omständigheter eller förhållanden som kan antas vara av
betydelse.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Enligt aktiebolagslagen ska styrelsen lägga fram förslag till
riktlinjer för ersättning till VD:n och koncernchefen och övriga
ledande befattningshavare på årsstämman. Frågor rörande
ersättning till VD:n och koncernchefen ska beredas av ersätt-
ningsutskottet och beslutas av styrelsen. Frågor rörande
ersättning till övriga ledande befattningshavare ska, efter
rekommendationer från VD:n och koncernchefen, beredas och
beslutas av ersättningsutskottet. För mer information om för-
Årsredovisning 202286
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
slag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
samt utbetalda ersättningar under 2022, se förvaltningsberät-
telsen och not 7 till redovisningarna.
7
EXTERN REVISOR
På årsstämman den 5 maj 2022 valdes Ernst & Young AB
(”EY”) till bolagets externa revisor till och med årsstämman
2023. EY har utsett Henrik Jonzén till huvudansvarig revisor.
Revisorn närvarar vid minst ett styrelsemöte per år, där revi-
sorn går igenom revisionen för året och diskuterar denna med
styrelsen, utan närvaro av VD:n och koncernchefen eller
någon annan medlem av koncernens ledningsgrupp. Under
det senaste räkenskapsåret har EY, utöver sitt revisionsarbete,
tillhandahållit skatterådgivning och annan rådgivning till bola-
get. Revisorn erhåller ersättning för sitt arbete i enlighet med
årsstämmans beslut. Se not 8 för mer information om den
ersättning som betalats till bolagets revisor under 2022.
8
INTERN KONTROLL
Insider- och informationspolicy
Bolaget har upprättat policydokument och tagit fram e-utbild-
ningar för att informera anställda och andra relevanta parter
inom koncernen om de regler och föreskrifter som gäller för
bolagets informationsutlämnande, samt om de särskilda krav
som gäller för personer som verkar inom ett börsnoterat
bolag, till exempel i fråga om insiderinformation. I detta sam-
manhang har bolaget även tagit fram rutiner för hantering av
spridningen av information som inte har offentliggjorts. Dessa
rutiner är i linje med marknadsmissbruksförordningen (MAR).
Intern kontroll över nansiell rapportering
Bolaget använder sig av ett riskhanteringsprogram som är en
viktig del av bolagets strategiska process. Verksamheterna
utgår från ett ramverk för styrning som består av en uppfö-
randekod, policyer och riktlinjer som reglerar hur bolaget
styrs. Styrelsen samt VD:n och koncernchefen är ytterst
ansvariga för att säkerställa att interna kontroller tas fram,
kommuniceras till och förstås av de anställda som ansvarar
för de individuella kontrollrutinerna, samt för att se till att kon-
trollrutinerna övervakas, verkställs, uppdateras och under-
hålls. Cheferna på de olika nivåerna ansvarar för att säkerställa
att interna kontroller upprättas inom deras egna verksamhets-
områden och att dessa kontroller fyller sitt syfte.
I den interna kontrollen ingår kontroll av koncernen och
organisationen, rutiner och uppföljningsåtgärder. Syftet är att
se till att en tillförlitlig och korrekt nansiell rapportering sker,
för att säkerställa att bolagets och koncernens nansiella rap-
portering är upprättad i enlighet med lagstiftningen, tillämp-
liga redovisningsstandarder och övriga krav. Systemet för
intern kontroll syftar även till att övervaka efterlevnaden av
koncernens policyer, principer och instruktioner. Därutöver
säkrar systemet att bolagets tillgångar skyddas och att bola-
gets resurser utnyttjas på ett kostnadseffektivt och lämpligt
sätt.
Intern kontroll sker också genom uppföljning av de införda
informations- och affärssystemen samt genom riskanalys. För
att vidareutveckla och stärka den interna kontrollen har styrel-
sen infört en ”SAFE-metodik” för koncernen.
SAFE-metodiken kan beskrivas som ett sätt att
• skydda rapporteringen och bolagstillgångarna
(”Safe guard”),
• stödja dotterbolagen att vara tydliga, rättvisa och tillmötes-
gående i sina roller och hjälpa dem att göra sina processer
så effektiva som möjligt (”Assist”),
• åtgärda problem eller se till att kvarvarande problem från
förra årets revision åtgärdas under nuvarande kalenderår
samt lösa rapporteringsproblem i dotterbolagen (”Fix”),
• säkerställa att koncernens riktlinjer betraktas som interna
regler och följs (”Ensure”).
SAFE-metodiken används för den interna kontrollen för alla
koncernens bolag. Efterlevnaden av koncernens policyer
verieras av den högsta lokala chefen i kvartalsvisa intyg.
En uppföljning görs även vid dotterbolagens styrelsemöten.
Styrelsen har gjort bedömningen att bolaget, utöver bent-
liga processer och funktioner för intern styrning och kontroll,
för närvarande inte har behov av att införa en separat intern-
revisionsfunktion. Uppföljning utförs av styrelsen och koncer-
nens ledningsgrupp och kontrollnivån bedöms uppfylla bola-
gets behov. En årlig bedömning utförs för att fastställa
huruvida en separat internrevisionsfunktion behövs för att
bibehålla god intern kontroll.
Årsredovisning 202287
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Hållbar styrning
Styrelsen ansvarar för bolagets hållbarhetsstrategi och för
hanteringen av de tillhörande riskerna och möjligheterna, vilka
beskrivs i kapitlet om risker i detta dokument. I styrelsens
ansvar ingår att övervaka efterlevnaden av koncernens upp-
förandekod som bygger på FN-initiativet Global Compacts tio
principer inom områdena socialt ansvar, miljö och affärsetik.
Styrelsen antar koncernens policyer, däribland uppfö-
randekoden, och bolagets ledningsgrupp fastställer hållbar-
hetsmål och indikatorer. Uppförandekoden kommuniceras
regelbundet genom information till och utbildning av koncer-
nens anställda.
Ansvaret för att införa uppförandekoden och följa upp dess
efterlevnad ligger på VD:n och koncernchefen och övriga med-
lemmar i koncernens ledningsgrupp. Ansvaret för det prak-
tiska införandet av uppförandekoden har delegerats till kon-
cernens inköpsorganisation, produktionsorganisation och
försäljnings- och serviceorganisation och följs upp av koncer-
nens ledningsgrupp och avrapporteras till styrelsen. För mer
information om koncernens hållbarhetssatsningar och priorite-
ringar, se hållbarhetsavsnittet i denna årsredovisning.
Styrelsen, Stockholm, 15mars 2023
Mer information om koncernens bolagsstyrningsarbete nns på
sidan om bolagsstyrning på alimakgroup.com. De följande fyra sidorna
innehåller information om styrelseledamöterna och ledningsgruppen.
Årsredovisning 202288
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
JOHAN HJERTONSSON
Styrelseordförande sedan 2020.
Oberoende i förhållande till bolaget, inte
oberoende i förhållande till en större
aktieägare (Investment AB Latour).
Född: 1968.
VD och koncernchef för Investment AB Latour.
Utbildning: Civilekonom, Lunds universitet.
Aktuella styrelseuppdrag:
Styrelseordförande för Nederman Holding AB,
Swegon Group AB, Hultafors Group AB, Nord-
Lock International AB, Caljan AS pcj Latour
Industries AB
samt styrelseledamot i Sweco AB och Assa
Abloy AB.
Tidigare befattningar, urval: VD och
koncernchef för AB Fagerhult och Lammhults
Design Group AB. Har även innehaft ett antal
ledande befattningar inom Electrolux Group.
Utskottsarbete: Ordförande för
ersättningsutskottet.
Aktieinnehav,
eget och via närstående*: 45000.
HELENA NORDMAN-KNUTSON
Styrelseledamot sedan 2016.
Oberoende i förhållande till bolaget och större
aktieägare.
Född: 1964.
Senior rådgivare, Sar Communication.
Utbildning: Pol. mag., Helsingfors
universitet. Ekon. mag., Svenska
Handelshögskolan (Hanken) i Helsingfors och
Certierad ESG Analyst.
Aktuella styrelseuppdrag: Styrelseledamot
i Nivika Fastigheter AB (publ), Naava OY, Excel
Composites, Nidoco AB och USWE Sports
AB.
Tidigare befattningar, urval: Finansanalytiker
på Enskilda Securities, Orkla Securities,
Öhman Fondkommission samt Executive
Director på Hallvarsson & Halvarsson.
Utskottsarbete: Ordförande för
revisionsutskottet.
Aktieinnehav,
eget och via närstående*: 1100.
CHRISTINA HALLIN
Styrelseledamot sedan 2018.
Oberoende i förhållande till bolaget och större
aktieägare.
Född: 1960.
VD, Swedish Electromagnet Invest AB (publ).
Utbildning: Civilingenjör, Chalmers tekniska
högskola.
Aktuella styrelseuppdrag: Styrelseledamot
i Sensys Gatso Group AB, Bulten AB, Norbit
ASA, Swedish Electromagnet Holding AB och
Swedish Electromagnet Invest AB (publ).
Tidigare befattningar, urval: Senior Vice
President för Dong Feng Commercial Vehicles
och era ledande befattningar inom Volvo-
koncernen.
Utskottsarbete: Ledamot i
ersättningsutskottet.
Aktieinnehav,
eget och via närstående*: 2180.
TOMAS CARLSSON
Styrelseledamot sedan 2018.
Oberoende i förhållande till bolaget och större
aktieägare.
Född: 1965.
VD och koncernchef för NCC.
Utbildning: Civilingenjör, Chalmers tekniska
högskola och Executive MBA,
London Business School och Columbia
Business School.
Aktuella styrelseuppdrag: Styrelseledamot
i Addval AB
Tidigare befattningar, urval: Chef för
affärsområdet Construction Sweden,
NCC, VD och koncernchef för Sweco.
Utskottsarbete: Ledamot i revisionsutskottet.
Aktieinnehav,
eget och via närstående*: 6700.
SVEN TÖRNKVIST
Styrelseledamot sedan 2019.
Oberoende i förhållande till bolaget och större
aktieägare.
Född: 1971.
Head of Digital Business Development
på EQT AB Group.
Utbildning: Civilekonom inom
företagsekonomi, Handelshögskolan i
Stockholm.
Aktuella styrelseuppdrag: Styrelseledamot
i Swetron AB.
Tidigare befattningar, urval: Vice President
Head of Digital på Ericsson, olika ledande
befattningar på Google Sweden.
Aktieinnehav,
eget och via närstående*: 4000.
Styrelse
* Aktieinnehav per den 31december 2022.
Årsredovisning 202289
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
PETRA EINARSSON
Styrelseledamot sedan 2020.
Oberoende i förhållande till bolaget
och större aktieägare.
Född: 1967.
Utbildning: Civilekonom, Uppsala universitet.
Aktuella styrelseuppdrag: Styrelseledamot
i SSAB AB, Scandinavian Biogas Fuels
International AB, Svenska Aerogel Holding AB
(publ) och Norsk Hydro ASA.
Tidigare befattningar, urval: VD och
koncernchef för förpackningsbolaget Billerud
Korsnäs. Flera ledande befattningar inom
verkstadskoncernen Sandvik.
Aktieinnehav,
eget och via närstående*: 2500.
OLE KRISTIAN JØDAHL
Styrelseledamot sedan 2020.
Inte oberoende i förhållande till bolaget,
oberoende i förhållande till större aktieägare.
Född: 1971.
VD och koncernchef för Alimak Group AB.
Utbildning: Ekonomi, NHH Norwegian
School of Economics.
Aktuella styrelseuppdrag: –
Tidigare befattningar, urval: VD och
koncernchef för Hultafors Group AB.
Dessförinnan ett ertal ledande
befattningar inom AB SKF.
Aktieinnehav,
eget och via närstående*:
36 170 aktier och 175000 köpoptioner.
ÖRJAN FREDRIKSSON
Styrelseledamot sedan 2016.
Arbetstagarrepresentant.
Född: 1968.
Utsedd av: IF Metall.
Aktieinnehav,
eget och via närstående*: 0.
FREDRIK MARKLUND
Styrelseledamot sedan 2022.
Arbetstagarrepresentant
Född: 1982
Utsedd av: Unionen
Utbildning: Högskoleingenjörsexamen
imaskinteknik via Umeå universitet
Aktieinnehav,
eget och via närstående*: 0.
Förändringar under året
Cristina Ghimpu, tidigare arbetstagarrepresentant,
avgick från styrelsen i december 2022.
* Aktieinnehav per den 31december 2022.
Årsredovisning 202290
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Ledningsgrupp
1) Ingår i koncernledningen sedan november 2022
* Aktieinnehav per den 31december 2022.
OLE KRISTIAN JØDAHL
VD och koncernchef sedan 2020.
Född: 1971.
Utbildning: Ekonomi, NHH Norwegian
School of Economics.
Tidigare befattningar, urval: VD och
koncernchef för Hultafors Group AB.
Dessförinnan ett ertal ledande befattningar
inom AB SKF.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
36170 aktier och 175000 köpoptioner.
SYLVAIN GRANGE
1)
Chief Financial Ofcer sedan 2022.
Född: 1971.
Utbildning: EDHEC Business School
och auktoriserad revisor.
Tidigare befattningar, urval: CFO för
Tractel Group. Tidigare CFO för en annan
industrikoncern med global verksamhet
(Penox).
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
10427 aktier och 25000 köpoptioner.
CHARLOTTE BROGREN
Chief Technology Ofcer sedan 2017.
Född: 1963.
Utbildning: Teknologie dr. i kemiteknik,
Lunds universitet.
Tidigare befattningar, urval: Generaldirektör
för Vinnova, Sveriges Innovationsmyndighet,
teknologichef för ABB Robotics och era
ledande befattningar inom ABB:s forsknings-
och utvecklingsorganisation.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
2600 aktier och 34000 köpoptioner.
MATILDA WERNHOFF
Chief Strategy Ofcer sedan 2020
och anställd inom koncernen sedan 2016.
Född: 1990.
Utbildning: Ekonomi,
Handelshögskolan i Stockholm.
Tidigare befattningar, urval: Chef för
affärsutveckling och M&A för Alimak Group,
konsult på McKinsey & Company.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
903 aktier och 23000 köpoptioner.
ANNIKA HAAKER
Chief People & Culture Ofcer sedan 2021.
Född: 1968.
Utbildning: Fil. kand. inom personal och
arbetslivsfrågor, Stockholms universitet.
Tidigare befattningar, urval: Group HR
Director för HL Display, Head of Leadership
& Talent på Nobia, Head of Organisation &
Performance Development på Nasdaq.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
331 aktier och 40000 köpoptioner.
Årsredovisning 202291
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
DAVID BATSON
Divisionschef för Construction sedan 2021.
Född: 1967.
Utbildning: Kandidatexamen i ekonomi,
Royal Melbourne Institute of Technology
(RMIT).
Tidigare befattningar, urval: Landschef för
Alimak Group Australia, General Manager
Equipment Sales Group William Adams Pty
Ltd, Rental Consultant Caterpillar Inc Asia
Pacic, era seniora roller inom försäljning
och marknadsföring för Wreckair Hire.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
0 aktier och 50000 köpoptioner.
SALOMEH TAFAZOLI
Divisionschef för Industrial sedan 2021.
Född: 1979.
Utbildning: International Business, Johnson
& Wales University.
Tidigare befattningar, urval: Vice President
Sales and Marketing EMEA på Snap-on
Equipment.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
0 aktier och 50000 köpoptioner.
PHILIPPE GASTINEAU
1)
Senior divisionschef för Facade Access samt
Height Safety & Productivity Solutions
sedan 2022.
Född: 1966.
Utbildning: Civilingenjör (École Centrale
de Lyon) och civilekonom (London Business
School).
Tidigare befattningar, urval: VD för Tractel,
seniora befattningar på Nexans och Cegelec.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
25000 köpoptioner.
JOSE MARIA NEVOT
Divisionschef för Wind sedan 2021.
Född: 1969.
Utbildning: Civilingenjör i maskinteknik,
Zaragoza universitet och civilekonom,
Zaragoza handelskammare.
Tidigare befattningar, urval: Chef för
affärsenheten Wind på Alimak Group, CSO
Avanti Wind Systems, General Manager på
AWS S.L., General Manager på Oerlikon AB.
Aktieinnehav, eget och via närstående*:
2600 aktier och 50000 köpoptioner.
Förändringar under året
Thomas Hendel, till november 2022.
Patrik Sundqvist, till mars 2022.
1) Ingår i koncernledningen sedan november 2022
* Aktieinnehav per den 31december 2022.
Årsredovisning 202292
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Bolagsstyrning
Styrelse
Ledningsgrupp
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGTSTYRELSERAPPORT
Finansiella
rapporter
Årsredovisning 202293
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Belopp i MSEK
Not
2022
2021
Intäkter
4, 5
4 512
Kostnad sålda varor
6
−2 919
–2 456
Bruttoresultat
1 593
Försäljningskostnader
−431
-357
Administrationskostnader
−466
–382
Utvecklingskostnader
−11 7
–101
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader
−34
17
Rörelseresultat (EBIT)
6, 7, 8, 9, 10
546
448
Finansiella intäkter
11
12 8
34
Finansiella kostnader
11
−1 88
–73
Resultat före skatt (EBT)
485
4 10
Skatter
12
−1 09
–1 02
Årets resultat
376
308
Hänförligt till moderbolagets ägare
3 76
308
Vinst per aktie SEK , före utspädning
22
7 ,04
5,68
Vinst per aktie SEK , efter utspädning
22
7 ,04
5,68
Belopp i MSEK
Not
2022
2021
ÖVRIGT TOTALRESULTAT
Poster som inte kommer att återföras till årets resultat
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner
23
64
9
Skatt avseende omvärdering av pensionsplaner
−12
–2
Totalt
52
7
Poster som kan återföras till årets resultat
Valutaomräkningsdifferenser
304
17 8
Förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar
15
−8
Skatter hänförliga till förändringar i verkligt värde på
kassaflödessäkringar
−4
2
Totalt
315
17 2
Övrigt totalresultat
367
17 9
Summa totalresultat
74 3
487
Hänförligt till moderbolagets ägare
74 3
487
Koncernens rapport över totalresultat
Årsredovisning 202294
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Belopp i MSEK
Not
31 dec. 2022
31 dec. 2021
TILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar
Goodwill
13
Övriga immateriella tillgångar
13
2 747
557
Totalt
8 696
2 919
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark
249
11 6
Maskiner och andra tekniska anläggningar
97
66
Inventarier, verktyg och installationer
82
26
Hyresutrustning
18 3
14 1
Nyttjanderättstillgångar
3 17
18 2
Totalt
14, 15
929
530
Finansiella och övriga anläggningstillgångar
Uppskjuten skattefordran
12
16 8
124
Andra långfristiga fordringar
18
232
14 4
Totalt
400
268
Summa anläggningstillgångar
10 026
Varulager
16
1 196
525
Avtalstillgångar
17
347
284
Kundfordringar
18, 19
1 382
722
Övriga fordringar
18, 21
340
18 2
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
20
12 9
71
Kortfristiga placeringar
18, 21
38
50
Totalt
3 432
1 835
Likvida medel
869
348
Summa omsättningstillgångar
4 301
SUMMA TILLGÅNGAR
14 327
5 902
Belopp i MSEK
Not
31 dec. 2022
31 dec. 2021
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital
1
1
Övrigt tillskjutet kapital
2 871
2 903
Reserver
487
17 1
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
1 018
76 5
Summa eget kapital
22
4 377
3 840
Långfristiga låneskulder
18, 21
4 537
491
Leasingskulder
15
2 10
11 6
Avsättning för pensioner
23
12 7
92
Övriga avsättningar
24
12 2
80
Uppskjutna skatteskulder
12
907
225
Övriga långfristiga skulder
339
14
Summa långfristiga skulder
6 242
1 017
Kortfristiga låneskulder
18, 21
2 132
60
Leasingskulder
15
10 5
70
Avtalsskulder
17
14 8
11 0
Förskott från kunder
14 1
12 5
Leverantörsskulder
18, 21
468
292
Skatteskulder
15 6
61
Övriga kortfristiga skulder
18, 21
289
13 3
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
25
269
19 4
Summa kortfristiga skulder
3 708
1 045
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
14 327
5 902
För information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 26.
Koncernens rapport över finansiell ställning
Årsredovisning 202295
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens kassaflödesanalys
Belopp i MSEK
Not
2022
2021
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt
485
4 10
Justeringar för:
Avskrivning och nedskrivning av materiella
anläggningstillgångar
9, 14, 15
15 7
13 2
Avskrivning och nedskrivning av immateriella tillgångar
9, 13
56
35
Valutaomräkningsdifferenser netto
11
7
Avsättningar och pensioner
−1
–2
Övriga icke kassapåverkande poster
12
2
Betald inkomstskatt
−57
–60
Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital
663
524
Förändring av rörelsekapital
Förändring av varulager
−88
–54
Förändring av avtalstillgångar
−31
31
Förändring av kortfristiga fordringar
−59
81
Förändring av kortfristiga skulder
16
64
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
−1 62
12 2
Kassaflöde från den löpande verksamheten
501
646
Investeringsverksamheten
Inköp av immateriella tillgångar
13
−2
–4
Inköp av materiella anläggningstillgångar
14
−75
–63
Avyttring av materiella anläggningstillgångar
14
0
17
Förvärv av dotterbolag, efter förvärvade likvida medel
28
−5 666
–24
Nettoförändring i kortfristiga finansiella investeringar
9
–29
Kassaflöde från investeringsverksamheten
−5 734
–1 04
Belopp i MSEK
Not
2022
2021
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
6 941
16 5
Amortering av lån
−895
–352
Förändring kontokredit
−14
–4
Återbetalning av leasingskuld
15
−87
– 74
Återköp av egna aktier
−34
–16
Utställda köpoptioner
3
5
Utbetald utdelning
−176
–1 62
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
18
5 738
-438
Nettoförändring av likvida medel
505
10 4
Likvida medel vid årets början
348
226
Valutakursdifferens i likvida medel
15
19
Likvida medel vid årets slut
869
348
TILLÄGGSUPPLYSNINGAR TILL KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
Belopp i MSEK
2022
2021
Erhållen/erlagd ränta
Erhållen ränta
4
0
Erlagd ränta
-28
–17
Likvida medel
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och bank
869
348
Årsredovisning 202296
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Sammanställning över förändringen av eget kapital i koncernen
Eget kapital är i sin helhet hänförligt till moderbolagets ägare för både 2022 och 2021.
Se även not 22.
2021
Balanserade
ÖvrigtOm-vinstmedel Summa
Aktie- tillskjutet räknings-Säkrings-inklusive årets eget
Belopp i MSEKkapital kapitalreservreservresultatkapital
Ingående eget kapital den 1 januari 2021
1
5
–6
613
3 528
Årets resultat
–
–
–
–
308
308
Övrigt totalresultat
–
–
178
–6
7
179
Årets totalresultat
–
–
178
–6
314
487
Aktiebaserad ersättning
–
–1
–
–
–
–1
Återköp av egna aktier
–
–16
–
–
–
–16
Utställda köpoptioner
–
5
–
–
–
5
Utdelning
–
–
–
–
–162
–162
Utgående eget kapital den 31 december 2021
1
2 903
183
–12
765
3 840
2022Balanserade
ÖvrigtOm -vinstmedel Summa
Aktie-tillskjutet räknings-Säkrings-inklusive årets eget
Belopp i MSEKkapital kapitalreservreservresultatkapital
Ingående eget kapital den 1 januari 2022
1
18 3
−12
765
3 840
Årets resultat
−
−
−
−
3 76
3 76
Övrigt totalresultat
−
−
304
11
52
368
Årets totalresultat
−
−
304
11
429
74 4
Aktiebaserad ersättning
−
−
−
−
−
−
Återköp av egna aktier
−
−34
−
−
−
−34
Utställda köpoptioner
−
3
−
−
−
3
Utdelning
−
−
−
−
−1 76
−176
Utgående eget kapital den 31 december 2022
1
2 871
487
0
1 018
4 377
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår
vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter
som har upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än den
valuta som koncernens finansiella rapporter presenteras i.
