254900UBKNY2EJ588J532022-01-012022-12-31iso4217:SEK254900UBKNY2EJ588J532021-01-012021-12-31iso4217:SEKxbrli:shares254900UBKNY2EJ588J532022-12-31254900UBKNY2EJ588J532021-12-31254900UBKNY2EJ588J532020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember254900UBKNY2EJ588J532020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900UBKNY2EJ588J532020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900UBKNY2EJ588J532020-12-31254900UBKNY2EJ588J532021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900UBKNY2EJ588J532021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900UBKNY2EJ588J532021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember254900UBKNY2EJ588J532021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember254900UBKNY2EJ588J532021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900UBKNY2EJ588J532021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900UBKNY2EJ588J532022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900UBKNY2EJ588J532022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900UBKNY2EJ588J532022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember254900UBKNY2EJ588J532022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember254900UBKNY2EJ588J532022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900UBKNY2EJ588J532022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember
26
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Innehåll
27 Förvaltningsberättelse
33 Bolagsstyrningsrapport
37 Styrelse
39 Ledning
40 Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Koncernen
42 Resultaträkning
43 Balansräkning
44 Rapport över förändringar i eget kapital
45 Kassaflödesanalys
46 Koncernens noter
Moderföretaget
69 Resultaträkning
70 Balansräkning
71 Rapport över förändringar i eget kapital
72 Kassaflödesanalys
73 Moderföretagets noter
79 Revisionsberättelse
82 Alternativa nyckeltal
84 Beräkning av finansiella mått
85 Årsstämma
27
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Förvaltningsberättelse
Verksamheten
Sivers Semiconductors AB (publ), org.nr 556383-9348 är moder -
bolaget i en koncern med de helägda dotterbolagen Sivers Wireless AB,
Sivers Photonics Ltd, Trebax AB, Sivers Semiconductors Corp och
Sivers Semiconductors Inc. Verksamheten bedrivs i huvudsak i de
tre bolagen Sivers Wireless AB, Sivers Photonics Ltd och Siver
Semi conductors Inc. Sivers Wireless har huvudkontor i Kista och
utvecklingskontor i Göteborg. Sivers Photonics huvudkontor och fabrik
ligger i Glasgow, Skottland. Siver Semiconductors Inc har huvuudkontor
i Chatham.
Sivers-koncernen utvecklar, tillverkar och säljer chip, komponenter,
moduler och delsystem baserade på avancerad halvledarteknik för 5G
millimetervågnät, samt optiska halvledare till fibernät, trådlösa optiska
nät och sensorer. Millimetervågsteknik och optiska halvledare är
centrala för höghastighetsnät. Affärsområdet Wireless är helt fokuserat
på 5G, medan affärsområdet Photonics är inriktat på passiva optiska
fibernät (PON), trådlösa optiska nät och sensorer.
Väsentliga händelser i verksamheten
Teknik
Den 28 februari meddelade Sivers Semiconductors och Kreemo att de
har lyckats utveckla världens första högpresterande 5G-modul med
360° täckning för metaverse.
Den 17 november meddelade Sivers Semiconductors att dess
affärsområde Sivers Wireless nära samarbete med det kanadensiska
start-up bolaget aiRadar, har resulterat i en revolutionerande portfölj
av sofistikerade radarprodukter. Genom att utgå från Sivers unika
RFIC och antennteknologi, erbjuder nu aiRadar ett helt nytt recept för
utveckling av mycket avancerade radarprodukter lämpade för en rad
relevanta applikationer och vertikaler.
Nya samarbeten och avtal
Den 18 januari meddelade Sivers Semiconductors att bolagets
dotterbolag MixComm har inlett ett partnerskap med Advanced Micro-
systems Technologies, en division inom Sanmina (NASDAQ:SANM), för
att produktifiera sina 5G trådlösa infrastrukturlösningar.
Den 10 februari meddelade Sivers Semiconductors att bolagets
dotterbolag Sivers Wireless och MaxLinear samarbetar för att utveckla
en V-band RF/modemlösning som möjliggör revolutionerande punkt-
till-punkt radioprodukter på det olicensierade 57-71 GHz bandet.
Den 23 februari meddelade Sivers Semiconductors att bolaget har
ingått ett partnerskap med LitePoint, en ledande leverantör av trådlösa
testlösningar, för teknikutveckling av Sivers 5G millimetervåg Antenna
in Package (AiP)-produkter. LitePoints IQgig-5G testsystem kommer att
möjliggöra snabba RF-mätresultat för Sivers Semiconductors 5G/milli-
metervågslösningar.
Den 24 februari meddelade Sivers Semiconductors att ett kombi-
nerat utvecklings- och leveransavtal, som kommunicerades den 5:e
Styrelsen och verkställande direktören för Sivers Semiconductors AB avger härmed
årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2022-01-01–2022-12-31.
augusti 2020, med ett global high-tech företag, listat på New York Stock
Exchange (NYSE), pausas tills vidare.
Den 19 maj meddelade Sivers Semiconductors att dess dotter-
bolag, Sivers Photonics, har tecknat ett kontrakt värt över 0,6 MUSD för
att leverera nästa generations laserkällor genom att inleda ett partner-
skapsavtal med en ny kund
Den 17 juni meddelade Sivers Semiconductors och Richardson
RFPD att Sivers Wireless har tecknat ett globalt distributionsavtal med
Richardson RFPD för att stärka tillväxten av 5G och SATCOM millimeter-
vågverksamhet på den globala arenan.
Den 17 oktober meddelade Sivers Semiconductors att dess
affärsenhet Sivers Wireless och institutionen för mikroteknologi och
nanovetenskap vid Chalmers Tekniska Högskola tillsammans kommer
bedriva forskning och utveckling av en ny generation effektförstärkare.
Projektet tar sikte på en global marknad med stor tillväxtpotential
bland traditionella bredbandsleverantörer, vartill kommer nya mark-
nadssegment som möjliggörs av artificiell intelligens (AI) och maskin-
inlärning (ML).
Den 2 december meddelade Sivers Semiconductors att dess
affärsområde Sivers Wireless, har tecknat ett strategiskt utvecklingsav-
tal till ett värde av cirka 16,4 MUSD med ett europeiskt satellitkommu-
nikationsbolag för att utveckla flera chips till kundens nästa generation
markbaserade terminaler för satellitkommunikation. Sivers har tidigare
erhållit order om 16,1 MSEK för utvecklingsaktiviteter inom ramen för
projektet under perioden augusti till november 2022, varav 7,5 MSEK
tidigare meddelades den 27 september, 2022.
Den 13 december meddelade Sivers Semiconductors att dess
affärsområde, Sivers Wireless, har tecknat ett avtal om 0,3 MUSD
för att utveckla en prototyp till en så kallad 5G millimetervåg- prototyp
för att visa en lösning som adresserar den indiska 5G-
marknaden.
Nya orders och försäljning
Den 3 januari meddelade Sivers Semiconductors att det litauiska
hi-techbolaget 8devices har lagt en beställning på olicensierade 5G
RF-moduler. Det totala ordervärdet uppgår till 2,1 MUSD. Ordern, som
ska levereras under 2022, är avsedd för en av 8Devices kunder med
leveransstart under första kvartalet 2022. Kunden har rätt att, med
vissa begränsningar och viss framförhållning, annullera eller flytta delar
av ordern.
Den 12 september meddelade Sivers Semiconductors att dess
dotterbolag, Sivers Photonics har mottagit en ny order till ett värde
av 1 MUSD från sin första etablerade US Fortune 100-kund.
Den 27 september meddelade Sivers Semiconductors att dess
affärsområde Sivers Wireless har mottagit ordrar för utförande av
utvecklingsaktiviteter (0,8 MUSD) samt en s.k. ”acceleration fee”
(0,2 MUSD) för att korta ner tillverkningstiden för beamformer ICs.
Det totala värdet på dessa ordrar är 0,9 MUSD.
28
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Den 21 oktober meddelade Sivers Semiconductors att bolagets
affärsområde Sivers Wireless har mottagit ytterligare en order om cirka
1,4 MUSD från ett europeiskt satellitkommunikationsbolag. Ordern,
gällande andra generationens produktionsmässiga integrerade kretsar
(”beamformer ICs”), följer en tidigare kommunicerad ”acceleration fee”
och riktar sig mot kundens förserieproduktion av markbaserade termi-
naler för satellitkommunikation.
Kapital
Den 29 september meddelade Sivers Semiconductors att man ingått
avtal om en lånefacilitet upp till 100 MSEK, varav 50 MSEK utbeta-
las under oktober 2022. Lånefaciliteten ska användas för att stärka
bolagets likviditetsreserv och för allmänna bolagsändamål som kan
inkludera rörelsekapital och investeringar för att främja fortsatt
organisk tillväxt inom befintliga tillväxtområden. Upptagna lån under
lånefaciliteten förfaller till betalning den 29 september 2023 och löper
med en månatlig ränta om en procent. Bolaget har när som helst rätt
att återbetala lånet i förtid utan kostnad.
Den 21 december meddelade Sivers Semiconductors att huvud-
ägaren Rothesay Limited har förvärvat 2 700 000 aktier av Harish
Krishnaswamy, medlem i Sivers’ ledningsgrupp och vd för dotterbolaget
Sivers Wireless. Harish, som var medgrundare av och tidigare CTO för
MixComm, har sålt aktier för att betala skatt som uppkom i samband
med försäljningen av MixComm till Sivers.
Förvärv
Den 22 februari meddelade Sivers Semiconductors att man har slutfört
det tidigare aviserade förvärvet av MixComm Inc. i syfte att stärka sin
position inom 5G, SATCOM och radarmarknader för befintliga och
framtida mmWave-produkter. Förvärvet ger en kraftigt förstärkt kund-
bas, utökad kapacitet, en bred IP-portfölj och en stark närvaro i USA,
Europa och Asien.
Den 22 juni meddelade Sivers Semiconductors att bolaget har
slutfört integrationen av MixComm vilket skapar en stark global
utmanare inom 5G, SATCOM och radar. Sivers breddar portföljen och
ökar närvaron i USA, samtidigt som integrationen beräknas medföra
årliga synergier om cirka 10 miljoner kronor per år. Sivers skriver ned
immateriella tillgångar om cirka 22 miljoner kronor på grund av över-
lappande produktområden.
Nya rekryteringar
På årsstämman den 19 maj 2022 valdes Todd Thomson till ny
styrelseledamot.
Den 24 oktober meddelade Sivers Semiconductors att man har
utsett Harish Krishnaswamy, medgrundare av och tidigare CTO
på MixComm, till Managing Director (MD) för Sivers Wireless.
Harish Krishnaswamy kommer också att ta plats i ledningsgruppen
för Sivers.
Kommentarer till verksamhet,
resultat och ställning
Koncernens nettoomsättning uppgick till 132 607 TSEK (90 652), en
ökning med 41 955 TSEK, motsvarande 46% jämfört med samma
period föregående år. Nettoomsättningen ökade med 30% i oföränd-
rade valutakurser. Wireless nettoomsättning ökade med 37 392 TSEK,
motsvarande 169%, och Photonics nettoomsättning ökade med
4 563 TSEK, motsvarande 7%.
EBITDA uppgick till -73 693 TSEK (-107 185), en förbättring
med 33 492 TSEK. EBITDA, justerat för jämförelsestörande poster
(”justerad EBITDA”), uppgick till -75 277 TSEK (-64 935), en försämring
med 10 342 TSEK.
EBIT uppgick till -185 096 TSEK (-140 941), en försämring med
44 115 TSEK. Förändringen i EBIT berodde till stor del på ökade
av skrivningar som tillkommit genom förvärvet av MixComm. Under
perioden uppgick dessa avskrivningar till 43 377 TSEK, varav största
delen var hänförlig till koncernmässiga avskrivningar av immateriella
tillgångar som identifierades i förvärvsanalysen. Förändringen i EBIT
beror även på nedskrivning av immateriella tillgångar i samband med
integrationen av MixComm på grund av överlappande produktområden
om -22 029 TSEK som gjordes i andra kvartalet. Vidare ökade kostnader
för råvaror och förnödenheter med 18 284 TSEK, väsentligen hänförligt
till nyligen annonserade ordrar. Personalkostnader ökade med 13 599
TSEK, i huvudsak hänförligt till förvärvet av Mixcomm. Resultatet för
tredje kvartalet 2021 belastades även av förvärvskostnader om 37 371
TSEK relaterade till förvärvet av MixComm.
Finansiella intäkter uppgick till 94 716 TSEK (5 284), varav 78 671
MSEK avser återföring av tidigare avsatt tilläggsköpeskilling som skedde
i samband med förvärvet av Mixcomm, se vidare i not 6. Resterande
ökning är i huvudsak kopplad till valutakurs¬förändringar.
Resultat efter skatt uppgick till -86 384 TSEK (-133 704), en för-
bättring med 47 320 TSEK. Övrigt totalresult uppgick till 85 216 TSEK
(7 274), en förbättring med 77 942 TSEK. Förbättringen är i huvudsak
hänförlig till omräkningseffekter från USD till SEK till följd valuta-
fluktuationer.
Koncernens nettoomsättning uppgick till 132 607 TSEK (90 652),
en ökning med 41 955 TSEK, motsvarande 46% jämfört med samma
period föregående år. Nettoomsättningen ökade med 30% i oföränd-
rade valutakurser. Wireless nettoomsättning ökade med 37 392 TSEK,
motsvarande 169%, och Photonics nettoomsättning ökade med 4 563
TSEK, motsvarande 7%.
EBITDA uppgick till -73 693 TSEK (-107 185), en förbättring med
33 492 TSEK. EBITDA, justerat för jämförelsestörande poster (”justerad
EBITDA”), uppgick till -75 277 TSEK (-64 935), en försämring med
10 342 TSEK.
EBIT uppgick till -185 096 TSEK (-140 941), en försämring med
44 115 TSEK. Förändringen i EBIT berodde till stor del på ökade avskriv-
ningar som tillkommit genom förvärvet av MixComm. Under perioden
uppgick dessa avskrivningar till 43 377 TSEK, varav största delen var
hänförlig till koncernmässiga avskrivningar på koncernmässiga värden
identifierade i samband med förvärvet.
TSEK Jan–Dec 2022 Jan–Dec 2021
Nettoomsättning 132 607 90 652
EBITDA
1)
-73 693 –107 185
Justerad EBITDA
1)
-75 277 -64 935
1) EBITDA beräknas som resultat före finansiella poster, skatt och avoch nedskrivningar.
Av- och nedskrivningar
Resultatet under perioden januari-december belastades med -111 403
TSEK (-33 756) i av- och nedskrivningar, en ökning med 77 647 TSEK.
-12 439 TSEK (-6 676) avser avskrivningar på inventarier, verktyg och
installationer. -27 604 TSEK (-21 470) avser avskrivningar på tidigare
års balanserade utgifter för utvecklingsarbete, -64 269 TSEK (0) avser
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
29
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
avskrivningar av övriga immateriella tillgångar och -7 091 TSEK (-5 610)
avser avskrivning av nyttjanderättstillgångar i leasingkontrakt.
Inkomstskatt
Inkomstskatt för perioden uppgick till 17 244 TSEK (5 308). Föränd-
ringen kan i huvudsak härledas till förvärvet av Mixcomm och återföring
av uppskjutna skatteskulder.
Likviditet, Kassaflöde och Finansiering
Den 31 december 2022 uppgick koncernens likvida medel och övriga
kortfristiga finansiella tillgångar till totalt 55 693 TSEK (456 236). Likvida
medel uppgick till 47 174 TSEK (304 177). Utöver koncernens likvida
medel uppgick kortfristiga placeringar i räntebärande obligationer till
8 519 TSEK (152 119). Av den lånefacilitet om 100 000 TSEK som ingicks
per 29 september 2022 har 50 000 TSEK tagits upp under fjärde
kvartalet, varefter återstående 50 000 TSEK kan utnyttjas vid behov.
Detta innebär att bolagets likvida medel, övriga kortfristiga finansiella
tillgångar inklusive återstående outnyttjad lånefacilitet motsvarar totalt
105,7 miljoner kronor efter årets utgång. Räntebärande nettoskulden
uppgick vid årets utång till 38 723 TSEK (-253 881).
Under perioden januari-december uppgick koncernens kassaflöde
från den löpande verksamheten till -137 461 TSEK (-82 967). Koncer-
nens kassaflöde från investeringsverksamheten försämrades under
2022 jämfört med 2021, främst till följd av förvärvet av MixComm med
ett nettoutflöde motsvarande -206 475 TSEK.
Då koncernen befinner sig i en utvecklingsfas och ännu saknar
tillräcklig intjäningsförmåga för att täcka verksamhetens kostnader
genom försäljningsintäkter är likviditetsrisken en väsentlig risk och osä-
kerhetsfaktor. Företagsledningen upprättar och följer detaljerade kas-
saflödesprognoser och kan komma att behöva vidta åtgärder så som
nyemissioner, kostnadsbesparingar och upplåning för att säkerställa
tillräcklig likviditet. Sivers har under andra kvartalet 2023 genomfört en
nyemission om 150 MSEK och erhållit ett villkorat kreditbeslut på 50
MSEK. Kreditbeslutet är villkorat av att Sivers slutför pågående förhand-
lingar om ytterligare juniort kapital på 50 MSEK för en total finansiering
om 250 MSEK som krävs för att säkerställa en tillräcklig likviditet på
längre sikt för bolagets fortlevnad.
I samband med förvärvet av MixComm emitterade Sivers Semi-
conductors AB 39 187 320 nya aktier som utgjorde del av köpe-
skillingen, se not 33 för vidare information.
Investeringar
Koncernens totala investeringar under perioden januari– december
uppgick till 816 878 TSEK (248 136) och avser immateriella tillgångar
för balanserade utgifter för utvecklingsarbeten med 59 276 TSEK
(56 447), förvärv av övriga immateriella tillgångar med 12 002 TSEK
(0), förvärv av materiella anläggningstillgångar med 13 731 TSEK (38
948), förvärv av dotterbolag med 731 896 TSEK (0), varav 215 367
TSEK betalades i likvida medel, se not 6 för uppdelning, samt lån till
intressebolag med 0 TSEK (122). Under perioden såldes eller förföll
kortfristiga företags obligationer motsvarande 125 492 TSEK (0), vilket
bidrog med ett positivt kassaflöde. Investeringen i balanserade utgifter
för utvecklingsarbeten var hänförlig till utveckling av nya generationer
av produkter.
Eget kapital
Per 31 december 2022 uppgick koncernens egna kapital till 1 240 079
TSEK (798 903). Aktiekapitalet uppgick till 106 977 (87 383) TSEK.
Anställda
Per den 31 december 2022 hade koncernen; exklusive konsulter,
130 (126) anställda. Ökningen är främst relaterad till förvärvet av
MixComm.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Sivers Semiconductors-koncernens verksamhet, finansiella ställning
och resultat kan påverkas av ett antal risker och osäkerhetsfaktorer.
Dessa risker kan komma att påverka koncernens verksamhet, resultat
och finansiella ställning negativt.
Riskfaktorerna som beskrivs är inte rangordnande efter betydelse
och utgör inte heller en heltäckande beskrivning av alla de risker
koncernen kan ställas inför.
Marknadsrisker
Koncernen arbetar globalt med kunder i flera olika världsdelar. Koncer-
nen är därmed utsatt för risker såsom försämringar i handelspolitiska
förutsättningar, förändringar i regelverk mellan länder, begränsat skydd
för immateriella rättigheter, olika redovisningsstandarder, skatte system
och skiftande betalningsvillkor.
Koncernen är verksamt på en marknad som förväntas uppvisa
fortsatt tillväxt och goda intjäningsmöjligheter under de kommande
åren. Det föreligger dock risk att marknaderna utvecklas i en för kon-
cernen ofördelaktig riktning på grund av förändrade makroekonomiska
faktorer, nya regelverk, begränsat skydd för immateriella rättigheter
eller andra opåverkbara omvärldsfaktorer.
En väsentlig del av koncernens intäkter kommer från kunder i USA
och UK, men koncernen satsar bland annat på att avancera på den
kinesiska marknaden inom ramen för olicensierad 5G. Geopolitiska
dispyter mellan USA, Kina och Europa kan orsaka störningar i kunder-
nas inköpskedja vilket i sin tur kan hämma koncernens expansion.
För närvarande pågår en militär konflikt mellan Ryssland och
Ukraina. Till följd av denna förekommer bland annat sanktionsåtgärder,
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Flerårsöversikt koncernen
TSEK 2022 2021 2020 2019 2018
Nettoomsättning 132 607 90 652 96 170 96 355 71 485
Rörelseresultat -185 096 –140 941 –85 710 –78 024 –69 845
Resultat före skatt -103 628 –139 012 –201 351 –87 014 –79 497
Balansomslutning 1 571 000 951 379 647 186 424 268 379 749
Soliditet 79% 84% 82% 68% 72%
Medelantal anställda 131 117 101 97 100
30
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
handelsbegränsningar och politiska spänningar.
Sivers Semiconductors har för närvarande inga leverantörer eller
kunder i Ryssland eller Ukraina. De osäkerheter som uppstår på
marknaden och den globala ekonomin kan dock påverka koncernens
verksamhet, i form av till exempel minskad efterfrågan på koncernens
produkter, ökade kostnader på insatsvaror, uppskjutna investeringar i
5G nät eller problem i leveranskedjor hos kunder och/eller leverantö-
rer. Detta skulle i förlängningen kunna fördröja koncernens produkt-
utveckling och hämma koncernens expansion.
Teknisk utvecklingsrisk
Den marknad koncernen är verksam inom utvecklas kontinuerligt
beroende på kunders behov och beteenden. Det finns risk att resul-
taten av den tekniska utvecklingen inte motsvarar koncernens egna,
kunders eller marknadens förväntningar. Detta kan i sin tur innebära
försenad eller helt utebliven marknadslansering av delar av eller hela
produktkategorier med uteblivna intäkter och/eller ökade utvecklings-
kostnader som följd. Likaså finns det risk att koncernen inte lyckas finna
de tekniska lösningar som krävs för en kommersiell lansering, eller att
dessa mål inte uppnås inom rimlig tid, med negativ påverkan på
koncernens verksamhet, resultat och finansiella ställning som en
tänkbar konsekvens.
Sivers Semiconductors koncernen har ett stort fokus på forskning
och utvecklingsverksamheten. Det finns en etablerad process för
projektledning och uppföljning för att möjliggöra framtida lönsamhet.
I projekten involveras erfarna samarbetspartners med kontaktnät som
möjliggör snabbare lansering på marknaden. Sivers Semiconductors
koncernen arbetar även intensivt med riktade rekryteringar för att
säkerställa kompetent personal. Via samarbeten med bland annat
universitet finns en god rekryteringspipeline.
Konkurrens
Sivers Semiconductors är verksamma inom ett kraftigt konkurrens-
utsatt segment inom den globala halvledarindustrin, som utvecklas
kontinuerligt utifrån kunders behov och beteenden. Koncernens
konkurrenter är stora aktörer med betydande forsknings-, ekonomiska
och tekniska resurser. Varierande kombinationer av sådana resurser
ger konkurrenterna fördelar som kan göra det möjligt att kunna
påverka branschens trender. Stark konkurrens från en eller flera av
koncernens konkurrenter kan leda till ökat tryck att sänka koncernens
priser, ökade försäljningsoch marknadsföringskostnader och förlust av
marknadsandelar. Därtill finns en risk att konkurrerande metoder och
produkter kan visa sig vara mer effektiva, säkrare eller billigare än de
som Sivers Semiconductors har utvecklat. Koncernens konkurrenter
kan även ha tillgång till större kapacitet för tillverkning, marknadsföring
och distribution. Om koncernens konkurrenter kan sälja konkurrerande
produkter som är mer attraktiva kan det medföra minskad omsättning
eller tvinga koncernen att anpassa sina priser på ett sätt som försämrar
koncernens marginaler.
Produkterna som koncernen säljer är tekniskt komplexa. Koncernen
har mångårig erfarenhet av design och tillverkning av dessa produkter
och har därigenom en konkurrensfördel, eftersom produkterna inte
är enkla att replikera. Koncernens satsning på samarbeten med större
partners gör det även möjligt att genomföra snabbare lansering och att
ta fler marknadsandelar.
Beroende av leverantörer,
producenter och samarbetspartners
Koncernen är beroende av samarbetspartners, producenter och
underleverantörer för att etablera sig på marknaden. Det finns en
risk att en eller flera av dessa samarbetspartners, leverantörer och
producenter inte skulle vara villiga att fortsätta avtalat samarbete med
bolagen i koncernen eller att dessa leverantörer eller producenter
inte är förmögna att uppfylla de kvalitetskrav som bolagen i koncernen
ställer. Detta skulle i längden ha en negativ påverkan på koncernens
utveckling och försäljning.
Sivers Semiconductors koncernen arbetar intensivt med att behålla
de samarbeten som finns och med att teckna samarbetseller supply-
avtal för att motverka denna risk.
Att koncernen är beroende av externa aktörer innebär också en risk
att koncernen fortsatta lönsamhet indirekt påverkas av verksamhets-
utvecklingen hos sådana aktörer. Affärsområdet Wireless har ingen
egen tillverkning utan använder externt förlagd produktion, vilket
medför att affärsområdet, som är en betydande del av koncernens
framtida satsning, är helt beroende av samarbetspartners och externa
producenter.
Koncernens beroende av externa aktörer ökar verksamhetens
sårbarhet. Händelser som medför störningar i någon av koncernens
kritiska samarbetspartners, producenters eller underleverantörers
verksamhet kan medföra att de inte kan fullgöra sina åtaganden gent-
emot koncernen, vilket i sin tur kan orsaka väsentliga störningar även i
koncernens verksamhet. Sådana störningar kan dels fördröja produkt-
utveckling och lanseringar, dels begränsa koncernens försäljningstakt
och därmed omsättning.
Beroende av kunder
Över 50 procent av koncernens omsättning under räkenskapsåret
2022 härrörde från två kunder. Dessa kunder finns inom affärsområ-
dena Photonics och Wireless. Skulle kunderna minska eller helt upp-
höra med sina inköp kan detta ha en negativ inverkan på koncernens
omsättning under en kortare eller längre period, vilket i sin tur skulle
medföra en negativ påverkan på koncernens verksamhet, resultat och
finansiella ställning.
Koncernen lägger stort fokus på kundnöjdhet och att kvalitetstesta
de produkter som ska levereras. Koncernen är i nuläget i en tillväxtfas,
där det finns en bas med kunder och potentiella kunder som kan inne-
bära ökad försäljning i framtiden. Koncernen arbetar kontinuerligt med
att bredda kundbasen för att minska beroendet av ett fåtal.
Prisrisk
Koncernens verksamhet är beroende av vissa insatsvaror med hög
komplexitet och koncernen saknar möjlighet att kontrollera prissätt-
ningen av de insatsvaror som koncernen är beroende av. Skulle pris-
bilden plötsligt avvika från vad som förväntats finns en risk att kon-
cernen inte kan få tillgång till den kvantitet av sådana insatsvaror som
behövs för att bedriva den tillverkning som koncernen avsett. Ökade
kostnader för insatsvaror kan försämra koncernens marginaler och
svårigheter att anskaffa tillräckliga volymer av insatsvaror kan orsaka
produktionsbegränsningar och minskad omsättning.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
31
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
Beroende av nyckelpersoner
Styrelseledamöter, ledande befattningshavare och övriga nyckelperso-
ner i koncernen innehar affärsmässig och särskild teknisk kompetens
av stor betydelse för koncernen och dess verksamhet, vilken kan vara
svår att ersätta. Sivers Semiconductors förmåga att anställa och behålla
sådana personer är beroende av ett flertal faktorer, varav flera ligger
bortom koncernens kontroll, såsom konkurrensen från andra arbets-
givare på arbetsmarknaden.
Vidare kan de arrangemang och avtalslösningar som koncernen imple-
menterat för att behålla ledande befattningshavare och nyckel personer
visa sig vara otillräckliga eller ha begränsad effekt. Om styrelseleda-
möter, ledningseller nyckelpersoner skulle lämna koncernen riskerar
viktiga kunskaper gå förlorade med följden att uppställda mål inte
uppnås eller att genomförandet av koncernens affärsstrategi påverkas
negativt. Om sådana personer lämnar koncernen och inte effektivt kan
ersättas skulle det kunna ha en väsentlig negativ inverkan på koncer-
nen verksamhet och utveckling.
Produktionskritiska system och anläggningar
Sivers Semiconductors utvecklar, tillverkar och säljer chip, komponenter,
moduler och delsystem baserade på avancerad halvledarteknik för 5G
millimetervågnät, samt optiska halvledare till fibernät, trådlösa optiska
nät och sensorer. En stor del av koncernens verksamhet är beroende
av fungerande datasystem, bland annat för hantering av leveranser mot
kunder och bedrivande av forskning. Koncernens datasystem kan drab-
bas av tekniska störningar eller cyberattacker som kan störa och skada
datasystemen, äventyra skyddet av konfidentiell information, orsaka
informationsförluster som är kostsamma eller omöjliga att åtgärda och
avbrott i verksamheten. Oavsiktlig spridning av konfidentiell information
som exempelvis samarbetspartners anförtrott koncernen riskerar även
att rendera i ersättningsanspråk mot Koncernen. Koncernen har även
en produktionsanläggning i Glasgow i Skottland som tillverkar anpassad
laser, och halvledaroptiska förstärkare, vilka är kritiska för affärsom-
rådet Photonics verksamhet. Skador på produktionsanläggningar och
tillhörande logistikkedjor förorsakade av till exempel brand, haveri,
väderförhållanden, arbetskonflikter och naturkatastrofer, kan få negativa
konsekvenser dels i form av direkta skador på egendomen, dels i form
av avbrott som hämmar koncernens produktion och kan försvårar möj-
ligheterna att leva upp till åtaganden mot kunder.
Immateriella rättigheter
Sivers Semiconductors koncernen har immateriella rättigheter av
väsentligt värde. Med dessa följer en risk att koncernen ska bli utsatt för
stöld av information, till exempel via dataintrång. Vidare finns en risk att
koncernen inte lyckas bibehålla existerande patentskydd, att pågående
patentansökningar inte beviljas eller att ytterligare patentskydd för
framtida tekniker och applikationer inte erhålls.
Koncernens konkurrenskraft härrör till stor del ur egenframtagna
metoder, verktyg och särskild teknisk expertis. Bland annat koncernens
planerade framtida satsning inom marknaden för 5G-nätverk, är bero-
ende av att den avancerade 5G-millimetervågsteknik som utgör kärnan
i de trådlösa lösningar som koncernen erbjuder effektivt kan skyddas.
Om koncernen inte effektivt lyckas skydda sina tekniker, sitt know-how
och sitt varumärke kan det ha en väsentligt negativ inverkan på koncer-
nens konkurrenssituation och position på marknaden.
För att skydda immateriella rättigheter i dess olika former erhåller kon-
cernen skydd enligt lagar om affärshemligheter, patent och upphovs-
rätt. Dessutom ingår koncernen avtal om sekretess med motparter och
skriver avtal som inkluderar skydd av dessa innan känslig information
lämnas ut. Koncernen har även infört kontroller för att förhindra data-
intrång och IP stölder.
Förvärv
Sivers Semiconductors har historisk genomfört förvärv. Exempelvis
förvärvade Sivers Semiconductors under 2017 bolaget Compound
Semiconductor Technologies Global Limited (numera Sivers Photonics)
och under 2022, efter balansdagen, förvärvades MixComm Inc. Utöver
risker relaterade till att identifiera och genomföra förvärv exponerar
själva genomförandet av förvärven koncernen för risker relaterade
till integration av de förvärvade verksamheterna. Det finns en risk att
förvärvade verksamheter inte utvecklas på det sätt som förväntats.
Implementeringen av ett förvärv och integrationen av en förvärvad
verksamhet kan leda till oförutsedda operativa svårigheter och
kostnader, vilket kan medföra att koncernens tillväxtmål försenas.
Integrationen av varje förvärv som Koncernen slutför medför ett antal
operativa och företagsspecifika risker. De uppskattningar och företags-
granskningar som görs för varje förvärvsprocess kan vara otillräckliga
eller felaktiga, exempelvis kan koncernen upptäcka att förvärvspriset
överstiger förvärvets värde, att det finns dolda åtaganden eller skyl-
digheter relaterade till det förvärvade företaget eller att transaktions-
kostnaderna för förvärvet överstiger bedömningarna. Det finns också
en risk att koncernen efter att ett förvärv genomförts inte lyckas behålla
nyckelanställda i den förvärvade verksamheten, vilket utgör en viktig del
av den fortsatta verksamheten och underlättar integrationsprocessen.
Förvärv på nya geografiska marknader medför också risker relaterade
till bland annat lokala rättsliga lagar och bestämmelser, det lokala
affärsklimatet och vedertagen affärspraxis och kultur. Om villkoren
ändras eller avviker från koncernens förväntningar kan en geografisk
expansion medföra nya och förhöjda risker för koncernen. Potentiella
tillkommande risker inkluderar att förvärven tar alltför mycket av
ledningens tid och resurser i anspråk, vilket i sin tur ger mindre tid
och resurser för att sköta koncernens löpande verksamhet eller
förlust av kunder eller personal i den förvärvade verksamheten. Inte-
grationen av förvärv kan bli dyrare eller mer tidskrävande än förväntat,
misslyckas eller på annat sätt ha en väsentlig effekt på Koncernens
verksamhet.
Aktiekursrisk
Sivers Semiconductors AB har personaloptioner utställda för egna
aktier. Avsättningen för sociala avgifter värderas till marknadsvärde vid
bokslutsdatum och betalningen till Skatteverket vid tilldelning av optio-
nerna beräknas utifrån marknadsvärdet av aktierna som tilldelas, vilket
styrs av aktiekursen. Vid en aktiekursuppgång om 10 kr från balans-
dagskursen, ökar kostnaden för sociala avgifter med ca 5 MSEK utifrån
antalet utestående optioner per den 31 december 2022.
Inom optionsprogrammen har Sivers Semiconductors mandat att
ge ut teckningsoptioner, alternativt möjlighet att sälja egna aktier för
att täcka den kassaflödesmässiga risken med de sociala avgifterna för
optionerna.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
32
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Finansiella risker
Sivers-koncernen är exponerad för finansiella risker såsom valutarisk,
ränterisk, kreditrisk och likviditetsrisk. Koncernens finansiella riskhan-
tering hanteras av styrelsen och koncernledningen som löpande följer
upp och utvärderar risker. Koncernens ledning har stort fokus på
likviditetrisk, eftersom koncernen befinner sig i en utvecklingsfas och
ännu saknar tillräcklig intjäningsförmåga för att täcka verksamhetens
kostnader genom försäljningsintäkter är likviditetsrisken en väsentlig
risk och osäkerhetsfaktor. Företagsledningen upprättar och följer
detaljerade kassaflödesprognoser och vidtar åtgärder så som nyemis-
sioner, kostnadsbesparingar och upplåning för att säkerställa tillräcklig
likviditet.
Koncernen är exponerad för valutakursrisker främst kopplat till
USD, GBP och EUR, då en stor del av försäljning sker i USD medan
inköp främst sker i GBP, EUR och SEK. Då koncernen har ett dotter-
bolag, Sivers Photonics Ltd, baserat i Storbritannien och ett dotterbo-
lag, Sivers Semiconductors Inc, baserat i USA är koncernen även utsatt
för omräkningsexponering från GBP till SEK och USD till SEK. Mer
information om finansiella risker och riskhantering presenteras i not 31
om finansiella instrument.
Forskning och utveckling
Forskning och utveckling är en central del av koncernens verksamhet
och bedrivs i Kista, Göteborg, Glasgow och Chatham. Utvecklings-
processen följer koncernens projektmodell som är ISO9000:2015 certi-
fierad och har utvecklats under många år. Under året kapitaliserades
59 276 TSEK (56 447) i utvecklings- kostnader för projekt som är
i utvecklingsfas.
Utsikter för 2023
Tidigare annonserade kundkontrakt tillsammans med nya affärer
förväntas bidra till väsentlig försäljningstillväxt under året. Fortsatt
optimering av kostnader och investeringar, tillsammans med netto-
omsättningstillväxt, bedöms accelerera Sivers utveckling mot lön-
samhet.
För 2023 förväntas nettoomsättningstillväxten uppgå till minst
100 %. Nettoomsättningstillväxten kan variera mellan kvartalen som
följd av enskilda affärer. Vidare bedöms Sivers nå positiv justerad
EBITDA under andra halvåret 2023.
Moderbolaget
Under första kvartalet 2022 förvärvade moderbolaget samtliga aktier
i MixComm Inc. (se vidare information i not 33), vilket ökade andelar i
koncernföretag. Vidare har moderbolagets finansiella intäkter ökat till
följd av återföring av tidigare nämnd tilläggsköpeskilling.
Aktien och ägarstruktur
Sivers Semiconductors aktiekapital var den 31 december 2022 fördelat
på 213 954 244 (174 766 924) aktier med ett kvotvärde om SEK 0,50.
Dessa aktier utgörs av 212 854 244 stamaktier med rösträtt 1,0 och
1 100 000 C-aktier med rösträtt 0,1. C-aktierna innehas av bolaget för
att användas bland annat vid lösen av personaloptionsprogram.
Under räkenskapsåret har 255 000 egna stamaktier överlåtits inom
ramen för bolagets personaloptionsprogram mot en ersättning om
1 181 TSEK, vilket motsvarar lösenpriserna för optionerna. vid
räkenskapsårets utgång innehade bolaget 2 542 860 egna aktier.
Aktien handlas sedan den 10 juni 2021 på Nasdaq Stockholm under
kort namnet SIvE och med ISIN-kod SE0003917798 och LEI-kod
254900UBKNY2EJ588J53.
Per den 31 december 2022 hade Sivers Semiconductors AB (publ)
två ägare som var och en, direkt och indirekt innehade aktier mot-
svarande fem procent eller mer av röst- och kapitalan- delen i bolaget.
Totalt hade Sivers Semiconductors cirka 21 000 aktieägare. Bolagets
största ägare, Erik Fällström, hade ett aktieinnehav som representerade
14,58 procent av rösterna i bolaget.
Förslag till vinstdisposition (TSEK)
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel
Överkursfond 1 704 261
Balanserade vinstmedel -404 740
Årets resultat –34 933
Totalt 1 264 588
Styrelsen föreslår att i ny räkning balanseras 1 264 588
Beträffande moderföretagets och koncernens resultat och ställning i
övrigt hänvisas till efterföljande finansiella rapporter samt noter. Alla
belopp uttrycks i tusentals svenska kronor där ej annat anges.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
33
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrning avser de beslutssystem genom vilka ägarna, direkt eller
indirekt, styr bolaget. För Sivers Semiconductors AB (”Sivers” eller
”Bolaget”) vars affärsverksamhet till stor del bygger på utveckling för
framtida intäkter och resultat är god bolagsstyrning inte bara en fråga
om att ha en god styrning av dess egen organisation utan i hög grad en
viktig del av kärnverksamheten.
Sivers är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm,
Sverige. Till grund för bolagsstyrningen ligger den svenska aktiebolags-
lagen, bolagsordningen, de förpliktelser som följer av att vara noterad
på Nasdaq Stockholm, svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”) samt
övriga tillämpliga lagar och regler. Bolagsstyrning omfattar ett regelverk
och beslutshierarki för att på ett kontrollerat sätt leda verksamheten i
ett bolag, i syfte att uppfylla ägarnas krav på avkastning på det investe-
rade kapitalet.
Sivers eftersträvar en hög standard genom tydlighet och enkelhet i
ledningssystem och styrande dokument. Styrning, ledning och kontroll
av Sivers fördelas mellan aktieägarna på årsstämman, styrelsen och
verkställande direktören samt revisorer i enlighet med svensk aktie-
bolagslag och bolagsordning. Genom ökad öppenhet och transparens
ges en god insyn i bolagets verksamhet, vilket bidrar till effektiv styrning.
Sivers tillämpning av bolagskoden
Bolaget har inte avvikit från Koden, börsregler eller god sed på aktie-
marknaden. Vidare har Bolaget heller inte varit föremål för beslut i
Disciplinnämnden vid Nasdaq Stockholm eller beslut om överträdelser
av god sed på aktiemarknaden i Aktiemarknadsnämnden.
Aktieägare
Sivers aktie är sedan 10 juni 2021 noterad på Nasdaq Stockholm. Det
finns två aktieslag i Sivers, stamaktier och aktier av serie C. Stamaktier
kan utges till högst det antal som motsvarar 100 procent av aktie-
kapitalet. Aktie av serie C kan utges till högst det antal som motsvarar
10 procent av hela aktiekapitalet. Per den 31 december 2022 uppgick
aktiekapitalet i Sivers till 106 977 123 SEK fördelat på 213 954 244
aktier, varav 212 854 244 stamaktier och 1 100 000 aktier av serie C,
vardera med ett kvotvärde på 0,50 SEK. Antalet aktieägare uppgick vid
årsskiftet till ca 21 000. Vid årsskiftet ägdes ca 16 procent av svenska
institutionella aktieägare. 88 procent av aktierna var förvaltarregistre-
rade och 12 procent direktregistrerade. Per den 31 december 2022
hade bolaget största aktieägare, Erik Fällström, ett aktieinnehav som
representerade 14,6 procent av rösterna i bolaget. Utöver detta hade
bolaget ingen aktieägare med ett innehav som representerade mer än
10 procent av röstetalet för samtliga aktier i bolaget.
Årsstämma
Bolagsstämman är Bolagets högsta beslutande organ. Bolagsstäm-
man väljer Bolagets styrelse och revisorer, fastställer räkenskaperna,
beslutar hur vinstmedel ska disponeras samt beslutar om ansvarsfrihet
för styrelsen och verkställande direktören. Bolagsstämman har också
att behandla andra frågor som är obligatoriska enligt aktiebolagslagen
och bolagsordningen. Samtliga aktier i Sivers har samma röstvärde
Bolagsstyrningsrapport
och bolagsordningen innehåller inga begränsningar i hur många röster
varje aktieägare kan avge vid årsstämman.
Årsstämman 2022 ägde rum den 19 maj i Stockholm. Datum för
årsstämman offentliggjordes via kallelse 13 april 2022. Vid stämman
deltog registrerade aktieägare som representerade 35,1 procent av
aktier och röster i bolaget. Den pågående covid-19 pandemin innebar
begränsningar gällande möjligheterna till offentliga sammankomster.
Deltagandet i årsstämman genomfördes enbart via poströster.
Beslut
Nedan anges de huvudsakliga beslut som fattades
vid årsstämman 2022:
Omval av styrelseledamöterna Tomas Duffy, Ingrid Engström,
Erik Fällström, Lottie Saks, Todd Thomson och Beth Topolovsky Till
styrelseordförande omvaldes Tomas Duffy.
Årsstämman beslutade att införa ett aktiesparprogram som ska
omfatta koncernledningen och vissa nyckelpersoner. Deltagande i
Aktiesparprogrammet förutsätter att deltagarna med egna medel
förvärvar stamaktier i bolaget ("sparaktier" till marknadspris på Nasdaq
Stockholm under perioden 20 maj 2022 – 20 juni 2022 ("investe-
ringsperioden"). Aktiesparprogrammet omfattar maximalt 412 500
Spar aktier, vilka kan ge rätt till högst 2 062 500 Prestationsaktier mot-
svarande cirka 0,98 procent av antalet utestående stamaktier och
röster efter utspädning. Löptiden för Aktiesparprogrammet föreslås
vara tre år räknat från 21 juni 2022 (”Sparperioden”). Aktiesparprogram-
met innehåller även prestationsvillkor i form av årlig tillväxt för koncer-
nens nettoomsättning och totalavkastning på bolagets aktiekurs
Deloitte omvaldes till bolagets revisorer och till ny huvudansvarig
revisor valdes Zlatko Mehinagic.
Protokoll och övrig dokumentation från årsstämman finns tillgäng-
ligt på bolagets hemsida www.sivers-semiconductors.com.
Bemyndigande för styrelsen:
Vid årsstämman 19 maj 2022 beslutades enhälligt att bemyndiga styrel-
sen att, vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma,
besluta om nyemission av högst 2 475 000 aktier av serie C, vardera
med ett kvotvärde om 0,50 kronor, motsvarande cirka 1,15 procent
av antalet utgivna stamaktier och röster efter utspädning. Det totala
antalet Prestationsaktier enligt punkt 14 a ovan beräknas uppgå till
sammanlagt högst 2 062 500 aktier. Det överskjutande antalet aktier av
serie C, dvs. 412 500 aktier eller cirka 20 procent av det totala antalet
Prestationsaktier, avser styrelsen kunna överlåta för att likviditetsmäs-
sigt säkra betalning av sociala avgifter hänförliga till Aktiesparprogram-
met. De nya aktierna ska, med avvikelse från aktieägarnas företrädes-
rätt, kunna tecknas av en bank eller ett värdepappersbolag till en
teckningskurs motsvarande kvotvärdet.
Det beslutades vidare att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera
tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma, besluta om återköp av
aktier av serie C. Återköp får endast ske genom ett förvärvserbjudande
som riktats till samtliga ägare av aktier av serie C och ska omfatta
samtliga utestående aktier av serie C. Förvärv ska ske till ett pris mot-
34
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
svarande aktiernas kvotvärde. Betalning för förvärvade aktier ska ske
kontant.