Säkringsreserv
Säkringsreserven avser valutasäkring efter skatt av framtida kassa-
flöden där de säkrade posterna ännu inte finns i balansräkningen.
Årsredovisning 202297
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Noter till koncernredovisningen
Belopp är i MSEK om inget annat anges.
Not 2. Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med IFRS-standarder (Inter-
national Financial Reporting Standards) och tolkningar från IFRIC, sådana de
antagits av EU. Alimak Group följer även årsredovisningslagen och Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisnings-
regler för koncerner. Alimak Group AB:s (publ) årsredovisningshandlingar har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rappor-
terings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
Koncernredovisningen har upprättats på basis av anskaffningsvärden, för-
utom i fråga om poster för vilka IFRS kräver värdering till verkligt värde, huvud-
sakligen vissa finansiella instrument. I koncernredovisningen och dess noter
anges belopp i miljoner kronor (MSEK).
För detaljerad information om hur eventuellt nya standarder har tillämpats
av Alimak Group från 2022, se punkt 2.2 Tillämpning av nya och ändrade
standarder.
Koncernredovisningsprinciper
Koncernredovisningen omfattar Alimak Group AB och dess dotterbolag där
moderbolaget utövar kontroll. Kontroll föreligger när Alimak Group exponeras
för, eller har rätt till, rörlig avkastning från sitt engagemang i investerings-
objektet och har möjligt att påverka avkastningen genom sitt inflytande över
investeringsobjektet. Dotterbolagen är listade i not A8, Dotterbolag.
Dotterbolagen redovisas enligt förvärvsmetoden. Köpeskillingen för för-
värvet av ett dotterbolag utgörs av det verkliga värdet på de överlåtna till-
Not 1. Allmän information
Alimak Group AB (publ), med organisationsnummer 556714-1857, har sitt säte
i Stockholm, Sverige. Huvudkontorets adress är Blekholmstorget 30, 111 64
Stockholm. Aktiebolaget Alimak Group AB och dess dotterbolag bildar till-
sammans Alimak Group, som nedan kallas ”Alimak Group” eller ”koncernen”.
Alimak Group är listat på Nasdaq Nordic under kortnamnet ALIG. Alimak Group
är en global marknadsledare inom vertikala transportlösningar för professio-
nellt bruk. Koncernen har även ett omfattande utbud av eftermarknadstjänster
och försäljning i mer än 120 länder.
Dessa finansiella rapporter godkändes för publicering av styrelsen den
15 mars 2023. Koncernredovisningen kommer att fastställas slutligen av års-
stämman den 4 maj 2023.
gångarna, de skulder som koncernen ådrar sig och de aktier som emitterats av
koncernen. I köpeskillingen ingår det verkliga värdet på alla eventuella till-
gångar eller skulder som följer av en överenskommelse om villkorad köpe-
skilling. Om den villkorade köpeskillingen klassificeras som en finansiell skuld
värderas denna till verkligt värde på varje balansdag och ändringen i verkligt
värde redovisas i resultaträkningen. Villkorad köpeskilling som klassificerats
som eget kapital omvärderas inte.
Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder i samband med
ett företagsförvärv värderas inledningsvis till deras verkliga värde på förvärvs-
datumet. Innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade företaget
redovisas antingen till verkligt värde eller till innehavets proportionella andel
av det förvärvade företagets nettotillgångar – vilket avgörs från förvärv till för-
värv. Dotterbolag som förvärvats under räkenskapsperioden innefattas i
koncern redo visningen från och med det datum då koncernen får kontroll över
bolaget, och avyttrade dotterbolag till dess att kontrollen upphör.
Om ett företagsförvärv genomförs i steg, omvärderas den tidigare eget-
kapital andelen till verkligt värde på förvärvsdatumet. Eventuella vinster eller
förluster till följd av omvärderingen redovisas som vinst respektive förlust. För-
värvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppkommer. Transaktioner med
innehav utan bestämmande inflytande som inte leder till en förändring av
kontrollen behandlas som egetkapitaltransaktioner. Vid förvärv av aktier
i dotter bolag avseende innehav utan bestämmande inflytande redovisas skill-
naden mellan eventuell betald köpeskilling och andelen av de förvärvade netto-
tillgångarna i dotterbolaget som eget kapital. Vinster och förluster som realise-
ras vid avyttrande av innehav utan bestämmande inflytande redovisas också
som eget kapital. Fördelningen av nettointäkterna för perioden till moderbola-
get Alimak Groups aktieägare och till innehav utan bestämmande inflytande
presenteras i resultaträkningen. Eget kapital som gäller innehav utan bestäm-
mande inflytande redovisas som en separat post i balans räkningen.
Alla transaktioner, fordringar, skulder, orealiserade vinster och vinstutdel-
ningar inom koncernen elimineras i koncernredovisningen. Redovisningsprinci-
perna för dotterbolag har ändrats, för att säkerställa överensstämmelse med
de principer som antagits för koncernen.
Investeringar i intresseföretag över vilka Alimak Group har ett betydande
inflytande men varken kontroll eller gemensamt bestämmande inflytande,
liksom joint venture-företag där Alimak Group har ett gemensamt bestäm-
mande inflytande och rätt till joint venture-företagets nettotillgångar tillsam-
mans med de övriga ägarna, redovisas i koncernredovisningen enligt kapital-
andelsmetoden. Investeringar i intresseföretag och joint venture-företag
redovisas initialt i balansräkningen med användning av förvärvskostnaden,
som innefattar goodwill identifierad vid förvärvet liksom kostnaderna för
förvärv eller bildande av intresseföretaget eller joint venture-företaget.
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta redovisas till den valutakurs som gällde på
transaktionsdagen. Aktiva fordringar och skulder i utländsk valuta i slutet av
räkenskapsperioden, såväl interna som externa, räknas om med användning av
valutakursen på balansdagen och de resulterande valutavinsterna/-förlusterna
redovisas i resultaträkningen förutom när säkringsredovisning tillämpas.
Valuta vinster och förluster i samband med den normala löpande verksamheten
behandlas som justeringar av försäljningsintäkter och kostnader. Valutakurs-
differenser för derivat avsedda för kassaflödessäkring eller framtida kassa-
flöden redovisas i rapporten över totalresultat till dess att de överförs till
resultat räkningen tillsammans med det underliggande kassaflödet. Valutakurs-
differenser för andra säkringar gällande den löpande verksamheten redovisas
i övriga rörelseintäkter/-kostnader. Valutavinster och förluster kopplade till
finansiering inkluderas i finansiella poster.
Utländska dotterbolag
Poster för de olika dotterbolagen som ingår i koncernredovisningen redovisas
med användning av den valuta som bäst återspeglar verksamhetsmiljön för
detta dotterbolag (”den funktionella valutan”). Resultaträkningen och kassa-
flödesanalysen för dotterbolag vars funktionella valuta är en annan än svenska
kronor omräknas med användning av den genomsnittliga valutakursen för
räkenskapsperioden. Tillgångar och skulder på balansräkningar omräknas till
svenska kronor med användning av balansdagens valutakurs. Omräkningsdiffe-
renser orsakade av olika valutakurser redovisas via rapporten över totalresultat
under ackumulerad omräkningsdifferens i eget kapital. Vid tillämpning av säk-
ringsredovisning för en säkring för en nettoinvestering i en utlandsverksamhet
ska valutakursdifferenser för säkringsinstrumentet gällande den effektiva
delen av säkringen redovisas i övrigt totalresultat och eventuell ineffektiv del
redovisas omedelbart i resultaträkningen.
Justeringar av goodwill och verkligt värde till följd av förvärvet av en
utländsk enhet behandlas som tillgångar och skulder gällande den utländska
enheten och omräknas till balansdagens kurs. Uppkomna omräkningsdifferen-
ser redovisas i eget kapital.
Årsredovisning 202298
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Omräkningsdifferenser från eliminering av förvärvskostnader och vinster och
förluster efter förvärv gällande dotterbolag, intresseföretag och joint ventu-
re-företag redovisas i rapporten över totalresultat. När en utländsk enhet eller
en del av den avyttras ska de ackumulerade omräkningsdifferenserna som tidi-
gare redovisats i övrigt totalresultat omklassificeras till resultaträkningen som
en del av försäljningens vinst eller förlust.
Segmentrapportering
Rörelsesegmenten redovisas i överensstämmelse med den interna rappor-
tering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. Den högste
verkställande beslutsfattaren, som ansvarar för att tilldela resurser och
bedöma rörelsesegmentens resultat, har identifierats som Alimak Groups vd.
Under 2022 har rörelsesegmenten ändrats till följd av Tractel förvärvet och
Alimak Group har nu fem rörelsesegment kallade Divisioner; Facade Access,
Construction, Height Safety & Productivity solutions, Industrial och Wind. Seg-
menten följs upp och styrs baserat på rörelseresultatet, medan finansnetto,
skatter, balansräkning (förutom rörelsekapital) och kassaflöde inte rapporteras
per segment.
Intäktsredovisning
Alimak Group tillverkar, säljer och hyr ut lösningar för vertikal transport till
byggnads- och industrisektorn. Alimak Group tillhandahåller även support- och
övriga tjänster för installerade enheter. Verksamheten är organiserad i fem
divisioner: Facade Access, Construction, Height Safety & Productivity solu-
tions, Industrial samt Wind.
Intäktsredovisning
Intäkter redovisas till ett belopp som avspeglar förväntad ersättning och den
ersättning företaget har rätt till för överlåtande av varor och/eller tjänster till
kunder, när kontrollen har överförts till kunden.
Försäljning av varor
Intäkter från försäljning av varor redovisas vid den tidpunkt när kontrollen har
överförts till kunden. Detta sker t.ex. när koncernen har rätt till betalning för
varan, kunden har äganderätt till varan, varan har levererats till kunden och/
eller kunden har de betydande risker och fördelar som är förknippade med
varornas ägande.
När de sålda varorna i hög grad är kundanpassade och det finns en legal rätt
till betalning, redovisas intäkter över tid. Nedlagda utgifter jämfört med totala
beräknade utgifter används för att beräkna i vilken grad överföring av kontroll
över varan har skett till kunden.
Utförande av tjänster
Intäkter från tjänster förekommer inom samtliga divisioner och avser service.
Tjänsterna utförs normalt under en mycket kort tidsperiod. Intäkterna redo-
visas vid den tidpunkt som tjänsten är utförd.
Uthyrning
Hyresintäkter från hyresmaskiner redovisas linjärt över hyresperioden. För-
säljning av hyresmaskiner redovisas som intäkt när de väsentliga eko nomiska
risker och fördelar som är förknippade med ägandet överförts till köparen. Det
redovisade värdet för de sålda hyresmaskinerna redovisas som kostnad för
sålda varor.
Avtalstillgångar och avtalsskulder
Tidpunkten för intäktsredovisning, fakturering och inbetalningar leder till faktu-
rerade kundfordringar, ofakturerade fordringar (avtalstillgångar) samt kund-
förskott och kundinbetalningar (avtalsskulder) i koncernens balansräkning.
Fakturering sker antingen under arbetets gång enligt överenskomna avtals-
villkor, när avtalade milstolpar uppnås eller när kontrollen över varorna har
överförts till kunden. Alimak Group erhåller ibland förskott eller inbetalningar
av kunder, innan intäkter redovisas, vilket leder till avtalsskulder. Dessa avtals-
tillgångar och avtalsskulder redovisas i koncernens balansräkning på kontrakts-
basis per slutet av varje rapportperiod. Betalningsvillkoren varierar från
kontrakt till kontrakt och beror på vad som avtalats med kunden.
Kostnader för att erhålla kundkontrakt tillgångsbokförs inte då prestations-
åtagandena i kontrakten normalt uppfylls inom ett år.
Det ingår normalt ingen finansieringskomponent i kundkontrakten då tiden
från överförandet av varan/tjänsten till betalningen från kunden normalt är
kortare än ett år.
Statliga bidrag
Ett statligt bidrag utan villkor redovisas i resultaträkningen när bidraget kan
betalas ut. Andra statliga bidrag redovisas initialt som en förutbetald intäkt till
verkligt värde när det kan antas med rimlig säkerhet att de kommer att erhållas
och att Alimak Group kommer att uppfylla villkoren som är förknippade med
bidraget, varefter de redovisas i resultaträkningen systematiskt under den
period då kostnaderna som bidraget gäller uppkommer. Ett statligt bidrag redo-
visas i resultaträkningen som en minskning av den kostnad det är avsett att
täcka.
Finansieringskostnader
Finansieringskostnader debiteras resultaträkningen under den räkenskaps-
period då de uppkommer, med undantaget att upplåningskostnader som direkt
kan hänföras till förvärv, byggande eller produktion av en tillgång för vilken
lånekostnader kan inräknas i anskaffningsvärdet aktiveras som en del av kost-
naden för den aktuella tillgången .
Skatter
Skattekostnaderna i resultaträkningen innefattar koncernföretagens skatter
baserat på periodens skattepliktiga intäkter, skattejusteringar gällande tidi-
gare räkenskapsperioder och ändringar i uppskjuten skatt. Rapporten över
totalresultat innefattar skatter på poster som presenteras i rapporten över
totalresultat. Skattefordringar och -skulder redovisas till de belopp som förvän-
tas betalas eller erhållas. Uppskjuten skattefordran eller skatteskuld beräknas
utifrån de temporära skillnaderna mellan den finansiella rapporteringen och
den beskattning som räknas ut med användning av beslutade skattesatser.
Temporära skillnader kan exempelvis uppkomma vid förmåns bestämda
pensions planer, avsättningar, eliminering av interna lagervinster, avskrivnings-
differenser för anläggningstillgångar, skattemässiga underskottsavdrag och
justeringar av verkligt värde för tillgångar och skulder för förvärvade företag.
Uppskjutna skatteskulder redovisas i sin helhet och uppskjutna skatteford-
ringar endast i den utsträckning det är sannolikt att framtida skattepliktig vinst
kommer att finnas mot vilken de temporära skillnaderna kan användas.
Goodwill
Goodwill värderas initialt som det belopp varmed den sammanlagda summan
av köpeskillingen, det verkliga värdet på tidigare ägd andel och det verkliga
värdet på innehav utan bestämmande inflytande överstiger nettot av de
identifier bara förvärvade tillgångarna och övertagna skulderna. Om beloppet
understiger det verkliga värdet på det förvärvade dotterbolagets nettotill-
gångar, i händelse av ett förvärv till lågt pris (”bargain purchase”), redovisas
mellanskillnaden direkt i resultaträkningen. Goodwill avskrivs inte, men prövas
åtminstone en gång om året för nedskrivningsbehov. Prövning av nedskriv-
ningsbehov beskrivs i detalj i avsnittet Nedskrivningar. Goodwill värderas till
anskaffningskostnad minus nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i resultat-
räkningen.
Årsredovisning 202299
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Övriga immateriella tillgångar
Till övriga immateriella tillgångar räknas varumärken, teknologier, orderstockar
och kundrelationer. Dessa tillgångar redovisas i balansräkningen till deras
ursprungliga kostnad minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar,
om sådana finns, förutom för immateriella tillgångar som förvärvas i ett före-
tagsförvärv som värderas till verkligt värde på förvärvsdagen.
Immateriella tillgångar med en bestämd livslängd avskrivs linjärt över livs-
längden, enligt följande:
Teknologier 5–15 år
Kundrelationer 5–15 år
Orderstock 1–3 år
Varumärken, separat förvärvade 10 år
Tillgångarnas livslängd granskas, och justeras vid behov, varje balansdag. Varu-
märken med obestämd livslängd eller immateriella tillgångar under utveckling
avskrivs inte, men prövas åtminstone en gång om året för nedskrivningsbehov.
Prövning av nedskrivningsbehov beskrivs i detalj i avsnittet Nedskrivningar.
Kostnader för forskning och utveckling
Kostnader för forskning och utveckling kostnadsförs när de uppkommer.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i balansräkningen till anskaffnings-
kostnad minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar, om sådana
finns. Avskrivningar redovisas linjärt så att kostnaden minus det uppskattade
restvärdet skrivs av över tillgångens beräknade ekonomiska livslängd, enligt
följande:Maskiner och utrustning 3–10 år
Hyresutrustning 8–12 år
Byggnader 20–50 år
Tillgångarnas restvärden och användbara livslängd granskas, och justeras vid
behov, varje balansdag. Kostnaden för omfattande renoveringar inkluderas
antingen i tillgångens bokförda värde eller redovisas som en separat tillgång,
efter vad som är lämpligt, men enbart om det är sannolikt att posten kommer
att innebära framtida ekonomiska fördelar för Alimak Group och kostnaden för
posten kan särskiljas från kostnader för vanligt underhåll och reparationer.
Vinster och förluster från försäljning av materiella anläggningstillgångar inklu-
deras i rörelseresultatet.
Nedskrivningar
De bokförda värdena för materiella anläggningstillgångar, immateriella till-
gångar och andra tillgångar granskas med avseende på potentiell nedskrivning
varje balansdatum. Om någon indikation upptäcks prövas tillgångens nedskriv-
ningsbehov. Prövning av nedskrivningsbehov fastställer återvinningsvärdet för
en tillgång. Återvinningsvärdet är det verkliga värdet minus försäljningskostna-
der, alternativt det kassaflödesbaserade nyttjandevärdet om det är högre. Om
återvinningsvärdet för en enstaka tillgång inte kan fastställas på ett tillförlitligt
sätt, bedöms nedskrivningsbehovet utifrån den kassagenererande enhet på
lägsta nivå som är huvudsakligen oberoende av övriga enheter och vars kassa-
flöden är separat identifierbara från kassaflödena för övriga enheter.
En nedskrivning redovisas i resultaträkningen när det bokförda värdet för en
tillgång överskrider dess återvinningsvärde. En tidigare redovisad nedskrivning
återförs endast om det har skett en betydande förändring i de bedömningar
som användes för att fastställa återvinningsvärdet, och nedskrivningen kan
endast återföras i den utsträckning det bokförda värdet för en tillgång återförs
till en nivå där det skulle ha legat utan den redovisade nedskrivningen.
Goodwill och immateriella tillgångar med obestämbar livslängd avskrivs
inte, men prövas för nedskrivningsbehov när det finns indikation på nedskriv-
ningsbehov och åtminstone en gång om året. Prövning av nedskrivningsbehov
utförs på den kassagenererande enhetens nivå. Goodwill allokeras till de en -
heter eller grupper av enheter, identifierade i enlighet med rörelsesegmenten,
som förväntas dra nytta av företagsförvärvet. Prövningen av andra immateri-
ella tillgångar med obestämbar livslängd utförs antingen som del av en kassa-
genererande enhet eller på den enskilda tillgångens nivå om det är möjligt att
fastställa oberoende kassaflöden för denna. Det fastställda återvinningsvärdet
för en kassagenererande enhet baseras på beräkningar av nyttjandevärdet.
Nyttjandevärdet fastställs i sin tur genom beräkning av kapitalvärdet för upp-
skattade framtida nettokassaflöden. Diskonteringsräntan som används är den
viktade genomsnittliga kapitalkostnaden före skatt som återspeglar markna-
dens aktuella syn på pengars tidsvärde och de risker som hänger samman med
den prövade enheten.
En nedskrivning redovisas i resultaträkningen när det bokförda värdet för
den kassagenererande enheten överskrider dess återvinningsvärde. Nedskriv-
ningen allokeras först till goodwill och därefter till andra tillgångar enligt en
proportionerlig fördelning. Nedskrivningar som redovisats för goodwill kan inte
återföras i ett senare skede.
Leasingavtal med Alimak Group som leasetagare
Alimak Group använder sig av hyrda materiella anläggningstillgångar och
fordon. Leasingavtal redovisas i rapporten över finansiell ställning som nyttjan-
derättstillgångar och framtida betalningar av leasingavgifter som leasing-
skulder. Vid fastställande av ovanstående belopp tas hänsyn till leasingvill-
koren och om ett avtal är ett leasingavtal eller innehåller leasing. När det gäller
leasingvillkoren innehåller de flesta leasingavtal möjligheter att antingen för-
länga eller säga upp avtalet. Vid fastställande av leasingvillkoren tar Alimak
Group hänsyn till alla fakta och omständigheter som skapar ett ekonomiskt
incita ment att utnyttja en förlängningsmöjlighet eller inte utnyttja en uppsäg-
ningsmöjlighet. Exempel på faktorer som övervägs är bland annat strategiska
planer, bedömning av framtida teknikförändringar, vikten av den underliggande
tillgången för Alimak Groups verksamhet och/eller kostnader som förknippas
med att inte förlänga eller säga upp avtalet.
Alimak Group redovisar avskrivning av nyttjanderättstillgångar och ränte-
kostnader i koncernens rapport över totalresultat. Leasebetalningar påverkar
kassaflödet från den löpande verksamheten (t.ex. ränta) och kassaflödet från
finansieringsverksamheten (återbetalning av leasingskuld) i kassaflödesanaly-
sen. Leasingbetalningarna diskonteras med den marginella låneräntan efter-
som den implicita räntan i leasingkontrakten inte kan fastställas. Den margi-
nella låneräntan beräknas per land och för olika durationer.
Alimak Group tillämpar inte IFRS 16 på immateriella tillgångar. Moderbola-
get tillämpar undantagen från IFRS 16 som medges enligt RFR 2, och redovisar
inte nyttjanderättstillgångar och leasingskulder.
Leasingavtal med Alimak Group som leasegivare
Alimak Group hyr ut utrustning under operationella leasingavtal med varier-
ande villkor och förlängningsrättigheter. Vid ett operationellt leasing avtal stan-
nar de risker och fördelar som är förknippade med ägarskap av tillgången hos
leasegivaren. Den leasade tillgången redovisas i balansräkningen i enlighet
med tillgångens slag. Inkomster från operationell leasing redovisas linjärt över
leasingperioden. Avskrivningen av den leasade tillgången följer den normala
avskrivningsprincipen för liknande tillgångar som används för eget bruk.
Vid finansiella leasingavtal överförs riskerna och fördelarna som är förknip-
pade med ägarskap till leasetagaren. Försäljningsvinsten redovisas på liknande
sätt som vinsten från en regelrätt försäljning. Fordringar gällande finansiell
leasing redovisas i balansräkningen till nuvärde. De finansiella intäkterna från
finansiella leasingavtal redovisas i resultaträkningen över leasingperiodens
förlopp, så att en konstant räntesats för utestående saldo erhålls.
Årsredovisning 202210 0
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Varulager
Varulager värderas till det lägsta värdet av anskaffningskostnad och uppskattat
nettoförsäljningsvärde. Anskaffningskostnaden fastställs huvudsakligen
genom användning av metoden för vägt genomsnitt. Anskaffningskostnaden
för varulager innefattar såväl inköpskostnaden som transport- och förädlings-
kostnader. Anskaffningskostnaden för egentillverkade färdiga varor och varor
under tillverkning innefattar råvaror, direkt arbetskostnad, andra direkta kost-
nader och en andel av såväl indirekta kostnader med anknytning till tillverkning
som allmänna omkostnader. En reserv redovisas för varulagerinkurans.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljnings priset vid ett normalt
affärsförlopp, borträknat de uppskattade kostnaderna för färdigställandet och
de nödvändiga kostnaderna för att genomföra försäljningen.