Årsstämman beslutade att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller
flera tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma, överlåta egna
stamaktier i enlighet med följande. Överlåtelse av stamaktier får ske
på Nasdaq Stockholm, förutsatt att Bolagets stamaktier upptagits till
handel på sådan reglerad marknad, till ett pris inom det vid var tid
registrerade kursintervallet, varmed avses intervallet mellan högsta
köpkurs och lägsta säljkurs. Överlåtelse får ske med högst det antal
stamaktier som erfordras för att Bolaget likviditetsmässigt ska kunna
säkra sociala avgifter hänförliga till Bolagets samtliga incitaments-
program. Överlåtelse av aktier får även ske utanför Nasdaq Stockholm
till bank eller värdepappersbolag, med avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt. Sådan överlåtelse får ske till ett pris som motsvarar
börskursen vid tiden för överlåtelsen på de stamaktier som överlåts
med en sådan marknadsmässig rabatt som styrelsen finner lämplig.
Bemyndigandet får utnyttjas vid ett eller flera tillfällen, dock senast
före nästa årsstämma.
Bolaget har den 22 februari 2022 slutfört förvärvet av samtliga
aktier i MixComm, Inc. (“MixComm”), en amerikansk utmanare för
utveckling av chip för millimetervågsteknik. Köpeskillingen för förvärvet
har betalats dels genom en kontant betalning om 22,5 miljoner USD,
dels genom emission av 39 187 320 nya stamaktier i Bolaget, mot-
svarande en utspädning om cirka 18,3 procent (baserat på antalet
utgivna aktier efter slutförandet). Vidare är säljarna berättigade till en
prestationsbaserad ersättning om högst 6 993 007 nyemitterade sta-
maktier i Bolaget, förutsatt att vissa kommersiella milstolpar avseende
kunder uppnås inom nio månader från ingåendet av förvärvsavtalet.
Med anledning av ovanstående beslutade årsstämman enhälligt
att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under tiden
fram till nästa årsstämma, besluta om kvittningsemission om högst
6 993 007 stamaktier, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt,
för erläggande av eventuell prestationsbaserad ersättning med
anledning av förvärvet av MixComm.
Årsstämman beslutade med erforderlig majoritet att bemyndiga
styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under tiden fram till nästa
årsstämma, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt,
besluta om nyemission av aktier och/eller konvertibler som innebär
utgivande av eller konvertering till sammanlagt högst 32 000 000 sta-
maktier motsvarande en utspädningseffekt om cirka 15,0 procent
av aktiekapitalet och rösterna, baserat på det totala antalet aktier
i Bolaget. Betalning för tecknade aktier och/eller konvertibler ska
kunna ske kontant, med apportegendom eller genom kvittning.
Valberedning
Bestämmelser om inrättande av valberedning återfinns i Koden.
Valberedningen är bolagsstämmans organ med enda uppgift att
bereda stämmans beslut i valoch arvodesfrågor samt, i förekommande
fall, procedurfrågor för nästkommande valberedning. Vid ordinarie
bolagsstämma den 19 maj 2020 beslutades att anta principer för
valberedningens tillsättning och instruktion för valberedningen att gälla
tills vidare. Enligt dessa ska valberedningen bestå av fyra ledamöter
– en ledamot utsedd av var och en av de tre till röstetalet största aktie-
ägarna samt styrelsens ordförande. Valberedningen ska konstitueras
baserat på aktieägarstatistik från Euroclear Sweden AB per sista bank-
dagen i augusti året före årsstämman och övrig tillförlitlig ägarinforma-
tion som tillhandahållits Bolaget vid denna tidpunkt. Vid bedömningen
av vilka som utgör de tre till röstetalet största ägarna ska en grupp
aktieägare anses utgöra en ägare om de (i) ägargrupperats i Euro-
clear Sweden-systemet eller (ii) offentliggjort och till bolaget skriftligen
meddelat att de träffat skriftlig överenskommelse att genom samordnat
utövande av rösträtten inta en långsiktig gemensam hållning i fråga om
bolagets förvaltning.
Styrelsens ordförande ska så snart som möjligt efter det att upp-
gifterna om de till röstetalet största aktieägarna blivit kända kontakta de
största ägarna för att utröna om de önskar utse ledamöter i valbered-
ningen. Om någon eller några av de tre till röstetalet största ägarna
avstår från att utse en ledamot i valberedningen, ska styrelsens ord-
förande erbjuda andra större aktieägare att utse en ledamot i valbered-
ningen. Om sådant erbjudande lämnas, ska det gå i turordning till de
till röstetalet största ägarna. Namnen på ledamöterna i valberedningen
och namnen på de aktieägare som utsett ledamöter i valberedningen
ska offentliggöras senast sex månader före årsstämman. Vid sitt första
sammanträde ska valberedningen inom sig välja ordförande. Styrelsens
ordförande ska vara sammankallande till valberedningens första möte.
Ordförande i valberedningen ska, om inte ledamöterna enas om annat,
vara den ledamot som utsetts av den till röstetalet största aktieägaren.
Valberedningens mandatperiod sträcker sig fram till dess ny valbered-
ning utsetts.
Om någon av de aktieägare som nominerat ledamot till valbered-
ningen avyttrar en väsentlig del av sina aktier i bolaget innan valbered-
ningens uppdrag slutförts, får valberedningen besluta att den ledamot
som aktieägaren nominerat skall avgå ur valberedningen och ersättas
av ny ledamot som nomineras av den aktieägare som vid tidpunkten är
den till röstetalet största aktieägaren som inte redan är representerad
i valberedningen. Valberedningen skall även äga rätt att besluta om en
utökning av antalet ledamöter i valberedningen och skall därvid kunna
erbjuda nya större aktieägare att utse ledamöter i valberedningen för
att bättre återspegla aktuellt ägande i bolaget eller för att upprätthålla
kontinuitet i valberedningens arbete. En aktieägare som har utsett en
ledamot i valberedningen har rätt att entlediga ledamoten och utse en
ny ledamot. En aktieägare ska även kunna utse en ny ledamot om den
av aktieägaren utsedde ledamoten avgår ur valberedningen. Föränd-
ringar i valberedningens sammansättning ska offentliggöras så snart
som möjligt.
Valberedningen ska i samband med sitt uppdrag i övrigt fullgöra
de uppgifter som enligt Koden ankommer på valberedningen. Ingen
ersättning utgår till ledamöterna i valberedningen. Bolaget ska på
begäran av valberedningen tillhandahålla personella resurser såsom
sekreterarfunktion i valberedningen för att underlätta valberedningens
arbete. Vid behov ska Bolaget även kunna svara för skäliga kostnader
för externa konsulter som av valberedningen bedöms nödvändiga för
att valberedningen ska kunna fullgöra sitt uppdrag.
Valberedningen har under året bestått av Joachim Cato, valbered-
ningens ordförande, utsedd av Erik Fällström, Monica Åsmyr, utsedd av
Swedbank Robur Fonder AB, Todd Thomson, utsedd av Kairo Ventures,
samt Tomas Duffy, styrelseordförande i Sivers.
Styrelse
Styrelsens ansvar och uppgifter
Efter bolagsstämman är styrelsen Bolagets högsta beslutande organ.
Styrelsen är även Bolagets högsta verkställande organ och Bolagets
ställföreträdare. Vidare svarar styrelsen enligt aktiebolagslagen för
Bolagets organisation och förvaltningen av Bolagets angelägenheter,
BOLAGSSTYRNING
35
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
ska fortlöpande bedöma Bolagets och Siverskoncernens (”Koncernens”)
ekonomiska situation och tillse att Bolagets organisation är utformad
så att bokföringen, medelsförvaltningen och Bolagets ekonomiska
förhållanden i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Styrelsens
ordförande har ett särskilt ansvar att leda styrelsens arbete och bevaka
att styrelsen fullgör sina lagstadgade uppgifter.
Bland styrelsens uppgifter ingår bland annat att fastställa Bolagets
övergripande mål och strategier, övervaka större investeringar, säker-
ställa att det finns en tillfredsställande kontroll av Bolagets efterlevnad
av lagar och andra regler som gäller för Bolagets verksamhet samt
Bolagets efterlevnad av interna riktlinjer.
Bland styrelsens uppgifter ingår även att säkerställa att Bolagets
informationsgivning till marknaden och investerare präglas av öppen-
het samt är korrekt, relevant och tillförlitlig samt att tillsätta, utvärdera
och vid behov entlediga Bolagets verkställande direktör.
Styrelsens sammansättning
Styrelsen har sitt säte i Stockholm. Enligt Bolagets bolagsordning ska
Bolagets styrelse bestå av lägst tre och högst nio ledamöter med högst
sju suppleanter. Styrelsen utgörs av ledamöterna Tomas Duffy (ord-
förande), Ingrid Engström, Erik Fällström, Lottie Saks, Todd Thomson
och Beth Topolovsky.
Styrelseledamöter väljs årligen på årsstämman för tiden fram till
nästa årsstämma. Det finns ingen gräns för hur länge en ledamot
kan ingå i styrelsen. Styrelsen består för närvarande av sex ordinarie
ledamöter valda för tiden intill slutet av årsstämman som ska hållas
under 2023. Styrelsens sammansättning med ledamöter som har olika
bakgrund och bred sammanlagd erfarenhet gör att styrelsens med-
lemmar tillsammans har den kunskap som krävs för styrelsearbetet
inkluderande frågeställningar avseende strategi, företagsledning och
strukturaffärer. Det gör också att ledningen har god hjälp av styrelse-
medlemmar individuellt i kontakten med viktiga kunder och i frågor
som politik, ekonomi, redovisning, finanser, juridik, organisation och
marknadsföring.
Styrelsens arbete under året
Styrelsen sammanträder regelbundet efter ett i arbetsordningen
fastställt program som innehåller vissa fasta beslutspunkter samt vissa
beslutspunkter vid behov. Under 2022 har styrelsen hållit åtta ordinarie
styrelsemöten, tre extra styrelsemöten och ett konstituerande styrelse-
möte. Frågor som krävt fördjupad analys och diskussion har förberetts
i respektive utskott.
Vid givna tillfällen har agendan innefattat en punkt där styrelsen
haft möjlighet till diskussion utan att representanter för ledningen varit
närvarande.
De protokoll som skrivs från dessa möten är beslutsprotokoll och
förs av bolagets ekonomichef, tillika styrelsens sekreterare. Inför varje
styrelsemöte erhåller styrelsen ett skriftligt material som underlag för
de diskussioner och beslut som kommer att tas upp.
Vid varje ordinarie styrelsemöte ges en uppdatering av affärsläget,
marknad, konkurrenssituation samt finansiell uppföljning. Under året
har även frågor avseende organisation, kompetensbehov, konjunktur-
utveckling och förvärvsfrågor behandlats. Löpande under året får
styrelsen även en VD-rapport. I denna rapport behandlas marknad,
verksamhet samt finansiell utveckling. Dessa rapporter sammanställs
av verkställande direktören.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsen arbetar efter en, i enlighet med aktiebolagslagen, fastställd
skriftlig arbetsordning för sitt arbete, vilken ska utvärderas, uppdateras
och fastställas på nytt årligen. Arbetsordningen fastställer fördelningen
av styrelsens arbete mellan styrelsen och styrelsens utskott samt
mellan styrelsen och verkställande direktören. Enligt arbetsordningen
ska styrelsen bland annat besluta om verksamhetsmål, strategi och
övergripande organisation, utse verkställande direktör och utvärdera
verkställande direktörens arbete, fastställa riktlinjer för Bolagets
agerande i samhället i syfte att uppnå ett långsiktigt värdeskapande,
fastställa årsredovisning och andra externa finansiella rapporter, viktiga
policys och attestinstruktion, fastställa regler för intern kontroll och
följa upp hur den interna kontrollen fungerar samt utvärdera styrelsens
arbete.
BOLAGSSTYRNING
Oberoende i förhållande till:
Styrelsearvode
2022
Arvode för
arbete utöver
styrelseuppdrag
Närvaro vid
styrelsemöten 2022
Sivers Semiconductors
och dess ledande
befattningshavare
Större
aktieägare
Tomas Duffy Ja Ja X – 12/12
Erik Fällström Ja Nej – – 11/12
Ingrid Engström Ja Ja X – 11/12
Lottie Saks Ja Ja X – 12/12
Beth Topolovsky Ja Ja X – 12/12
Todd Thomson Ja Ja – – 9/12
Styrelse och ledning av Sivers Semiconductors
Sivers Semiconductors
Styrelse
Tomas Duffy, Ordförande
Koncernledning
Anders Storm, CEO
Koncernledning
Håkan Rippe, CFO
Koncernledning
Harish Krishnaswamy,
Wireless
Koncernledning
William McLaughlin,
Photonics
Revisionsutskott
Investeringsutskott
Ersättningsutskott
36
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott enligt aktiebolagslagen och
ett ersättningsutskott enligt Koden. Därtill har styrelsen inrättat ett
investeringsutskott.
Styrelseutvärdering
Styrelsens ska årligen göra en utvärdering av sitt arbete under året,
i syfte att fortsätta utvecklingen av en väl fungerande styrelse för
bolaget. Den årliga styrelseutvärderingen sker genom att styrelseleda-
möterna besvarar ett formulär med frågor, där utrymme finns för egna
kommentarer. Dessa sammanställs av ordförande och därefter sker
en diskussion och utvärdering av styrelsens arbete i samband med ett
styrelsemöte. Den senaste genomförda utvärderingen var 10 maj 2022.
Slutsatserna från utvärderingen rapporteras till valberedningen samt
leder också till förbättringar i styrelsens arbetssätt.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet bestod under 2022 av Lottie Saks (ordförande),
Tomas Duffy och Ingrid Engström. Revisionsutskottet har sammanträtt
fyra gånger under 2022. Revisionsutskottet har även träffat bolagets
revisorer. Frågeställningar som har behandlats under 2022 innefattar
styrande dokument, intern finansiell rapportering, revisionsutvärdering,
budget, kassaflöde och finansieringsfrågor, integration av förvärv och
ekonomisystem, genomgång av utfallet av den bolagsstämmovalda
revisorns granskning av verksamheten, frågor kopplade till bolagets
delårsrapporter och frågor relaterade till intern kontroll. Alla revisions-
utskottets ledamöter har närvarat vid samtliga möten under 2022.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottet bestod under 2022 av Tomas Duffy (ordförande),
Erik Fällström och Ingrid Engström. Ersättningsutskottet har under året
arbetat fram förslag till incitamentsprogram som presenterades vid
årsstämman 2022. Därutöver har utskottet arbetat fram löneförslag,
andra ersättningar och anställningsvillkor för verkställande direktören
och berett styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Under året har ersättningsutskottet haft
ett möte. Alla ersättningsutskottets ledamöter har närvarat vid samtliga
möten under 2022.
Investeringsutskottet
Investeringsutskottets bestod under 2022 av Tomas Duffy (ordförande),
Lottie Saks och Beth Topolovsky. Investeringsutskottet har till uppgift
att utvärdera potentiella, pågående och avslutade investeringar för
Sivers. Utskottet har under året arbetat med analys och fördjupningar
gällande kommande investeringar.
Under året har investeringsutskottet haft ett möte, där samtliga
investeringsutskottets ledamöter närvarade.
Revisorer
Bolagets revisor, Deloitte AB, valdes på årsstämman 19 maj 2022 med
Zlatko Mehinagic som huvudansvarig revisor. Under året har bolagets
revisor utöver att revidera bolagets räkenskaper även översiktligt
granskat delårsrapporter för perioden januari – september 2022.
Intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen För att
säkerställa att den finansiella rapporteringen vid varje rapporttillfälle
ger en rättvisande bild, finns kontrollaktiviteter som involverar alla
nivåer av organisationen från styrelse och företagsledning till övriga
medarbetare. Finansiella kontroller i bolagets affärsprocesser omfattar
bland annat godkännande av affärstransaktioner, dagliga kontoavstäm-
ningar och analytisk genomgång av resultat och balans samt uppfölj-
ningar av beslut. Styrelsen, samt revisionsutskott, går igenom samtliga
delårsrapporter innan publicering.
Styrelsen och ledningen följer löpande upp effektiviteten i den
interna kontrollen för att säkerställa kvaliteten i processerna för den
finansiella rapporteringen. Bolagets ekonomiska situation och strategi
avseende den finansiella ställningen behandlas vid varje styrelsemöte,
där styrelsen får utförliga rapporter avseende verksamhetens
ut veckling.
Sivers Semiconductors är moderbolag i Koncernen som per
31 december 2022 består av fem helägda dotterföretag, svenska Sivers
Wireless AB och Trebax AB, skotska Sivers Photonics Ltd och amerikan-
ska Sivers Semiconductors Corp samt Sivers Semiconductors Inc. Det
svenska moderbolaget ansvarar för koncernövergripande funktioner
såsom ekonomi, investerarrelationer och IT. Koncernens rörelse-
drivande verksamhet bedrivs i huvudsak i de tre dotterföretagen
Sivers Wireless AB och Sivers Semiconductors Inc (”Wireless”) samt
Sivers Photonics Ltd (”Photonics”).
Sivers verksamhet bedrivs i Sverige, Skottland och USA. För att
arbeta effektivt har Sivers en platt organisation som gynnar de lokala
förutsättningarna på respektive marknad och bolags utvecklingsfas.
Dotterbolagen rapporterar löpande respektive bolags resultat och
verksamhetsuppföljning till koncernledningen.
Koncernledningen utgörs av CEO, CFO och AO ansvarig chef för
Wireless respektive Photonics som har kontinuerlig kontakt och möten
i operativa frågor som rör månatlig uppföljning av resultat, finansiell
ställning och nyckeltal.
Under 2022 har följande fokusområden diskuterats inom koncern-
ledningen:
• Strategi och R&D
• Försäljning
• Utveckling av nya produkter och tjänster
• Operativ effektivitet och lönsamhetsförbättring
Investeringsbeslut och frågor om extern finansiering hanteras av
styrelsen och investeringsutskottet.
BOLAGSSTYRNING
37
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
BOLAGSSTYRNING
Tomas Duffy Styrelsens ordförande
Född: 1955
Invald i styrelsen år: 2016
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingengör och Teknisk Licentiat – Kungliga Tekniska
Högskolan.
Andra styrelseuppdrag: Styrelseledamot Stella Tech AB.
Tidigare styrelseuppdrag: Styrelseordförande, Qall Telcom AB, Telia
Norge. Styrelseledamot, Trio AB, Telenor AB, Svenska IT-Institutet.
Kommanditdelägare, Sevenco Kommanditbolag.
Övrig erfarenhet: Affärsenhetschef för stora företag, Exportkredit
-
nämnden. vVD, Telia ansvarig för mobil och fast telekommunikation. VD,
Mannesmanns International Telecom, Net Insight, Halogen AB, AU System
Communication AB.
Oberoende i relation till Sivers Semiconductors och dess ledning: Ja.
Oberoende i relation till de större aktieägarna: Ja.
Egna och närståendes aktieinnehav per 2022-12-31: 1 150 000 aktier,
0 optioner.
Erik Fällström Ledamot
Född: 1961
Invald i styrelsen år: 2017
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Handelshögskolan i Stockholm.
Andra styrelseuppdrag: Styrelseledamot AEDC Capital Ltd.,
DDM Holding AG, EDC Advisors Ltd och Omnio London Ltd
Tidigare styrelseuppdrag: Styrelseledamot, Olympus S.A.,
Hoist Kredit AB.CST Global Ltd.
Övrig erfarenhet: Management consulting, corporate finance, riskkapital
och private equity.
Oberoende i relation till Sivers Semiconductors och dess ledning: Ja.
Oberoende i relation till de större aktieägarna: Nej.
Egna och närståendes aktieinnehav per 2022-12-31: 31 203 352 aktier
som innehas privat och via intressebolag. 0 optioner.
Ingrid Engström Ledamot
Född: 1958
Invald i styrelsen år: 2015
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Master i TIllämpad Psykologi, Uppsala Universitet.
Andra styrelseuppdrag: Styrelseledamot SJR in Scandinavia AB. Styrelse
-
ordförande i Engström Business Development, Unibap AB och Mind.
Tidigare styrelseuppdrag: Styrelseordförande i Netlight Consulting AB.
Extern verkställande direktör, Handelshögskolan i Stockholm Executive
Education AB. Styrelseordförande, Bisnode AB, Bisnode Business Infor
-
mation Group AB, Springtime AB. Styrelseledamot, KVB Kvarndammen
Gruppen AB, Metria AB, Teracom Group AB, FIPRA Sweden AB, Hedberg &
Co i Stockholm AB. Extern firmatecknare, SEB AB.
Övrig erfarenhet: VD, vVD och andra ledande befattningar, Telia, KnowIT,
Com Hem, Digital Equipment, Springtime, SEB.
Oberoende i relation till Sivers Semiconductors och dess ledning: Ja.
Oberoende i relation till de större aktieägarna: Ja.
Egna och närståendes aktieinnehav per 2022-12-31: 44 000 aktier,
0 optioner.
Styrelse
38
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Lottie Saks Ledamot
Född: 1967
Invald i styrelsen år: 2021
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilekonom från Uppsala Universitet.
Tidigare styrelseuppdrag: Styrelseledamot i Cint AB, OneMed Products
AB, OneMed Treasury AB, OneMed Sverige AB, Cidron Ross AB,
Cint Intressenter I AB, Cint Intressenter II AB, Cint Intressenter III AB,
RTh Holdco AB ochTomB Holdco AB. Styrelseordförande i Haldex i
Halmstad Aktiebolag, Haldex Holding AB, Haldex Financial Services AB,
Haldex Financial Services Holding AB, Haldex Traction Holding II AB och JSB
Hesselman Aktiebolag.
Övrig erfarenhet: CFO och Finansdirektör i flera större bolag. CFO på
Haldex, listat på Nasdaq Stockholm. Innan dess CFO Cint, CFO OneMed,
CFO Telenor Connexion, inom Johnson & Johnson och OMX Technology
Financial Market.
Oberoende i relation till Sivers Semiconductors och dess ledning: Ja.
Oberoende i relation till de större aktieägarna: Ja.
Egna och närståendes aktieinnehav per 2022-12-31: 0 aktier,
0 optioner.
Todd Thomson Ledamot
Född: 1961
Invald i styrelsen år: 2021
Nationalitet: Amerikan
Utbildning: Master of Business Administration från University of Pennsyl
-
vania – The Wharton School, Bachelor of Economics från Davidson College.
Andra styrelseuppdrag: Styrelseledamot i Dynasty Financial Partners
LLC, Century Bank (NM), CNAQ, Linnaeus Therapeutics Inc, MixComm
Inc., Amorphology Inc, NeuroBio Ltd, Delpor Inc, PteroDynamics Inc och
FastDetect Inc.
Tidigare styrelseuppdrag: Styrelseordförande i Dynasty Financial Partners
LLC, styrelseledamot i Cyren Ltd.
Övrig erfarenhet: CFO för Citigroup och vD för Citigroups Global Wealth
Management-avdelning. även erfarenhet från GE Capital, Bain & Co., Booz
Allen Hamilton och Barents Group, samt flertalet investeringskommittéer.
Oberoende i relation till Sivers Semiconductors och dess ledning: Ja.
Oberoende i relation till de större aktieägarna: Ja.
Egna och närståendes aktieinnehav per 2022-12-31: 0 aktier,
0 optioner.
Beth Topolovsky Ledamot
Född: 1961
Invald i styrelsen år: 2020
Nationalitet: Amerikan
Utbildning: BSEE, Electrical/Electronic Engineering, San Francisco State
University.
Andra styrelseuppdrag: American Chamber of Commerce i Sverige,
The Turnaround Management Association i Sverige.
Övrig erfarenhet: Grundare och CEO för Spark Group AB, ett konsultbolag
specialiserat på företagstransformationer i techindustrin. Över 25 års
erfarenhet från verkställande ledningspositioner och teknisk erfarenhet från
Cisco Systems, Hewlett-Packard, och KLA-Tencor. Medgrundare och CEO för
Q2 Labs AB, Chief Operating Officer-positioner inom Transmode och Tilgin.
Oberoende i relation till Sivers Semiconductors och dess ledning: Ja.
Oberoende i relation till de större aktieägarna: Ja.
Egna och närståendes aktieinnehav per 2022-12-31: 5 000 aktier,
0 optioner.
Styrelse
BOLAGSSTYRNING
39
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
Anders Storm Group CEO
Född: 1967
Anställningsår: 2015
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingenjör Datateknik, Lunds Tekniska Högskola.
Arbetslivserfarenhet: Verkställande direktör för Sivers Semiconductors
sedan augusti 2016. Anders Storm har haft olika ledande roller hos stora
företag som t.ex. Sony Ericsson, HIQ och ABB och som vP Engineering &
Operations på Birdstep Technologies innan han började på Sivers Semicon
-
ductors som COO i februari 2015.
Innehav i Sivers Semiconductors AB (publ) per 2022-12-31:
409 046 aktier, 725 000 personaloptioner.
William McLaughlin MD Sivers Photonics
Född: 1969
Anställningsår: 2019
Nationalitet: Brittisk, UK
Utbildning: B.Eng (Hons) Electronics and Engineering, University of
Glasgow. MSc Product design and Manufacturing, University of West
Scotland.
Arbetslivserfarenhet: Verkställande direktör för Sivers Photonics Ltd.
William (”Billy”) McLaughlin kom från en avancerad uppstart av skärmplatt
-
formar, SmartKem, där han var COO. Han har tidigare haft ledande
befattningar och styrelseroller inom halvledarindustrins jättar Motorola,
Global Foundries och Teledyne e2v, samt viktiga roller inom industristart-up
Silecs. Billys långa erfarenhet inkluderar drift, ingenjörskonst, kvalitet,
forskning och teknik och global applikationsexpertis. Billy studerade
elektronik och elektroteknik vid Glasgow University.
Innehav i Sivers Semiconductors AB (publ) per 2022-12-31:
175 000 aktier, 600 000 personaloptioner.
Håkan Rippe Group CFO
Född: 1968
Anställningsår: 2021
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingenjör i Industriell Ekonomi från Chalmers Tekniska
Högskola
Arbetslivserfarenhet: CFO för Sivers Semiconductors sedan september
2021. Håkan Rippes karriär sträcker sig över 27 år i både private equityägda
och börsnoterade teknikbolag. Han har deltagit i flera tillväxtresor och
hanterat ett betydande antal förvärv och kapitalmarknadstransaktioner.
Håkan Rippe har tidigare haft rollen som CFO på Enea och Clavister samt
ledande befattningar på bland annat IBM och Telelogic.
Innehav i Sivers Semiconductors AB (publ) per 2022-12-31:
375 000 aktier, 0 personaloptioner.
Harish Krishnaswamy MD Sivers Wireless
Född: 1980
Anställningsår: 2022
Nationalitet: Indisk
Utbildning: M.Sc. Engineering Physics, Uppsala University
Arbetslivserfarenhet: Harish Krishnaswamy erhöll sin B.Tech. examen
i elektroteknik från IIT Madras, Chennai, Indien, 2001, och M.S. och Ph.D.
examen i elektroteknik från University of Southern California (USC), Los
Angeles, CA, USA, 2003 respektive 2009. Han började 2009 på Electrical
Engineering Department, Columbia University, New York, NY, USA, som
professor och chef för Columbia High-Speed and Millimeter-Wave IC
Laboratory (CoSMIC). 2017 var han med och grundade MixComm Inc., som
förvärvades av Sivers Semiconductors i februari 2022. Han har mottagit ett
flertal utmärkelser i både akademiska och industriella miljöer.
Innehav i Sivers Semiconductors AB (publ) per 2022-12-31:
7 663 371 aktier, 0 personaloptioner.
Ledning
BOLAGSSTYRNING
40
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Årsstämman i maj 2022 beslutade om följande riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare:
Omfattning och tillämplighet
Med ”ledande befattningshavare” avses Group Chief Executive Officer,
Group Chief Financial Officer, Managing Director Photonics och Mana-
ging Director Wireless.
Riktlinjerna för ersättning gäller även för styrelseledamöter i den
omfattning de erhåller ersättning utanför styrelseuppdraget. Rikt-
linjerna gäller för ersättning som beslutas, och ändringar av redan
beslutad ersättning, efter att riktlinjerna har fastställts av årsstämman
2022. Riktlinjerna gäller inte för ersättning som är beslutad eller fast-
ställd av bolagsstämman.
Främjande av Sivers Semiconductors affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Sivers Semiconductors-koncernen är en internationell leverantör
inom avancerade 5G system till dataoch telekommunikationsnät samt
optiska produkter till optiska fibernät, sensorer och optisk trådlös
kommunikation (Li-Fi). Sivers Semiconductors-koncernen möjliggör en
bättre ansluten och säkrare värld genom att
leverera de bästa lösningarna till sensorer och dataoch telekommu-
nikationsnäten.
En framgångsrik implementering av Sivers Semiconductors affärs-
strategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter
att Sivers Semiconductors kan fortsätta att rekrytera och behålla
kvalificerade medarbetare. För detta krävs att ersättningssystemet för
de ledande befattningshavarna och övriga medarbetare är marknads-
mässigt och konkurrenskraftigt.
Dessa riktlinjer möjliggör att ledande befattningshavare kan erbju-
das en konkurrenskraftig totalersättning.
Sivers Semiconductors har utestående långsiktiga incitamentspro-
gram som har beslutats av bolagsstämman och därför inte omfattas av
dessa riktlinjer. De prestationskrav som används för att bedöma utfallet
av Sivers Semiconductors långsiktiga incitamentsprogram har en tydlig
koppling till det långsiktiga värdeskapandet, inklusive dess hållbarhet.
Dessa prestationskrav är för närvarande kopplade till den genomsnitt-
liga tillväxten av koncernens nettoförsäljning över en treårsperiod.
Programmen uppställer vidare krav på en intjäningsperiod om tre
år. För mer information om dessa program, se not 28 till koncernens
årsredovisning.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen till ledande befattningshavare kan bestå av fast lön, rörlig
ersättning, pension och andra sedvanliga förmåner. Bolagsstämman
kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om
exempelvis aktieoch aktiekursrelaterade ersättningar.
Den fasta lönen skall vara marknadsmässig och fastställas individu-
ellt och baseras på varje individs roll, prestation, resultat och ansvar.
Som huvudregel skall fast lön omprövas en gång per år. Den rörliga
ersättningen skall beakta individens ansvarsnivå och befogenhet. Den
rörliga ersättningen skall baseras på måluppfyllelse inom områdena
nettoomsättning och rörelseresultat (EBIT) och ”mjuka” individuella mål
kopplade till strategiska och/eller funktionella mål som är individuellt
anpassade baserat på ansvar och funktion. Dessa mål skall vara utfor-
made så att de bidrar till att främja Sivers Semiconductors affärsstrategi
och långsiktiga intressen, inklusive hållbarhet. Storleken på den rörliga
ersättningen skall baseras den anställdes uppfyllande av dessa mål.
Den rörliga ersättningen skall maximalt uppgå till 100 procent av årlig
fast lön.
Utvärderingen av om måluppfyllelse har skett skall göras i slutet av
mätperioden och baseras på fastställt finansiellt underlag för den rele-
vanta perioden. Rörlig kontantersättning kan utbetalas efter avslutad
mätperiod eller vara föremål för uppskjuten utbetalning.
Pension och andra förmåner
De ledande befattningshavarna ska omfattas av en pensionsplan som
motsvarar kostnaden för ITP-planen.
De andra förmånerna kan exempelvis bestå av sjukförsäkring,
telefonförmåner, måltidsförmåner och företagsbil och skall utgå i den
mån det anses vara marknadsmässigt.
Uppsägning
Vid uppsägning, från företagets sida, av en ledande befattningshavare,
tillämpas uppsägningslön med oförändrade villkor under högst sex
månader samt därtill ett icke pensionsgrundande avgångsvederlag på
högst nio månadslöner. De ledande befattningshavarnas uppsägnings-
tid skall vara sex månader.
Konsultarvode till styrelseledamöter
I de fall styrelseledamöter utför arbete utöver sedvanligt styrelsearbete,
så ska styrelsen under särskilda omständigheter kunna besluta om
ytterligare ersättning i form av konsultarvode.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har
lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att
uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter
samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del
av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärde-
ringen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av
dessa.
Ersättningsutskott
Styrelsens ersättningsutskott, som består av tre styrelseledamöter,
inklusive styrelsens ordförande tillika ordförande i ersättningsutskottet,
behandlar och bereder ersättningsfrågor avseende de ledande befatt-
ningshavarna.
Riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
41
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
Ersättningsutskottet bereder och utarbetar förslag till beslut avseende
ersättning och anställningsvillkor för Group Chief Executive Officer,
vilket föreläggs styrelsen för beslut. Styrelsen utvärderar årligen det
arbete som Group Chief Executive Officer utför.
I ersättningsutskottets uppgifter ingår även att bereda styrelsens
beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare. Styrelsen skall upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart
fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Rikt-
linjerna skall gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman.
Ersättningsutskottet skall även följa och utvärdera program för rörliga
ersättningar samt gällande ersättningsstrukturer och ersättnings nivåer
i Sivers Semiconductors. Vid styrelsens behandling av och beslut i
ersättningsrelaterade frågor närvarar inte Group Chief Executive
Officer eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de berörs
av frågorna.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen skall ha rätt att tillfälligt frångå dessa riktlinjer om det i ett
enskilt fall finns särskilda skäl och ett avsteg är nödvändigt för att
tillgodose Sivers Semiconductors långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa Sivers Semiconductors ekonomiska
bärkraft, som exempelvis ytterligare rörlig ersättning vid särskilda
prestationer.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
42
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
TSEK Not 2022 2021
Nettoomsättning 4 132 607 90 652
Övriga rörelseintäkter 8 295 7 196
Aktiverat arbete för egen räkning 59 276 56 447
Råvaror och förnödenheter -48 922 –30 638
Övriga externa kostnader 7 -99 585 –119 077
Personalkostnader 6 -125 364 –111 765
Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar och immateriella tillgångar -111 403 –33 756
Rörelseresultat -185 096 –140 941
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter 8 94 716 5 284
Finansiella kostnader 8 -13 248 –3 355
Resultat före skatt -103 628 –139 012
Inkomstskatt 9 17 244 5 308
Årets resultat -86 384 –133 704
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -86 384 –133 704
Resultat per aktie (SEK)
Före utspädning 10 -0,41 –0,83
Efter utspädning 10 -0,41 –0,83
Koncernens rapport över totalresultat
TSEK Not 2022 2021
Årets resultat -86 384 –133 704
Övrigt totalresultat
Poster som kan återföras till resultatet:
Valutakursdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter 85 216 7274
Årets totalresultat -1 168 –126 430
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -1 168 –126 430
Koncernens resultaträkning
FINANSIELLA RAPPORTER
43
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
Koncernens balansräkning
FINANSIELLA RAPPORTER
TSEK Not 2022-12-31 2021-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill 11 401 673 134 812
Övriga immateriella tillgångar 11 193 122 -
Aktiverade utvecklingskostnader 11 705 247 184 212
Materiella anläggningstillgångar 12,13 102 595 101 542
Övriga tillgångar 352 169
Summa anläggningstillgångar 1 402 989 420 735
Omsättningstillgångar
Varulager 15 28 985 23 496
Kundfordringar 16 42 325 23 152
Aktuella skattefordringar 6 290 5 724
Övriga fordringar 17 9 524 7 763
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 18 25 294 14 272
Övriga kortfristiga finansiella tillgångar 31 8 519 152 119
Likvida medel 26 47 174 304 117
Summa omsättningstillgångar 168 111 530 643
SUMMA TILLGÅNGAR 1 571 100 951 379
TSEK Not 2022-12-31 2021-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital 19 106 977 87 383
Övrigt tillskjutet kapital 19 1 704 259 1 283 785
Omräkningsreserv 19 92 632 7416
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat -663 789 –579 682
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 1 240 079 798 903
Summa eget kapital 1 240 079 798 903
Långfristiga skulder
Banklån 20 7 000 11 000
Uppskjuten skatteskuld 21 156 885 84
Avsättningar 22 1 172 7 161
leasingskulder 23 21 474 25 098
Övriga långfristiga skulder 3 524 5 632
Summa långfristiga skulder 190 055 48 975
Kortfristiga skulder
Konvertibellån 31 44 493 -
Banklån 20 4 000 4 000
leverantörsskulder 39 262 21 830
leasingskulder 23 6 913 5 364
Övriga skulder 24 14 265 6 360
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 25 32 033 65 947
Summa kortfristiga skulder 140 966 103 501
Summa skulder 331 021 152 476
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 571 100 951 379
44
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
TSEK Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet kapital
Omräknings-
reserv
Balanserade
vinstmedel
inklusive
årets resultat
Summa eget
kapital hänförligt
till moderföre-
tagets aktieägare
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 januari 2021 77 223 904 565 142 –450 004 531 925 531 925
Årets resultat –133 704 –133 704 –133 704
Summa övrigt totalresultat 7 274 7 274 7 274
Summa totalresultat 7 274 –133 704 –126 430 –126 430
Transaktioner med ägare:
Nyemission 10 161 391 489 401 650 401 650
Emissionskostnader –12 269 –12 269 –12 269
Förändring i egna aktier –605 –605 –605
Aktierelaterade ersättningar 4 631 4 631 4 631
Summa transaktioner med ägare 10 161 379 220 4 026 393 407 393 407
Utgående balans 2021-12-31 87 383 1 283 785 7 416 –579 682 798 903 798 903
TSEK Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet kapital
Omräknings-
reserv
Balanserade
vinstmedel
inklusive
årets resultat
Summa eget
kapital hänförligt
till moderföre-
tagets aktieägare
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 januari 2022 87 383 1 283 785 7 416 -579 682 798 903 798 903
Årets resultat -86 384 -86 384 -86 384
Summa övrigt totalresultat               85 216 85 216 85 216
Summa totalresultat 85 216 -86 384 -1 168 -1 168
Transaktioner med ägare:
Apportemission 19 595 421 262 440 857 440 857
Emissionskostnader -788 -788 -788
Förändring i egna aktier 1 181 1 181 1 181
Aktierelaterade ersättningar 1 096 1 096 1 096
Summa transaktioner med ägare 19 595 420 474 2 277 442 346 442 346
Utgående balans 2022-12-31 106 977 1 704 259 92 632 -663 789 1 240 079 1 240 079
Rapport över förändringar
i koncernens egna kapital
FINANSIELLA RAPPORTER
45
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
Koncernens kassaflödesanalys
FINANSIELLA RAPPORTER
TSEK Not 2022 2021
Rörelseresultat 26 -185 096 –140 941
Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster:
Av- och nedskrivningar 111 403 33 756
Förändring i avsättningar -5 794 –6 779
Övrigt 603 3 271
Erhållen ränta 5 717 370
Erlagd ränta -11 932 –2 485
Erhållen inkomstskatt 4 177 4 911
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital -80 922 –107 896
Förändringar i rörelsekapital
Ökning (–)/Minskning (+) av varulager -663 –8 115
Ökning (–)/Minskning(+) av rörelsefordringar -29 631 –7 253
Ökning (+)/Minskning (–) av rörelseskulder -26 245 40 297
Kassaflöde från den löpande verksamheten -137 461 –82 967
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -13 731 –35 820
Förvärv av immateriella tillgångar -71 278 –56 447
Lån till intressebolag - –122
Finansiering MixComm -206 475 –18 847
Försäljning av materiella anläggningstillgångar - –
Investeringar i finansiella instrument - –133 772
Försäljning/förfall av finansiella instrument 125 492 -
Kassaflöde från investeringsverksamheten -165 992 –245 008
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 50 000 –
Amortering av lån -4 000 –4 000
Amortering av leasingoch avbetalningsskulder -11 190 –8 366
Nyemission - 401 650
Erlagda emissionskostnader -788 –12 269
Återköp av egna aktier - –1 716
Försäljning av/optionslösen med egna aktier 1 181 1 111
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 35 203 376 410
Årets kassaflöde -268 250 48 435
Likvida medel vid årets början 304 117 249 448
Valutakursförändringar i likvida medel 11 307 6 234
Likvida medel vid årets slut 47 174 304 117
46
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 1
Allmän information
Sivers Semiconductors AB med organisationsnummer 556383-9348 är ett
aktiebolag registrerat i Sverige med säte i Kista, Sverige. Företagets huvud
-
kontor ligger på Torshamnsgatan 48 i Kista.
Sivers Semiconductors AB och dess dotterföretag (”koncernen”) utvecklar,
tillverkar och säljer chip, komponenter, moduler och delsystem baserade på
avancerad, egenutvecklad halvledarteknik inom mikrovåg, millimetervåg och
optiska halvledare.
Verksamheten bedrivs i huvudsak i de tre bolagen Sivers Wireless AB och
Sivers Photonics Ltd och Sivers Semiconductors Inc. Sivers Wireless har
huvudkontor i Kista och utvecklingskontor i Göteborg. Sivers Photonics
huvudkontor och fabrik ligger i Glasgow, Skottland. Koncernens samman
-
sättning framgår av not 14. Sivers Semiconductors Inc har huvudkontor i
Chatham, USA.
De finansiella rapporterna presenteras i tusental svenska kronor (TSEK) .
Not 2
Redovisningsprinciper
Grund för upprättande
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de av EU antagna
International Financial Reporting Standards (IFRS) samt tolkningar från IFRS
Interpretations Committee (IFRIC). Vidare tillämpar koncernen Årsredovis
-
ningslagen och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1,
Kompletterande redovisningsregler för koncerner.
De finansiella rapporterna har upprättats baserat på anskaffningsvärde,
förutom vissa finansiella instrument som värderats till verkligt värde via resul
-
taträkningen i slutet av varje rapporteringsperiod, vilket beskrivs närmare i
redovisningsprinciperna nedan .
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar företagets finansiella rapporter och de
enheter (dotterföretag) som företaget har bestämmande inflytande över per
den 31 december varje år. Bestämmande inflytande uppnås när koncernen
har inflytande över investeringsobjektet, är exponerad, eller har rätt, till rörlig
avkastning från sitt engagemang i investeringsobjektet och kan använda sitt
inflytande till att påverka sin avkastning.
Ett dotterföretag konsolideras när företaget får bestämmande inflytande över
dotterföretaget och upphör när företaget förlorar bestämmande inflytande
över dotterföretaget. Resultat från förvärvade eller avyttrade dotterföretag
under året inkluderas i resultatet från den dag då företaget får bestämmande
inflytande över dotterföretaget och till den dag som bestämmande inflytande
över dotterföretaget upphör.
Vid behov justeras dotterföretagens finansiella rapporter för att anpassa de
redovisningsprinciper som används till koncernens redovisningsprinciper.
Alla koncerninterna tillgångar och skulder, eget kapital, intäkter, kostnader
och kassaflöden som rör transaktioner mellan företag inom koncernen är
eliminerade i konsolideringen .
Rörelseförvärv
Vid ett rörelseförvärv utgör förvärvaren den part som erhåller bestämmande
inflytande över det förvärvade företaget. Ett omvänt förvärv uppstår när den
legala förvärvaren identifieras som det förvärvade bolaget. Förvärvet av Sivers
Photonics Ltd, som genomfördes 2017, och MixComm Inc, som genomfördes
2022, var omvända förvärv. Därav utgjorde Sivers semiconductors AB med
dotterbolag det förvärvade bolaget.
Rörelseförvärv redovisas enligt förvärvsmetoden. Goodwill beräknas som
skillnaden mellan den överförda ersättningen, beloppet för eventuella
innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade företaget, det verkliga
värdet på förvärvarens tidigare egetkapitalandelar i det förvärvade företaget
(om tillämpligt) och nettot per förvärvstidpunkten av beloppen för de identi
-
fierbara förvärvade tillgångarna och övertagna skulderna.
Koncernens noter
NOTER
Goodwill
Goodwill värderas och redovisas initialt enligt ovan.
Goodwill skrivs inte av utan prövas för nedskrivningsbehov minst årligen.
När nedskrivningsbehov prövas ska goodwill fördelas på var och en av
koncernens kassagenererande enheter (eller grupper av kassagenererande
enheter) som väntas bli gynnade av synergierna i förvärvet. En kassa
-
genererande enhet på vilken goodwill har fördelats ska prövas avseende
nedskrivningsbehov årligen, samt närhelst det finns en indikation på att
enheten kan behövas skrivas ned. Om enhetens återvinningsvärde är lägre
än enhetens redovisade värde, ska nedskrivningen fördelas först genom
att minska det redovisade värdet för goodwill som hänförts till enheten och
sedan minska övriga tillgångar proportionellt baserat på det redovisade
värdet för varje tillgång i enheten. En redovisad nedskrivning av goodwill ska
inte återföras i efterföljande period .
Intäktsredovisning
Koncernen redovisar i huvudsak intäkter från följande intäktsströmmar:
• Försäljning av hårdvaruprodukter.
• Utvecklingsprojekt (Även kallade Non Recurrent Engineering ”NRE”)
• Supportavtal
Intäkter värderas baserat på avtalet med kund och motsvarar den ersättning
som koncernen förväntar sig ha rätt till i utbyte mot att överföra utlovade
varor eller tjänster exklusive mervärdeskatt. Koncernen redovisar en intäkt
när kontrollen av en vara eller tjänst överförs till en kund.
Försäljning av hårdvaruprodukter
Koncernen säljer chip, komponenter, moduler och delsystem baserade
på avancerad 5G millimetervågsteknik inom wireless segmentet. Inom
photonics segmentet säljer koncernen halvledarlasrar och andra halvledar-
baserade optiska produkter.
För en del av hårdvaruprodukterna, främst inom Wireless, redovisas intäkten
vid en tidpunkt. Denna tidpunkt inträffar normalt när kontrollen över varorna
har överförts till kund, vilket utgör leveranstidpunkten (i enlighet med de
fraktvillkor som gäller för det specifika avtalet). En fordran redovisas av
koncernen när varorna levereras till kunden eftersom detta representerar
den tidpunkt då rätten till vederlag blir ovillkorlig, eftersom det bara krävs
att tiden går innan betalning förfaller. Produktionstester genomförs innan
produkter skickas till kunder.