Finansiella instrument
Initial redovisning och värdering
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när enheten blir part till
instrumentets avtalsmässiga villkor. Köp och försäljning av finansiella till-
gångar redovisas normalt på affärsdagen, det datum då koncernen för binder
sig att köpa eller sälja tillgången. Vid första redovisningstillfället värderar kon-
cernen en finansiell tillgång eller finansiell skuld till verkligt värde plus eller
minus, för en finansiell tillgång eller finansiell skuld som inte värderas till verk-
ligt värde via resultaträkningen, transaktionskostnader som är direkt hänförliga
till förvärv eller emission av den finansiella tillgången eller den finansiella skul-
den, till exempel avgift och provision. Transaktionskostnader för finansiella till-
gångar och finansiella skulder som redovisas till verkligt värde via resultaträk-
ningen kostnadsförs i resultaträkningen.
Finansiella tillgångar
Klassificering och efterföljande värdering
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar i följande värderingskategorier:
• verkligt värde via resultatet,
• verkligt värde via övrigt totalresultat, eller
• upplupet anskaffningsvärde.
Klassificeringskraven för skuld- och egetkapitalinstrument beskrivs nedan:
Skuldinstrument är de instrument som uppfyller definitionen av en finansiell
skuld från emittentens perspektiv, såsom kundfordringar, lånefordringar samt
statsobligationer.
Koncernen klassificerar sina skuldinstrument i en av följande två värderings-
kategorier:
Upplupet anskaffningsvärde: Tillgångar som innehas i syfte att inkassera
avtalsenliga kassaflöden som endast utgör betalningar av kapitalbelopp och
ränta, och som inte är identifierade som värderade till verkligt värde via resul-
tatet, värderas till upplupet anskaffningsvärde. Det redovisade värdet av dessa
tillgångar justeras med eventuella redovisade förväntade kreditförluster
(se ”Nedskrivning” nedan). Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar redo-
visas i finansnettot med tillämpning av effektivräntemetoden.
Verkligt värde via resultatet: Tillgångar som inte uppfyller kriterierna för
upplupet anskaffningsvärde värderas till verkligt värde via resultatet. Vinst
eller förlust på ett skuldinstrument som efter första redovisningen värderas till
verkligt värde via resultatet och inte ingår i ett säkringsförhållande redovisas
i finansnettot när den uppstår. Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar
redovisas i finansnettot med tillämpning av effektivräntemetoden. Ränteintäk-
ter från dessa finansiella tillgångar redovisas i finansnettot med tillämpning av
effektivräntemetoden. Kundfordringar som säljs utan regressrätt klassificeras
som ”Hold to Sell” med vinst eller förlust redovisad i rörelseresultatet.
Skuldinstrument omklassificeras endast när koncernens affärsmodell för
hantering av dessa tillgångar ändras.
Egetkapitalinstrument är instrument som uppfyller definitionen av eget kapi-
tal ur emittentens perspektiv, vilket innebär instrument utan kontrakts mässig
skyldighet att betala och som belägger en residual rätt i emittentens nettotill-
gångar. Vinst eller förlust på egetkapitalinstrument som redovisas till verkligt
värde via resultatet redovisas i rapport över totalresultat under finansnetto.
Koncernen har inga väsentliga investeringar i egetkapital instrument.
Nedskrivning och förväntad förlust
Alimak Group bedömer de på lång sikt förväntade kreditförluster som är kopp-
lade till dess tillgångar som är skuldinstrument och som inte redovisas till verk-
ligt värde. Koncernen redovisar en avsättning för sådana förluster vid varje rap-
porteringstillfälle. Värderingen av förväntade kreditförluster återspeglar ett
opartiskt och sannolikhetsvägt belopp baserat på tillgänglig rimlig och stöd-
jande information, såsom tidigare händelser, nuvarande förhållanden och prog-
noser för framtida ekonomiska förhållanden. För kundfordringar tillämpar kon-
cernen ”den förenklade metoden”, vilket innebär att avsättningen för osäkra
kundfordringar motsvarar förväntade framtida kreditförluster. För att värdera
de förväntade kreditförlusterna har kundfordringarna grupperats i kategorier
baserat på kreditrisk och förfallotid. Om en avsättning anses otillräcklig på
grund av individuella aspekter utökas avsättningen för att täcka de ytterligare
förluster som förväntas.
Borttagande från balansräkningen
En finansiell tillgång, eller del därav, tas bort från balansräkningen när de
avtals enliga rättigheterna att erhålla kassaflöden från tillgången upphört eller
har överlåtits och antingen (i) Alimak Group överför väsentligen alla risker och
förmåner förknippade med ägandet eller (ii) koncernen varken överför eller
behåller väsentligen alla risker och fördelar förknippade med ägande och inte
behåller kontrollen över tillgången.
Finansiella skulder
Klassificering och efterföljande värdering
Klassificering och efterföljande värdering av koncernens finansiella skulder,
exklusive derivatinstrument, görs till upplupet anskaffningsvärde. Derivat med
negativt verkligt värde klassificeras som verkligt värde via resultaträkningen.
Borttagande från balansräkningen
En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet full-
görs eller på annat sätt utsläcks.
Årsredovisning 2022101
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Derivat och säkringsredovisning
Derivat redovisas initialt till verkligt värde per den dag då derivatavtalet ingås
och därefter omvärderas det till verkligt värde. Samtliga derivat redovisas som
tillgångar när verkligt värde är positivt och som skulder när verkligt värde är
negativt. Vinst eller förlust från förändring i verkligt värde avseende derivat
som inte identifierats som säkringsinstrument, och inte eller kvalificerat som
sådant, redovisas i resultatet.
Koncernen tillämpar kraven i IFRS 9 avseende säkringsredovisning. För
derivat som identifierats och kvalificerar sig som säkringsinstrument beror
redovisningen av vinst eller förlust på vad som utgör den säkrade posten.
Derivat identifieras som antingen:
• säkring av verkligt värde på redovisade tillgångar eller skulder eller bindande
åtagande (verkligt värde-säkringar),
• säkring av mycket sannolika framtida kassaflöden hänförliga till en redovisad
tillgång eller skuld (kassaflödessäkringar) eller
• säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet (nettoinvesteringssäkringar).
Koncernen dokumenterar, vid säkringens början, förhållandet mellan den säk-
rade posten och säkringsinstrumentet samt målet för riskhanteringen och risk-
hanteringsstrategin för att genomföra olika säkringstransaktioner. Koncernen
dokumenterar även sin bedömning, både vid säkringens början och löpande,
huruvida derivaten som används i säkringstransaktioner är mycket effektiva
avseende att kompensera förändringar i verkliga värden eller kassaflöden för
säkrade poster baserat på följande effektivitetskrav för säkringar:
• det föreligger ett ekonomiskt samband mellan den säkrade posten och
säkrings instrumentet,
• effekten av kreditrisken dominerar inte de förändringar som följer av det
ekono miska sambandet och
• säkringskvoten för säkringsförhållandet är densamma som den som följer av
den kvantitet av den säkrade posten som koncernen faktiskt säkrar och den
kvantitet av säkringsinstrumentet som koncernen faktiskt använder för att
säkra mängden säkrade poster.
Säkring av verkligt värde
Förändringar i verkligt värde på derivat som identifierats och kvalificerar sig
som säkring av verkligt värde redovisas i rapport över totalresultat tillsammans
med förändringar i verkligt värde på den säkrade tillgången eller skulden som
kan hänföras till den säkrade risken.
Kassaflödessäkring
Den effektiva delen av förändringar i verkligt värde på derivat som identifierats
och kvalificerar sig som kassaflödessäkring redovisas i eget kapital via övrigt
totalresultat. Vinst eller förlust hänförlig till den ineffektiva delen redovisas
direkt i rapport över totalresultat. Belopp som ackumuleras i eget kapital över-
förs till resultatet då den säkrade posten påverkar resultatet. Redovisning sker
på den intäkts- eller kostnadsrad där intäkt eller kostnad för den säkrade
posten redovisas.
Säkring av nettoinvestering
Säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamhet redovisas på samma sätt
som kassaflödessäkringar. Eventuell vinst eller förlust på säkringsinstrumentet
avseende den effektiva delen av säkringen redovisas direkt i eget kapital via
övrigt totalresultat. Vinsten eller förlusten avseende den ineffektiva delen
redovisas direkt i rapport över totalresultat. Vinster och förluster som acku-
muleras i eget kapital överförs till resultatet när den utländska verksamheten
avyttras och ingår som en del av vinsten eller förlusten vid avyttringen .
Likvida medel
I likvida medel ingår kassa, kortfristiga banktillgodohavanden och andra
kortfristiga likvida placeringar med en förfallotid på upp till tre månader.
Checkräknings krediter räknas in i övriga kortfristiga skulder.
Kvittning av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och nettobeloppet redovisas i koncer-
nens balansräkning när det föreligger en laglig rätt att kvitta de redovisade
beloppen och när det finns en avsikt att reglera posterna på nettobasis eller att
samtidigt realisera tillgångarna och reglera skulderna.
Pensionsförpliktelser
Alimak Group använder sig av olika pensionsplaner i enlighet med lokala förhål-
landen och lokal praxis. Planerna klassificeras antingen som avgifts bestämda
planer eller som förmånsbestämda planer.
En avgiftsbestämd plan är en pensionsplan där koncernen betalar fasta
avgifter till en separat enhet utan några legala eller informella förpliktelser att
betala ytterligare avgifter om fonden inte har tillräckliga tillgångar för att
kunna betala alla medarbetare de pensionsförmåner som sammanhänger med
medarbetarnas tjänstgöring under nuvarande eller tidigare perioder. Avgifter
till avgiftsbestämda planer belastas resultaträkningen direkt för det år som
avgifterna gäller.
En förmånsbestämd plan är en pensionsplan där det är koncernen själv som har
skyldighet att betala ut pensionsförmåner och bär risken för värdeförändringar
i planens skulder och tillgångar. Skulden som redovisas i balansräkningen för
förmånsbestämda pensionsplaner är nuvärdet på den förmånsbestämda pen-
sionsförpliktelsen i slutet av rapporteringsperioden minus det verkliga värdet
på planens tillgångar. Den förmånsbestämda pensionsförpliktelsen för varje
enskild plan beräknas årligen av en oberoende aktuarie som använder sig av
PUC-metoden (Projected Unit Credit). Nuvärdet för den förmånsbestämda
pensions förpliktelsen fastställs genom diskontering av de beräknade framtida
kassa utbetalningarna med användning av räntesatser för förstklassiga före-
tags- eller statsobligationer med ungefär motsvarande löptid och i samma
valuta som pensionsförmånerna förväntas betalas ut i. De tillämpade diskonte-
ringsräntorna fastställs i varje land av en extern aktuarie. Om en tillgång redo-
visas i balansräkningen baserat på beräkningen, ska det redovisade värdet
begränsas till nuvärdet för ekonomiska fördelar tillgängliga i form av eventuella
framtida återbetalningar från planen eller minskningar i framtida avgifter till
planen.
Aktuariella vinster och förluster relaterade till omvärderingar av en förmåns-
bestämd pensionsplan och effekten av tillgångstaket, om sådant finns, redo-
visas direkt i rapporten över totalresultat. Ränta och alla andra kostnader rela-
terade till förmånsbestämda planer redovisas direkt i resultaträkningen.Om en
plan ändras eller begränsas ska andelen av den ändrade förmånen som gäller
medarbetarnas tidigare tjänstgöring, eller vinsten eller förlusten av begräns-
ningen, redovisas direkt i resultaträkningen när förändringen eller begräns-
ningen av planen inträffar.
Avsättningar
Avsättningar redovisas när Alimak Group har en rättslig eller informell förplik-
telse till följd av inträffade händelser och det är sannolikt att ett utflöde av
resurser kommer att krävas för att fullgöra denna förpliktelse och en tillförlitlig
uppskattning av förpliktelsens belopp kan göras. Avsättningar redovisas med
användning av bästa möjliga uppskattning av de kostnader som kommer att
krävas för att fullgöra förpliktelsen som kan göras på balansdagen. Om pengars
tidsvärde är av betydelse ska avsättningarna anges i nuvärde.
Avsättningar för garantier täcker de uppskattade kostnaderna för att repa-
rera eller byta ut produkter som fortfarande omfattas av garanti på balans-
dagen. Avsättningar för garantier beräknas baserat på tidigare erfarenhet av
behovet av reparationer och utbyten.
Avsättningar för kundfordringar gällande produkter utgörs av förväntade
kostnader för att reglera kundfordringar i de fall då värde, sannolikhet och utfall
Årsredovisning 2022102
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
kan uppskattas. En avsättning redovisas för ett förlustbringande kontrakt när
de oundvikliga kostnaderna som krävs för att uppfylla åtagandet överskrider
vinsterna som erhålls från kontraktet.
En omstruktureringsavsättning redovisas när Alimak Group har tagit fram en
detaljerad omstruktureringsplan och påbörjat genomförandet av planen eller
kommunicerat planen. En omstruktureringsplan ska innehålla följande informa-
tion: verksamheten som påverkas av omstruktureringen, de enheter och den
personal som huvudsakligen påverkas av omstruktureringen, liksom de kost-
nader som kommer att uppstå och tidsschemat för planen. Omstrukturerings-
avsättning och övriga omstruktureringsrelaterade omkostnader bokförs till de
kostnadsenheter de implicit tillhör. Vid mer omfattande omstrukturerings-
program som rör Alimak Group eller dess affärsområden ska dock omstruk-
tureringskostnaderna redovisas separat i resultaträkningen.
Vinstutdelning
Vinstutdelning innefattar utdelningar och donationer som beslutas av bolags-
stämman. Vinstutdelningen som föreslås av styrelsen redovisas inte i de finan-
siella rapporterna förrän den har godkänts av Alimak Group AB:s aktieägare på
årsstämman.
Egna aktier
När Alimak Groups moderbolag eller dess dotterbolag köper aktier i Alimak
Group AB ska den erlagda köpeskillingen och direkt hänförbara kostnader redo-
visas som en minskning i övrigt tillskjutet kapital under eget kapital. När
sådana aktier säljs ska den mottagna köpeskillingen, borträknat direkt hän-
förbara transaktionskostnader och skatteeffekter, räknas in i eget kapital.
2.1 UPPSKATTNINGAR OCH ANTAGANDEN DÄR
LEDNINGENS BEDÖMNING MÅSTE INHÄMTAS
När koncernredovisningen sammanställs gör ledningen uppskattningar och
antaganden som får en påverkan på de redovisade tillgångarna och skulderna,
presentationen av eventualtillgångar och eventualförpliktelser i noter och de
redovisade intäkterna och utgifterna för räkenskapsåret. Därtill kan ledningens
bedömning krävas vid tillämpningen av redovisningsprinciperna.
Uppskattningar och antaganden där ledningens bedömning måste inhämtas
ska baseras på ledningens tidigare erfarenhet, bästa tillgängliga kunskap om
händelserna i fråga, samt andra faktorer, till exempel förväntningar om fram-
tida händelser, som uppfattas som sannolika. De faktiska beloppen kan avvika
avsevärt från de uppskattningar som används i de finansiella rapporterna.
Alimak Group följer förändringarna i uppskattningar och antaganden, liksom de
faktorer som påverkar dessa, genom användning av ett flertal interna och
externa informationskällor. Eventuella förändringar av uppskattningar och
antaganden redovisas i den räkenskapsperiod som uppskattningen eller anta-
gandet förändras. De viktigaste posterna i koncernredovisningen som kräver
ledningens bedömning, och som kan innehålla en viss grad av osäkerhet, är
följande:
Prövning av nedskrivningsbehov
Immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar prövas alltid för
nedskrivningsbehov när det finns någon indikation på att nedskrivningsbehov
föreligger. Vid bedömningen av nedskrivningsbehovet används både externa
och interna informationskällor. Till externa informationskällor hör en betydande
minskning av marknadsvärdet som inte är en följd av tidens gång, normalt bruk
av tillgångarna eller en höjning av räntesatsen. Till interna informationskällor
hör bevis på inkurans hos, eller fysiska skador på, tillgångar. När återvinnings-
värdet för en tillgång är lägre än det bokförda värdet redo visas en nedskrivning
omedelbart som en kostnad och det bokförda värdet minskas till tillgångens
återvinningsvärde.Goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämd
livslängd allokeras till kassagenererande enheter och prövas för nedskrivnings-
behov åtminstone en gång om året. De kassagenererande enheternas återvin-
ningsvärde baseras på beräkningar av nyttjandevärdet. För dessa beräkningar
krävs användning av uppskattningar. Den 31 december 2022 uppgick Alimak
Groups goodwill till 5 950 (2 362) och övriga immateriella tillgångar med
obestämd livslängd till sammanlagt 1 199 (446). Ytterligare information finns
i not 13.
Skatter
Fastställande av skatter och uppskjutna skattefordringar och skatteskulder,
liksom hur stor uppskjuten skattefordran som ska redovisas, kräver ledningens
bedömning. Den 31 december 2022 uppgick uppskjuten skattefordran till 78
(59) i Alimak Groups balansräkning, hänförligt till skattemässiga underskotts-
avdrag.
Alimak Group betalar skatt i ett antal olika jurisdiktioner. Det sker många
transaktioner och beräkningar där fastställandet av den slutliga skatten
innehåller osäkerheter. Alimak Group redovisar skulder för förväntade skattere-
visionsfrågor baserat på bedömningar av huruvida ytterligare skattskyldighet
kan komma att uppstå. Om den slutliga skatten för dessa skatteärenden avvi-
ker från de belopp som initialt redovisades, kommer dessa avvikelser att
påverka aktuella och uppskjutna skattefordringar och skatteskulder för den
period då fastställandet gjordes. Ytterligare information om skatter finns
i not 12, Skatter.
Företagsförvärv
Nettotillgångar som förvärvas genom företagsförvärv värderas till verkligt
värde. Den del av köpeskillingen som överskrider värdet på de förvärvade
netto tillgångarna redovisas som goodwill i enlighet med redovisningsprinci-
perna. Värderingen av verkligt värde för de förvärvade nettotillgångarna base-
ras på marknadsvärdet för liknande tillgångar (materiella anläggnings tillgångar)
eller en uppskattning av de förväntade kassaflödena (immateriella tillgångar).
Värderingen, som baseras på det rådande återköpsvärdet, förväntade kassa-
flöden eller uppskattat försäljningspris, kräver ledningens bedömning och anta-
ganden. Ledningen har förtroende för att de använda uppskattningarna och
antagandena är tillräckligt tillförlitliga för att verkliga värden ska kunna fast-
ställas. Närmare information om värderingen av verkligt värde för tillgångar
som förvärvas genom företagsförvärv finns i not 28, Förvärv och avyttringar.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Nuvärdet för pensionsförpliktelserna beror på flera faktorer som fastställs på
aktuariell basis med hjälp av ett antal finansiella och demografiska antagan-
den, och förändringar i dessa antaganden påverkar pensionsförpliktelsernas
bokförda värde. Det viktigaste finansiella antagandet som används för att fast-
ställa nettokostnaden (-intäkten) för pensionerna är diskonteringsräntan.
Lämplig diskonteringsränta fastställs i slutet av varje år och används för att
beräkna nuvärdet på de uppskattade kassautbetalningarna för att fullgöra
pensions förpliktelserna. Vid fastställandet av lämplig diskonteringsränta utgår
Alimak Group från avkastningen på förstklassiga företags- eller statsobliga-
tioner i respektive land, som är i samma valuta som pensionsförmånerna ska
betalas ut i och som har löptider som ungefär motsvarar dem för de aktuella
pensionsförpliktelserna. Andra viktiga antaganden i fråga om pensionsförplik-
telser är finansiella antaganden som uppskattad höjning av löner och pensioner
och demografiska antaganden som dödstal. Ytterligare information om dessa
antaganden och de osäkerheter som är kopplade till dem finns i not 23, För-
måner efter anställningens slut.
Intäktsredovisning
När de sålda varorna i hög grad är kundanpassade redovisas intäkter över tid.
Nedlagda utgifter jämfört med totala beräknade utgifter används för att
beräkna i vilken grad överföring av kontroll över varan har skett till kunden.
Årsredovisning 2022103
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Detta förekommer främst inom divisionen Facade Access där s.k. ”building
maintenance units” tillverkas och säljs.
Tillämpningen av metoden kräver antingen en uppskattning av de verkliga
uppdragsutgifterna i förhållande till de uppskattade totala kostnaderna eller en
uppskattning av kontraktets färdigställandegrad. Om uppskattningen av kon-
traktets resultat ändras ska dessutom redovisningen av intäkter och vinst jus-
teras för den period då förändringen har identifierats och kan bedömas. För-
väntad förlust kostnadsförs omedelbart.
Avsättningar
En avsättning redovisas när Alimak Group har en rättslig eller informell förplik-
telse till följd av inträffade händelser och det är sannolikt att ett ut-flöde av
resurser kommer att krävas för att fullgöra denna förpliktelse. En avsättning får
endast redovisas när beloppet kan uppskattas på ett tillförlitligt sätt. Beloppet
som ska redovisas är den bästa möjliga uppskattningen av den kostnad som
kommer att krävas för att fullgöra förpliktelsen som kan göras på balansdagen.
Uppskattningen av tidigare händelsers finansiella påverkan kräver ledningens
bedömning, som baseras på tidigare liknande händelser och, när så är tillämp-
ligt, på externa experters åsikter. Avsättningarna granskas regelbundet och
justeras vid behov för att återspegla bästa möjliga uppskattning i nuläget. De
faktiska kostnaderna kan avvika från de uppskattade kostnaderna. De vikti-
gaste avsättningarna är garantiavsättningar, som omfattar kostnaderna för
reparation och utbyte av produkter under garantiperioden. Omstrukturerings-
avsättning redovisas när Alimak Group har tagit fram en detaljerad omstruktu-
reringsplan och påbörjat genomförandet av planen eller kommunicerat planen.
Omstruktureringskostnader är de förväntade kostnaderna som är direkt hänför-
liga till omstruktureringsavsättningar, liksom övriga uppkomna kostnader som
ledningen anser vara kopplade till omstruktureringsprogram men för vilka ingen
avsättning gjorts. Den 31 december 2022 uppgick avsättningarna till totalt 211
MSEK (86). Närmare information om avsättningar finns i not 24, Avsättningar.
Varulager
Alimak Group redovisar en reserv för varulagerinkurans vid rapporteringsperio-
dens slut, baserat på bästa tillgängliga kunskap. Bedömningen bygger på en
systematisk och kontinuerlig övervakning av lagret. Hänsyn tas till artiklarnas
typ, skick, åldersstruktur och volymer sett till uppskattad efterfrågan vid
bedömningen av reservens belopp. Avsättningsbeloppet för varulagerinkurans
uppgick i balansräkningen till 170 (65). Närmare information om varulager finns
i not 16, Varulager.
Verkligt värde för finansiella tillgångar och skulder
Det verkliga värdet för finansiella instrument som inte handlas på en aktiv
marknad fastställs genom användning av värderingstekniker. Det verkliga
värdet för OTC-derivat som används för säkring fastställs genom sedvanliga
värderingstekniker och genom största möjliga användning av tillgängliga mark-
nadspriser. Vid tillämpningen av dessa tekniker används bedömningar för att
välja metod och, när så är tillämpligt, för att göra antaganden som huvudsak-
ligen baseras på befintliga marknadsförhållanden på balansdagen.
Alimak Group redovisar nedskrivningar av kundfordringar vid rapporterings-
periodens slut, baserat på bästa tillgängliga kunskap, när det finns sakliga
bevis för att Alimak Group inte kommer att kunna inkassera alla förfallna
belopp. Bedömningarna baseras på systematisk och kontinuerlig uppföljning
som en del av kreditriskkontrollen. Nedskrivningsbeloppet i balansräkningen
den 31 december 2022 uppgick till 82 MSEK (48). Ytterligare information om
nedskrivningen av kundfordringar finns i not 19, Kundfordringar .
Klimatrelaterade risker
Klimatrelaterade händelser, till exempel stormar och översvämningar, kan störa
koncernens verksamhet eller påverka leveranskedjan. Alla produktions- och
monteringsanläggningar är därför certifierade enligt standarden ISO 14001 för
att säkerställa en korrekt miljöledning och riskbedömningar görs baserat på en
analys av vad som skulle kunna hända verksamheten och lämpliga åtgärder
vidtas baserat på riskbedömningen. Det finns lokal planering för oförutsedda
händelser på de största produktionsanläggningarna och koncernen har även
avbrottsförsäkringar. Mer information om riskbegränsande åtgärder kopplade
till klimatförändringar finns i Riskavsnittet på sid 72.
2.2 TILLÄMPNING AV NYA OCH ÄNDRADE IFRS-
STANDARDER OCH IFRIC-TOLKNINGAR
Nya eller ändrade redovisningsstandarder som tillämpas
från 2022
Det finns inga nya eller ändrade standarder som antagits av Alimak Group från
och med den 1 januari 2022 som har haft en väsentlig inverkan på koncernen.
Nya redovisningsprinciper 2023 och senare
Inga IFRS eller IFRIC som ännu inte trätt i kraft förväntas medföra någon
väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter .
Årsredovisning 2022104
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not 3. Finansiell riskhantering
Koncernen är genom sin globala verksamhet exponerad för finansiella risker.
Styrelsen fastställer koncernens finanspolicy, som omfattar riktlinjer, mål och
ramar för finansförvaltningen samt hanteringen av finansiella risker.
Koncernens treasuryfunktion har till uppgift att hantera koncernens finan-
siella risker. Funktionens främsta uppgift är att bidra till värdeskapandet genom
att hantera de finansiella risker som koncernen exponeras för i den normala
affärsverksamheten och att optimera koncernens finansnetto. Koncernens
treasury funktion tillhandahåller även tjänster till koncernens bolag och har till
uppgift att stödja dotterbolagen med lån, placeringsmöjligheter och valuta-
affärer, samt att verka som rådgivare i finansiella frågor. Funktionen bedriver
internbanksverksamhet och ansvarar även för koncernens cash management
(likviditetshantering).
VALUTARISK
Med valutarisk avses risken att valutakursfluktuationer inverkar negativt på
koncernens kassaflöde, resultaträkning eller balansräkning. Valutakursfluktua-
tioner påverkar koncernens resultat när försäljning och inköp i dotterbolag görs
i olika valutor (transaktionsexponering). Koncernens resultat påverkas även
negativt när resultat- och balansräkningar för utländska dotterbolag räknas om
till svenska kronor (omräkningsexponering). De utländska valutor som har störst
påverkan på koncernens resultat och nettotillgångar är AUD, GBP och USD.
Valutarisken påverkar koncernens konkurrenssituation på olika sätt.
TRANSAKTIONSEXPONERING
Transaktionsexponeringen påverkar nettoresultatet av försäljning och inköp
i andra valutor än respektive enhets funktionella valuta. Eftersom en stor del
av produktionen är koncentrerad till ett fåtal länder medan försäljning sker
i många länder exponeras koncernen för ett stort nettoflöde av utländska
valutor. Exponeringen koncentreras i möjligaste mån till länder där produktio-
nen är lokaliserad genom fakturering av försäljningsföretagen i deras respek-
tive rapporteringsvaluta. Effekterna av valutakursförändringar minskas genom
att man använder valutainflöden för betalningar i samma valuta samt valuta-
säkring. Den årliga transaktionsexponeringen för väsentliga valutor redovisas
i nedanstående tabell.
TRANSAKTIONSEXPONERING, NETTOKASSAFLÖDE
Valuta (MSEK) 2022 2021
USD 452 389
GBP 202 165
AUD 200 134
CNY 111 33
HKD 63 14
EUR 49 80
SGD 22 6
Övriga länder 35 26
Valutasäkring sker med finansiella instrument för leverantörsskulder och kund-
fordringar i annan valuta än dotterbolagens rapporteringsvaluta. Vidare valuta-
säkras ordrar också vid ordertillfället för att trygga bruttomarginalen och inves-
teringsbudget. Den 31 december 2022 användes valutaterminskontrakt för att
säkra dessa flöden. Orealiserade nettoresultat från utestående kontrakt var vid
årets slut 1 MSEK (−18), varav 5 MSEK med förfall 2023 och −4 med förfall 2024
och senare.
Omräkningsexponering
Omräkningsexponeringen påverkar årets resultat när dotterföretagens resultat
i olika valutor räknas om till SEK och övrigt totalresultat när dotterföretagens
nettotillgångar i olika valutor omräknas till SEK.
RÄNTERISK
Med ränterisk avses risken att förändringar i marknadsräntan påverkar koncer-
nens räntenetto negativt. Hur snabbt en ränteförändring får genomslag beror på
tillgångarnas och skuldernas räntebindningstid. Den genomsnittliga räntebind-
ningstiden för koncernens upplåning uppgick vid årets slut till 1 månader (3).
Koncernen ingick den 2 juli 2018 en senior revolverande lånefacilitet
avseende flera valutor om 2 500 MSEK som förfaller i juni 2024.I samband
medupptd upptagande av brygglånet för Tractel-förvärvet blev faciliteten reducerad
till 2 000 MSEK.
Lån under den seniora lånefaciliteten är fasta med rörlig ränta. Den genom-
snittliga räntan för koncernens räntebärande lån uppgick vid årets slut till 3,7%
(1,2).
I koncernens låneavtal finns specifika villkor kopplade till finansiella nyckeltal,
så kallade covenanter. Dessa covenanter utgörs av följande finansiella nyckel-
tal:
– Koncernens nettoskuld i förhållande till EBITDA
– Koncernens nettoskuld i förhållande till eget kapital
KÄNSLIGHETSANALYS AVSEENDE MARKNADSRISKER
2022 2021
För-
ändring
Effekt på
årets
resultat
Effekt på
eget
kapital
Effekt på
årets
resultat
Effekt på
eget
kapital
Marknadsräntor
1
% −52 −52 −4 −4
Valutakurser
2
SEK, % 51 1 338 33 245
AED −1 9 0 8
AUD 6 70 6 60
BRL 1 4 1 2
CNY 3 19 −1 15
EUR (inkl. DKK) 17 1 130 15 105
GBP 3 20 4 12
HKD 1 5 1 4
USD 12 65 4 32
Övriga länder 6 17 2 7
1. Årseffekten av en höjning av samtliga räntor med en procentenhet.
2. Effekten av en försvagning av den svenska kronan med 10% gentemot samtliga valutor.
I tabellen ovan visas de bedömda effekterna i den situation att alla valutor
respektive räntor förändras i samma riktning. Känslighetsanalysen visar den
bedömda effekten efter skatt, utan hänsyn till effekter av kassaflödessäkringar
och under antagande att alla andra parametrar förblir konstanta när valutakurs
respektive räntesats förändras.
Årsredovisning 2022105
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
FINANSIERINGS- OCH LIKVIDITETSRISK
Finansieringsrisken är risken att koncernen vid en given tidpunkt inte har till-
gång till tillräcklig finansiering till godtagbara villkor. Den seniora revolverande
lånefaciliteten om 2 000 MSEK förfaller i Juli 2024. Likviditetsrisken är risken
att koncernen inte ska kunna uppfylla sina kortfristiga betalningsåtaganden.
Koncernens finanspolicy föreskriver att likviditetsreserven alltid ska uppgå till
en sådan nivå att reserven kan hantera de fluktuationer som förväntas i den
dagliga likviditeten inom en sexmånadersperiod. För att klara detta krav har
koncernen checkräkningskrediter och bekräftade kredit faciliteter. Koncernens
checkräkningskrediter uppgår till 209 MSEK (213).
KREDITRISK
Kreditrisk är risken att motparten i en transaktion inte fullgör sina förpliktelser
enligt avtalet.
Maximal kreditexponering motsvaras av det bokförda värdet på koncernens
finansiella tillgångar. Med tanke på koncernens spridning av kunder, samt att
kunderna är verksamma inom olika marknadssegment och olika geografiska
områden, bedöms den generella underliggande kreditrisken som relativt låg.
Kreditrisk associerad till Tractels produkter är till stor del täckt av en kreditför-
säkring. För större exponeringar görs individuella kreditbedömningar. Koncer-
nens finansiella tillgångar som varken är förfallna eller nedskrivna anses vara
av god kredit värdighet.
MAXIMAL KREDITEXPONERING
31 dec. 2022 31 dec. 2021
Andra långfristiga fordringar 223 144
Kundfordringar 1 382 722
Derivat, netto 1 -18
Övriga finansiella fordringar 248 179
Kassa och bank 869 349
Totalt 2 722 1 376
Koncernen har ingått ISDA-avtal med alla finansiella motparter för handel med
finansiella derivatinstrument enligt vilka koncernen har kvittningsrätt om vissa
kredithändelser skulle inträffa. Det betyder att koncernens faktiska kreditrisk
är begränsad till nettotillgångarna per motpart.
RÅVARURISK
Med råvarurisk avses risken att ändrade råvarupriser påverkar koncernens
resultat negativt. Koncernens risk i fråga om råvaror är i huvudsak koncen-
trerad till stål. Råvaruprisrisker säkras inte.
VALUTAKURSER
Resultaträkningarna för utländska dotterbolag omräknas till svenska kronor
med användning av periodens genomsnittskurs. Balansräkningarna omräknas
till svenska kronor till balansdagens kurs.
Valuta
Genom-
snitts-kurs
2022
Balansdagens
kurs, 31 dec.
2022
Genom-
snitts-kurs
2021
Balansdagens
kurs, 31 dec.
2021
AED 2,76 2,84 2,34 2,46
AUD 7,01 7,09 6,44 6,56
BRL 1,96 1,97 1,59 1,58
CAD 7,77 7,71 6,85 7,06
CNY 1,50 1,50 1,33 1,42
EUR 10,63 11,13 10,15 10,23
GBP 12,46 12,58 11,80 12,18
HKD 1,29 1,34 1,10 1,16
INR 0,13 0,13 0,12 0,12
KRW 0,008 0,008 0,008 0,008
MXN 0,50 0,54 − −
NOK 1,05 1,06 1,00 1,03
PLN 2,27 2,37 − −
RUB 0,15 0,14 0,12 0,12
SGD 7,34 7,77 6,38 6,68
TRY 0,61 0,56 − −
USD 10,12 10,44 8,58 9,04
Not 4. Segmentrapportering
RÖRELSESEGMENT
Under 2022 har rörelsesegmenten ändrats i samband med förvärvet av Tractel
och koncernen består nu av följande fem rörelsesegment (divisioner): Facade
Access, Construction, Height Safety & Productivity Solutions, Industrial och
Wind. Rörelsesegmenten utgör koncernens primära indelningsgrund. Kon-
cernintern försäljning mellan segmenten förekommer ej.
Facade Access
Divisionen erbjuder permanenta system för byggnadsunderhåll och lösningar
för fasadunderhåll som passar alla byggnads konstruktioner, oavsett hur enkla
eller komplicerade de är. Erbjudandet om fattar också service så som reserv-
delar, certifiering och renovering.
Construction
Divisionen erbjuder ett brett utbud av hissar och plattformar baserade på
kuggstångsdriven teknik. De används temporärt i samband med bygg- och
renoveringsprojekt. Erbjudandet omfattar också service så som reservdelar och
certifiering.
Height Safety & Productivity Solutions Division
Divisionen erbjuder en världskänd fallskyddsportfölj som omfattar personlig
skyddsutrustning, utrustning för trånga utrymmen och räddningsutrustning
samt fasta system såsom säkerhetsstegar, skyddsräcken och livlinor.
Industrial
Divisionen erbjuder ett brett utbud av hissar och plattformar för permanent
bruk inom en rad olika branscher och utmanande miljöer. Erbjudandet omfattar
också servicekontrakt för att upprätthålla tillförlitligheten hos lösning arna som
kan vara i drift upp till 20–30 år.
Wind
Divisionen erbjuder produkter, lösningar och kurser för säkert arbete i vind-
kraftverk, till exempel servicehissar och stegar som hjälper kunderna att göra
vindkraften kostnadsmässigt konkurrenskraftig. Erbjudandet omfattar också
service.
Geografiska marknader
Koncernen är globalt verksam och normalt sett finns alla rörelsesegment
representerade inom de geografiska områdena Europa, Asien och Australien,
Syd- och Nordamerika samt Övriga marknader.
Årsredovisning 2022106
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
INTÄKTER OCH RESULTAT PER RÖRELSESEGMENT
2022
Facade
Access Construction
Height Safety &
Productivity
Solutions Industrial Wind
Jämförelse-
störande
poster
Koncernen
totalt
Externa intäkter 1 372 1 346 111 1 140 542 − 4 512
EBITA 56 243 30 217 69 −13 603
EBITA, % 4,1 18,1 27,2 19,0 12,8 − 13,4
Kundfordringar 472 302 229 265 113 − 1 382
Varulager 475 438 318 193 119 − 1 543
Leverantörsskulder −192 −102 −57 −71 −46 − −468
Rörelsekapital 754 639 490 387 186 − 2 457
Investeringar 7 48 9 10 2 − 77
2021
Facade
Access Construction
Height Safety &
Productivity
Solutions Industrial Wind
Jämförelse-
störande
poster
Koncernen
totalt
Externa intäkter 1 063 1 104 − 885 676 − 3 728
EBITA 34 200 − 186 63 − 483
EBITA, % 3,2 18,1 − 21,0 9,3 − 13,0
Kundfordringar 182 202 − 189 149 − 722
Varulager 348 191 − 156 115 − 810
Leverantörsskulder –81 –78 − –53 −80 − –292
Rörelsekapital 449 315 − 293 184 − 1 240
Investeringar 11 48 − 4 5 − 67
Finansnetto, skatter och räntebärande skulder och tillgångar fördelas inte per
segment. Fördelning av Goodwill per segment redovisas i not 13.
Jämförelsestörande poster om –13 (0) MSEK består av transaktionsrelaterade
kostnader om –28 MSEK, kostnader för strategisk översyn av Wind-divisionen
–11 MSEK, kostnader hänförliga till avveckling i Ryssland –7 MSEK samt en
positiv påverkan från statligt COVID-19 företagsstöd i USA om 33 MSEK.
GEOGRAFISKA MARKNADER
Intäkter 2022 2021
Australien 544 472
Kina 428 447
Danmark 209 210
Frankrike 235 179
Tyskland 198 153
Nederländerna 143 129
Norge 151 95
Spanien 97 60
Sverige 111 123
Förenade Arabemiraten 139 154
Storbritannien 441 378
USA 963 852
Övriga marknader 852 476
Totalt 4 512 3 728
Ingen kund svarar för mer än 10% av koncernens totala intäkter.
Immateriella och materiella anläggningstillgångar 2022 2021
Australien 108 78
Kina 35 38
Danmark 21 23
Frankrike 113 5
Tyskland 139 54
Nederländerna 135 162
Norge 4 5
Spanien 60 48
Sverige 86 97
Förenade Arabemiraten 4 3
Storbritannien 32 19
USA 65 17
Övriga marknader 324 32
Goodwill, varumärken och kundrelationer* 8 499 2 870
Totalt 9 626 3 450
*Ej allokerat till geografiska marknader
Årsredovisning 2022107
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not 7. Antal anställda och ersättningar till anställda samt till styrelse och ledande befattningshavare
2022 2021
Genom-
snittligt
antal
anställda
Varav
kvinnor, %
Genom-
snittligt
antal
anställda
Varav
kvinnor, %
Australien 143 9 139 9
Belgien 9 0 8 0
Brasilien 41 15 48 13
Kanada 49 4 − −
Kina 296 18 347 18
Danmark 43 16 48 16
Finland 2 14 − −
Frankrike 87 14 62 14
Tyskland 166 16 156 15
Indien 36 3 33 3
Italien 9 16 7 14
Sydkorea 11 9 11 9
Luxemburg 7 16 − −
Malaysia 17 18 15 13
Mexico 2 18 − −
Nederländerna 67 11 67 13
Norge 40 11 35 14
Polen 14 10 − −
Portugal 1 27 − −
Ryssland 13 24 13 24
Singapore 22 19 17 24
Spanien 305 13 305 13
Sverige 339 18 346 17
Schweiz 5 0 4 0
Turkiet 2 18 − −
Förenade
Arabemiraten
111 4 107 4
Storbritannien 152 18 134 14
USA 145 16 154 14
Totalt 2 134 23 2 057 14
2022 2021
Koncernens könsfördelning inom
bolagets ledning
Varav
kvinnor, %
Varav
kvinnor, %
Styrelse 44 44
Övriga ledande befattningshavare 44 44
Personalkostnader 2022 2021
Löner och ersättningar 1 227 1 123
Sociala kostnader 289 215
Övriga personalkostnader 79 92
Koncernen totalt 1 595 1 430
(Varav pensionskostnader ingående
i sociala kostnader) (61) (47)
Av koncernens pensionskostnader avser 2 MSEK (2) kategorin styrelse och vd.
Koncernens utestående pensionsförpliktelser till den senare uppgår till 25
MSEK (28).
Not 5. Intäkter
INTÄKTERNA DELAS UPP ENLIGT FÖLJANDE REDOVISNINGSMETODER:
2022 2021
Över tid
Facade Access
902 717
Construction
260
182
Height Safety & Productivity Solutions
−
−
Industrial
71 25
Wind
−
–
Summa över tid 1 233 924
Tidpunkt
Facade Access
470
346
Construction
1 087
922
Height Safety & Productivity Solutions
111
−
Industrial
1 069
860
Wind
542
676
Summa tidpunkt 3 279 2 804
Totalt 4 512 3 728
Se även not 17 för Kontraktstillgångar- och skulder samt uppfyllda prestations-
åtaganden.
Not 6. Rörelsekostnader
2022 2021
Råvaror och förnödenheter
−1 721
–1 364
Personalkostnader
−1 582
–1 438
Avskrivningar
−213
–166
Övriga kostnader −450 –329
Totalt −3 966 –3 296
Årsredovisning 2022108
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
2022 2021
Löner och andra ersättningar fördelade mellan styrelse-
ledamöter och övriga anställda (exkl. pensioner och sociala
avgifter) Styrelse och vd Övriga anställda Styrelse och vd Övriga anställda
Sverige 10 190 9 219
(varav tantiem o.d.) (2) (9) (2) (2)
Utanför Sverige − 1 030 – 898
(varav tantiem o.d.) (−) (43) (–) (34)
Koncernen totalt 10 1 220 9 1 117
(varav tantiem o.d.) (2) (52) (2) (36)
Långfristigt incitamentsprogram (LTI)
Under 2022 beslutade årsstämman om införandet av ett långsiktigt aktierelate-
rat incitamentsprogram i form av ett köpoptionsprogram. Programmet infördes
under året och riktade sig till verkställande direktörer och ledande befattnings-
havare, ledningsgrupperna i divisionerna och vissa medarbetare på huvudkon-
toret. Totalt köptes 369 000 optioner av de 35 deltagarna. Verkställande direk-
tören köpte 55 000 optioner. Mer information om köpoptionsprogrammet finns
i kallelsen till årsstämman 2022.
År
Antal uställda
optioner Optionspris Lösenkurs
2022/2026 369 000 7.90 86,30
2021/2025 358 000 14,00 160,00
Antalet utsällda optioner motsvara samma antal aktier. Totalt har 3 MSEK rap-
porterats som utställda köpoptioner i koncernens egna kapital 2022.
Under 2019 introducerade Alimak Group aktiesparprogram för ledande befatt-
ningshavare och andra nyckelpersoner. Intjänandeperioden för 2019 års pro-
gram slutar under 2022 men redan 2021 stod det klart att prestationsvillkoret
avseende vinst per aktie (EPS) inte är uppfyllt och inga aktier kommer således
att tilldelas inom detta program.
Årsredovisning 2022109
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
2022
Lön/
styrelse-
arvode
Variabel
lön
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad Totalt
Styrelse
Johan Hjertonsson, styrelseordförande 0,9 − − − 0,9
Helena Nordman-Knutson 0,4 − − − 0,4
Christina Hallin 0,4 − − − 0,4
Petra Einarsson 0,3 − − − 0,3
Tomas Carlsson 0,4 − − − 0,4
Sven Törnkvist 0,3 − − − 0,3
Verkställande direktör
Ole Kristian Jödahl 4,9 2,1 0,6 1,7 9,3
Övriga ledande befattningshavare (8 personer) 15,0 4,1 1,5 2,3 23,0
Övriga f.d. ledande befattningshavare − − − − −
Totalt 22,8 6,2 2,2 4,1 35,2
2021
Lön/
styrelse-
arvode
Variabel
lön
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad Totalt
Styrelse
Johan Hjertonsson, styrelseordförande 0,9 – – – 0,9
Helena Nordman-Knutson 0,4 – – – 0,4
Christina Hallin 0,4 – – – 0,4
Petra Einarsson 0,3 – – – 0,3
Tomas Carlsson 0,4 – – – 0,4
Sven Törnkvist 0,3 – – – 0,3
Verkställande direktör
Ole Kristian Jödahl 4,7 1,2 0,5 1,8 8,2
Övriga ledande befattningshavare (8 personer) 17,2 1,8 4,3 2,5 25,8
Övriga f.d. ledande befattningshavare 2,2 – – – 2,2
Totalt 26,8 3,0 4,8 4,3 39,0
Styrelse
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans
beslut. Den verkställande direktören och arbetstagarrepresentanterna erhåller
inte styrelsearvode. Enligt beslut av årsstämman 2022 uppgår arvodet till sty-
relseledamöterna som valts vid årsstämman till sammanlagt 2 854 625 SEK på
årsbasis. Av detta belopp betalas 840 500 SEK till styrelsens ordförande och
338 250 SEK till var och en av de övriga styrelseledamöterna. Vidare besluta-
des att ett arvode på 107 625 SEK ska utgå till ordföranden för revisionsutskot-
tet, 76 875 SEK till ordföranden för ersättningsutskottet, 82 000 SEK till varje
ledamot i revisionsutskottet (ordföranden undantagen) och 56 375 SEK till varje
ledamot i ersättningsutskottet (ordföranden undantagen). Revisionsutskottet
består av Helena Nordman-Knutson (ordförande) och Tomas Carlsson. Ersätt-
ningsutskottet består av Johan Hjertonsson (ordförande) och Christina Hallin.
Styrelsens ledamöter har inte rätt till några förmåner efter att deras uppdrag
som styrelseledamöter har upphört.
Koncernledningen
Ersättningen till vd:n och den övriga koncernledningen utgörs av fast lön, rörlig
lön, övriga förmåner samt pension. Den rörliga lönen uppgår generellt till maxi-
malt 40% av den årliga fasta lönen och är kopplad till bolagets resultat.