Intäkter redovisas med avdrag för beräknade volymrabatter, och intäkter
redovisas endast i den utsträckning som det är mycket sannolikt att en
väsentlig återföring inte uppstår. Rabatter avtalas normalt för en på förhand
bestämd kvantitet, och beräknas utifrån den avtalade kvantiteten. I de fall det
inte finns en bestämd kvantitet görs en uppskattning utifrån historiska data.
Koncernen har även, inom photonicssegmentet, hårdvaruprodukter som
tillverkas enligt specifikationer från kunden. Sådana hårdvaruprodukter kan
vara till exempel wafers och chip. Intäkterna för dessa hårdvaruprodukter
redovisas över tid, i takt med färdigställandegraden. Färdigställandegraden
mäts normalt med en outputmetod, som utgår från vad som är färdigställt
enligt en arbetsbeskrivning. Färdigställandet kan sammanfalla med faktu
-
rering. När så inte är fallet redovisas en fordran om upparbetning överstiger
fakturerat eller en skuld om fakturering överstiger upparbetning.
Utvecklings/NRE – projekt
Inom Wireless och Photonics förekommer så kallade ”NRE ”-avtal. Sådana
avtal avser utvecklingsprojekt, där koncernen bland annat gör anpassningar
av teknik i hårdvaruprodukter för att matcha kundens önskemål eller för att
utveckla en ny produkt. När utvecklingsprojektet är färdigställt är avsikten att
sälja den anpassade/nya produkten i volymer. Om detta inträffar redovisas
intäkterna som uppkommer från volymförsäljning inom kategorin hårdvara.
Ersättningar för NRE-avtal redovisas över tid, i takt med färdigställandet av
produkten. Färdigställandet beräknas normalt med en inputmetod utifrån
nedlagda kostnader. När upparbetning sker redovisas en avtalsstillgång för
utfört arbete och när fakturering överstiger vad som upparbetats redovisas
en avtalsskuld .
47
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
Supportavtal
Inom Wireless säljs även support för bolagets hårdvaror, för att underlätta
kundens anpassning av tekniken till deras produkter. Supportavtal kan till
exempel tecknas i syfte att designa in koncernens produkter i kundens, där
kunden i sin tur säljer sin produkt till en slutkund.
Supportavtalen tecknas för en viss tidsperiod till ett fast pris, och intäkterna
redovisas linjärt över denna tidsperiod. Transaktionspriset för dessa tjänster
redovisas som en avtalsskuld vid tidpunkten för den inledande försälj
-
ningstransaktionen och löses upp linjärt under tjänsteperioden.
Leasing
Koncernen som leasingtagare
Koncernen bedömer om avtalet är, eller innehåller, ett leasingavtal när avtalet
ingås. Koncernen redovisar en nyttjanderätt med tillhörande leasingskuld för
samtliga leasingavtal där koncernen är leasingtagare.
Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet av de leasingavgifter som inte
betalats vid inledningsdatumet, diskonterat med användning av leasingav
-
talets implicita ränta, om denna räntesats lätt kan fastställas. Om denna
räntesats inte lätt kan fastställas ska koncernen använda leasetagarens
marginella låneränta.
Leasingavgifter som inkluderas i värderingen av leasingskulden omfattar:
• fasta avgifter (inklusive till sin substans fasta avgifter, med avdrag för
eventuella förmåner i samband med teckning av leasingavtal),
• variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris, initialt
värderade med hjälp av det index eller det pris som gällde vid inledningsda
-
tumet,
• belopp som förväntas betalas ut av leasetagaren enligt restvärdesgarantier
det belopp som förväntas eventuell restvärdesgaranti som tillhandahålls
leasegivaren av leasetagaren, en till leasetagaren närstående part eller en
tredje part som inte är hänförlig till leasegivaren och som har finansiella
förutsättningar att infria de avtalade förpliktelserna,
• lösenpriset för optioner att köpa om leasetagaren är rimligt säker på att
utnyttja optionerna, och
• straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet, om leasingpe
-
rioden återspeglar att leasetagaren kommer att utnyttja en möjlighet att
säga upp leasingavtalet.
Leasingskulden redovisas som en separat post i koncernens rapport över
finansiell ställning.
Efter inledningsdatumet värderas leasingskulden genom att öka det
redovisade värdet för att återspegla räntan på leasingskulden (genom
användning av effektivräntemetoden), och genom att minska det redovisade
värdet för att återspegla utbetalda leasingavgifter.
Koncernen omvärderar leasingskulden (och gör en motsvarande justering av
nyttjanderätten) om antingen:
• Leasingperioden förändras eller om bedömningen av en option att köpa
den underliggande tillgången förändras, i vilket fall leasingskulden måste
omvärderas genom diskontering av de ändrade leasingavgifterna med
användning av en ändrad diskonteringsränta.
• Leasingavgifterna förändras till följd av ändringar i ett index eller ett pris
eller om det sker en förändring i de belopp som förväntas betalas ut enligt
en restvärdesgaranti, i vilka fall leasingskulden omvärderas genom diskon
-
tering av de ändrade leasingbetalningarna med användning av den initiala
diskonteringsräntan (såvida inte leasingbetalningarna förändras på grund av
en förändring i den rörliga räntan, i vilket fall en ändrad diskonteringsränta
ska användas).
• En ändring av leasingavtalet som inte redovisas som ett separat leasingavtal,
i vilket fall leasingskulden omvärderas genom att diskontera de ändrade
leasingavgifterna med en ändrad diskonteringsränta.
Nyttjanderätter omfattar summan av den initiala värderingen av motsvarande
leasingskuld, leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet
och eventuella initiala direkta utgifter. Därefter värderas de till anskaffnings
-
värdet efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.
Nyttjanderättigheter skrivs av under det kortare av leasingperioden och
den underliggande tillgångens nyttjandeperiod. Om leasingavtalet överför
äganderätten till den underliggande tillgången till koncernen eller om
anskaffningsvärdet för nyttjanderätten återspeglar att koncernen kommer
att utnyttja en option att köpa, ska den hänförliga nyttjanderätten skrivas
av under den underliggande tillgångens nyttjandeperiod. Avskrivningarna
påbörjas vid leasingavtalets inledningsdatum .
Nyttjanderätterna redovisas i samma post som den post där de motsvarande
underliggande tillgångarna skulle ha redovisats om de ägdes i koncernens
rapport över finansiell ställning.
Koncernen tillämpar IAS 36 för att fastställa om det föreligger ett
nedskrivningbehov av nyttjanderätten och redovisar eventuell identifierad
nedskrivning vilket beskrivs i principen för ”Materiella anläggningstillgångar ”.
Som en praktisk lösning tillåter IFRS 16 att inte skilja icke-leasingkomponenter
från leasingkomponenter, och i stället redovisa varje leasingkomponent och
alla tillhörande icke-leasingkomponenter som en enda leasingkomponent.
Koncernen har valt att använda denna praktiska lösning .
Sale- & Leaseback
Materiella anläggningstillgångar som koncernen säljer och sedan hyr tillbaka
redovisas som en försäljning om försäljningen uppfyller kraven i IFRS 15
för att få klassas som en intäkt. I de fall försäljningen inte uppfyller dessa
krav, redovisas tillgången fortsatt som en materiell anläggningstillgång och
överföringsintäkterna till finansiären som en finansiell skuld .
Utländska valutor
Vid upprättandet av de finansiella rapporterna för de enskilda företagen
redovisas transaktioner i valutor andra än företagets funktionella valuta
(utländska valutor) till transaktionsdagens dagskurs. Vid varje rapport-
periods slut räknas monetära tillgångar och skulder som är denominerade i
utländska valutor om till balansdagens kurs. Ickemonetära poster redovisade
till verkligt värde i utländska valutor räknas om till valutakursen den dag då
det verkliga värdet beräknades.
Icke-monetära poster värderade till anskaffningsvärde räknas inte om.
Valutakursdifferenser redovisas i resultatet i den period i vilken de
uppkommer förutom:
• valutakursdifferenser på monetära poster som är fordringar på eller
skulder till en utlandsverksamhet där en reglering inte är planerad eller
inte kommer att ske inom överskådlig framtid (och därmed utgör en del av
nettoinvesteringen i utlandsverksamheten), och som ska redovisas initialt
i övrigt totalresultat och omklassificeras från eget kapital till resultatet vid
avyttring av nettoinvesteringen.
Vid upprättande av koncernredovisning, räknas koncernens tillgångar och
skulder i utländsk valuta om till stängningskursen på balansdagen. Intäkter
och kostnader räknas om till växelkursen på transaktionsdagen, såvida inte
växelkursen varierar betydande under den perioden i vilket fall den genom
-
snittliga valutakursen för perioden används. Om några växelkursdifferenser
uppkommer redovisas de i övrigt totalresultat och ackumuleras i omräknings
-
reserven (hänförs till innehav utan bestämmande inflytande om tillämpligt).
Vid avyttring av en utlandsverksamhet (där koncernen förlorar bestämmande
inflytande) omklassificeras alla valutakursdifferenser som ackumulerats i
omräkningsreserven för den verksamheten och som är hänförliga till moder
-
företagets aktieägare till resultaträkningen.
Statliga bidrag
Statliga bidrag redovisas inte förrän det föreligger rimlig säkerhet att
koncernen uppfyller de villkor som är förknippade med bidraget och att
bidragen kommer erhållas.
Statliga bidrag redovisas systematiskt i resultatet, som ”övriga rörelsein
-
täkter”, över samma perioder som de kostnader bidragen är avsedda att
kompensera för.
Ett statligt bidrag som lämnas som ersättning för kostnader eller förluster
som företaget redan haft eller i syfte att ge företaget omedelbart stöd utan
att vara förbundet med framtida kostnader redovisas i resultatet för den
period under vilken företaget erhåller en fordran på staten.
Statliga bidrag hänförliga till förvärv av materiella anläggningstillgångar
redovisas som en förutbetald intäkt, vilken redovisas i resultatet över tillgång
-
arnas förväntade nyttjandeperiod .
48
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Kostnader för pensioner och ersättning vid uppsägning
Betalning till en avgiftsbestämd pensionsplan redovisas som en kostnad när
de anställda har utfört tjänsterna som ger dem rätt till avgifterna.
Pensionsplaner som omfattar flera arbetsgivare redovisas som avgifts
-
bestämd, om det inte finns tillräcklig information att redovisa dem som
förmånsbestämda. För närvarande finns enbart pensionsplaner som
redovisas som avgiftsbestämda inom koncernen.
Kortfristiga och långfristiga ersättningar till anställda
En skuld redovisas för ersättning till anställda avseende löner, betald
semester och betald sjukfrånvaro från den anställdas tjänstgöring under
innevarande period till det odiskonterade beloppet av ersättningen som
förväntas betalas i utbyte för dessa tjänster.
Skulder redovisade för kortfristiga ersättningar värderas till det odiskon
-
terade beloppet avseende kortfristiga ersättningar till anställda som företaget
förväntas betala i utbyte mot dessa tjänster.
Skulder redovisade för övriga långfristiga ersättningar till anställda värderas
till nuvärde genom att uppskattade framtida kassaflöden som förväntas
betalas av koncernen i baserat på de tjänster som tillhandahållits av de
anställda per rapportperiodens slut.
Skatt
Inkomstskattekostnaden utgörs av summan av aktuell skatt och uppskjuten
skatt.
Aktuell skatt
Aktuell skatt beräknas på det skattepliktiga resultatet för perioden. Skatte
-
pliktigt resultat skiljer sig från det redovisade resultatet då det har justerats
för intäkter och kostnader som är skattepliktiga eller avdragsgilla i andra
perioder och vidare utesluts poster som aldrig blir skattepliktiga eller
avdragsgilla. Koncernens aktuella skatteskuld beräknas enligt de skattesatser
som är beslutade eller i praktiken beslutade per rapportperiodens slut.
Uppskjuten skatt
Uppskjuten skatt är den skatt som förväntas vara betalbar eller återvinnbar
på skillnader mellan redovisade värden på tillgångar och skulder i de
finansiella rapporterna och motsvarande skattemässiga värden som
används vid beräkningen av skattepliktigt resultat och redovisas med hjälp
av balansräkningsmetoden. Uppskjutna skatteskulder redovisas för i princip
alla skattepliktiga temporära skillnader, och uppskjutna skattefordringar
redovisas i princip för alla avdragsgilla temporära skillnader i den omfattning
det är sannolikt att beloppen kan nyttjas mot framtida skattepliktiga
överskott. Uppskjutna skatteskulder och skattefordringar redovisas inte
om de temporära skillnaderna är hänförliga till den första redovisningen av
goodwill eller den första redovisningen av en tillgång eller skuld (som inte
är ett rörelseförvärv) och vid tidpunkten för transaktionen, varken påverkar
redovisat eller skattepliktigt resultat.
Uppskjuten skatteskuld redovisas för skattepliktiga temporära skillnader
hänförliga till investeringar i dotterföretag, utom i de fall koncernen kan styra
tidpunkten för återföring av de temporära skillnaderna och det är sannolikt
att en sådan återföring inte kommer att ske inom överskådlig framtid.
Uppskjutna skattefordringar som är hänförliga till avdragsgilla temporära
skillnader avseende sådana investeringar och innehav redovisas endast i
den omfattning det är sannolikt att beloppen kan utnyttjas mot framtida
skattepliktiga överskott och det är troligt att ett sådant utnyttjande kommer
att ske inom överskådlig framtid.
Det redovisade värdet på uppskjutna skattefordringar prövas vid varje
rapportperiod slut och minskas till den del det inte längre är sannolikt att
tillräckliga skattepliktiga överskott kommer att finnas tillgängliga för att
realisera, helt eller delvis den uppskjutna skattefordran.
Uppskjuten skatt beräknas enligt de skattesatser som förväntas gälla för
den period då tillgången återvinns eller skulden regleras, baserat på de
skattesatser och skatteregler som har beslutats eller är i praktiken beslutade
per rapportperiodens slut.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
Uppskjutna skattefodringar och skatteskulder nettoredovisas då det
föreligger en legal rätt att kvitta aktuella skattefordringar mot aktuella
skatteskulder och de hänför sig till inkomstskatt debiterade av samma
skattemyndighet och då koncernen har för avsikt att reglera aktuella skatte
-
fordringar och skulder med ett nettobelopp.
Aktuell skatt och uppskjuten skatt för året
Aktuell skatt samt uppskjuten skatt redovisas i resultatet, förutom när de
är hänförligt till poster som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget
kapital, i vilket fall aktuell och uppskjuten skatt redovisas i övrigt totalresultat
eller direkt i eget kapital. När aktuell eller uppskjuten skatt uppkommer från
den första redovisningen av ett rörelseförvärv, redovisas skatteeffekterna i
redovisningen för rörelseförvärvet.
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier redovisas till anskaffningsvärde minus ackumulerade
avskrivningar och ackumulerade nedskrivningar.
Avskrivningar redovisas för att skriva av anskaffningsvärdet eller värderingen
av en tillgång efter avdrag för beräknat restvärde, genom att använda den
linjära avskrivningsmetoden. Följande nyttjandeperioder tillämpas:
Inventarier, verktyg och installationer 5–10 år
Datorer 3 år
De bedömda nyttjandeperioderna, restvärden och avskrivningsmetod
utvärderas vid varje rapportperiods slut, förändringar i uppskattning
redovisas framåtriktat.
En materiell anläggningstillgång tas bort från balansräkningen vid utrang
-
ering eller avyttring eller när inga framtida ekonomiska fördelar bedöms
uppkomma från nyttjandet av tillgången. Den vinst eller förlust som
uppkommer vid avyttring eller utrangering av en tillgång fastställs som
skillnaden mellan försäljningsintäkter och redovisat värde på tillgången och
redovisas i resultatet .
Internt upparbetade immateriella tillgångar –
utgifter för forskning och utveckling
Utgifter för forskning kostnadsförs i den period de uppkommer.
En internt upparbetad immateriell tillgång som uppstår genom utveckling,
eller i utvecklingsfasen av ett internt projekt, tas upp som tillgång i rapporten
över finansiell ställning endast om man kan påvisa att samtliga nedanstående
förutsättningar är uppfyllda:
• Det är tekniskt möjligt för företaget att färdigställa den immateriella
tillgången så att den kan användas eller säljas.
• Företagets avsikt är att färdigställa den immateriella tillgången och använda
eller sälja den.
• Företaget har förutsättningar att använda eller sälja den immateriella
tillgången.
• Företaget visar hur den immateriella tillgången kommer att generera
sannolika framtida ekonomiska fördelar.
• Det finns adekvata tekniska, ekonomiska och andra resurser för att fullfölja
utvecklingen och för att använda eller sälja den immateriella tillgången.
• Företaget kan på ett tillförlitligt sätt beräkna de utgifter som är hänförliga till
den immateriella tillgången under dess utveckling.
Anskaffningsvärdet för internt upparbetade immateriella tillgångar är
summan av de utgifter som uppkommer från och med den tidpunkt då
den immateriella tillgången först uppfyller kriterierna i punkterna ovan.
Om det inte är möjligt att redovisa någon internt upparbetad immateriell
tillgång redovisas utgifterna för utveckling som en kostnad i den period de
uppkommer.
Efter första redovisningstillfället, redovisas de internt upparbetade
immateriella tillgångar till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade
avskrivningar och ackumulerade nedskrivningar.
Avskrivningar av immateriella tillgångar påbörjas när tillgången tagits i bruk
och avskrivning sker linjärt över tillgångens bedömda nyttjandeperiod.
För närvarande uppgår nyttjandeperioden för de immateriella tillgångarna
till 5 år .
Nedskrivning av materiella och immateriella tillgångar
exklusive goodwill
Vid varje rapportperiods slut utvärderar koncernen de redovisade värdena
av dess materiella och immateriella tillgångar för att bedöma om det
föreligger något behov för nedskrivning av dessa tillgångar. Om indikationer
på nedskrivningsbehov föreligger, ska det tillgångens återvinningsvärde
beräknas för att fastställa eventuell nedskrivning. Om tillgången inte ger
upphov till kassaflöden som i hög grad är oberoende av kassaflöden från
andra tillgångar eller grupper av tillgångar, beräknas återvinningsvärdet för
den kassagenererande enheten till vilken tillgången hör .
NOTER
49
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
Immateriella tillgångar med en obestämbar nyttjandeperiod ska prövas för
nedskrivningsbehov minst årligen eller vid indikation på en värdenedgång för
tillgången.
Återvinningsvärdet är det högre av dess verkliga värde minus försäljnings
-
kostnader och dess nyttjandevärde. Vid beräkningen av återvinningsvärdet
diskonteras de uppskattade framtida kassaflöden till dess nuvärde genom
att använda en diskonteringsränta före skatt för att reflektera aktuella
marknadsmässiga bedömningar av pengarnas tidsvärde, och de risker som
särskilt avser den tillgång för vilken uppskattningarna av de framtida kassa
-
flödena inte har justerats.
Om en tillgångs (eller kassagenererande enhets) återvinningsvärde
uppskattas vara lägre än dess redovisade värde, reduceras tillgångens
redovisade värde (eller kassagenererande enhetens) till dess återvinnings
-
värde. En nedskrivning kostnadsförs omedelbart i resultatet .
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljnings
-
värdet. Anskaffningsvärdet för varulager ska innefatta alla kostnader för
inköp, kostnader för tillverkning samt andra kostnader för att bringa varorna
till deras aktuella plats och skick. Nettoförsäljningsvärdet representerar det
uppskattade försäljningspriset efter avdrag för uppskattade kostnader för
färdigställande och kostnader som är nödvändiga för att åstadkomma en
försäljning .
Finansiella instrument
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas i koncernens rapport
över finansiell ställning när koncernen blir part i instrumentets avtalsmässiga
villkor.
Finansiella tillgångar och finansiella skulder värderas initialt till verkligt värde.
Transaktionskostnader hänförliga till instrument till upplupet anskaffnings
-
värde läggs till eller dras av från anskaffningsvärdet. Transaktionskostnader
hänförliga till instrument till verkligt värde via resultatet redovisas omedelbart
i resultatet.
Finansiella tillgångar
Alla redovisade finansiella tillgångar värderas i sin helhet till antingen
upplupet anskaffningsvärde eller verkligt värde, beroende på klassificeringen
av de finansiella tillgångarna.
Klassificering av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar som uppfyller följande villkor värderas, efter
initial värdering, till upplupet anskaffningsvärde:
• den finansiella tillgången hålls inom en affärsmodell vars mål är att inneha
finansiella tillgångar för att samla in avtalsenliga kassaflöden; och
• de avtalade villkoren för den finansiella tillgången ger vid bestämda
tidpunkter upphov till kassaflöden som endast är betalningar av kapital
-
belopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet.
Finansiella tillgångar som uppfyller följande villkor värderas, efter initial
värdering, till verkligt värde via övrigt totalresultat:
• den finansiella tillgången hålls inom en affärsmodell vars mål upp-
nås genom att både samla in avtalsenliga kassaflöden och sälja de
finansiella tillgångarna; och
• de avtalade villkoren för den finansiella tillgången ger vid
bestämda tidpunkter upphov till kassaflöden som endast är betalningar av
kapitalbelopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet.
Alla andra finansiella tillgångar värderas till verkligt värde via resultat-
räkningen.
Koncernen har kundfordringar, övriga kortfristiga fordringar, avtalstillgångar
och likvida medel som har redovisats till upplupet anskaffningsvärde med
effektivräntemetoden, minskat med reservering för nedskrivning.
Koncernen har obligationer med löptid under ett år, som inte förväntas hållas
till förfall, som därmed redovisas till verkligt värde via resultaträkningen.
För närvarande har koncernen inga finansiella instrument som redovisas till
verkligt värde via övrigt totalresultat .
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen redovisar en förlustreserv för förväntade kreditförluster på
investeringar i skuldinstrument som värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Beloppet för förväntade kreditförluster uppdateras vid varje rapportperiods
slut för att återspegla förändringar i kreditrisken sedan första redovisningstill
-
fället av respektive finansiellt instrument.
Koncernen redovisar alltid förväntade kreditförluster för återstående löptid
för kundfordringar och avtalstillgångar i enlighet med den förenklade
modellen. De förväntade kreditförlusterna på dessa finansiella tillgångar
värderas med hjälp av en reserveringsmatris baserad på koncernens
historiska kreditförluster, justerad för faktorer som är specifika för kunderna,
för allmänna ekonomiska förhållanden och en bedömning av både det
nuvarande och prognosticerade faktorerna vid rapportperiodens slut,
inklusive pengars tidsvärde när så är lämpligt.
För alla andra finansiella instrument redovisar koncernen förväntade
kreditförluster för återstående löptid när det har skett en betydande ökning
av kreditrisken sedan första redovisningstillfället. Men om kreditrisken på det
finansiella instrumentet inte har ökat väsentligt sedan första redovisningstill
-
fället, värderar koncernen förlustreserven för det finansiella instrumentet till
ett belopp motsvarande 12-månaders förväntade kreditförluster.