Verkställande direktör och koncernchef
För vd:n och koncernchefen Ole Kristian Jödahl kostnadsfördes under 2022 en
årlig fast lön på 4 880 000 SEK. Ole Kristian Jödahl erhöll ytterligare förmåner
på 620 000 SEK. Till pension avsätts varje år en premie om 35% av den årliga
fasta lönen, som inbetalas till en direktpensionsplan som är klassificerad och
redovisas som en avgiftsbestämd plan. Direktpensionsplanen är säkerställd
genom pantförskrivna företagsägda kapitalförsäkringar. Ole Kristian Jödahls
pensions ålder är 65. Vid egen uppsägning gäller en uppsägningstid på sex
månader och vid uppsägning från bolagets sida tolv månader. Vd:n har rätt till
ett avgångsvederlag motsvarande tolv fasta månadslöner.
Övriga medlemmar i koncernledningen
De medlemmar i koncernledningen som är anställda i Sverige har pensionsrätt
som i allt väsentligt motsvarar ITP-planen.
Medlemmar som inte är anställda i Sverige har i huvudsak avgiftsbestämda
pensionsplaner. Koncernledningens medlemmar har i de flesta fall en pensions-
ålder på 65 år. För medlemmarna i koncernledningen gäller en uppsägningstid
om sex till tolv månader om anställningen sägs upp av bolaget.
Årsredovisning 2022110
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not 8. Ersättning till revisorer
2022 2021
Ernst & Young:
Revisionsuppdrag 12 10
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0 0
Skatterådgivning − –
Övriga tjänster 1 0
Totalt 13 11
Övriga revisorer:
Revisionsuppdrag 1 1
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget − 0
Skatterådgivning 0 0
Övriga tjänster − 0
Totalt 2 1
Not 9. Avskrivningar
2022 2021
Avskrivningar enligt plan fördelade per tillgång
Övriga immateriella tillgångar 57 35
Byggnader och mark 10 6
Maskiner och andra tekniska anläggningar 16 16
Inventarier, verktyg och installationer 20 14
Hyresutrustning 32 27
Nyttjanderättstillgång 80 69
Totalt 213 166
Avskrivningar enligt plan fördelade per funktion
Kostnad för sålda varor 119 93
Försäljningskostnader 54 36
Administrationskostnader 38 35
Utvecklingskostnader 2 3
Totalt 213 166
Not 10. Övriga rörelseresultat
2022 2021
Rörelsevinster
Valutakursvinster 52 21
Övriga vinster 10 14
Totalt 62 35
Rörelseförluster
Valutakursförluster −92 −19
Övriga förluster −4 −
Totalt −96 −19
Not 11. Finansiella intäkter och kostnader
2022 2021
Finansiella intäkter
Ränteintäkt 5 1
Valutakursvinster 123 33
Totalt 128 34
Finansiella kostnader
Räntekostnad −49 –11
Räntekostnad leasing −6 –5
Övriga finansiella kostnader −17 –11
Valutakursförluster −117 –45
Totalt −188 –73
Årsredovisning 2022111
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not 12. Skatter
Koncernens skattekostnad för året uppgick till –109 MSEK (–102), vilket mot-
svarar en effektiv skattesats på 22,5% (24,9).
Skattekostnad 2022 2021
Skatt för aktuellt år –102 –83
Uppskjuten skatt –7 –19
Totalt –109 –102
Avstämning av effektiv skatt 2022 2021
Resultat före skatt 485 410
Skattekostnad enligt svensk skattesats, 20,6% –100 –84
Effekt av olika skattesatser för utländska dotterbolag –18 –9
Skattekostnad för tidigare år 15 –6
Skattefria intäkter och ej avdragsgilla kostnader –6 1
Tidigare ej bokförda skattemässiga underskott och
temporära skillnader
–0 2
Ej redovisade skattemässiga underskott och temporära
skillnader för det innevarande året
0 –5
Effekt av ändrade skattesatser 0 2
Övriga (inklusive källskatt) –3 –3
Skattekostnad –109 –102
Effektiv skattesats i % 22,5 24,9
Effekt av olika skattesatser för utländska dotterbolag hänför sig främst
till resultat genererat i Australien och USA, där bolagsskatten är högre
än i Sverige.
Uppskjuten skatt
I tabellen nedan redovisas uppskjutna skattefordringar och skatteskulder per
kategori vid slutet av respektive rapporteringsperiod och förändringen i upp-
skjuten nettoskatt under året.
31 dec. 2022 31 dec. 2021
Uppskjuten skattefordran
Materiella anläggningstillgångar 15 16
Finansiella instrument 6 6
Varulager 23 13
Kortfristiga fordringar 7 7
Avsättningar 34 23
Underskottsavdrag 78 59
Övriga uppskjutna skattefordringar 4 1
Totalt 168 124
Uppskjutna skatteskulder
Materiella anläggningstillgångar 25 12
Immateriella anläggningstillgångar 800 167
Avsättningar 14 1
Obeskattade reserver 52 40
Övriga uppskjutna skatteskulder 16 5
Totalt 907 225
2022 2021
Förändringar i uppskjutna skatter, netto
Ingående balans 1 jan. –101 –63
Förvärv –584 –
Redovisat i resultaträkningen –7 –19
Redovisat i övrigt totalresultat –16 –1
Omklassificeringar – –13
Omräkningsdifferenser –31 –6
Utgående balans, 31 dec. –739 –101
Omklassificeringarna hänför sig främst till de spanska dotterbolagen där
omklassificering gjorts mellan uppskjuten och aktuell skatt.
Uppskjutna skattefordringar redovisas endast i den utsträckning det är
sanno likt att framtida skattepliktig vinst kommer att finnas mot vilken de
tempo rära skillnaderna kan användas.
Den 31 december 2022 uppgick underskottsavdragen till 332 MSEK (311).
Uppskjuten skatt avseende redovisade förluster uppgick till 78 MSEK (59).
Skattemässiga underskott för vilka uppskjuten skatt redovisats hänför sig
främst till Australien, Nederländerna och Spanien. Skattemässiga underskott
för vilka ingen uppskjuten skatt redovisats hänför sig främst till Kina, Brasilien
och Italien.
UNDERSKOTTSAVDRAG
Redovisade Ej redovisade
31 dec. 2022 31 dec. 2021 31 dec. 2022 31 dec. 2021
Förfaller inom fem år 30 27 53 56
Förfaller efter mer än fem år – – 7 5
Utan förfallodatum 203 184 39 39
Summa underskott 233 211 99 101
Årsredovisning 202211 2
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not 13. Goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar
2022 Goodwill
Varu-
märken
Kund-
relationer Teknik
Utvecklings-
kostnader Totalt
Ackumulerade anskaffnings-
värden
Ingående balans 1 jan. 2 576 452 216 49 44 3 336
Förvärv 3 283 691 1 298 79 81 5 431
Årets anskaffningar − − − − − −
Avyttringar, utrangeringar − − − − −1 −1
Omklassificeringar − − − − − −
Årets omräkningsdifferenser 320 64 42 7 7 440
Utgående balans, 31 dec. 6 179 1 206 1 556 135 133 9 209
Ackumulerade av- och
nedskrivningar
Ingående balans 1 jan. −214 −2 −158 −26 −18 −417
Avyttringar, utrangeringar − − 1 − 0 1
Årets avskrivningar − −1 −36 −8 −12 −57
Omklassificeringar − − − − − −
Årets omräkningsdifferenser −15 0 −17 −4 −4 −40
Utgående balans, 31 dec. −229 −3 −210 −37 −33 −512
Redovisat värde vid årets utgång 5 950 1 203 1 346 98 99 8 696
2021 Goodwill
Varu -
märken
Kund-
relationer Teknik
Utvecklings-
kostnader Total t
Ackumulerade anskaffnings-
värden
Ingående balans 1 jan. 2 470 431 205 47 46 3 199
Förvärv 8 – – – – 8
Årest anskaffningar – – – – 4 4
Avyttringar, utrangeringar – – – – –9 – 9
Omklassificeringar – – – – 1 1
Årets omräkningsdifferenser 98 20 11 2 2 134
Utgående balans, 31 dec. 2 576 452 216 49 44 3 33 6
Ackumulerade av- och
nedskrivningar
Ingående balans 1 jan. –209 –1 –131 –19 –7 –36 7
Avyttringar, utrangeringar – – – – – –
Årets avskrivningar – –1 –20 –6 –8 –3 5
Omklassificeringar – – – – –1 – 1
Årets omräkningsdifferenser –5 0 –8 –1 –2 –1 5
Utgående balans, 31 dec. –214 –2 –158 –26 –18 –41 7
Redovisat värde vid årets utgång 2 362 450 58 23 26 2 91 9
Varumärkena som förvärvats genom rörelseförvärv har värderats till verkligt värde i samband med förvärvet. Varu märkena
till ett värde av 1 199 MSEK har bedömts ha obestämd livslängd och det uppskattas att de kommer att skapa kassaflöde
under en obestämd tids period. Uppskattningen är baserad på deras marknadsledande ställning på globala, regionala eller
kundspecifika mark nader och deras långa historia. Varumärkena utvecklas kontinuerligt och behovet av nedskrivning
prövas varje gång koncernen gör en nedskrivningsprövning av goodwill. Övriga varumärken skrivs av över 10 år.
Årsredovisning 202211 3
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
GOODWILL HAR ALLOKERATS TILL FÖLJANDE KASSAGENERERANDE
ENHETER, MSEK:
31 dec. 2022
Facade Access 1 860
Construction 1 370
Height Safety & Productivity Solutions 1 652
Industrial 807
Wind 261
Totalt 5 950
Goodwill granskas med avseende på potentiellt nedskrivningsbehov när det
finns en indikation på att nuvärdet kan ha försämrats, eller åtminstone en gång
om året. Prövning av goodwillens nedskrivningsbehov utförs genom att good-
will allokeras till kassagenererande enheter på den lägsta nivå som genererar
oberoende kassaflöden. Denna nivå har, i enlighet med företags organisationen,
identifierats att vara de redovisade rörelsesegmenten. Under 2022 har Good-
will omallokerats till divisionerna Facade Access, Construction och Height
Safety & Productivity Solutions till följd av Tractel förvärvet. Allokeringen har
gjorts i enlighet med IAS 36 och är baserade på framtida kassaflöden. Tabellen
ovan visar goodwill fördelat på de nyakassagenerende enheterna.
Återvinningsvärdena för de kassagenererande enheterna fastställs genom
beräkning av nyttjandevärdet. Prognoserna över framtida kassaflöden är base-
rade på de strategiska planer som godkänts av koncernledningen och styrelsen.
Prognoserna över kassaflöden sträcker sig över 5 år, där det sista året används
för att definiera slutvärdet. Kassaflöden efter prognosperioden prognostiseras
baserat på en långsiktig tillväxttakt om 2%.
De viktigaste antagandena som görs av ledningen i samband med prog-
noserna gäller marknadens och lönsamhetens framtidsutsikter. Marknads-
andelen och tillväxtpotentialen inom marknaderna för både ny utrustning och
service har tagits i beaktandet vid definieringen av den framtida försäljnings -
ökningen. Nyckelfaktorer som påverkar lönsamheten är försäljningsvolym, kon-
kurrenskraft och kostnadseffektivitet. Utnyttjandegraden för fabriker och mon-
teringsanläggningar och dessas konkurrenskraft ur ett kostnadsperspektiv har
en inverkan på lönsamheten. Det pågående lönsamhetsförbättringsprogram-
met förväntas förbättra lönsamheten ytterligare under de kommande åren.
Den diskonteringsränta som används vid prövningen av nedskrivnings-
behovet är en vägd genomsnittlig kapitalkostnad (WACC – Weighted Average
Cost of Capital) som återspeglar den totala kostnaden för eget kapital och lån,
samt de marknadsrisker som gäller för koncernen. WACC-komponenterna är
den riskfria räntan, marknadens riskpremie, Alimak Groups beta-värde, för-
hållandet mellan skulder och eget kapital och kreditspread. WACC som använts
uppgår till 9,3%.
De genomförda prövningarna av nedskrivningsbehovet har inte lett till att
någon nedskrivning har redovisats under 2022 eller 2021.
Nuvärdet av respektive kassagenererande enhet är beroende av de antagan-
den som föreligger vid beräkningen av diskonterade kassaflöden. Alimak Group
har gjort simuleringar av nuvärdet om viktiga antaganden för beräkningen
skulle förändras.
Känslighetsanalysen visar att inga rimliga förändringar i dessa skulle med-
föra att nuvärdet skulle understiga det bokförda värdet. För enheterna finns ett
väsentligt utrymme innan förändringar i alla viktiga antaganden skulle leda till
att ett nedskrivnings behov skulle uppstå. Genomförd känslighetsanalys visar
att värdet på goodwill och tillgångar med obestämbar livslängd ligger under
nuvärdet, även om dis konteringsräntan ökas med två procentenhet, eller om
tillväxttakten bortom prognosperioden minskas med en procentenhet för samt-
liga kassagenererande enheter. Även prognoser för försäljningstillväxt och
EBIT-marginal ingår i känslighetsanalysen och inga rimliga förändringar i dessa
leder till ett ned s krivningsbehov för någon av de kassagenererande enheterna .
Årsredovisning 202211 4
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not 14. Materiella anläggningstillgångar
2022
Byggnader
och mark
Maskiner och
andra tekniska
anläggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Hyres-
utrustning Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan. 195 174 130 424 922
Förvärv 131 27 51 29 238
Årets anskaffningar 3 19 13 40 75
Avyttringar och utrangeringar m.m. −27 −38 −14 −8 −87
Omklassificeringar − 14 −14 − 0
Årets omräkningsdifferenser 21 11 30 21 83
Utgående balans, 31 dec. 322 207 196 506 1 231
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 1 jan. −79 −108 −104 −283 −574
Avyttringar och utrangeringar m.m. 29 32 12 − 73
Årets avskrivning enligt plan −9 −16 −20 −32 −77
Omklassificeringar −4 −8 12 0 0
Årets omräkningsdifferenser −10 −9 −14 −8 −40
Utgående balans, 31 dec. −73 −110 −114 −323 −618
Redovisat värde vid årets utgång 249 97 82 183 612
2021
Byggnader
och mark
Maskiner och
andra tekniska
anläggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Hyres-
utrustning Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan. 200 163 109 409 880
Förvärv 0 0 1 – 1
Årets anskaffningar 5 7 11 41 63
Avyttringar och utrangeringar m.m. –14 –1 0 –31 –46
Omklassificeringar 0 –1 1 0 0
Årets omräkningsdifferenser 4 6 9 6 24
Utgående balans, 31 dec. 195 174 130 424 922
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 1 jan. –76 –88 –82 –283 –529
Avyttringar och utrangeringar m.m. 5 0 0 29 34
Årets avskrivning enligt plan –6 –16 –14 –27 –63
Omklassificeringar 0 1 –1 0 0
Årets omräkningsdifferenser –2 –5 –7 –2 –17
Utgående balans, 31 dec. –79 –108 –104 –283 –574
Redovisat värde vid årets utgång 116 66 26 141 348
Årsredovisning 202211 5
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not 15. Nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
2022 Lokaler Fordon
Övriga maskiner
och utrustning Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan. 206 75 12 292
Förvärv 140 14 2 156
Nya avtal 23 18 1 42
Avyttringar och utrangeringar –24 –20 –3 –47
Årets omräkningsdifferenser 21 7 1 29
Utgående balans, 31 dec. 366 94 12 472
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 1 jan. –68 –37 –5 –110
Årets avskrivning –52 –25 –3 –80
Avyttringar och utrangeringar 22 19 3 45
Årets omräkningsdifferenser –7 –3 –0 –10
Utgående balans, 31 dec. –105 –45 –5 –156
Redovisat värde vid årets utgång 261 48 7 317
LEASINGSKULDER
2022 Lokaler Fordon
Övriga maskiner
och utrustning Totalt
Långfristiga leasingskulder 180 26 4 210
Kortfristiga leasingskulder 76 27 3 105
Summa redovisat värde av leasing-
skulder
256 52 7 315
Löptidsanalys avseende ej diskonterade
kontraktuella leasingbetalningar
1–12 månader 82 27 3 112
13–36 månader 111 23 3 137
37–60 månader 52 3 1 56
>60 månader 40 0 0 40
Totalt 286 53 7 346
2021 Lokaler Fordon
Övriga maskiner
och utrustning Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan. 234 57 15 306
Förvärv – – – –
Nya avtal 87 27 3 117
Avyttringar och utrangeringar –128 –12 –7 –147
Årets omräkningsdifferenser 13 3 1 17
Utgående balans, 31 dec. 206 75 12 292
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 1 jan. –65 –26 –8 –98
Årets avskrivning –43 –21 –4 –68
Avyttringar och utrangeringar 45 11 6 62
Årets omräkningsdifferenser –5 –1 –0 –6
Utgående balans, 31 dec. –68 –37 –5 –110
Redovisat värde vid årets utgång 138 38 6 182
LEASINGSKULDER
2021 Lokaler Fordon
Övriga maskiner
och utrustning Totalt
Långfristiga leasingskulder 92 19 4 116
Kortfristiga leasingskulder 46 22 3 70
Summa redovisat värde av leasing-
skulder
137 42 7 186
Löptidsanalys avseende ej diskonterade
kontraktuella leasingbetalningar
1–12 månader 47 23 2 72
13–36 månader 60 17 3 80
37–60 månader 19 3 1 23
>60 månader 23 0 0 23
Totalt 149 42 7 198
Årsredovisning 202211 6
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
EFFEKT PÅ KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
2022 2021
Avskrivning av nyttjanderättstillgångar ingår
i följande:
Försäljningskostnad −53 –40
Försäljningskostnader −10 –9
Administrationskostnad −16 –20
Utvecklingskostnad −0 –1
Totalt −80 –69
Ingår i räntekostnader −6 –5
EFFEKT PÅ KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
2022 2021
Ingår i kassaflöde från den löpande verksamheten
Erlagd ränta −6 –5
Ingår i kassaflöde från finansieringsverksamheten
Återbetalning av leasingskulder −87 –74
Alimak Group tillämpar inte undantagen för leasing med lågt värde eller kort-
fristig leasing som medges enligt IFRS 16, utan all leasing redovisas i tabel-
lerna ovan. Alimak Group har ingen leasing av immateriella tillgångar. Antalet
kontrakt med rörliga leasingavgifter är få och beloppen oväsentliga.
Not 16. Varulager
31 dec.
2022
31 dec.
2021
Råvaror och förnödenheter 378 281
Varor under tillverkning 406 98
Färdiga varor och handelsvaror 412 147
Totalt 1 196 525
I varulagervärdet ingår reserv för inkurans om 170 MSEK (65) .
Not 17. Avtalstillgångar och avtalsskulder
AVTALSSALDON MED KUNDER
2022
Avtals-
tillgångar
Avtals-
skulder
Ingående balans 1 jan. 284 110
Förvärv 28 32
Nya förskott från kunder − 159
Ökning (+)/minskning (–) beroende på redovisad
intäkt
584 −166
Ökning (+)/minskning (–) beroende på överföring
av kundfordringar
−630 −
Omvärderingar 34 −
Omräkningsdifferenser 47 13
Utgående balans, 31 dec. 347 148
AVTALSSALDON MED KUNDER
2021
Avtals-
tillgångar
Avtals-
skulder
Ingående balans 1 jan. 292 76
Förvärv – –
Nya förskott från kunder – 153
Ökning (+)/minskning (–) beroende på redovisad
intäkt
578 –124
Ökning (+)/minskning (–) beroende på överföring
av kundfordringar
–629 –
Omvärderingar 3 –
Omräkningsdifferenser 41 5
Utgående balans, 31 dec. 284 110
Ökning/minskning i ovanstående tabell avser avtalstillgångar som speglas i
den totala justering som krävs för att anpassa intäktsredovisningen för arbete
som slutförts men ännu inte fakturerats vid årets slut. Av den totala summan
på 347 MSEK (284) beräknas 347 MSEK (283) faktureras inom ett år.
Not 18. Finansiella skulder och tillgångar
31 dec.
2022
31 dec.
2021
Finansiella tillgångar och skulder värderade
till upplupet anskaffningsvärde
Bokfört
värde
Bokfört
värde
Tillgångar
Andra långfristiga fordringar 223 144
Kundfordringar 1 382 722
Övriga kortfristiga fordringar 248 179
Likvida medel 869 349
Totalt 2 721 1 394
Skulder
Långfristiga låneskulder 4 537 491
Långfristiga leasingskulder 210 116
Kortfristiga låneskulder 2 133 60
Kortfristiga leasingskulder 105 70
Leverantörsskulder 468 292
Övriga finansiella skulder 298 213
Totalt 7 752 1 241
Finansiella tillgångar och skulder värderade
till verkligt värde
31 dec.
2022
31 dec.
2021
Tillgångar, Nivå 2
Finansiella tillgångar till verkligt värde via
resultat räkningen
3 0
Derivat via säkringsredovisning 2 0
Totalt, Nivå 2 5 0
Skulder
Derivat, Nivå 2 4 18
Övriga långfristiga skulder, Nivå 3 88 −
Totalt 92 18
Årsredovisning 202211 7
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
ÄNDRINGAR I SKULDER TILL FÖLJD AV FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
2022
Långfristiga
låneskulder
Långfristiga
leasing skulder
Kortfristiga
låneskulder
Kortfristiga
leasing skulder Derivat Totalt
Ingående balans 1 jan. 491 116 60 70 18 755
Förvärv − 98 − 31 − 128
Kassaflöden 4 031 −64 2 069 −22 −16 5 998
Övriga förändringar av leasingskulder − 52 − 20 − 72
Ändringar i verkligt värde − − − − 2 2
Omräkningsdifferenser 15 9 4 7 − 35
Utgående balans, 31 dec. 4 537 210 2 133 105 4 6 990
2021
Långfristiga
låneskulder
Långfristiga
leasing skulder
Kortfristiga
låneskulder
Kortfristiga
leasing skulder Derivat Totalt
Ingående balans 1 jan. 667 158 49 57 5 935
Kassaflöden –191 –68 8 –23 7 –267
Övriga förändringar av leasingskulder – 16 – 33 – 49
Ändringar i verkligt värde – – – – 6 6
Omräkningsdifferenser 15 9 4 3 – 31
Utgående balans, 31 dec. 491 116 60 70 18 755
Räntesatsen på de räntebärande skulderna är i enlighet med marknadsmässiga
villkor per den 31 december 2022 och det verkliga värdet på balansdagen, i allt
väsentligt, motsvaras av det redovisade värdet. Verkligt värde för lång- och
kortfristiga skulder till kreditinstitut beräknas i upplysningssyfte genom att
framtida kassaflöden diskonteras med nu gällande ränta för den återstående
löptiden.
Koncernen kategoriserar finansiella tillgångar och finansiella skulder som
värderas till verkligt värde i en verkligt värde-hierarki, baserat på den informa-
tion som används vid värderingen av varje tillgång eller skuld. Under räken-
skapsåret har inga finansiella tillgångar eller finansiella skulder omklassificer-
ats mellan värderingskategorierna.
Valutaderivat värderas till verkligt värde genom en diskontering av skillnaden
mellan den avtalade terminskursen och den terminskurs som kan tecknas på
balansdagen för den återstående avtalsperioden. För diskonteringen används
en riskfri ränta baserad på statsobligationer.
Nivå 1 – Noterade priser för identiska tillgångar eller skulder på en aktiv mark-
nad.
Nivå 2 – Noterade priser på marknader som inte är aktiva, noterade priser för
liknande tillgångar eller skulder, annan information än noterade priser
som är observerbar direkt eller indirekt – huvudsakligen för instru-
mentets hela löptid – samt indata till värderingsmodeller som hämtas
från observerbara marknadsdata.
Nivå 3 – Information som är väsentlig för tillgångens eller skuldens nuvärde
finns inte att observera, utan koncernens egna bedömningar måste
tillämpas. Övriga långfristiga skulder är hänförlig till tilläggsköpeskil-
ling till förvärvet av Tall Crane Equipment och beräknad utifrån
måluppfyllnad och är nuvärdesdiskonterad
Not 19. Kundfordringar
2022 2021
Kundfordringar, brutto 1 464 770
Ackumulerad reserv för kreditförluster, ingående
balans 1 jan.
−48 –54
Ingående balans från förvärv −29 −
Årets reserveringar −28 –19
Årets återförda reserveringar 29 28
Valutakursdifferenser −7 –4
Ackumulerad reserv för kreditförluster,
Utgående balans, 31 dec. −82 –48
Kundfordringar, netto vid årets slut 1 383 722
Åldersanalys av förfallna kundfordringar som
inte anses vara osäkra
31 dec.
2022
31 dec.
2021
1–30 dagar 226 100
31–90 dagar 109 42
91–120 dagar 80 43
>120 dagar 99 63
Summa vid årets utgång 513 249
Årsredovisning 202211 8
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not 20. Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter
31 dec.
2022
31 dec.
2021
Förutbetald leasing och hyra 5 2
Upplupna försäljningsintäkter 19 20
Förutbetald försäkring 30 13
Bankavgifter och advokatkostnader 11 0
Transportstöd och avgifter 3 5
IT-tjänster 14 11
Förskott till leverantörer 35 13
Övrigt 12 8
Redovisat värde vid årets utgång 129 71
Not 21. Löptidsanalys, fordringar och skulder
UPPLÅNING
Totala långfristiga låneskulder uppgick till 4 560 MSEK av vilket 3 338 MSEK
består av ett banklån med tre års löptid och förfaller i oktober 2025. Reste-
rande 1 222 MSEK var inom ramen för den seniora revolverande faciliteten
om 2 000 MSEK . Faciliteten förfaller i juli 2024.
Den genomsnittliga räntebindningstiden för den långfristiga upplåningen
uppgick vid årets slut till 1,6 månader (2,4). Den genomsnittliga räntan för
koncernens räntebärande lån uppgick vid årets slut till 3,3% (0,8).
Total kortfristig låneskuld uppgick till MSEK 2,133 av vilket MSEK 2,090
består av ett brygglån med förfall i Juli 2023. Resterande MSEK 43 består
av upplåning inom ramen av lokala kredit faciliteter I Brasilien och Kina.
I koncernens låneavtal med banker finns specifika villkor, så kallade
covenanter. Dessa covenanter utgörs av följande finansiella nyckeltal vilka
ej har överskridits:
– Koncernens nettoskuld i förhållande till EBITDA.
– Koncernens nettoskuld i förhållande till eget kapital .
KAPITALFÖRVALTNING
Kapital avser både eget kapital och lånat kapital. Koncernens mål för kapital-
förvaltningen är att trygga koncernens fortlevnad och handlingsfrihet och att
se till att ägarna erhåller avkastning på investerade medel. Fördelningen mellan
eget kapital och lånat kapital ska vara sådan att en god balans erhålls mellan
risk och avkastning. Kapitalstrukturen anpassas när detta är nödvändigt för att
möta förändrade ekonomiska förutsättningar och andra omvärldsfaktorer. För
att bibehålla och anpassa kapitalstrukturen kan koncernen fördela medel, öka
det egna kapitalet genom utgivande av nya aktier eller kapitaltillskott eller sälja
tillgångar för att minska skulderna, alternativt öka skulderna för att förvärva
tillgångar.
LÖPTIDSANALYS AVSEENDE KONTRAKTSENLIGA INBETALNINGAR/
UTBETALNINGAR
31 dec. 2022
Finansiella tillgångar <1 månad
1–12
månader 1–5 år >5 år
Andra långfristiga fordringar 0 0 83 1
Kundfordringar 700 745 73 2
Derivat 1 − 3 −
Övriga finansiella fordringar 71 280 14 −
Upplupna intäkter 11 14 − −
Likvida medel 0 5 − −
Kassa och bank 822 39 3 −
Totalt 1 606 1 084 176 3
Finansiella skulder <1 månad
1–12
månader 1–5 år >5 år
Upplåning och leasingskulder 8 2 570 4 897 0
Leverantörsskulder 329 132 6 1
Derivat 2 1 1 0
Övriga finansiella skulder 100 186 13 0
Totalt 438 2 890 4 917 1
Finansiella skulder avser odiskonterade belopp, inklusive framtida ränte-
betalningar .
31 dec. 2021
Finansiella tillgångar <1 månad
1–12
månader 1–5 år >5 år
Andra långfristiga fordringar
– 7 15 1
Kundfordringar
373 416 54 –
Derivat
0 0 – –
Övriga fordringar
45 167 14 1
Upplupna intäkter
7 5 0 –
Likvida medel
– 3 1 –
Kassa och bank
297 45 – 2
Totalt
722 644 84 4
Finansiella skulder <1 månad
1–12
månader 1–5 år >5 år
Upplåning och leasingskulder
9 129 596 12
Leverantörsskulder
116 176 5 1
Derivat
7 11 0 –
Övriga skulder
58 141 7 –
Totalt
190 457 609 13
RESERVEN FÖR KASSAFLÖDESSÄKRING BERÄKNAS PÅVERKA SÅVÄL
RESULTATRÄKNINGEN SOM KASSAFLÖDET I NEDAN ANGIVNA PERIODER
31 dec.
2022
31 dec.
2021
Inom 1 år 0 -10
Mer än 1 år 0 -2
Totalt 1 -11
Den realiserade effekten av kassaflödessäkringar redovisas i kostnad för sålda
varor i resultaträkningen.
Årsredovisning 2022119
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not 22. Eget kapital och resultat per aktie
Aktiekapital
Emitterat
aktiekapital
(SEK)
Antal emit-
terade aktier Kvotvärde
Nyemission 2017 216 631 10 831 572 0,02
Emitterat aktiekapital
31 december 2018 1 083 157 54 157 861 0,02
Emitterat aktiekapital
31 december 2019 1 083 157 54 157 861 0,02
Emitterat aktiekapital
31 december 2020 1 083 157 54 157 861 0,02
Emitterat aktiekapital
31 december 2021 1 083 157 54 157 861 0,02
Emitterat aktiekapital
31 december 2022 1 083 157 54 157 861 0,02
EGNA AKTIER
I januari 2022 förvärvade Alimak Group 303 000 av sina egna aktier till genom-
snittskursen 113 SEK för att täcka åtaganden för aktieoptionsprogrammet. Per
31 december 2022 äger Alimak Group 742 611 egna aktier (439 611 per den
31 december 2021).
Resultat per aktie och utdelning 2022 2021
Resultat hänförligt till moderbolagets ägare (MSEK) 376 307,5
Genomsnittligt antal utestående aktier, före och
efter utspädning (tusental) 54 158 54 158
Resultat per aktie före och efter utspädning (SEK) 7,04 5,68
Ordinarie kontantutdelning baserad på antal utestå-
ende aktier vid årets slut (för 2022 enligt styrelsens
förslag) 3,65 3,30
Not 23. Förmåner efter anställningens slut
AVGIFTSBESTÄMDA PENSIONSPLANER
Koncernens avgiftsbestämda pensionsplaner omfattar anställda inom alla
dotter bolag. Vissa anställda i vissa länder omfattas dock av förmånsbestämda
pensionsplaner. De avgiftsbestämda pensionsplanerna omfattar i huvudsak
ålderspension, sjukpension och familjepension. Premierna betalas löpande
under året av respektive koncernföretag till olika försäkringsbolag. Storleken
på premierna baseras på lönen.
Vd:n och koncernchef omfattas av en direktpensionsplan som är klassifi-
cerad och redovisas som en avgiftsbestämd plan. Direktpensionsplanen är
säkerställd genom en pantförskriven företagsägd kapitalförsäkring.
FÖRMÅNSBESTÄMDA PENSIONSPLANER
Koncernens förmånsbestämda pensionsplaner omfattar främst medarbetare
Sverige, Storbrittanien, Luxembourg och Tyskland. Därutöver finns förmånsbe-
stämda pensionsplaner i mindre omfattning i Norge, Italien, Frankrike och
Polen. Enligt dessa förmånsbestämda planer har de anställda rätt till pensions-
förmåner baserat på deras pensionsgrundande inkomst och antal tjänstgö-
ringsår. Pensionsplanerna omfattar i huvudsak ålders pension, sjukpension och
familjepension.
Pensionsplanen i Storbritannien är fonderad. Den svenska pensionsplanen
tryggas genom avsättningar i balansräkningen i kombination med kreditför-
säkring i PRI Pensionsgaranti och genom pensionsförsäkring i Alecta. I den
svenska planen tryggas all nyintjänad pension genom premier till en avgifts-
bestämd pensionsplan i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell
rapportering, UFR10, klassificeringen för ITP-planer, som finansieras gernom
försäkring av Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera
arbetsgivare. För räkenskapsåret (liksom tidigare år) hade företaget inte till-
gång till all information för att kunna räkna ut sin proportionella andel av pla-
nens förpliktelse, tillgångar och administationskostnader, vilket resulterar i att
det inte varit möjligt att redovisa planen som en förmånsplan. Pensions planen
ITP2 som skyddas genom en försäkring av Alecta redovisas därför som en
avgifts bestämd plan. Årets avgifter för pensionsförsäkringar till Alecta uppgick
till 3 MSEK (4). De förväntade avgifterna för 2023 uppgår till 2 MSEK. Koncer-
nens andel av de totala sparpremierna för ITP2 i Alecta uppgår till 0,01258%
(0,01814). Den 31 december 2022 uppgick Alectas överskott, uttryckt som den
kollektiva konsolideringsnivån, till 172% (172). Den kollektiva konsoliderings-
nivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkrings-
åtagandena som beräknas enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsanta-
ganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Alectas kollektiva
konsolideringsnivå tillåts normalt variera mellan 125 och 175%; om den
understiger 125% eller överstiger 175% ska åtgärder vidtas i syfte att skapa
förutsättningar för att konsolideringsnivån ska återgå till normalintervallet. Vid
låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning
och utökning av befintliga förmåner. Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara
att införa premiereduktioner. Diskonteringsräntan ska spegla den riskfria
räntan för den period som bolaget förväntas ha risken. Detta uppnås genom att
tillämpa räntan på hypoteksobligationer med en varaktighet motsvarande den
återstående varaktigheten för pensionsförpliktelsen.
En känslighetsanalys har genomförts för förmånsbestämda pensionsplaner.
Om diskonteringsräntan skulle minska med 1 procent-enheter skulle värdet av
den svenska pensionsskulden öka med 3 MSEK, den tyska skulden med 15
MSEK, skulden i Luxembourg med 10 MSEK och den brittiska med 11 MSEK.
Pensionskostnader i resultaträkningen 2022 2021
Förmånsbestämda pensionsplaner
Kostnad för pensioner intjänade under året 1 0
Räntekostnad, netto 2 1
Summa för perioden 3 2
Kostnad för avgiftsbestämda pensioner 61 47
Summa för perioden 64 49
Pensionskostnader i övrigt totalresultat 2022 2021
Förmånsbestämda pensioner
Omvärdering av pensionsskulder –62 –6
Omvärdering av förvaltningstillgångar –4 –3
Summa för perioden –64 –9
Årsredovisning 2022120
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Belopp som redovisas i balansräkningen 31 dec. 2022 31 dec. 2021
Storbritannien
Nuvärde av pensionsåtagande, fonderade planer 46 90
Verkligt värde på förvaltningstillgångar –105 –97
Nettotillgång, fonderade planer –59 –7
Summa Storbritannien –59 –7
Sverige
Nuvärde av pensionsåtagande, ofonderade planer 31 41
Summa Sverige 31 41
Tyskland
Nuvärde av pensionsåtagande, ofonderade planer 57 44
Summa Tyskland 57 44
Luxembourg
Nuvärde av pensionsåtagande, ofonderade planer 30 –
Summa Luxembourg 30 –
Övriga länder
Nuvärde av pensionsåtagande, ofonderade planer 8 7
Summa övriga länder 8 7
Redovisat värde vid periodens slut 67 85
59 MSEK har redovisats som Övrig långfristig tillgång och 127 MSEK har redo-
visats som avsättning för pensioner.
Avstämning av belopp redovisat i balansräkningen 2022 2021
Ingående balans 1 jan. 85 97
Förvärv 51 –
Kostnad för pensioner intjänade under året och
administrations kostnader
0 0
Räntekostnad, netto 1 1
Omvärdering av pensionsskulder –56 –6
Omvärdering av förvaltningstillgångar –4 –3
Pensionsutbetalningar direkt av arbetsgivaren –5 –4
Inbetalningar från arbetsgivaren –3 –3
Övrigt 0 1
Valutakursdifferenser –1 1
Utgående balans, 31 dec. 67 85
Avstämning av nuvärdet av pensionsskulder 2022 2021
Ingående balans 1 jan. 182 181
Förvärv 51 –
Kostnad för pensioner intjänade under året och
administrationskostnader
0 0
Räntekostnad 3 3
Omvärdering av pensioner;
– demografiska antaganden –1 –1
– finansiella antaganden –51 –6
– erfarenhetsbaserade justeringar –4 1
Pensionsutbetalningar –5 –4
Pensionsutbetalningar från förvaltningstillgångar –2 –2
Övrigt – 1
Valutakursdifferenser –1 10
Utgående balans, 31 dec. 172 182
Avstämning av förvaltningstillgångar
till verkligt värde 2022 2021
Ingående balans 1 jan. 97 84
Förvärv – –
Ränteintäkt 2 1
Avkastning utöver ränteintäkt 4 3
Inbetalningar från arbetsgivaren 3 3
Pensionsutbetalningar från förvaltningstillgångar –1 –2
Valutakursdifferenser 0 8
Utgående balans, 31 dec. 105 97
Förvaltningstillgångarna utgörs av investeringar i Deferred Allocation Funding
With-Profits hos Aviva, Storbritanniens största försäkringsbolag. Fondens
medel investeras i en mix av aktier, obligationer och fast egendom, med en
samlad riskprofil på låg till medelhög nivå.
Väsentliga aktuariella antagandena
som tillämpats 2022 2021
Sverige:
Diskonteringsränta, % 3,65 1,55
Framtida pensionshöjningar, % 2,00 2,20
Livslängd DUS21 DUS14
Storbritannien:
Diskonteringsränta, % 4,60 1,80
Framtida löneökningar, % 2,45 2,45
Framtida pensionshöjningar, % 1,80 2,20
Livslängd PxA08 PxA08
Tyskland:
Diskonteringsränta, % 3,40 0,65
Framtida pensionshöjningar, % 2,15 2,00
Livslängd RT 2018 G RT 2018 G
PROGNOS ÖVER DET KOMMANDE ÅRETS KASSAFLÖDE,
FÖRMÅNSBESTÄMDA PENSIONER
De förväntade avgifterna till pensionsplanerna för nästkommande år uppgår
till 5 MSEK (7).
Årsredovisning 2022121
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not 24. Avsättningar
2022
Garanti-
åtaganden
Personal-
kostnader
Slut -
besiktnings-
kostnader
Övriga
avsättningar Totalt
Ingående balans 1 jan. 24 42 3 17 86
Ingående balans förvärvade bolag 12 0 0 35 47
Årets avsättning 7 18 2 7 34
Ianspråktagna belopp –5 –14 –1 –19 –39
Återföring av ej ianspråktagna belopp –6 –3 –4 –3 –16
Omklassificeringar – – – – –
Valutakursdifferenser 3 4 0 5 11
Utgående balans, 31 dec. 35 36 0 52 123
Varav av kortfristigt 2 0 0 1 3
2021
Garanti-
åtaganden
Personal-
kostnader
Slut-
besiktnings-
kostnader
Övriga
avsättningar Totalt
Ingående balans 1 jan. 24 39 3 21 87
Årets avsättning 9 24 3 8 43
Ianspråktagna belopp –6 –20 –2 –13 –41
Återföring av ej ianspråktagna belopp –4 –4 –0 –1 –8
Omklassificeringar – – – – –
Valutakursdifferenser 1 2 – 2 3
Utgående balans, 31 dec. 24 42 3 17 86
Varav av kortfristigt 0 2 3 0 5
Övriga avsättningar inkluderar villkorad köpeskilling avseende förvärvet av
Alimak Group CSS AB, 10 MSEK (10 MSEK) . Avsättningen förväntas utnyttjas
2024. Resterande långfristiga avsättningar beräknas utnyttjas inom 3 år.
Not 25. Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
31 dec.
2022
31 dec.
2021
Personalkostnader 100 93
Räntekostnader 27 −
Förutbetalda intäkter 25 5
Projektkostnader, installationsprojekt 43 38
Konsultarvoden 19 14
Försäljningsprovision 19 4
Övriga poster 50 39
Totalt 269 194
Not 26. Ställda säkerheter och
eventualförpliktelser
31 dec.
2022
31 dec.
2021
Ställda säkerheter
Kapitalförsäkring 25 28
Övrigt 4 4
Summa ställda säkerheter 29 32
Eventualförpliktelser
Garantiåtaganden, FPG/PRI 1 1
Övriga eventualförpliktelser 453 400
Summa eventualförpliktelser 454 401
Koncernen har direkta avgiftsbestämda pensionsplaner som omfattar både
nuvarande och tidigare vd & koncernchefen. Pensionsplanerna är säkerställda
genom en pantförskriven företagsägd kapitalförsäkring vars värde vid
utgången av räkenskapsåret uppgick till 25 MSEK (28).
Övriga eventualförpliktelser avser i huvudsak utställda motförbindelser för
koncernföretags åtaganden gentemot kunder.
Årsredovisning 2022122
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not 27. Checkräkningskredit
31 dec.
2022
31 dec.
2021
Beviljade kreditlimiter 209 213
Outnyttjad del 167 153
Utnyttjat kreditbelopp 42 60
Not 28. Förvärv och avyttringar
TRACTEL
Den 21 november förvärvade Alimak Group 100% av aktierna i Tractel, ett
världs ledande bolag inom säkerhet vid arbete på hög höjd där bolaget levererar
tillförlitliga, innovativa och kostnadseffektiva lösningar och tjänster.
Förvärvet, som är transformativt för Alimak Group, ökar tempot i Alimak
Groups strategi för lönsam tillväxt, och skapar en av världens främsta leveran-
törer av säkra och hållbara premiumlösningar för arbete på hög höjd med en
årsomsättning som överstiger 6.5 Mdkr. Förvärvet adderar en ny vertikal till
Alimak Group, Height Safety & Productivity Solutions, breddar produkt- och
tjänste-erbjudandet inom Construction, Facade Access och Wind samt ökar
potentialen för serviceintäkter.
Köpeskillingen uppgick till 5 463 MSEK, på kassa- och skuldfri basis (enter-
prise value). Förvärvet finansieras av en långsiktig kredit om 300 MEUR och en
brygglånefacilitet som tillhandahålls av Svenska Handelsbanken. När affären
har avslutats är avsikten att brygglånefaciliteten ska återbetalas med likviden
från en nyemission med förköpsrätt för Alimak Groups aktieägare.
Förvärvsrelaterade kostnader om 28 MSEK har tagits upp under administra-
tionskostnader i koncernens resultaträkning för 2022. De förvärvsrelaterade
konstnaderna är inkluderade i jämförelsestörande poster och har ej belastat
någon division. Goodwill om 3 236 från förvärvet är hänförligt till framtida
kunder, teknologi, marknadsposition och sammanlagd personalstyrka och för-
väntas vara ej skattemässigt avdragsgill.
I tabellen nedan ges en sammanfattning av verkligt värde på förvärvade
tillgångar och övertagna skulder per förvärvsdagen. Beloppen bygger på en
preliminär förvärvsanalys och kan komma att ändras.
Förvärvsbalanser vid förvärvstillfället MSEK
Kundrelationer 1 196
Varumärke 715
Övriga immateriella anläggningstillgångar 169
Materiella anläggningstillgångar 337
Finansiella och övriga anläggningstillgångar 49
Rörelsetillgångar 1 307
Likvida medel 739
Övriga avsättningar −83
Uppskjutna skatter −604
Finansiella skulder −177
Övriga kortfristiga skulder −683
Verkligt värde på nettotillgångar 2 965
Goodwill 3 236
Överförd ersättning 6 201
Överförd likvid ersättning −6 201
Likvida medel i förvärvade verksamheter 739
Påverkan på koncernens likvida medel, redovisat som
förvärv i investeringsverksamheten
verksamheter
−5 463
Nettoomsättningen från Tractel, inkluderad i koncernens rapport över total-
resultat, uppgår sedan förvärvsdagen till 232 MSEK. Tractel bidrog också med
ett positivt rörelseresultat under perioden om 46 MSEK. Om Tractel hade för-
värvats 1 januari 2022, hade hela koncernens nettoomsättningen uppgått till
6 540 MSEK och EBITA just. till 1 025 MSEK. All internförsäljning mellan
Alimak Group och Tractel har eliminerats.
TALL CRANE EQUIPMENT
Den 24 augusti 2022 förvärvade Alimak Group 100% av aktierna i Tall Crane
Equipment Ltd, en licensierad hissentreprenör som tillhandahåller hiss- och
kran uthyrning, kvalificerad licensierad personal samt reparationer och under-
håll on site och off site. Företaget, som har sitt huvudkontor i Langley, British
Columbia i Kanada, har varit kund till Alimaks division Construction i över 30 år
och kommer att ingå i denna division. Förvärvet speglar Alimak Groups strate-
giska mål att finnas närmare kunderna på de marknader där de har verksamhet.
Tall Cranes uthyrningsverksamhet utgör en bra grund för att expandera Alimak
Groups utbud av nya och begagnade produkter. Tillskottet av en helägd verk-
samhet i Kanada skapar också möjligheter att expandera ytterligare, både inom
Construction och permanent industriell utrustning, inklusive service och reserv-
delar. Tall Cranes intäkter för det senaste årsbokslutet uppgick till cirka 130
MSEK (16 MCAD). Köpeskillingen netto för förvärvade likvida medel uppgår till
207 MSEK.
Goodwill om 154 MSEK från förvärvet är hänförligt till framtida kunder,
marknadsposition och sammanlagd personalstyrka och förväntas vara ej skat-
temässigt avdragsgill. En tilläggsköpeskilling ( villkorad köpeskilling) har identi-
fierats och värderats till ett verkligt värde om 11,3 MCAD (88 MSEK). Dessutom
har en uppskjuten skattefordran om 3,7 MCAD (29 MSEK) avseende verkligt
värdejusteringar för förvärvade identifierbara tillgångar redo visats som en del
av affären.
I tabellen nedan ges en sammanfattning av verkligt värde på förvärvade
tillgångar och övertagna skulder per förvärvsdagen. Beloppen bygger på en
preliminär förvärvsanalys och kan komma att ändras.
Årsredovisning 2022123
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not 29. Händelser efter balansdagen
ALIMAK GROUP BESLUTAR OM EN FÖRETRÄDESEMISSION
Styrelsen för Alimak Group AB har beslutat, med stöd av bemyndigandet från
den extra bolagsstämman den 2 september 2022, att genomföra en nyemission
med företrädesrätt för Bolagets befintliga aktieägare om cirka 2 500 MSEK.