Förväntade kreditförluster för återstående löptid utgör de förväntade kredit
-
förluster som följer av alla eventuella fallissemangshändelser under den
förväntade löptiden för ett finansiellt instrument. Däremot är 12 månaders
förväntade kreditförluster den del av de förväntade kreditförlusterna för
återstående löptid som är följden av fallissemangshändelser för ett finansiellt
instrument som är möjliga inom 12 månader efter rapportperiodens slut.
Koncernen anser att brott mot finansiella villkor eller när intern eller extern
information indikerar att motparten med hög sannolikhet inte kommer möta
sina åtaganden innebär fallissemang.
Borttagande från rapporten över finansiell ställning
av finansiella tillgångar
Koncernen ska ta bort en finansiell tillgång från rapporten över finansiell
ställning endast när de avtalsenliga rättigheterna upphör eller den finansiella
tillgångens samtliga risker och förmåner överförs till en annan part.
Vid borttagande av en finansiell tillgång värderad till upplupet anskaffnings
-
värde redovisas skillnaden mellan tillgångens redovisade värde och summan
av erhållen ersättning och fordran.
Finansiella skulder och eget kapital
Klassificering av skuldinstrument eller egetkapitalinstrument Skuldoch
egetkapitalinstrument klassificeras som antingen finansiella skulder eller som
egetkapital i enlighet med innehållet i avtalsarrangemangen och definitio
-
nerna av en finansiell skuld och ett egetkapitalinstrument .
Finansiella skulder
Alla finansiella skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde med
tillämpning av effektivräntemetoden eller till verkligt värde via resultaträk
-
ningen.
Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen
Finansiella skulder klassificeras till verkligt värde via resultaträkningen när
den finansiella skulden är (i) en villkorad köpeskilling vid förvärv (ii) innehas
för handel eller (iii) identifieras som en skuld värderad till verkligt värde via
resultaträkningen vid första redovisningstillfället.
En finansiell skuld klassificeras som innehas för handel om den:
• har förvärvats eller uppkommit med huvudsyfte att säljas eller återköpas på
kort sikt; eller
• vid det första redovisningstillfället ingick i en portfölj med identifierade
finansiella instrument som förvaltas tillsammans och för vilka det finns ett
nyligen bevisat verkligt mönster av kortfristiga realiseringar av vinst, eller
• är ett derivat
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen värderas
till verkligt värde, med eventuella vinster eller förluster som uppkommer vid
förändringar i verkligt värde redovisade i resultaträkningen .
NOTER
50
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella skulder som är inte (i) en villkorad köpeskilling som erkänns av
en förvärvare i samband med ett rörelseförvärv, (ii) innehas för handel eller
(iii) är identifierade som värderade till verkligt värde via resultaträkningen,
värderas till upplupet anskaffningsvärde som beräknas enligt effektivränte
-
metoden.
Effektivräntemetoden är den metod som används för att beräkna det
upplupna anskaffningsvärdet för en finansiell tillgång eller finansiell skuld
och för fördelning och redovisning av ränteintäkter eller räntekostnader i
resultatet under den relevanta perioden. Effektivränta är den ränta som
exakt diskonterar de uppskattade framtida inoch utbetalningarna (inklusive
transaktionskostnader och alla andra premier eller rabatter) under den
förväntade löptiden av finansiell skuld, eller (när tillämpligt) under en kortare
period än den förväntade löptiden, till det upplupna anskaffningsvärdet för
en finansiell skuld .
Koncernens banklån, leverantörsskulder, upplupna kostnader och övriga
kortfristiga skulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde .
Borttagande från rapporten över finansiell ställning
av finansiella skulder
Koncernen bokar bort finansiella skulder när, och endast när, koncernens
skyldigheter fullgörs, annulleras eller har löpt ut. Skillnaden mellan det
redovisade värdet på den finansiella skulden som bokas bort och den
ersättning som erlagts redovisas i resultaträkningen .
Derivatinstrument
Derivat redovisas initialt till verkligt värde vid det datum då derivatkontrakt
ingås och omvärderas därefter till verkligt värde vid varje rapportperiodens
slut. Vinsten eller förlusten redovisas i resultaträkningen omedelbart, då
koncernen inte tillämpar säkringsredovisning.
Derivat kvittas inte i de finansiella rapporterna om inte koncernen har både
legal rätt och avsikt att reglera posterna. Ett derivat presenteras som en
anläggningstillgång eller en långfristig skuld om instrumentets återstående
löptid är mer än 12 månader och tillgången eller skulden inte förväntas
realiseras eller avvecklas inom 12 månader.
Andra derivat presenteras som omsättningstillgångar eller kortfristiga
skulder.
Inbäddade derivat
Ett inbäddat derivat är en del av ett sammansatt kontrakt som också
omfattar ett värdkontrakt som inte är ett derivat, vilket innebär att vissa av
det sammansatta instrumentets kassaflöden varierar på ett sätt som liknar
kassaflödena för fristående derivat. Sammansatta kontrakt där värdkon
-
traktet är en finansiell tillgång klassificeras och värderas i sin helhet enligt
principerna i IFRS 9. Derivat inbäddade i ett sammansatt kontrakt som inte är
en tillgång inom tillämpningsområdet för IFRS 9 ska skiljas från värdkontraktet
när de uppfyller definitionen för derivat, deras ekonomiska egenskaper och
risker inte är nära förknippade med värdkontraktets och värdkontraktet
inte redovisas till verkligt värde via resultaträkningen. Ett separerat inbäddat
derivat presenteras på samma sätt som ett fristående derivat .
Avsättningar
Avsättningar redovisas när koncernen har en befintlig förpliktelse som en
följd från en inträffad händelse, det är sannolikt att ett utflöde av resurser
kommer att krävas för att reglera förpliktelsen och en tillförlitlig uppskattning
av beloppet kan göras.
En avsättning ska göras med det belopp som är den bästa uppskattningen av
det som krävs för att reglera den befintliga förpliktelsen vid rapportperiodens
slut, beaktat de risker och osäkerheter som är hänförliga till förpliktelsen. När
en avsättning värderas genom att använda uppskattade kassaflöden för att
reglera den befintliga förpliktelsen, är dess redovisade värde nuvärdet av de
framtida kassaflödena (om pengarnas tidsvärde är väsentligt).
Där en del eller hela beloppet som krävs för att reglera en avsättning
förväntas bli ersatt en tredje part, redovisas den förväntade gottgörelsen
som en tillgång om det är så gott som säkert att gottgörelsen kommer
erhållas och att beloppet kan uppskattas tillförlitligt.
Aktierelaterade ersättningar
Aktierelaterade ersättningar som regleras med egetkapitalinstrument till
anställda och andra personer som utför liknande tjänster värderas till det
verkliga värdet av de tilldelade egetkapitalinstrumenten per tilldelningstid
-
punkten. Det verkliga värdet exkluderar effekten av intjäningsvillkor som inte
är marknadsvillkor.
Det verkliga värdet fastställt vid tilldelningstidpunkten för aktierelaterade
ersättningar som regleras med egetkapitalinstrumentet och redovisas linjärt
över intjänandeperioden, baserat på koncernens uppskattning av antal
egetkapitalinstrument som förväntas intjänas. Vid varje rapportperiod slut
omvärderar koncernen sin uppskattning om antalet egetkapitalinstrument
som förväntas intjänas baserat på effekt av intjäningsvillkor som inte är
marknadsvillkor. Eventuell effekt från förändring av de ursprungliga uppskatt
-
ningarna redovisas i resultatet så att den ackumulerade kostnaden speglar
den ändrade uppskattningen, med en motsvarande justering av eget kapital .
Rörelsesegment
Segmentrapporteringen presenteras utifrån företagsledningens perspektiv
och avser de delar av koncernen som definierats som rörelsesegment. Rörel
-
sesegmenten identifieras utifrån den interna rapporteringen till företagets
högste verkställande beslutsfattare. Koncernen har identifierat koncernens
vd som dess högste verkställande beslutsfattare och den interna rapporte
-
ringen som används av vd för att följa upp verksamheten och fatta beslut om
resursfördelning ligger till grund för den information som presenteras.
Redovisningsprinciperna för ett rörelsesegment utgörs av redovisningsprin
-
ciperna ovan jämte de principer som specifikt avser segmentrapporteringen.
Marknadsbaserade ersättningar tillämpas mellan rörelsesegmenten medan
alla kostnader inom IT och övrig gemensam service samt koncernstaber
förs via självkostnadsbaserade internpriser till rörelsesegmenten. Koncern
-
ledningskostnader utfördelas inte. För gränsöverskridande tjänster sker
fakturering enligt OECD:s riktlinjer för internprissättning.
Nya och ändrade standarder
Ingen av de ändrade IFRS standarderna eller nya tolkningar som trätt i kraft
under 2022 har haft någon väsentlig påverkan på koncernens resultat,
kassaflöde och finansiella ställning .
Nya och ändrade standarder som ännu inte trätt i kraft
Koncernens bedömning är att ingen av de ändrade IFRS standarderna
eller nya tolkningar som ännu inte trätt ikraft kommer ha någon väsentlig
påverkan på koncernens resultat, kassaflöde och finansiella ställning.
Not 3
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Vid upprättandet av de finansiella rapporterna i enlighet med koncernens
redovisningsprinciper, vilka beskrivs i not 2, krävs att företagsledningen gör
bedömningar som har betydande effekt på de redovisade beloppen och gör
uppskattningar och antaganden om de redovisade värdena för tillgångar
och skulder som inte är direkt tillgängliga från andra källor. Uppskattningar
och antaganden är baserade på historisk erfarenhet och andra faktorer som
bedöms vara relevanta. Faktiskt utfall kan skilja sig från dessa uppskattningar.
Uppskattningarna och de underliggande antagandena utvärderas löpande.
Förändringar i dessa uppskattningar redovisas i den period som uppskatt
-
ningen ändras om förändringen endast påverkar den perioden, eller i
perioden ändringen sker samt framtida perioder om förändringen påverkar
både den aktuella period då ändringen sker och framtida perioder.
Ledningen bedömer att följande områden som innefattar uppskattningar och
bedömningar är de mest kritiska för koncernen:
Nedskrivning av immateriella tillgångar
Sivers Semiconductors koncernen har en betydande andel tillgångar
som avser goodwill och aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen.
Koncernen upprättar årligen en nedskrivningsprövning per kassagenere
-
rande enhet där återvinningsvärdet, baserat på nyttjandevärdet, fastställs.
För att uppskatta nyttjandevärdet har vissa uppskattningar gjorts avseende
förväntade kassaflöden under kommande år, tillväxttakt, investeringsplan
samt diskonteringsränta .
NOTER
51
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
Not 4
Intäkter från avtal med kunder
Koncernen erhåller sina intäkter från avtal med kunder genom överföring
av varor och tjänster vid en tidpunkt respektive över tid från följande större
intäktsströmmar. Detta överensstämmer med intäktsinformationen som
presenteras för varje rapporterbart rörelsesegment enligt IFRS 8 (se not 5).
Intäktsslag
Jan-Dec 2022 Jan-Dec 2021
Wireless Photonics Summa Wireless Photonics Summa
Hårdvara 21 732 11 463 33 194 17 849 17 479 35 328
NRE/Utvecklingsprojekt 36 351 61 612 97 963 2 527 51 032 53 559
Support & Övrigt 1 450 - 1 450 1 765 - 1 765
Summa 59 533 73 074 132 607 22 141 68 511 90 652
Redovisning
Vid en tidpunkt 18 758 2 138 20 895 17 849 540 18 389
Över tid 40 775 70 937 111 712 4 292 67 971 72 263
Summa 59 533 73 074 132 607 22 141 68 511 90 652
Geografisk marknad
Nordamerika 24 634 56 702 81 336 7 413 53 990 61 404
Europa 27 910 11 055 38 966 6 921 8 551 15 471
Asien 6 988 5 317 12 305 7 807 5 970 13 777
Summa 59 533 73 074 132 607 22 141 68 511 90 652
Transaktionsbelopp för kvarvarande prestationsåtaganden för avtal med
längre period än 12 månader uppgick per bokslutsdatum till 145 784 tSEK (0).
Koncernen tillämpar lättnadsregeln, vilket innebär att avtal med kvarvarande
prestationåtaganden under 12 månader inte inkluderats i detta belopp .
NOTER
Företagsledningens bedömning krävs när det gäller nedskrivningar,
i synnerhet vid bedömning av:
• om en händelse har inträffat som kan påverka tillgångarnas värden,
• om en tillgångs redovisade värde kan styrkas av det diskonterade nuvärdet
av framtida kassaflöden som uppskattas baserat på fortsatt användning av
tillgången i verksamheten,
• att adekvata antaganden används vid upprättande av kassaflödesprognoser
• diskonteringen av dessa kassaflöden.
Förändringar av de antaganden som gjorts av företagsledningen vid faststäl
-
lande av eventuell nivå för nedskrivning kan påverka finansiell ställning och
operativt resultat.
För aktiverade utvecklingsutgifter görs även individuella bedömningar för
varje projekt att produkten fortfarande förväntas kunna generera framtida
ekonomiska fördelar.
Koncernens nedskrivningsprövning av immateriella tillgångar beskrivs i not 11 .
Redovisning av aktiverade utvecklingsutgifter
I enlighet med koncernens redovisningsprinciper i not 2, redovisas utgifter
för utvecklingskostnader som en tillgång från den tidpunkten då den immate
-
riella tillgången uppfyller kriterierna för att få aktiveras. Detta inkluderar
bedömningar om det är sannolikt att tillgången kommer kunna generera
framtida ekonomiska fördelar samt bedömningar om nyttjandeperioden.
För närvarande uppgår den bedömda nyttjandeperioden för majoriteten
av de immateriella tillgångarna till maximalt 5 år, men detta kan komma att
omprövas. Företagsledningens bedömning om nyttjande perioden omfattar
bland annat antaganden baserat på interna affärsplaner om framtida
försäljning. Förändringar i nyttjandeperiod kan påverka avskrivningar i resul
-
taträkningen och finansiell ställning.
Intäktsredovisning
Sivers Semiconductors koncernen har intäkter från hårdvara och NRE
som redovisas över tid. Färdigställandegraden beräknas antingen med en
outputmetod som baseras på utfört arbete eller en inputmetod som baseras
på nedlagda kostnader. Metoderna kräver att man gör uppskattningar om
hur intäkter ska allokeras till produktionssteg eller uppskattningar om totala
kostnader för ett projekt.
Företagsledningens bedömning används till exempel vid bedömning av:
• förloppet mot ett fullständigt uppfyllande av prestationsåtagandena och de
uppskattade totala kostnaderna för sådana kontrakt när intäkter redovisas
över tid, för att bestämma intäkter och kostnader som ska redovisas under
den aktuella perioden och om eventuella förluster ska redovisas,
• om kontrollen har överförts till kunden (det vill säga att Gruppen har en
nuvarande rätt till betalning för varan, kunden har en legal rätt till varan,
varan har levererats till kunden och/eller kunden har de betydande risker
och fördelar som är förknippade med varans ägande), för att avgöra om
intäkter och kostnader bör redovisas under den aktuella perioden,
• transaktionspriset för varje prestationsåtagande när ett kontrakt innehåller
mer än ett prestationsåtagande, för att fastställa intäkter och kostnader
som ska redovisas under den aktuella perioden.
Förändringar i antaganden kan påverka i huvudsak tidpunkten för intäkts
-
föring .
52
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 5
Rörelsesegment
Information som rapporteras till koncernens verkställande direktör (högste
verkställande beslutsfattare) som underlag för beslut om fördelning av
resurser och bedömning av segmentens resultat är indelad i två verksam
-
hetsområden – Wireless och Photonics. Områdena utgör verksamheten
i dotterbolaget Sivers Wireless AB och Sivers Photonics Ltd. Koncernens
rapporterbara rörelsesegment enligt IFRS 8 är därför följande:
Wireless
Affärsområdet Wireless utvecklar, tillverkar och säljer chip, komponenter,
moduler och delsystem baserade på avancerad 5G millimetervågsteknik.
Produkterna levereras främst till systemtillverkare, som sedan i sin tur
levererar till teleoperatörer. Leveranserna sker direkt, eller via partners.
2022, TSEK Wireless Photonics Koncern gemensamt Totalt
Intäkter
Externa intäkter 59 533 73 074 - 132 607
Intäkter från andra segment - - - -
Totala intäkter 59 533 73 074 - 132 607
Resultat
EBITDA -47 020 -10 385 -16 288 -73 693
Av- och nedskrivningar -111 403
Rörelseresultat -185 096
Finansiella intäkter 94 716
Finansiella kostnader -13 248
Resultat före skatt -103 628
Inkomstskatt 17 244
Årets resultat -86 384
2021, TSEK Wireless Photonics Koncern gemensamt Totalt
Intäkter
Externa intäkter 22 141 68 511 – 90 652
Intäkter från andra segment
Totala intäkter 22 141 68 511 – 90 652
Resultat
EBITDA –33 974 –7 352 –65 859 –107 185
Av- och nedskrivningar –33 756
Rörelseresultat –140 941
Finansiella intäkter 5 284
Finansiella kostnader –3 355
Resultat före skatt –139 012
Inkomstskatt 5 308
Årets resultat –133 704
Photonics
Affärsområdet Photonics utvecklar, designar, tillverkar och säljer III-V
sammansatta halvledarlasrar för optisk kommunikation, optisk avkänning/
sensorer och optiska trådlösa nätverk. Optiska kommunikationsenheter är en
nyckelkomponent i molnlagring och molnkommunikation inom områden som
passiva optiska nätverk (PON) och kvantteknikstillämpningar. Affärsområdet
levererar direkt eller via partners till ett flertal Fortune 100-kunder baserade
i Silicon Valley.
Segmentens intäkter och resultat
Följande utgör en analys av koncernens intäkter och resultat per
rapporter bart rörelsesegment :
NOTER
53
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
Geografisk information
Koncernens intäkter från externa kunder och information om rörelse-
segmentens tillgångar (anläggningstillgångar exklusive finansiella instrument,
uppskjutna skattefordringar och andra finansiella tillgångar) efter geografisk
plats beskrivs nedan:
TSEK
Intäkter från externa kunder Anläggningstillgångar
2022 2021 2022-12-31 2021-12-31
USA 81 336 61 404 988 632 –
Kina 5 924 7 687 - –
Israel 4 231 5 064 - –
Storbritannien 27 253 3 636 103 432 102 324
Irland 3 685 2 740 - –
Frankrike - 1 778 - –
Litauen 3 606 1493 - –
Japan 2 150 1026 - –
Ungern - 726 - –
Sverige 16 69 310 926 318 242
Norge - – - –
Övriga länder 4 406 5 031 - –
Totalt 132 607 90 652 1 402 989 420 566
Information om större kunder
Av intäkterna som härrör från Photonics utgör intäkter på cirka 34 656 tSEK
(27 611) försäljning till den största kunden i segmentet och 35 728 tSEK (-)
för den största kunden i Wireless. Inga andra enskilda kunder bidrog med
10 procent eller mer till koncernens intäkter, varken 2022 eller 2021.
Redovisningsprinciperna för de rapporterbara rörelsesegmenten är
desamma som koncernens redovisningsprinciper som beskrivs i not 2.
Resultat per segment utgörs av resultatet för varje rörelsesegment utan
fördelning av av-och nedskrivningar, finansiella poster, skatt, koncern -
gemensamma administrationskostnader inklusive ersättningar till
företagsledningen, icke rörelserelaterade vinster och förluster avseende
finansiella instrument och finansieringskostnader (utöver räntor på
koncerninterna lån). Detta är det resultatmått som rapporteras till koncerns
verkställande direktör som underlag för beslut om fördelning av resurser till
segmentet och bedömning av dess resultat.
Intäkter från varor och tjänster
Koncernens intäkter från varor och tjänster beskrivs i not 4 .
NOTER
54
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 6
Ersättning till anställda
Antal anställda
2022 2021
Kvinnor Män Totalt Kvinnor Män Totalt
Moderföretaget
Sverige - 3 3 1 3 4
Totalt i moderföretaget - 3 3 1 3 4
Dotterföretag
Sverige 5 33 38 8 32 40
Skottland 20 55 75 20 53 73
USA 2 13 15
Totalt i dotterföretag 27 101 128 28 85 113
Totalt i koncernen 27 104 131 29 88 117
Styrelseledamöter och övriga ledande befattningshavare
Moderföretaget Koncernen
2022 2021 2022 2021
Kvinnor
Styrelsen 3 4 3 4
Övriga ledande befattningshavare - – - –
Män
Styrelsen 3 3 3 3
Övriga ledande befattningshavare 2 2 4 4
Totalt 8 9 10 11
NOTER
Löner och ersättningar
Kostnader för ersättning till anställda
2022 2021
Moderföretaget
Löner och andra ersättningar 10 033 11 972
Sociala avgifter 995 799
Pensionskostnader 1 918 2 673
Dotterföretag
Löner och andra ersättningar 97 160 74 232
Sociala avgifter 12 858 6 895
Pensionskostnader 2 400 13 256
Totala löner och ersättningar
i koncernen
107 192 86 204
Totala sociala avgifter i koncernen 13 853 7 694
Totala pensionskostnader i koncernen 4 318 15 929
Totalt i koncernen 125 364 109 827
Aktierelaterad ersättning (not 28) 780 4 631
Ersättning efter avslutad anställning 1 631 2 840
Ersättningar till ledande befattningshavare
2022 2021
Moderföretaget
Löner och andra ersättningar
till ledande befattningshavare 10 862 10 533
varav tantiem och liknande ersättningar
till ledande befattningshavare - 905
Löner och andra ersättningar
till övriga anställda 2 084 1439
Totala löner och andra ersättningar
i moderföretaget 12 946 11 972
Koncernen
Löner och andra ersättningar
till ledande befattningshavare 19 535 15 592
varav tantiem och liknande ersättningar
till ledande befattningshavare 470 2070
Löner och andra ersättningar
till övriga anställda 105 829 70 613
Totala löner och andra ersättningar
i koncernen 125 364 86 204
55
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
Ersättningar till ledande befattningshavare
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt bolagsstämmans beslut.
Nedan presenteras ersättning till ledande befattningshavare för koncernen.
Ledande befattningshavare innefattar styrelsen, koncern VD, koncern CFO och VD i respektive dotterbolag.