Syftet med Företrädesemissionen är att återbetala den brygglånefacilitet som
tillhandahållits för att finansiera förvärvet av Tractel som slutfördes den 21
november 2022.
Företrädesemissionen omfattar högst 53 415 250 aktier i Bolaget och kan
innebära en ökning av Bolagets aktiekapital om högst 1 068 305 kronor. Teck-
ningsperioden löper från och med den 7 mars 2023 till och med den 21 mars
2023. Teckningskursen har fastställts till 46,80 kronor per ny aktie, vilket
medför en total emissionslikvid om cirka 2 500 MSEK före avdrag för emissions-
kostnader. Investment AB Latour, som är Alimak Groups största aktieägare,
samt Första AP-fonden, som tillsammans representerar cirka 35,4 procent av
det totala antalet aktier och röster i Alimak Group, har åtagit sig att teckna nya
aktier i företrädesemissionen i proportion till sin nuvarande ägarandel i Alimak
Group. Förväntat sista datum för resultat av företrädesemissionen är 23 mars
2023.
Förvärvsbalanser vid förvärvstillfället MSEK
Kundrelationer 111
Varumärke 7
Materiella anläggningstillgångar 39
Rörelsetillgångar 42
Likvida medel 28
Uppskjutna skatter −32
Finansiella skulder −10
Övriga kortfristiga skulder −11
Verkligt värde på nettotillgångar 174
Goodwill 154
Tilläggsköpeskilling −93
Överförd ersättning 235
Överförd ersättning −235
Likvida medel i förvärvade verksamheter 28
Påverkan på koncernens likvida medel, redovisat som
förvärv i investeringsverksamheten
verksamheter
−207
Förvärvsrelaterade kostnader om 1 MSEK har tagits upp under administrations-
kostnader i koncernens resultaträkning för 2022. Nettoomsättningen från Tall
Crane Equipment Ltd, inkluderad i koncernens rapport över totalresultat,
uppgår sedan förvärvsdagen till 38 MSEK. Tall Crane Equipment Ltd bidrog
också med ett positivt rörelseresultat under perioden om 7 MSEK. Nettoom-
sättning och rörelseresultat som om Tall Crane Equipment hade förvärvats 1
januari 2022 anges inte då bolaget tidigare ej har haft räkenskapsår som sam-
manfallit med denna period.
Årsredovisning 2022124
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Belopp i MSEK Not 2022 2021
Intäkter 12 12
Administrationskostnader A2, A3, A4 −34 –36
Rörelseförlust −23 –23
Finansiella intäkter A5 444 418
Finansiella kostnader A5 −100 –39
Resultat efter finansiella poster 321 356
Bokslutsdispositioner
Förändring av obeskattade reserver A7 −5 –33
Koncernbidrag, erhållna A2 0 130
Resultat före skatt 316 453
Skatter A6 −4 –22
Årets resultat 312 432
Belopp i MSEK Not 2022 2021
Årets resultat 312 432
Övrigt totalresultat − –
Årets totalresultat 312 432
Moderbolagets resultaträkning Moderbolagets totalresultat
Årsredovisning 2022125
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Belopp i MSEK Not 31 dec. 2022 31 dec. 2021
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella tillgångar
Andelar i koncernföretag A8 1 898 1 898
Uppskjuten skattefordran A6 4 4
Andra långfristiga fordringar 14 4
Summa anläggningstillgångar 1 917 1 907
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 7 505 1 946
Övriga kortfristiga fordringar A9 24 17
7 529 1 963
Kassa och bank 168 68
Summa omsättningstillgångar 7 698 2 031
SUMMA TILLGÅNGAR 9 614 3 938
Belopp i MSEK Not 31 dec. 2022 31 dec. 2021
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital A14
Bundet eget kapital
Aktiekapital 1 1
Uppskrivningsfond 200 200
201 201
Fritt eget kapital
Överkursfond 1 751 1 751
Balanserade vinstmedel 1 132 909
Årets resultat 312 414
3 195 3 091
3 396 3 292
Obeskattade reserver A11 101 96
Långfristiga skulder
Långfristiga låneskulder A12 3 338 50
3 338 50
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 2 090 −
Skulder till koncernföretag 642 465
Övriga kortfristiga skulder A10 46 35
2 778 499
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 9 614 3 938
För information om moderbolagets ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not A13.
Moderbolagets balansräkning
Årsredovisning 2022126
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Belopp i MSEK 2022 2021
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt 316 453
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. 5 -97
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (−)/minskning (+) av rörelsefordringar −18 23
Ökning (+)/minskning (−) av rörelseskulder 24 –6
Betald inkomstskatt −15 –3
Kassaflöde från den löpande verksamheten 312 370
Investeringsverksamheten
Förvärv av finansiella tillgångar − 0
Kassaflöde från investeringsverksamheten − 0
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 5 628 150
Amortering av lån −5 761 –366
Koncernbidrag, erhållna 130 75
Förvärv av egna aktier −34 –16
Utställda köpoptioner 3 5
Utbetald utdelning −176 –162
Kassaflöde från finansieringsverksamheten −211 –314
Nettoförändring av likvida medel 101 57
Likvida medel vid årets början 68 11
Likvida medel vid årets slut 168 68
MODERBOLAGETS TILLÄGGSUPPLYSNINGAR TILL KASSAFLÖDESANALYS
Belopp i MSEK 2022 2021
Erhållen/erlagd ränta
Erhållen ränta 86 42
Erlagd ränta −9 –3
Erhållen utdelning 300 350
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, m.m.
Erhållet ej inbetalt koncernbidrag − –130
Förändring av obeskattade reserver 5 33
Justeringar för övriga poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. − –0
Totalt 5 –97
Moderbolagets kassaflödesanalys
Årsredovisning 2022127
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
2021
Belopp i TSEK
Aktie-
kapital
Uppskriv-
ningsfond Överkursfond
Balanserat
resultat inkl.
årets resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 jan. 1 083 200 000 1 750 627 1 080 613 3 032 323
Utdelning – – – –161 593 –161 593
Återköp av egna aktier – – – – 16 292 –16 292
Årets resultat – – – 431 841 431 841
Aktierelaterade ersättningar – – – 667 667
Utställda köpoptioner – – – 5 017 5 017
Utgående eget kapital den 31 december 1 083 200 000 1 750 627 1 340 253 3 291 963
2022
Belopp i TSEK
Aktie-
kapital
Uppskriv-
ningsfond Överkursfond
Balanserat
resultat inkl.
årets resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 jan. 1 083 200 000 1 750 627 1 340 253 3 291 963
Utdelning − − − −176 270 −176 270
Återköp av egna aktier − − − −34 396 −34 396
Årets resultat − − − 312 161 312 161
Aktierelaterade ersättningar − − − − −
Utställda köpoptioner − − − 2 901 2 901
Utgående eget kapital den 31 december 1 083 200 000 1 750 627 1 444 649 3 396 359
Rapport över förändringar i moderbolagets eget kapital
Årsredovisning 2022128
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not A1. Redovisningsprinciper
INFORMATION OM BOLAGET
Alimak Group AB (publ), med organisationsnummer 556714-1857, bedriver
verksamhet i associationsformen aktiebolag. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Huvudkontorets adress är Blekholmstorget 30, 111 64 Stockholm.
Moderbolaget tillämpar Rådet för finansiell rapporterings rekommendation
RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Alimak Group AB tillämpar de
undantag från IFRS 16 som medges enligt RFR 2. Leasing redovisas som
operationell leasing. Nyttjanderättstillgångar eller leasingskulder redovisas
inte i balansräkningen. Moderbolaget tillämpar i övrigt samma principer som
koncernen. Om avvikelser förekommer kommenteras de särskilt.
KONCERNBIDRAG OCH AKTIEÄGARTILLSKOTT
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras
i aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning ej erfordras.
Koncernbidrag redovisas i resultaträkningen som en bokslutsdisposition.
ANDELAR I DOTTERBOLAG
Andelar i dotterbolag redovisas enligt anskaffningsvärdemetoden. Förvärvs-
relaterade kostnader för dotterbolag kostnadsförs i koncernredovisningen och
ingår som del i anskaffningsvärdet för andelar i dotterbolag. Det redovisade
värdet för andelar i dotterbolag prövas årligen avseende eventuellt nedskriv-
ningsbehov eller då indikation på nedskrivningsbehov föreligger.
Not A2. Försäljning och inköp
till och från koncernföretag
Av nettoomsättningen avser 100% (100) andra koncernföretag. Av rörelse-
kostnaderna avser 18% (16) inköp från andra koncernföretag.
Inget koncernbidrag har erhållits från Alimak Group Management AB under
året (130 MSEK i 2021).
Not A3. Antal anställda och ersättningar till
anställda samt till styrelse och ledande
befattningshavare
Genomsnittligt antal
anställda
2022 2021
Antal
Varav
kvinnor, % Antal
Varav
kvinnor, %
Sverige 2 0 2 0
Andelen kvinnor i Alimak
Groups styrelse och
ledning, %
2022 2021
kvinnor, % kvinnor, %
Styrelse 44 44
Övriga ledande befatt-
ningshavare
44 44
2022 2021
Löner, ersättningar och
sociala kostnader
Styrelse
och vd
Övriga
anställda
Styrelse
och vd
Övriga
anställda
Löner och ersättningar 10 4 9 3
(varav tantiem o.d.) (3) (0) (2) (0)
Sociala kostnader 6 1 3 2
(varav pensions-
kostnader) (2) (1) (2) (0)
Totalt 16 5 13 5
Årets kostnad för styrelsearvoden, enligt beslut på årsstämman 2022, uppgick
till 2,9 MSEK (2,8) exklusive sociala avgifter.
Vd:n och tidigare vd:n omfattas av en direktpensionsplan som är klassifi-
cerad och redovisas som en avgiftsbestämd plan. Moderbolagets utestående
förpliktelse enligt denna plan uppgår till 18 MSEK (20). Direktpensions planen
är säkerställd genom en pantförskriven företagsägd kapitalförsäkring.
För ytterligare information om ersättningar till styrelseledamöter, vd och
övriga medlemmar i koncernledningen, se not 7 till koncernredovisningen.
Noter till moderbolagets redovisning
Belopp är i MSEK om inget annat anges.
Årsredovisning 2022129
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not A4. Ersättning till revisorer
2022 2021
Ernst & Young AB
Revisionsuppdrag 3 1
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0 0
Totalt 3 2
Not A5. Finansiella intäkter och kostnader
2022 2021
Finansiella intäkter
Utdelning 300 350
Ränteintäkter från koncernföretag 84 42
Ränteintäkter, övriga 2 0
Valutakursvinster 58 27
Totalt 444 418
Finansiella kostnader
Räntekostnader till koncernföretag –2 –0
Räntekostnader, kreditinstitut –30 –3
Valutakursförluster –58 –26
Övriga finansiella kostnader –11 –9
Totalt –100 –39
Ränteintäkter och kostnader till koncernföretag avser interna finansiella
mellanhavanden. Mellanhavandena hanteras via cash pool strukturer
alternativt som fysiska lån.
Not A6. Skatt
Skattekostnad 2022 2021
Aktuell skatt −3 –23
Uppskjuten skatt 0 1
Totalt −4 –22
Avstämning av effektiv skatt 2022 2021
Resultat före skatt 316 453
Skattekostnad enligt svensk skattesats, 20,6% −65 –93
Skatteeffekt ej skattepliktiga intäkter 62 72
Skatteeffekt ej avdragsgilla kostnader − –
Uppskjuten skatt föregående år −1 1
Aktuell skatt föregående år − –1
Skattekostnad −4 –22
2022 2021
Uppskjutna skatte-
fordringar och skatte-
skulder
Till-
gångar Skulder Netto
Till-
gångar Skulder Netto
Pensioner och liknande
förpliktelser
4 − 4 4 – 4
Totalt 4 − 4 4 – 4
Not A7. Förändring av obeskattade reserver
2022 2021
Förändring periodiseringsfonder −5 –33
Totalt −5 –33
Årsredovisning 2022130
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Not A8. Andelar i koncernföretag
2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan. 1 898 1 898
Utgående balans, 31 dec. 1 898 1 898
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående balans 31 jan. − –
Årets nedskrivningar − –
Utgående balans, 31 dec. − –
Redovisat värde vid årets utgång 1 898 1 898
2022 2021
Dotterbolag/organisationsnummer/säte
Antal
andelar Innehav, %
Bokfört
värde
Bokfört
värde
Moderbolagets innehav
Alimak Group Management AB/556064-1739/ Stockholm, Sverige 6378000 100,0 1 898 1898
Dotterbolags innehav, exkl. vilande och holdingbolag
E W Cox Middle east LLC/521637/ Dubai, Förenade Arabemiraten – –
Alimak Group Australia Pty Ltd/ACN 005 538 947/ Victoria, Australien – –
Alimak Group Benelux N.V/0479.695.484/ Wommelgem, Belgien – –
Alimak do Brasil Elevadores LLtda/01.452.037/0001-13/ Sao Paulo, Brasilien – –
Avanti Brasil Sistemas Eólicos Ltd/13.821.193/0001-93/ Sao Paolo, Brasilien – –
Alimak Group Swiss AG/CHE-317.026.357/ Nänikon, Schweiz – –
Alimak Group Vertical Access Equipment (Changshu)Co/913205817855800000/ Changshu, Kina – –
Avanti Wind Systems Co. Ltd/91310000666001712P/ Shanghai, Kina – –
Avanti Wind Systems Co. Manufacturing Ltd/911201165864046420/ Tianjin, Kina – –
Cox Gomyl Shanghai Ltd/91310115717861932C/ Shanghai, Kina – –
Cox Gomyl Shenzen Ltd/91440300550321829B/ Shenzen, Kina – –
Alimak Group Deutschland GmbH/ HRB 229733 / Mammendorf, Tyskland – –
Alimak Group Denmark A/S/29215146/ Them, Danmark – –
Avanti Wind Systems S.L./B92721729/ La Muela (Zaragoza), Spanien – –
Avanti Wind Systems Technology S.L./B99358095/ La Muela (Zaragoza), Spanien – –
Avanti Wind Systems Instalaciones Servicios S.L./B99432767/ La Muela (Zaragoza), Spanien – –
Cox Gomyl Operations S.A.U/ESA-79247433/ Madrid, Spanien – –
Alimak Group France SAS/348 000 480/ Neuilly En Thelle, Frankrike – –
Alimak Group UK Ltd/00930125/Rushden, Storbritannien – –
Alimak Group HK Ltd/409200/Hong Kong SAR, Kina – –
Manntech (HK) Ltd/923086/Hong Kong SAR, Kina – –
Alimak Group India Pvt Ltd/U52341TG2008PTC070216/ Secunderbad, Indien – –
Avanti Wind Systems India Pvt Ltd/U45207TN2009PTC072550/ Chennai, Indien – –
Årsredovisning 2022131
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
2022 2021
Dotterbolag/organisationsnummer/säte
Antal
andelar Innehav, %
Bokfört
värde
Bokfört
värde
Alimak Group Italy Srl/83514/ Colle di Val d’Elsa (SI), Italien – –
Alimak Group Korea CO. Ltd/134511-008266/ Seongnam-si, Sydkorea – –
CoxGomyl Macau Ltd/22994 SO/ Macau, SAR, Kina – –
Alimak Group Malaysia Sdn Bhd/199901025552 (500452-H)/ Bukit Kemuning, Shah Alam, Malaysia – –
Alimak Group Benelux BV/20094140/ Tillburg, Nederländerna – –
Alimak Group Norway A/S/971171898/ Godvik, Norge – –
Alimak Group Rus Ltd/Moscow/771001001/ Moscow, Ryssland – –
Alimak Group Singapore Pte Ltd/199905041/ Singapore – –
Alimak Group Sweden AB/556033-7528/ Skellefteå, Sverige – –
Alimak Group US Inc /2018363415001/ Webster TX, USA – –
Tractel North America Ltd/1215400/ Toronto, Kanada – –
Tractel Ltd/1225195/ Toronto, Kanada – –
Shanghai Tractel Mech. Eq. Tech. Co. Ltd. /91310115779313165Y/ Shanghai, Kina – –
Tractel Trading (Shanghai) Co. Ltd. /9131000069292676XQ/ Shanghai, Kina – –
Tractel GmbH. /HRB61514/ Bergisch Gladbach, Tyskland – –
Tractel Greifzug GmbH. /HRB45528/ Bergisch Gladbach, Tyskland – –
Scanclimber Oy Ltd Niederlassung Deutschland. /HRB3770/ Bad Nauheim, Tyskland – –
Tractel Iberica S.A. /A08119836/ Barcelona, Spanien – –
Huesca Traccion y Elevacion S.L.U (Hutrel). /B22146800/ Huesca, Spanien – –
Tractel Suomi Oy. /2876616-3/ Pirkkala, Finland – –
Skywalk Oy. /2177389-7/ Pirkkala, Finland – –
Scanclimber Oy. /0795979-1/ Pirkkala, Finland – –
Tractel International S.A.S. /490073897/ Paris, Frankrike – –
Tractel S.A.S. /422197962/ Saint Hilaire sous Romilly, Frankrike – –
Tractel Protection Individuelle S.A.R.L. /422439794/ Nogent sur Seine, Frankrike – –
Tractel Solutions S.A.S. /350732939/ Saint Genis Laval, Frankrike – –
Ile de France Maintenance Service S.A.S./333676039/ Vaires sur Marne, Frankrike – –
Tractel Location Service S.A.S. /352469902/ Vaires sur Marne, Frankrike – –
Tractel (UK) Limited./533669/ Sheffield, Sorbritannien – –
Årsredovisning 2022132
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
2022 2021
Dotterbolag/organisationsnummer/säte
Antal
andelar Innehav, %
Bokfört
värde
Bokfört
värde
Tractel Projects UK Limited. /13764021/ Sheffield, Sorbritannien – –
Secalt India Pvt. Ltd. /U29150MH2001PTC130772/ Mumbai, Indien – –
Tractel Italiana S.p.A. /MI-569609/ Milano, Italien – –
TI Developpement S.A. /B195154/ Foetz, Luxembourg – –
TI Luxembourg S.A. /B195161/ Foetz, Luxembourg – –
TI Expansion S.A. /B127506/ Foetz, Luxembourg – –
Tractel Secalt S.A. /B4179/ Foetz, Luxembourg – –
Tra
ctel Trading Luxembourg S.A. /B121834/ Foetz, Luxembourg – –
F
inanciere Mantra. /B200478/ Luxembourg, Luxembourg – –
Tractel México S.A de C.V. /TME1403079H4/ Mexico City, Mexiko – –
Tractel Benelux BV. /20086113/ Breda, Nederländerna – –
Scanclimber Sp. z.o.o. /7840003122/ Gniezno, Polen – –
Tractel Polska Sp. z o.o. /5272507916/ Warszawa, Polen – –
Lusotractel Lda. /503153516/ São Domingos de Rana, Portugal – –
Tractel Russia O.O.O. /1077762811092/ Moskva, Ryssland – –
Tractel Singapore Private Ltd. /199305624M/ Singapore, Singapore – –
Knot Yapi Ve Is Guvenligi Sanayi TIC. A.S./743967/ Istanbul, Turkiet – –
Tractel Inc/42435010/ Houston, USA – –
Tall Crane Equipment Ltd./105127138/ Port Coquitlam, Kanada – –
James Hickey Industrial Training School Ltd./827348889/ Port Coquitlam, Kanada – –
Redovisat värde vid årets utgång 1 898 1898
Bolag som är undantagna upplysningskrav:
I 2019 fusionerades Alimak Hek GmbH och Avanti Wind Systems GmbH in
iManntech Fassadenbefahrsysteme GmbH, som bytte namn till Alimak Group
Deutschland GmbH, med säte i Mammendorf i Tyskland. Bolaget är undantaget
från upplysningskrav enligt § 264 st. 3 i den tyska handelslagen (”HGB”).
Årsredovisning 2022133
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Note A9. Övriga kortfristiga fordringar
2022 2021
Skattefordran 32 14
Övriga fordringar − –
Förutbetalda kostnader upplupen intäkt 10 3
Total 42 17
Note A10. Övriga kortfristiga skulder
2022 2021
Leverantörsskulder 1 1
Skatteskulder 26 22
Moms-skuld 1 1
Semesterskuld 2 1
Övriga skulder 5 2
Upplupna löner 6 4
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 23 4
Total 63 35
Note A11. Obeskattade reserver
2022 2021
Periodiseringsfonder 102 96
Total 102 96
Not A12. Långfristiga låneskulder
31 dec. 2022
Förfallostruktur
Redo-
visat
värde <1 år
1 år–
5 år >5 år
Lån hos kreditinstitut 5 428 2 259 3 606 −
Redovisat värde vid årets utgång 5 428 2 259 3 606 −
31 dec. 2021
Förfallostruktur
Redo-
visat
värde <1 år
1 år–
5 år >5 år
Lån hos kreditinstitut 50 0 51 –
Redovisat värde vid årets utgång 50 0 51 –
Samtliga låneskulder är hänförliga till förvärvet av Tractel, varav brygglånet om 2
090 MSEK ska återbetalas med medel från nyemisionen av aktier.
Not A13. Ställda säkerheter och
eventualförpliktelser
2022 2021
Ställda säkerheter
För direktpensionsåtaganden 18 20
Totalt 18 20
Eventualförpliktelser
Borgensåtagande för dotterbolags skulder till
kreditinstitut
1 316 655
Motförbindelser för dotterbolags garantier 334 286
Totalt 1 650 941
Koncernen har en avgiftsbestämd pensionsplan som avser den verkställande
direktören och tidigare verkställande direktör. Pensionsplanen är säkerställd
genom en pantförskriven företagsägd kapitalförsäkring.
Not A14. Eget kapital
FÖRESLAGEN VINSTDISPOSITION, KRONOR
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel
Balanserade vinstmedel 2 883 112 748
Årets resultat 312 160 753
Styrelsen föreslår att
dessa vinstmedel disponeras enligt följande
Utdelning på 3,65 kronor per aktie till aktieägare
1
194 965 663
I ny räkning balanseras 3 000 307 838
1. Som avstämningsdag för utdelning föreslås den 8 maj 2023. Föreslaget belopp för
utdelning motsvarar 3,65 kronor per aktie, baserat på det befintliga antalet aktier som
är 54157861, men exklusive de 742 611 aktier som innehas av koncernen.
Not A15. Händelser efter balansdagen
Se not 29 till koncernredovisningen för information om händelser efter
balansdagen.
Årsredovisning 2022134
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upp-
rättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS),
sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en
rättvisande bild av koncernens och bolagets ställning och resultat,
samt att koncernförvaltningsberättelsen och förvaltningsberättelsen
ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och
bolagets verksamhet, finansiella ställning och finansiella resultat samt
beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag
som ingår i koncernen står inför.