Ersättningar till ledande befattningshavare 2022
Grundlön/Arvode Rörlig ersättning
Aktierelaterade
ersättningar
Övriga
ersättningar Pensionskostnad Totalt
Tomas Duffy, styrelsens ordförande 1 057 - - - - 1 057
Ingrid Engström 414 - - - - 414
Erik Fällström - - - - - -
Beth Topolovsky 380 - - - - 380
Lottie Saks 463 - - - - 463
Carolina Tendorf
4)
175 - - - - 175
Todd Thomson - - - - - -
Anders Storm, VD 3 057 513 505 - 935 5 010
Andra ledande befattningshavare 8 853 611 644 628 1 300 12 035
Totala ersättningar till
ledande befattningshavare 14 398 1 124 1 149 628 2 236 19 535
Ersättningar till ledande befattningshavare 2021
Grundlön/Arvode Rörlig ersättning
Aktierelaterade
ersättningar
Övriga
ersättningar Pensionskostnad Totalt
Tomas Duffy, styrelsens ordförande 888 – – – – 888
Ingrid Engström 409 – – – – 409
Björn Norrbom
1)
32 – – – – 32
Dag Sigurd
2)
32 – – – – 32
Robert Green
3)
169 – – – – 169
Erik Fällström - – – – – –
Beth Topolovsky 391 – – – – 391
Lottie Saks 393 – – – – –
Carolina Tendorf
4)
204 – – – – –
Anders Storm, VD 2 300 532 453 – 1 445 4 729
Andra ledande befattningshavare 5 806 1 539 525 1 919 1 626 11 415
Totala ersättningar till
ledande befattningshavare 10 624 2 070 978 1 919 3 071 18 066
1) Björn Norrbom frånträdde sitt styrelseuppdrag i Sivers Semiconductors AB i samband med en extra bolagsstämma den 21 januari 2021.
2) Dag Sigurd frånträdde sitt styrelseuppdrag i Sivers Semiconductors AB i samband med en extra bolagsstämma den 21 januari 2021.
3) Robert Green frånträdde sitt styrelseuppdrag i Sivers Semiconductors AB i samband med den ordinarie bolagsstämman den 20 maj 2021.
4) Carolina Tendorf frånträdde sitt styrelseuppdrag i Sivers Semiconductors AB i samband med den ordinarie bolagsstämman den 19 maj 2022.
Minskningen av sociala avgifter 2022 jämfört med 2021 är relaterad till
kostnaden för sociala avgifter för personaloptionsprogrammen som minskat
till följd av lägre marknadsvärde av personaloptionerna. Aktierelaterade
ersättningar avser kostnad för personaloptionsprogrammen beräknad i
enlighet med IFRS 2.
Pensioner
Pensionsåldern för VD och andra ledande befattningshavare är 65 år och
pensionspremien motsvarar ITP-planen. Inga övriga pensionsförpliktelser till
ledande befattningshavare förekommer.
Avtal om avgångsvederlag
Om uppsägningen av anställning sker från verkställande direktörens sida
gäller en uppsägningstid om sex månader, där uppsägningslön och förmåner
utgår enligt anställningsavtal. Om uppsägningen sker från bolagets sida utgår
även avgångsvederlag om 9 månadslöner .
56
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 7
Ersättning till revisorer
TSEK 2022 2021
Deloitte AB
Revisionsuppdrag 1 043 811
Revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdrag - 99
Övriga tjänster 13 –
RSM
Revisionsuppdrag 424 -
Revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdrag 44 -
Övriga tjänster 72 -
BDO Ltd
Revisionsuppdrag - 354
Totalt 1 596 1 264
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag 2021 avser kostnader för
pre-audit som utfördes som en del av förberedelserna inför bytet till Nasdaqs
huvudlista.
BDO har utfört revisionen av dotterbolaget Sivers Photonics för 2021 och
RSM för 2022 .
Not 9
Inkomstskatt
TSEK 2022 2021
Aktuell skatt:
Innevarande år 4 052 3 895
Skatt hänförlig till tidigare år 500 1 371
4 552 5 266
Uppskjuten skatt (se not 21)
Uppkomst och återföring
av temporära skillnader 12 692 42
Totalt 17 244 5 308
Aktuell skattesats uppgår till 20,6 procent (20,6). Beskattning för andra
juris diktioner beräknas till gällande skattesats i respektive jurisdiktion.
Aktuell skatt utgörs av skattekrediter för forskning och utvecklingsutgifter
från Skottland. Skatt hänförlig till tidigare år avser utfall efter deklaration från
föregående års uppskattade belopp. Uppskjuten skatt består av återföringar
av uppskjuten skatteskuld.
Årets redovisade skattekostnad kan stämmas av mot årets resultat före skatt
enligt följande:
TSEK 2022 2021
Resultat före skatt -103 628 –139 012
Svensk skattesats på 20,6% 21 347 28 636
Skatteeffekt av ej avdragsgilla
kostnader/ej skattepliktiga intäkter 7 443 –9 608
Skatteeffekt av inbäddade derivat -35 –
Skattekredit R&D
1)
4 552 5 266
Förändring av ej redovisade
uppskjutna skattefordringar -27 971 –18 351
Förändring uppskjutna skatteskulder 12 692 42
Effekt från olika skattesatser
för dotterföretag i andra jurisdiktioner -785 –677
Årets redovisade skatt 17 244 5 308
1) Koncernen erhåller skattekrediter för forskning och utvecklingsutgifter i Skottland. Dessa beräknas
utifrån specifika regler i enlighet med skattelagstiftning i Skottland och redovisas ovan som
separat post, eftersom metodiken för att beräkna skattekrediten inte har ett direkt samband med
uppställningen i resultaträkningen. Beloppet i sammanställningen ovan avser skattekrediter för
innevarande år och skattekrediter hänförliga till tidigare år.
Not 10
Resultat per aktie
Beräkning av resultat per aktie före och efter utspädning baseras på följande
data:
TSEK 2022 2021
Resultat
Resultat hänförlig till moderföretagets
aktieägare vid beräkning av resultat per
aktie före och efter utspädning –86 384 –133 704
Antal aktier
Det vägda genomsnittliga antalet
stamaktier vid beräkning av resultat
per aktie före utspädning 208 371 393 160 676 238
Resultat per aktie
Resultat per aktie
före och efter utspädning –0,41 –0,83
Nämnaren som används för att beräkna både resultat per aktie före och
efter utspädning har justerats för att reflektera fondemissionselementen i
nyemissionerna under 2021.
Koncernen har under 2021 haft konvertibla skuldebrev och personaloptioner
som kan ge upphov till utspädningseffeker. Då koncernen gör förluster
genererar utspädningseffekterna förbättrade resultat per aktie. Därav anges
samma resultat före och efter utspädning för båda åren.
Not 8
Finansiella poster
TSEK 2022 2021
Finansiella intäkter
Valutakursvinster 14 357 4 869
Ränteintäkt obligationer 1 512 370
Värdereglering tilläggsköpeskilling 78 671 -
Övrigt 176 45
Totalt 94 176 5 284
Finansiella kostnader
Räntekostnader lån och krediter 454 601
Räntor på konvertibla skuldebrev 4 048 –
Räntekostnader på leasingoch
avbetalningsskulder 1 832 2 104
Värdereglering av inbäddat derivat
i konvertibelskuld 168 –
Värdeförändring obligationer 2 147 645
Valutakursförluster 4 598 5
Totalt 13 248 3 355
NOTER
57
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
Not 11
Goodwill och övriga immateriella tillgångar
Redovisat värde av goodwill har allokerats till kassagenererande enhet enligt:
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Wireless 401 673 134 812
Photonics – –
Redovisad goodwill uppkom vid förvärvet av Sivers Photonics Ltd i maj 2017
och Mixcomm Inc i februari 2022. Förvärven var så kallade omvända förvärv,
vilket innebär att Sivers Semiconductors AB anses vara det förvärvade
bolaget. Beräknad goodwill har således allokerats till segmentet Wireless, som
bedöms utgöra en kassa genererande enhet.
NOTER
Investeringen i balanserade utgifter för utvecklingsarbeten är hänförlig till
utveckling av nya generationer av produkter. Nyttjandeperioden uppgår till
5 år och avskrivning påbörjas när produkten är färdigställd till den grad att
den är redo för massproduktion. Kundrelationer och teknologi är relaterat
till förvärvet av Mixcomm under första kvartalet 2022. Nyttjandeperioden
uppgår till 5 respektive 15 år. Nyttjandeperioden för övriga immateriella
tillgångar fastställs individuellt, men uppgår vanligtvis till 5 år.
Nedskrivningsprövning
Koncernen prövar goodwill för nedskrivningsbehov årligen, eller närhelst
det finns en indikation på att goodwill eller övriga immateriella tillgångar
kan behöva skrivas ned. Nedskrivningsprövning utförs genom att beräkna
återvinningsvärdet per kassagenererande enhet, vilka utgörs av koncernens
två rörelsesegment. Återvinningsvärdet fastställs utifrån en beräkning av
nyttjandevärdet som använder kassaflödesprognoser för en femårsperiod
som godkänts av företagsledningen. De framtida kassaflödena nuvärdes
-
beräknas med en diskonteringsränta före skatt. Nedskrivningsprövningen
upprättas per bokslutsdagen. För kommande tre år används budgetar som
upprättats av företagsledningen och godkänts av styrelsen. Därefter tillämpas
prognoser utifrån bedömd generell tillväxt, där hänsyn tas till förväntad
tillväxt av marknaden.
2022, TSEK
2022-12-31 2021-12-31
Wireless Photonics Wireless Photonics
Diskonteringsränta 10,9 14,8 9,4 10,2
Konstant tillväxttakt 3,0 3,0 3,0 3,0
TSEK Goodwill Kundrelationer Teknologi
Övriga Immateriella
tillgångar
Balanserade
utvecklings utgifter
Anskaffningsvärde
Per 1 januari 2021 134 812 - - - 213 763
Valutakursdifferenser - - - - 3 323
Tillägg genom intern utveckling - - -- - 56 447
Per 31 december 2021 134 812 - - - 273 532
Tillägg genom intern utveckling - - - - 59 276
Tillägg genom rörelseförvärv 240 083 28 338 616 618 12 813 -
Tillägg genom investeringar - - - 17 232 -
Valutakursdifferenser 26 778 3 161 68 775 1 854 24
Per 31 december 2022 401 673 31 499 685 393 13 373 332 838
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar
Per 1 januari 2021 - - - - 66 210
Årets avskrivningar - - - - 20 072
Årets nedskrivningar - - - - 1 398
Valutakursdifferenser - - - - 1 640
Per 31 december 2021 - - - - 89 320
Årets avskrivning - 5 093 36 955 192 27 604
Årets nedskrivningar - - - - 22 029
Valutakursdifferenser - 157 1 141 6 763
Per 31 december 2022 - 5 250 38 096 198 139 716
Redovisat värde
Per 31 december 2022 401 673 26 249 647 297 13 175 193 121
Per 31 december 2021 134 812 - - - 184 212
I bedömningen av framtida kassaflöden görs antaganden om försäljnings
-
tillväxt, rörelsemarginal, utveckling av rörelsekapital och investeringsbehov.
Koncernen är verksam på en marknad där tillväxten förväntas vara stor
kommande år. Kassaflödena förväntas genereras i takt med att koncernen
påbörjar volymproduktion för ett antal kunder, vilket är förklaringen till att
prognostiserade kassaflöden avviker från historiska utfall.
Det finns en stark underliggande tillväxt på marknaderna inom både Wireless
och Photonics där marknaderna som helhet förväntas ha fortsatt stark
tillväxt de kommande åren. Kassaflöden bortom femårsperioden har därför
extrapolerats med en konstant tillväxttakt om 3 procent (3). De konstanta
tillväxttakterna överstiger inte de bedömda långsiktiga tillväxttakterna för 5G
eller Photonics marknaderna.
Känslighetsanalys
Koncernen har genomfört en analys av känsligheten i nedskrivningspröv
-
ningen för förändringar i de viktigaste antagandena som används för att
bestämma återvinningsvärdet för respektive kassagenererande enhet.
Företagsledningen bedömer att en rimlig möjlig förändring av de viktigaste
antagandena som återvinningsvärdet baseras på inte skulle resultera i att
det redovisade värdet överstiger återvinningsvärdet, varken för Wireless eller
Photonics .
58
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 12
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer
TSEK 2022 2021
Anskaffningsvärde
Per 1 januari 117 659 73 775
Investeringar 14 597 38 948
Försäljning - –1 316
Valutakursdifferenser 2 344 6252
31 december 134 601 117 659
Ackumulerade avskrivningar
och nedskrivningar
Per 1 januari –45 352 –37 854
Avskrivningar –12 071 –6 676
Försäljning - 1028
Valutakursdifferenser –904 –1 850
Per 31 december –45 352 –45 352
Redovisat värde per 31 december 76 274 72 308
På raden för materiella anläggningstillgångar i balansräkningen ingår
materiella anläggningstillgångar som presenteras i denna not samt nyttjande
-
rättstillgångar för leasingavtal som presenteras i not 13.
Årets investeringar i materiella anläggningstillgångar avser utökning av
maskinparken inom Photonics.
NOTER
Not 13
Leasing (koncernen som leasingtagare)
Nyttjanderätter
Bokfört värde
Byggnader
och mark Inventarier Bilar Total
Per 1 januari 2021 22 558 2 516 375 25 449
Tillkommande
nyttjanderätter – 8 398 – 8 398
Kontraktsförändringar
1)
– –262 – –262
Avskrivningar –3 284 –2 222 –103 –5 610
Valutakursdifferenser 1220 15 24 1259
Per 31 december 2021 20 494 8 445 295 29 234
Tillkommande
nyttjanderätter 4 772 - 184 4 955
Kontraktsförändringar
1)
-881 - - -881
Avskrivningar -4 391 -2 549 -151 -7 091
Valutakursdifferenser 466 1 8 475
Per 31 december 2022 20 460 5 897 335 26 692
1) Kontraktsförändringar avser avtal som förlängts eller avslutats i förtid
Koncernens leasingaktiviteter
Koncernen leasar byggnader för kontorslokaler och produktion, maskiner
och inventarier för produktion och utvecklingsverksamhet samt ett antal
bilar. Leasingperioderna är normalt 3–5 år för maskiner, inventarier och bilar.
Under 2021 ingick Wireless 3 nya leasingavtal för mätinstrument till R&D
verksamheten. För dessa uppgår nyttjandeperioden till 3 år.
Koncernen har tre väsentliga hyresavtal för byggnader och mark och
dessa avser lokaler i Kista, Glasgow och Chatham. Avtalet för lokaler i Kista
innehåller förlängningsoptioner på 3 år i taget, varav en sådan har inklu
-
derats i det beräknade värdet av nyttjanderättstillgången med motsvarande
skulder. Avtalet i Glasgow, som ingicks 2020, har en återstående period på 8
år med en option att avsluta tidigast 2025. Nyttjandeperioden har bedömts
uppgå till 10 år, varav 8 återstår vid utgången av räkenskapsåret 2022.
En löptidsanalys för leasingskulderna presenteras i not 23.
Sale- and leaseback
Koncernen har även sale- and leaseback avtal inom Photonics, där koncernen
köper en tillgång som säljs till en extern finansiär. Koncernen hyr sedan
tillbaka tillgången från finansiären och köper tillbaka den för restvärdet när
leasingperioden är över. Dessa avtal redovisas som om en försäljning inte
ägt rum, eftersom kontrollen av tillgångarna inte övergår till finansiären.
tillgångarna redovisas därför som materiella anläggningstillgångar (se not
12) och skulden utgör en avbetalningsskuld under övriga långfristiga skulder
respektive övriga kortfristiga skulder. Bokfört värde på tillgångarna inom
dessa sale- and leaseback avtal uppgick till 13 638 tSEK per 31 december
2022 (2021-12-31: 14 754).
Belopp redovisade i resultatet TSEK 2022 2021
Avskrivningar på nyttjanderätter –6 643 –5 610
Räntekostnader för leasingskulder –1 832 –1 378
Det totala kassautflödet för leasingavtal uppgick till 7 986 tSEK (6 486).
På raden för materiella anläggningstillgångar i balansräkningen ingår
materiella anläggningstillgångar som presenteras i not 12 samt nyttjande
-
rättstillgångar för leasingavtal som presenteras i denna not.
TSEK 2022 2021
Materiella anläggningstillgångar (not 12) 75 903 72 308
Nyttjanderättstillgångar 26 692 29 234
Totalt 102 595 101 542
Not 11 – fortsättning
Goodwill och övriga immateriella tillgångar
Nedskrivningar av balanserade utvecklingsutgifter
Balanserade utvecklingsutgifter består av flera utvecklingsprojekt inom
koncernen. För dessa görs även individuella nedskrivningsprövningar när det
finns indikationer på nedskrivningsbehov. Under året gjordes nedskrivningar
om totalt 22 029 tSEK (1 398) på projekt som avslutats. Nedskrivningen
gjordes i samband med integrationen av MixComm på grund av överlap
-
pande produktområden och avsåg immateriella tillgångar hänförligt till
Wireless. Tillgången skrevs ned i sin helhet då återvinningsvärdet beräknats
till noll. Återvinningsvärdet fastställs utifrån diskonterade framtida förväntade
kassaflöden. Tillgången skrevs ned i sin helhet då återvinningsvärdet
beräknats till noll. Återvinningsvärdet fastställs utifrån diskonterade framtida
förväntade kassaflöden.
59
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
Not 14
Dotterföretag
Information om koncernens sammansättning vid
rapportperiodens slut framgår nedan:
Huvudsaklig verksamhet
Registre-
rings land
Antal helägda dotterföretag
2022-12-31 2021-12-31
Utvecklar, designar, tillverkar och säljer
III-V sammansatta halvledarlasrar
för optisk kommunikation, optisk
avkänning/sensorer och optiska
trådlösa nätverk. Skottland 1 1
Utvecklar, tillverkar och säljer chip,
komponenter, moduler och delsystem
baserade på avancerad 5G millimeter
-
vågsteknik. Sverige 1 2
Utvecklar, tillverkar och säljer chip,
komponenter, moduler och delsystem
baserade på avancerad 5G millimeter
-
vågsteknik. USA 1 1
Vilande bolag
USA,
Sverige 2 1
Ytterligare information om koncernens dotterbolag framgår av not 6 till
moderbolagets årsredovisning.
Not 15
Varulager
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Råvaror 26 748 14 995
Produkter i arbete/Färdiga varor 2 237 8 501
Totalt 28 985 23 496
Koncernens produkter genomgår flera förädlingssteg i produktionspro
-
cessen. Kunderna kan köpa produkterna i olika stadier beroende på vad
de ska användas till. Det är inte alltid möjligt att på förhand avgöra vilka
produkter som kommer säljas som de är och vilka som kräver ytterligare
förädling. Därav har upplysningen ovan delats in i råvaror som avser inköpt
material och produkter/färdiga varor, som avser produkter där förädlings
-
arbete påbörjats. Inga nedskrivningar har redovisats under 2022 eller 2021.
Anskaffningsvärdet av varulagret som redovisas som en kostnad under året
från verksamheten var 36 036 tSEK (14 107).
Not 16
Kundfordringar
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Kundfordringar 42 767 24 352
Förlustreserveringar –442 –1 200
Totalt 42 325 23 152
Kundfordringar
Koncernens kredittid är 30–45 dagar. Ingen ränta appliceras på utestående
kundfordringar.
Koncernen värderar reserveringar till ett belopp som motsvarar förväntade
kreditförluster för återstående löptid. Förväntade kreditförluster för
kundfordringar beräknas med hjälp av reserveringsmatris med användning
av erfarenhetshistorik och analys av kunders finansiella ställning, justerade
med faktorer som är specifika för kunder, allmänna ekonomiska förhållanden
för den bransch där kunder verkar och en bedömning av såväl den aktuella
samt prognosen på rapporteringsdagen.
Det har inte skett några förändringar i beräkningsteknik eller
signifikanta antagande under rapporteringsperioden.
Koncernen skriver bort en kundfordring när det finns information som
indikerar att kunden är i allvarliga ekonomiska svårigheter och det inte finns
rimliga utsikter till återhämtning, t.ex. när kunden har ställts under likvidation
eller har inlett konkursförfaranden eller när kundfordringarna är förfallna
över två år, beroende på vad som inträffat tidigare.
Nedanstående tabell visar en åldersanalys över koncernens kundfordringar.
TSEK Icke förfallna
Kundfordringar – förfallna dagar
Total<30 31–60 61–90 91–120 >120
2022-12-31 13 277 16 313 6 937 305 13 5 922 42 767
2021-12-31 9 614 7 925 1 192 901 2391 2 329 24 352
Koncernen har historiskt sett haft mycket få kreditförluster. Dock har en del
av koncernens kunder ett mönster av att betala fakturor sent, vilket har varit
anledningen till att det under tidigare år funnits en märkbar del förfallna
kundfordringar. Koncernen arbetar aktivt med att driva in betalningar i tid
och följer frekvent upp kunder som har obetalda fakturor för att ta reda på
orsaken samt att driva in förfallet belopp.
Nedanstående tabell visar förändringen i koncernens reserv för kredit-
förluster och andra osäkra kundfordringar.
TSEK 2022 2021
Ingående balans –1 200 –277
Årets reservering -442 –880
Återförda belopp 1218 –
Valutakursdifferens -18 –42
Utgående balans -442 –1 200
60
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
NOTER
Not 17
Övriga fordringar
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Betald preliminärskatt 0 2 460
Momsfordran 3 715 3 321
Behållning på skattekonto 713 161
Depositioner 3 601 -
Övrigt 1 494 1 819
Totalt 9 524 7 763
Not 18
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Förutbetalda licenskostnader 607 2 108
Förutbetald försäkring 917 345
Förutbetald ränta – 246
Förutbetalda inventarier 1 014 4 049
Förutbetalda råvaror - 817
Upplupna bidragsintäkter 1 188 1 327
Övriga förutbetalda kostnader 16 527 566
Totalt 20 252 9 459
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
NRE/Utvecklings-projekt Support 5 041 4 728
Support - 396
Totalt 5 041 5 124
Varav kortfristig del 5 041 5 124
Avtalstillgångarna utgör till största del upparbetning på större NREprojekt.
Betalning för NRE-projekt förfaller enligt milstolpar som definierats i avtalen.
Support-delen i avtalstillgångarna avser utfört support som, enligt avtal,
faktureras i efterhand.
Belopp som tidigare har redovisats som en avtalstillgång har omklassificerats
till kundfordringar vid den tidpunkt då beloppet fakturerades till kunden.
Förlustreserv för avtalstillgångar är oväsentlig. Det var ingen signifikant
ökning av kreditrisken med motparterna.
Not 19
Eget kapital
Antal 2022-12-31 2021-12-31
Beslutat antal aktier:
Stamaktier om 0,50 SEK vardera 212 837 161 173 666 924
C -aktier om 0,50 SEK vardera 1 100 000 1 100 000
213 937 161 174 766 924
Emitterade och fullt betalda aktier:
Per 1 januari antal aktier
om 0,50 SEK vardera 174 766 924 154 445 647
Riktade nyemissioner av aktier - 17 021 277
Emissioner av C-aktier - 3 300 000
Apportemission av aktier 39 170 237 –
Per 31 december antal aktier
om 0,50 SEK vardera
213 937 161 174 766 924
Per den 31 december 2022 hade bolaget 212 837 161 utestående stamaktier
och 1 100 000 C-aktier.