Stockholm, 15 mars 2023
Styrelsens underskrifter
Helena Nordman-Knutson
Styrelseledamot
Christina Hallin
Styrelseledamot
Örjan Fredriksson
Styrelseledamot och arbetstagarrepresentant
Fredrik Marklund
Styrelseledamot och arbetstagarrepresentant
Ole Kristian Jødahl
Vd & koncernchef, styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 17 mars 2023
Ernst & Young AB
Henrik Jonzén
Auktoriserad revisor
Johan Hjertonsson
Styrelseordförande
Tomas Carlsson
Styrelseledamot
Sven Törnkvist
Styrelseledamot
Petra Einarsson
Styrelseledamot
Årsredovisning 2022135
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Alimak Group AB (publ), org nr 556714-1857
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen för Alimak Group (publ) för år 2022 med undantag för
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 81–92. Bolagets årsredovis
-
ning och koncern redovisning ingår på sidorna 66–135 i detta
dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31
december 2022 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprät
-
tats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per
den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat och kassa
-
flöde för året enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra
uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna
81-92. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer koncernens rap
-
port över totalresultat och rapport över finansiell ställning samt
resultaträkning och balansräkning för moderbolaget.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncern redovisningen är förenliga med innehållet i den komplette
-
rande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisions
-
utskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa stan
-
darder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero
-
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revi
-
sorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap
och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisors-
förordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det gran
-
skade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller
dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata utta
-
landen om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen
genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns
ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områ
-
den. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att
beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen
och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de
granskningsåtgärder som genomförts för att behandla de områden
som framgår nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
Värdering Goodwill
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Redovisat värde för goodwill uppgick till 5 950 MSEK per den 31 december
2022, vilket motsvarar 42% av bolagets totala tillgångar. Som framgår av not
13 testas goodwill med avseende på potentiellt nedskrivningsbehov när det
finns indikation på att värdet har försämrats, eller åtminstone en gång om
året. Goodwill allokeras till kassagenererande enheter och i de fall det redo-
visade värdet överstiger det beräknade återvinningsvärdet skrivs tillgången
ned till sitt återvinningsvärde. Återvinningsvärdena för de kassagenererande
enheterna fastställs genom beräkning av nyttjandevärdet. I not 13 framgår att
prognoserna över kassaflöden sträcker sig över 5 år och är baserade på kon-
cernens strategiska planer som godkänts av koncernledningen och styrelsen
med antagande om en långsiktig tillväxttakt om 2 procent. Vidare framgår i
not 13 att goodwill under 2022 har allokerats om mellan de kassagenererande
enheterna till följd av förvärvet av Tractel. På grund av de antaganden och
bedömningar som krävs för att beräkna nyttjandevärdet har vi bedömt att
värdering av goodwill är ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
I vår revision har vi utvärderat bolagets process för att upprätta nedskriv-
ningstest av goodwill. Vi har granskat hur kassagenererande enheter
identifieras mot fastställda kriterier och jämfört med hur bolaget internt
följer upp verksamheten. Vi har utvärderat bolagets värderingsmetoder
och beräkningsmodeller, bedömt rimligheten i gjorda antaganden och
känslighetsanalyser för förändrade antaganden med hjälp av våra interna
värderingsspecialister och gjort jämförelser mot historiska utfall samt
precision i tidigare gjorda prognoser. Rimligheten i använda antaganden
för respektive enhet har utvärderats genom bl.a. jämförelser med andra
bolag i samma bransch och aktuella marknadsdata. Vidare har vi granskat
årets allokering av goodwill till de kassagenererande enheterna. Vi har även
granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Årsredovisning 2022136
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovis-
ningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–65 samt
141–146. Den andra informationen består även av ersättningsrappor
-
ten som vi inhämtade före datumet för denna revisionsberättelse. Det
är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna
andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo
-
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras
ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oför
-
enlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under
revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna infor
-
mation, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en
väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att
rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncern
-
redovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och
verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncern
-
redovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är till
-
lämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verk-
samheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet
om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller
inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovis-
ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
iSverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
Intäktsredovisning
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Intäkterna uppgick för år 2022 till 4 512 MSEK i koncernens rapport över totalre-
sultat. Som framgår av not 2 redovisas intäkter från försäljning av varor vid den
tidpunkt när kontrollen över varan har överförts till kunden. När de sålda varorna
i hög grad är kundanpassade och det finns en legal rätt till betalning, redovisas
intäkter över tid. Nedlagda utgifter jämfört med totala beräknade utgifter används
för att beräkna i vilken grad överföring av kontroll över varan har skett till kunden.
Intäkter från utförda tjänster redovisas vid den tidpunkt som tjänsten är utförd.
Intäkter från uthyrning av egentillverkad utrustning redovisas linjärt över hyres-
perioden. Vi har bedömt redovisningen av intäkter som ett särskilt betydelsefullt
område i revisionen baserat på att bolaget gör bedömningar genom tolkning av
avtal och leveransvillkor samt uppskattningar vid mätning av förlopp mot ett
fullständigt uppfyllande av ett prestationsåtagande för intäkter redovisade över
tid, vilket i hög grad påverkar i vilken period intäktsredovisning sker.
I vår revision har vi utvärderat bolagets intäktsredovisningsprocesser.
Vi har utfört analytisk granskning, genomgång av avtal samt utfört
stickprovskontroller av periodiseringar i samband med årsbokslutet per
31 december 2022 mot underliggande kundavtal och leveransvillkor. För
kundanpassade produkter där intäkter redovisas över tid har vi för ett
urval utvärderat ledningens uppskattning av mätning av förlopp mot ett
fullständigt uppfyllande av ett prestationsåtagande samt stickprovsvis
testat att nedlagda kostnader enligt fakturor och arbetade timmar är
hänförliga till de kundanpassade produkterna. Vi har även granskat
lämnade upplysningar i årsredovisningen
Rörelseförvärv av Tractel
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Bolaget har under år 2022 genomfört ett väsentligt rörelseförvärv genom förvärv
av aktierna i Tractel. Som beskrivs i not 2 värderas nettotillgångar som förvärvas
genom rörelseförvärv till verkligt värde. Den del av köpeskillingen som överskrider
värdet på de förvärvade nettotillgångarna redovisas som goodwill. Fastställda
verkliga värden för årets rörelseförvärv redovisas i not 28. Som beskrivs i not
2, kräver fastställandet av verkliga värden för de förvärvade nettotillgångarna
ledningens bedömningar och antaganden. Givet väsentligheten av årets rörelseför-
värv av Tractel och att värderingen till verkligt värde hänförligt till rörelseförvärv
i stor utsträckning innefattar företagsledningens bedömningar och antaganden
har vi bedömt rörelseförvärvet av Tractel som ett särskilt betydelsefullt område i
revisionen.
Vi har i vår revision granskat förvärvsavtalet och tillträdesbalansräk-
ningen vid förvärvstidpunkten. Vi har utvärderat företagsledningens
process för upprättande av förvärvsanalyser. Vi har, med stöd av våra
värderingsspecialister, granskat och utvärderat företagsledningens
bedömningar samt värdering av identifierbara tillgångar och övertagna
skulder inklusive antaganden om bland annat diskonteringsränta,
framtida kassaflöden och livslängd på tillgångarna. Vi har även granskat
lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Årsredovisning 2022137
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rim
-
ligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
• identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i års
-
redovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgär
-
der bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis
som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för
våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet
till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet
som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta age
-
rande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig
information eller åsidosättande av intern kontroll.
• skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll
som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgär
-
der som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för
att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
• utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskatt
-
ningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
• drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet
av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en
slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det finns
någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller
förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets för
-
måga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det
finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om
den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är
otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncern
-
redovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som
inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan fram
-
tida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan
fortsätta verksamheten.
• utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och inne
-
hållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upp-
lysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen
återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett
sätt som ger en rättvisande bild.
• inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende
den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna
inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredo
-
visningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av
koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland
de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi
identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relatio
-
ner och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende,
samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten
eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi
vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revi
-
sionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de
viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som där
-
för utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskri-
ver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra
författningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT
LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
REVISORNS GRANSKNING AV FÖRVALTNING
OCH FÖRSLAGET TILL DISPOSITIONER AV
BOLAGETS VINST ELLER FÖRLUST
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision
av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av Alimak
Group AB (publ) för år 2022 samt av förslaget till dispositioner beträf
-
fande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
iförvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verk
-
ställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero
-
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisors-
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända
-
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträf-
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar
detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och kon
-
cernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning
iövrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsför
-
valtningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontroll-
eras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och
bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bok
-
föring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medels-
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med
en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
• företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
• på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredo
-
visningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bola
-
gets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med
Årsredovisning 2022138
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för
att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kom
-
mer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använ
-
der vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställ-
ning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och försla-
get till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst
på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgär
-
der som utförs baseras på vår professionella bedömning med
utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar
granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är
väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle
ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar
fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållan
-
den som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som under-
lag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträf-
fande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade
yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma
om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktö
-
ren har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett for-
mat som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten)
enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för
Alimak Group AB (publ) för år 2022.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendationRevR
18Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till Alimak Group AB (publ) enligt god revisors
-
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten
iallt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av
vår granskning.
RevR 18kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåt-
gärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad
iett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en granskning som utförs enligtRevR 18och god revisionssed
iSverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rim
-
ligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1Kvalitetskontroll för revisions-
företag som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rap
-
porter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänsteroch
har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar
dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkes-
etiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar
och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte
att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effek
-
tiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en
utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstäm
-
ning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade års-
redovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida kon
-
cernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys
samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad
som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 81–92 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen
samt 7kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovis
-
ningens och koncernredovisningens övriga delar samt i överensstäm-
melse med årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm, utsågs till Alimak
Group ABs revisor av bolagsstämman den 5 maj 2022 och har varit
bolagets revisor sedan 3 oktober 2013.
Stockholm den 17 mars 2023
Ernst & Young AB
Henrik Jonzén
Auktoriserad revisor
Årsredovisning 2022139
Koncernens rapport
över totalresultat
Koncernens rapport
över finansiell ställning
Koncernens kassaflödesanalys
Sammanställning över
förändringen av eget
kapital i koncernen
Noter till koncernredovisningen
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets
kassaflödesanalys
Rapport över förändringar
i moderbolagets eget kapital
Noter till moderbolagets
redovisning
Styrelsens underskrifter
Revisionsberättelse
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT ÖVRIGTFINANSIELLA RAPPORTER
Övrigt
Årsredovisning 2022140
Nyckeltal
Aktien
Information
till aktieägare
Denitioner
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGT
Nyckeltal
2022 2021 2020 2019 2018
Orderingång, MSEK 4784 3772 3761 4363 4621
Intäkter, MSEK 4512 3728 3740 4587 4320
EBITDA, MSEK 759 614 456 762 558
Just. EBITA, MSEK 616 483 396 629 555
Just. EBITA-marginal, % 13,6 13,0 10,6 13,7 12,8
EBITA, MSEK 603 483 319 608 491
EBITA-marginal, % 13,4 13,0 8,5 13,3 11,4
EBIT, MSEK 546 448 278 565 439
EBIT-marginal, % 12,1 12,0 7, 4 12,3 10,2
Periodens resultat, MSEK 376 307 183 394 344
Övrigt totalresultat, MSEK 743 487 -63 447 447
Kassaöde från den löpande
verksamheten, MSEK 501 646 505 502 240
Periodens kassaöde, MSEK 505 104 -66 -56 1
Kassaöde från den löpande
verksamheten/EBITDA 0,66 1,05 1,10 0,66 0,43
Antal aktier, i tusental 54158 54158 54158 54158 54158
Genomsnittligt antal aktier, i tusental 54158 54158 54158 54158 54158
Resultat per aktie, SEK 7,04 5,68 3,37 7,28 6,35
2022 2021 2020 2019 2018
Kassaöde per aktie, SEK 9,46 1,92 –1,21 –1,02 0,02
Eget kapital per aktie, SEK 81,94 70,91 65,14 68,03 62,96
Summa tillgångar, MSEK 14327 5902 5619 6417 6032
Likvida medel vid periodens slut, MSEK 869 348 226 314 356
Eget kapital, MSEK 4377 3840 3528 3684 3410
Sysselsatt kapital, MSEK 10451 4179 4208 4692 4277
Nettoskuld, MSEK 6074 338 680 1007 867
Nettoskuld exkl. leasingskuld (IFRS 16),
MSEK 5759 152 466 740 867
Soliditet, % 30,5 65,1 62,8 57,4 56,5
Avkastning på eget kapital, % 8,6 8,0 5,0 11,1 10,6
Avkastning på sysselsatt kapital exkl.
goodwill, % 12,1 24,7 15,1 26,4 23,4
Avkastning på sysselsatt kapital, % 5,2 10,7 6,2 12,6 10,6
Räntetäckningsgrad, gånger 10,06 26,87 8,46 9,31 15,63
Nettoskuld/EBITDA-kvot
(skuldsättningsgrad) 8,00 0,55 1,50 1,33 1,55
Nettoskuld exkl. leasingskuld/EBITDA-kvot 7,58 0,25 1,03 0,97 1,55
Antal anställda 3 100 2057 2049 2286 2360
Årsredovisning 2022141
Nyckeltal
Aktien
Information
till aktieägare
Denitioner
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGT
Aktien
Alimak Groups aktier noterades i juni 2015 och handlas på Mid
Cap-listan på Nasdaq Stockholm. Koncernens börsvärde vid årets
slut var 4,0miljarder SEK.
AKTIEKURS OCH HANDEL
Aktiens kortnamn is ALIG och dess ISIN-kod är SE0007158910.
En handelspost är en aktie. Under 2022 handlades totalt 13692728
aktier för ett belopp på 1297MSEK på Nasdaq Stockholm. Det
genomsnittliga antalet aktier som handlades per handelsdag var
54121 och det genomsnittliga antalet transaktioner 259 per handels
-
dag. Stäng ningskursen vid årets slut var 74,60SEK, vilket motsvarar
ett börs värde på cirka 4,0miljarder SEK. Den högsta aktiekursen,
117,00SEK, betalades den 4januari och den lägsta, 59,00SEK, den
3oktober. Den volymvägda genomsnittskursen för året var 94,71SEK.
ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Vid årets slut hade Alimak Group 5302 kända aktieägare. Den största
ägaren var Investment AB Latour med 29,6%. De tio största aktie-
ägarna innehade omkring 76% av det totala antalet utestående aktier.
Vid årets slut innehade svenska aktieägare ungefär 52% av det totala
aktiekapitalet. Det nns inga begränsningar i fråga om rösträtter eller
bemyndigande till styrelsen.
AKTIEKAPITAL OCH RÖSTRÄTTER
Vid årets slut uppgick Alimak Groups aktiekapital till totalt 1,1MSEK,
representerat av 54157861 aktier. Alla aktier ger samma rösträtt och
lika samma andel i koncernens vinst och kapital.
ÅTERKÖP AV AKTIER
Den 17december 2021 beslutade styrelsen att använda det bemyn-
digande som gavs av årsstämman för återköp av egna aktier. Det
främsta syftet med återköpet är att säkra Alimak Groups åtagande
attleverera aktier i enlighet med koncernens köpoptionsprogram.
Återköpsprocessen slutfördes den 7januari 2022. Totalt återköptes
450000 aktier i enlighet med bemyndigandet, varav 303000 aktier
återköptes under 2022. Vid årets slut innehade Alimak Group 1,4%
avalla emitterade aktier som egna aktier.
UTDELNING
Alimak Group har som mål att betala en utdelning på cirka 40–60% av
sin nettovinst för den aktuella perioden till aktieägarna. Vid beslut om
utdelning ska dock hänsyn tas till bolagets nansiella ställning, kassa
-
öde, förvärvsmöjligheter, strategiska överväganden och
framtidsutsikter.
Villkorat av godkännande på årsstämman 2023 föreslår styrelsen en
utdelning om 3,65SEK (3,30) per aktie baserat på det bentliga antalet
aktier vid årets slut för räkenskapsåret 2022.
Största aktieägarna 31december 2022
Aktieägare Antal aktier Kapital, % Röster, %
Investment AB Latour 16016809 29,6 29,6
Alantra EQMC Asset Management SGIIC 6572891 12,1 12,1
NN Group N.V. 5434445 10,0 10,0
Peder Pråhl 3421043 6,3 6,3
Första AP-fonden 2590775 4,8 4,8
Royce & Associates LLC 1895227 3,5 3,5
C WorldWide Asset Management 1553537 2,9 2,9
RBC Global Asset Management 1478640 2,7 2,7
Sund AS 1250973 2,3 2,3
Dimensional Fund Advisors 821324 1,5 1,5
Totalt aktieinnehav – 10 största 41035664 75,8 75,8
Övriga aktieägare 12379586 22,9 22,9
Aktier som innehas av Alimak Group 742611 1,4 1,4
Totalt antal aktier 54157861 100,0 100,0
Aktieägare per land
31december 2022
% av kapital
A
B
C
D
E
G
F
A) Sverige, 51,94
B) Spanien, 12,14
C) Nederländerna, 10,28
D) USA, 6,49
E) Danmark, 4,09
F) Övriga, 8,39
G) Anonyma ägare, 6,67
Årsredovisning 2022142
Nyckeltal
Aktien
Information
till aktieägare
Denitioner
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGT
Data per aktie
SEK/aktie 2022 2021 2020 2019 2018
Resultat per aktie
1
7,04 5,68 3,37 7,28 6,35
Utdelning
1
3,65
2
3,30 3,00 1,75 2,75
Utdelning, % av resultat per aktie
1
52
3
58 89 44 43
Kassaöde från den löpande verksamheten
1
9,38 11,96 9,33 9,27 4,43
Aktiekurs vid årets slut 74,6 114,4 131,0 140,0 110,0
Högsta aktiekursen 117, 0 158,2 144,0 159,2 148,0
Lägsta aktiekursen 59,0 105,6 65,7 107,6 106,6
Genomsnittligt antal utestående
aktier, miljoner 54,2 54,2 54,2 54,2 54,2
1) Beräknat utifrån aktuellt antal utestående aktier, justerat för antal egna aktier.
2) Styrelsen föreslår en utdelning om 3,65 SEK per aktie (3,30) baserat på antalet utestående aktier vid årets slut 2022.
3) Baserat på total föreslagen utdelning.
SEK
Utdelning och Resultat per aktie
Summa avkastning till aktieägarna
Alimak Group (SEK)
OMX Stockholm Industrial Goods & Services GI (SEK)
Antal aktier handlade per månad i tusental
Källa: Web Financial Group
Alimak Group och aktiens omsättning de senaste fem åren
SEK
Antal
aktier
0
1
2
3
4
5
6
7
8
2022202120202019201 8
8
6
4
2
0
Resultat/aktie (SEK)
Utdelning/aktie (SEK)
1)
2)
1) Styrelsen föreslog ursprungligen 3,25SEK,
men sänkte till följd av osäkerhet på marknaden
som orsakats av covid-19.
2) Enligt styrelsens förslag.
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
Traded number of shares in 1 000s per month
202220212020201920182017
0
50
10 0
150
200
250
300
OMX Stockholm Industrial Goods and Services PIAlimak Group
Source:
50
10 0
150
200
202220212020201920182017
Årsredovisning 2022143
Nyckeltal
Aktien
Information
till aktieägare
Denitioner
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGT
Information till aktieägare
Årsstämman för Alimak Group AB (publ) kommer att hållas torsdagen
den 4 maj 2023.
VALBEREDNING
Inför årsstämman 2023 ska valberedningen förbereda förslag beträf-
fande stämmans ordförande, antalet styrelseledamöter, ersättning
som varje styrelseledamot ska erhålla, valet av styrelseledamöter och
styrelseordförande, ersättning till och val av revisor, och om det
behövs, förslag på förändringar av instruktion till valberedningen.
Valberedningen inför årsstämman 2023 utgörs av följande personer:
• Johan Menckel, Latour, ordförande för valberedningen
• Francisco De Juan, Alantra EQMC Asset Management
• Mats Larsson, Första AP-fonden
• Jakob Rikwide, som representerar Peder Pråhls aktieinnehav
• Johan Hjertonsson, Alimak Groups styrelseordförande
UTDELNING
Den 8maj 2023 föreslås som avstämningsdag. Om stämman godkän-
ner förslaget beräknas utdelningen utbetalas av Euroclear Sweden AB
den 11maj 2023.
För mer information, kontakta investor@alimakgroup.com
FINANSIELLA RAPPORTER ÄR TILLGÄNGLIGA PÅ
BEGÄRAN FRÅN ALIMAK GROUP
• Digitalt på koncernens webbplats: www.alimakgroup.com
• Per telefon på: (+46) (0)8-402 14 40
• Postadress: Alimak Group AB, Blekholmstorget 30,
111 6 4 Stockholm
Årsredovisning 2022144
Nyckeltal
Aktien
Information
till aktieägare
Denitioner
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGT
Denitioner
I denna rapport används alternativa nyckeltal, det vill säga nyckeltal och resultatmått som inte är denierade
inom IFRS. De alternativa nyckeltalen används för att hjälpa såväl investerare som ledning att analysera bola
-
gets verksamhet. Nedan beskrivs de alternativa nyckeltal som används.
R12M
Siffrorna för de senaste tolv månaderna räknat
bakåt från rapporteringsperioden.
Genomsnittligt antal aktier
Viktat genomsnittligt antal utestående aktier under
perioden samt potentiella ytterligare aktier.
Resultat per aktie
Resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt
antal aktier före och efter utspädning.
EBITA
Rörelseresultat före avskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar.
EBITA just.
Rörelseresultat före avskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar. Jämförelsestörande poster
återförs.
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar.
Soliditet
Eget kapital i procent av totala tillgångar.
Eget kapital per aktie
Eget kapital i förhållande till antalet utestående
aktier i slutet av perioden.
Nettoskuld
Räntebärande skulder minus likvida medel.
Räntetäckningsgrad
Rörelseresultat i förhållande till räntekostnader.
Engångsposter
Resultatposter av engångskaraktär med en bety-
dande inverkan på resultatet och av vikt för att för-
stå resultatutvecklingen.
Nettoskuld/EBITDA-kvot
Räntebärande skulder netto (exklusive aktieägarlån)
och tillgångar samt likvida medel.
Nettoskuld/eget kapital-kvot
Nettoskuld i relation till eget kapital.
Organisk tillväxt
Tillväxt justerad för förvärv/avyttringar
och valutaeffekter.
Rörelsemarginal (EBIT i %)
Rörelseresultat (EBIT) som procent av intäkter
under perioden.
Rörelseresultat (EBIT)
Resultat före nansiella poster och skatt.
Orderingång
Alla ordrar där avtal tecknats under den aktuella
redovisningsperioden och som bekräftats.
Orderingång kan inte med säkerhet användas för
att förutsäga framtida intäkter eller rörelseresultat.
Ordrar kan annulleras, försenas eller modieras av
kunden. Annullerade ordrar påverkar rapporterad
orderingång om de annulleras under bokningsåret.
Avkastning på sysselsatt kapital
Rörelseresultat (EBIT), värde av rullande 12-måna-
der, i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Med sysselsatt kapital menas nettoskuld plus eget
kapital plus aktieägarlån.
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt för perioden, värde av rullande
12-månader, i procent av genomsnittligt eget kapi
-
tal exklusive aktier utan bestämmande inytande.
Produktion: Hallvarsson&Halvarsson
Foto: Rosie Alm, Thomas Burman, Tim Granlund,
Alimak Group, Hultafors/Latour, Pam Hutchinson,
Peter Karlsson och Renata Xavier
Tryck: Taberg Media Group, Stockholm 2023
Årsredovisning 2022145
Nyckeltal
Aktien
Information
till aktieägare
Denitioner
I KORTHET STRATEGI OCH MÅL DIVISIONER HÅLLBARHET STYRELSERAPPORT FINANSIELLA RAPPORTER ÖVRIGT
alimakgroup.com
Alimak Group AB
Blekholmstorget 30, 111 64 Stockholm
Telefon: +46 8 402 14 40 E-post: investor@alimakgroup.com