Stamaktierna har rösträtt 1,0 och C-aktier har rösträtt 0,1.
Under 2022 genomfördes en apportemission i samband med förvärvet av
Mixcomm. Emissionskostnaderna uppgick till ca 788 tSEK .
Specifikation av Övrigt tillskjutet kapital
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Överkurs som uppstått vid emission 1 745 172 1 323 910
Transaktionskostnader vid emission –40 913 –40 125
Totalt 1 704 259 1 283 785
Specifikation av Omräkningsreserv
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Balans 1 januari 7 416 142
Valutakursdifferens vid omräkning av
nettotillgångar i utländska verksamheter 85 216 7 274
31 december 92 632 7 416
Egna aktier
TSEK
Antal aktier
2022 2021
Ingående återköpta egna aktier 2 797 860 –
Årets förändring -255 000 2 797 860
Utgående återköpta egna aktier 2 542 860 2 797 860
TSEK
Belopp eget kapital (TSEK)
2022 2021
Ingående återköpta egna aktier –605 –
Årets förändring -1 181 –605
Utgående återköpta egna aktier -1 786 –605
Återköpta egna aktier uppgick per den 31 december 2022 till 2 542 860
(2 797 860). Under 2021 emitterade moderbolaget 3 300 000 C-aktier som
kort efter emissionen återköptes av bolaget. Av dessa har 757 140 använts
i samband med lösen av aktier inom ramen för bolagets personaloptions
-
program. Återköp av egna aktier redovisas som en avdragspost inom eget
kapital och likvid vid lösen/avyttring av aktier inom optionsprogrammen
redovisas som en ökning av eget kapital. Återköpta aktier ingår egenkapital
-
posten balanserade vinstmedel inklusive årets resultat .
61
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
Not 20
Upplåning
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Upplåning till upplupet anskaffningsvärde
Konvertibellån 44 492 -
Banklån 11 000 15 000
Summa upplåning 55 492 15 000
Långfristiga 7 000 11 000
Kortfristiga 48 493 4 000
Banklån
Under 2020 upptog dotterbolaget Sivers Wireless AB ett lån från Nordea om
20 000 tSEK. Kredittiden är 5 år och räntan, som betalas kvartalsvis, uppgår
till Stibor+2,8 procent. Lånet amorteras kvartalsvis med 1 000 tSEK.
Konvertibellån
Under 2022 ingick Sivers Semiconductors AB ett avtal om en lånefacilitet om
totalt 100 000 tSEK, varav 50 000 tSEK utnyttjades under oktober 2022. Lånet
löper med en ränta månadsvis om 1 % och amorteras i sin helhet i slutet av
låneperioden.
Not 21
Uppskjuten skatt
Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder ska netto redovisas
endast då det föreligger en legal rätt att kvitta aktuella skattefordringar
mot aktuella skatteskulder, och de uppskjutna skattefordringarna och de
uppskjutna skatteskulderna hänför sig till skatter debiterade av samma
skattemyndighet och avser kvitta aktuella skatteskulder och skattefordringar
genom nettobetalning. Följande uppställning visar uppskjutna skatte-
fordringar och uppskjutna skatteskulder redovisade i rapport över finansiell
ställning:
Uppskjutna skatteskulder
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Balans 1 januari 84 126
Rörelseförvärv 169 493 -
Redovisat i årets resultat -12 692 -42
Omräkningsdifferens - -
31 december 156 885 84
Förändringar i temporära skillnader under året som har redovisats i resulta
-
träkningen hänför sig till följande:
TSEK 2022 2021
Övriga immateriella tillgångar 12 650 -
Övriga poster 42 84
Redovisat i årets resultat 12 692 84
Per rapportperiodens utgång har koncernen outnyttjade skattemässiga
underskottsavdrag som uppgår till 592 747 tSEK (463 092) som kan nyttjas
mot framtida skattemässiga överskott. Ingen uppskjuten skattefordran har
redovisats för de underskotten eftersom det föreligger osäkerhet om och när
dessa ska kunna realiseras mot framtida överskott.
Not 22
Avsättningar
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Sociala avgifter för personaloptioner 1 172 7 161
1 172 7 161
Kortfristiga - –
Långfristiga 1 172 7 161
Totalt 1 172 7 161
TSEK
Sociala avgifter
personaloptioner Totalt
Per 1 januari 2021 17 177 17 177
Upplösning under året –6 779 –6 779
Utnyttjat under året –3 237 –3 237
Per 31 december 2021 7 161 7 161
Per 1 januari 2022 7 161 7 161
Upplösning under året –5 791 –5 791
Utnyttjat under året – 198 –198
Per 31 december 2022 1 172 1 172
Tillkommande avsättningar avser avsättningar för sociala avgifter för
intjänade personaloptioner, samt omvärdering av tidigare års avsättningar.
Under 2021 och 2022 minskade avsättningarna till följd av en lägre aktiekurs
i förhållande till året innan.
Not 23
Leasingskulder
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Löptidsanalys
År 1 8 182 6 837
År 2 7 156 6 778
År 3 4 601 6 374
År 4 4 480 3 876
År 5 3 511 3 713
Senare än 5 år 6 960 7 688
Totalt 34 891 35 266
Klassificeras som:
Långfristiga skulder 21 474 25 098
Kortfristiga skulder 6 913 5 364
Totalt 28 387 30 461
Not 24
Övriga skulder
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Källskatt och avgifter 5 676 3 499
Avbetalningsskulder ("sale& leaseback") 1 690 2 822
Övriga 1 181 39
Totalt 8 547 6 360
62
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
NOTER
Not 25
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Förutbetalda bidragsintäkter 1 042 1 880
Semesterlöneskuld och sociala avgifter 7 809 8 085
Övriga personalrelaterade kostnader 4 742 10 501
Upplupna konsultkostnader 2 958 2 004
Upplupna redovisningsoch
revisionsarvoden 1 248 903
Upplupna förvärvskostnader - 34 549
Övriga upplupna kostnader 6 978 2 497
Totalt 24 776 60 420
Följande tabeller visar hur mycket av de redovisade intäkter under året som
är hänförliga till skuldsaldo i början av perioden för avtalsskulder. Det har inte
redovisats några intäkter under året hänförliga till förpliktelser som uppfyllts
under tidigare år .
Not 26
Noter till rapport över kassaflöden
Likvida medel
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Kassa och bank 47 174 304 117
Totalt 47 174 304 117
Kassa och bank består av kassa och kortfristiga banktillgodohavanden med
en löptid på tre månader eller mindre. Det redovisade värdet av dessa
tillgångar är ungefär lika med dess verkliga värde. Likvida medel vid rapport
-
periodens slut som framgår av det konsoliderade kassaflödet kan stämmas
av med posterna i rapporten över finansiell ställning som visas ovan.
Avtalsskulder
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Hårdvaruförsäljning – –
Utvecklingsprojekt/NRE
1)
7 257 5 114
Support
2)
- 414
Totalt 7 257 5 527
Kortfristig 7 257 5 527
Långfristig – –
1) Koncernens NRE-avtal faktureras enligt milstolpar som definieras i kontrakten. Intäkter redovisas
i takt med färdigställande. När fakturering överstiger upparbetning, redovisas en avtalsskuld.
2) Intäkter hänförliga till supporttjänster redovisas över tid även om kunden betalar för samtliga
tjänster initialt. En avtalsskuld redovisas för intäkter relaterade till support vid tidpunkten för den
initiala försäljningstransaktionen och löses upp över serviceperioden.
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Hårdvaruförsäljning - –
Utvecklingsprojekt/NRE
5 114 1 914
Support
414 565
Totalt 5 528 2 480
TSEK 2021-01-01
Transaktioner som inte medför betalningar
Nya leasingavtal 2021-12-31
Kassaflöde från
finansiering
Valutakursför-
ändringar
Kapitalserad
ränta
Leasingskulder (not 23) 26 141 –5 080 1264 – 8 136 30 461
Avbetalningsskulder (not 31) 7 433 –3 286 628 – – 4 775
Banklån (not 20) 19 000 –4 000 – – – 15 000
Totala skulder från finansieringsverksamheten 86 790 11 737 –5 802 3 347 16 122 52 574
TSEK 2022-01-01
Kassaflöde från
finansiering
Valutakursför-
ändringar
Kapitalserad
ränta Nya leasingavtal 2022-12-31
Leasingskulder (not 23) 30 461 -8 368 1 339 - 4 955 28 387
Avbetalningsskulder (not 31) 4 775 -2 822 64 - - 2 017
Banklån (not 20) 15 000 -4 000 - - - 11 000
Konvertibelskuld (not 20) - 50 000 - 1 515 - 51 515
Totala skulder från finansieringsverksamheten 50 236 -34 810 1 403 1 515 4 955 92 919
Transaktioner som inte medför betalningar
Förvärv av byggnader, inventarier och bilar under året om totalt 4 955 tSEK (8
136 ) finansierades via nya leasingavtal.
Förändring i skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Tabellen nedan visar förändringarna i koncernens skulder hänförliga till
finansieringsverksamheten, vilket inkluderar både förändringar hänförliga
till kassaflöden och förändringar som inte påverkar kassaflöden. Skulder
hänförliga till finansieringsverksamheten är skulder för vilka kassaflödena har
klassificerats, eller för vilka framtida kassaflöden kommer att klassificeras,
som kassaflöden från finansieringsverksamheten i rapporten över kassa
-
flöden .
63
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
Not 27
Ställda säkerheter och Eventualförpliktelser
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Ställda säkerheter
Företagsinteckningar 20 000 20 000
Ställda säkerheter för
Sale & leaseback avtal 13 638 14 754
Totalt 33 638 34 754
Not 28
Aktierelaterade ersättningar
Personaloptionsprogram
Sivers Semiconductors har vid årets utgång fem personaloptionsprogram
som löper för nyttjande.
De vid periodens utgång löpande optionsprogrammen har följande löptider:
1) 2015–2024, 2) 2020–2026, 3) 2022–2028, 4) 2020–2025 och 5) 2021-2026.
Vid full konvertering av utestående personaloptioner kommer totala antalet
aktier uppgå till 219 662 776. totalt antal utestående personaloptioner
uppgår per den 31 december 2022 till 3 845 615, (faktoromräknat 3 848 821),
varav 1 750 615 optioner har intjänats. Samtliga optioner har tilldelats gratis
till de anställda.
På extra bolagsstämma den 9 november 2015 beslutades om ett options
-
program, P03, om totalt 1 800 000 personaloptioner. Av dessa kvarstår vid
årets utgång 323 821 optioner (efter faktoromräkning) utestående såväl som
intjänade.
På extra bolagsstämma den 30 maj 2017 beslutades om ett optionsprogram,
P04, om totalt 5 650 000 personaloptioner. Av dessa kvarstår vid årets
utgång 880 000 optioner, varav 880 000 har tjänats in.
Vid årsstämman den 22 maj 2019 beslutades om ett personaloptions
-
program, P05, om totalt 1 700 000 personaloptioner, varav 550 000 har
tjänats in vid periodens utgång.
2022-12-31
Utestående vid
periodens början
Tilldelade under
perioden
Förverkade under
perioden
Inlösta under
perioden
Förfallna under
perioden
Utestående vid
periodens slut
Inlösningsbara
vid periodens slut
Utestående vid
periodens slut
(faktor omräknade)
PO3 350 615 – - -30 000 – 320 615 320 615 323 821
PO4 1 205 000 – -100 000 –225 000 – 880 000 880 000 880 000
PO5 550 000 – – – – 550 000 550 000 550 000
PO6 3 205 000 – -3 205 000 – – – – –
PO7 2 805 000 110 000 –820 000 – – 2 095 000 – 2 095 000
8 115 615 110 000 –4 125 000 –255 000 – 3 845 615 1 750 615 3 848 821
2021-12-31
Utestående vid
periodens början
Tilldelade under
perioden
Förverkade
under perioden
Inlösta under
perioden
Förfallna under
perioden
Utestående vid
periodens slut
Inlösningsbara
vid periodens slut
Utestående vid
periodens slut
(faktor omräknade)
PO3 439 525 – –49 257 –39 653 – 350 615 350 615 354 121
PO4 1 805 000 – – –600 000 – 1 205 000 1 105 000 1 205 000
PO5 550 000 – – – – 550 000 – 550 000
PO6 2 710 000 845 000 –350 000 – – 3 205 000 – 3 205 000
PO7 – 2 855 000 –50 000 – – 2 805 000 – 2 805 000
5 504 525 3 700 000 –449 257 –639 653 – 8 115 615 1 455 615 8 119 121
Vid årsstämma den 19 maj 2020 beslutades om ett personal options
-
program, P06, om totalt 3 600 000 personaloptioner, varav 3 555 000 har
tilldelats. Av dessa kvarstod 0 vid årets slut. Förändringen är hänförlig till att
prestationsvillkoret kopplat till programmet inte uppfyllts.
Vid årsstämma den 20 maj 2021 beslutades om ett personaloptionsprogram,
P07, om totalt 3 772 000 personaloptioner, varav 2 965 000 har tilldelats.
Det slutliga antalet personaloptioner som varje deltagare är berättigad
att utnyttja är beroende av graden av uppfyllnad av prestationsvillkor för
koncernen. Prestationsvillkoret baseras på genomsnittlig årlig tillväxt av
koncernens nettoomsättning för räkenskapsåren 2021, 2022 och 2023. Inga
optioner i detta program är intjänade vid periodens utgång.
För att säkerställa leverans av optioner till deltagare i personaloptionspro
-
grammen samt för att täcka kassautflöde kopplat till sociala avgifter som
uppstår vid leverans av personaloptionerna till deltagare, har styrelsen
fått mandat av årsstämman 2021 att emittera C-aktier som kan återköpas
och som med styrelsebeslut kan konverteras till stamaktier. Under 2021
har 3 300 000 aktier emitterats, varav 2 200 000 har konverterats till
stamaktier. Nedan presenteras en sammanställning över tilldelade optioner i
programmen .
Ställda säkerhet för sale & leaseback avtal avser de maskiner som koncernen
återköpt från finansieringsbolag. Maskinerna redovisas under materiella
anläggningstillgångar och värdet för ställda säkerheter utgör bokfört värde
per balansdagen.
De utestående optionerna vid 31 december 2022
hade ett vägt genomsnittligt lösenpris om 14,41 kr och
återstående löptid per personal optionsprogram fördelar
sig enligt följande:
TSEK Intervall för lösenpris
Återståendelöptid
optionsprogrammet
Vägd genomsnittlig åter-
stående löptid, månader
PO3 4,04–5,60 2024–12–31 13,3
PO4 4,70–9,58 2026–06–30 33,8
PO5 9,38–10,23 2027–05–22 57,1
PO7 26,91–27,56 2026–09–30 45,6
64
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
NOTER
Not 28 – fortsättning
Aktierelaterade ersättningar
Under 2022 har totalt 639 653 personaloptioner (639 653 faktoromräknat)
lösts in till aktier. Det genomsnittliga lösenpriset var 4,64 kr per aktie. Under
året har 110 000 optioner tilldelats medan 4 125 000 optioner förverkats
genom att berörd personal ej längre är anställda i koncernen eller att presta
-
tionsvillkor i programmet ej uppfyllts.
Enligt bolagets policy för tilldelning och nyttjande av personaloptioner är
förutsättningen att deltagaren fortfarande är anställd i koncernen vid utnytt
-
jande av optionerna som berättigar den anställde att förvärva en aktie i Sivers
Semiconductors AB till ett pris motsvarande 110 procent av den genom
-
snittliga volymviktade betalkursen för bolagets aktie på Nasdaq Stockholm
eller annan marknadsplats den handelsdag då personaloptionerna tilldelas
deltagaren.
Under 2022 tilldelades optioner med beräknat verkligt värde vid tilldelnings
-
datum om totalt 377 tSEK. Under 2021 tilldelades optioner med beräknat
verkligt värdet vid tilldelningsdatum om totalt 24 227 tSEK.
Verkligt värde på tilldelningsdagen beräknas med hjälp av BlackScholes
värderingsmodell.
2022-12-31 2021-12-31
Antal
optioner
Vägt genom-
snittlig
lösenpris
Antal
optioner
Vägt genom-
snittlig
lösenpris
Utestående vid
början av året 8 115 615 24,09 5 504 525 20,5
Tilldelade under året 110 000 12,9 3 700 000 27,59
Förverkade
under året -4 125 000 30,83 –449 257 30,62
Inlösta under året -255 000 4,64 –639 653 7,38
Förfallna under året - - – –
Utestående
vid årets slut 3 845 615 14,41 8 115 615 24,09
Inlösningsbara
vid årets slut 1 750 615 6,60 1 455 615 5,14
TSEK 2022 2021
Vägd genomsnittlig aktiekurs SEK 11,89 SEK 24,73
Vägd genomsnittligt lösenpris SEK 12,9 SEK 27,59
Förväntad volatilitet 45% 45%
Optionens löptid 3 år 3 år
Riskfri ränta 1,28% –0,08%
Förväntad utdelning – –
Förväntad volatilitet beräknades genom den historiska volatiliteten (under
3 år) av koncernens aktiepris. Koncernen har under 2022 och 2021 redovisat
kostnader om totalt –5 300 tSEK respektive –2 148 TSEK (inklusive sociala
avgifter) relaterade till personaloptionsprogram. Samtliga utestående
personaloptionsprogram är optionsprogram som regleras med egetkapital-
instrument.
Under 2022 har koncernen inrättat ett aktiesparprogram som omfattar
koncernledning och nyckelmedarbetare inom koncernen. Deltagare som
behåller Sparaktierna under Sparperioden och dessutom är anställd i
koncernen under hela Sparperioden, kommer efter utgången av Spar -
perioden kunna erhålla stamaktier i bolaget utan kostnad (”Prestationsaktier”)
under förutsättning att prestationsvillkoren är uppfyllda.
Aktiesparprogrammet kostnadsförs som personalkostnader över intjänande-
perioden, utan påverkan på bolagets kassaflöde och redovisas som en
aktierelaterad ersättning som regleras i egetkapitalinstrument. Verkligt värde
vid tilldelning har beräknats med hjälp av monte Carlo simulering.
2022-12-31 2021-12-31
Antal
prestations-
aktier
Vägt genom-
snittlig
verkligt
värde vid
tilldelning
Antal
prestations-
aktier
Vägt genom-
snittlig
verkligt
värde vid
tilldelning
Utestående vid
början av året - - - -
Tilldelade under året 1 508 740 11,26 - -
Förverkade
under året -287 500 11,26 - -
Inlösta under året - - - -
Förfallna under året - - - -
Utestående
vid årets slut 1 221 240 11,26 - -
Inlösningsbara
vid årets slut - - - -
Not 29
Pensionsförpliktelser
Pensionsplaner
I koncernen finns avgiftsbestämda pensionsplaner och pensionsplaner som
omfattar flera arbetsgivare (ITP 2-planen).
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pensions
-
åtaganden för ålders- och familjepension (alternativt familje- pension)
genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell
rapportering, UFR 10 Redovisning av pensionsplanen ItP 2 som finansieras
genom försäkring i Alecta är detta en förmånsbe- stämd plan som omfattar
flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2021 har bolaget inte haft tillgång
till information för att kunna redovisa sin proportionella andel av planens
förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört att planen
inte varit möjlig att redovisa som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen
ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som
en avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda ålders och
familje pensionen är individuellt beräknad och är bland annat beroende av
lön, ti digare intjänad pension och förväntad återstående tjänstgöringstid.
Förväntade avgifter nästa rapportperiod för ITP 2-försäkringar som är
tecknade i Alecta uppgår till 3,6 MSEK (3,6).
Koncernens andel av de sammanlagda avgifterna till planen och koncernens
andel av det totala antalet aktiva medlemmar i planen uppgår till 0,02889
respektive 0,00428 procent (2021: 0,02889 respektive 0,00428 procent). Den
kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar
i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstek
-
niska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den
kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125 och 175
procent. I syfte att stärka konsolideringsnivån om den bedöms vara för låg
kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning och utökning
av befintliga förmåner. Om konsolideringsnivån överstiger 150 procent kan
premiereduktioner införas. Vid utgången av 2022 uppgick Alectas överskott i
form av den kollektiva konsolideringsnivån till 172 procent (172).
Premierna till Alecta fastställs genom antaganden om ränta, livslängd, drifts
-
kostnader och avkastningsskatt och är beräknad så att betalning av konstant
premie till pensionstidpunkten räcker för hela målförmånen, som baseras på
den försäkrades nuvarandepensionsmedförande lön, då ska vara intjänad.
Det saknas ett fastställt regelverk för hur underskott som kan uppkomma ska
hanteras, men i första hand ska förluster täckas av Alectas kollektiva konso
-
lideringskapital, och leder således inte till ökade kostnader genom höjda
avtalade premier. Det saknas även regelverk för hur eventuella överskott
eller underskott ska fördelas vid avveckling av planen eller företags utträde
ur planen.
Betalning till de avgiftsbestämda pensionsplanerna samt Alecta redovisas
som en kostnad när de anställda har utfört tjänsterna som ger dem rätt till
avgifterna. Årets pensionskostnad framgår av not 6 .
65
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
Not 30
Förutbetald intäkt – Statliga bidrag
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Kortfristiga 437 1 880
Långfristiga - 3 679
Totalt 437 5 559
Not 31
Finansiella instrument
(a) Klasser och kategorier av finansiella instrument och deras vekliga
värde Nedanstående tabell anger information om:
• klasser av finansiella instrument baseras på deras egenskaper och
karaktär;
• finansiella instruments redovisade värden;
• finansiella instrument värderade till verkligt värde (med undantag när det
verkliga värdet för finansiella instrument ungefär motsvarar dess verkliga
värde); och
• verkligt värde-hierarki för finansiella tillgångar och finansiella skulder
Verkligt värde hierarkinivåer 1 till 3 baseras på i vilken grad verkligt värde är
observerbart:
• Nivå 1 värderingar till verkligt värde är noterade priser (ojusterade) på
aktiva marknader för identiska tillgångar eller skulder som företaget har
tillgång till vid värderingstidpunkten;
• Nivå 2 värderingar till verkligt värde är de som härrör från andra indata än
noterade priser som ingår i nivå 1 som är observerbara för tillgången eller
skulden, antingen direkt (dvs som priser) eller indirekt (dvs härledda från
priser); och
• Nivå 3 värderingar till verkligt värde för tillgången och skulden är de som
härrör från värderingstekniker som inkluderar indata som inte är baserade
på observerbara marknadsdata (icke observerbara indata).
Samtliga valutakursvinster/valutakursförluster i resultaträkningen är från
finansiella instrument till upplupet anskaffningsvärde. Samtliga räntekostnader
är från finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde. Övriga finansiella
kostnader och intäkter är från finansiella instrument till upplupet anskaffnings
-
värde utom värdeförändringen och ränteintäkten avseende obligationerna
som är från en finansiell tillgång till verkligt värde via resultaträkningen.
Verkligt värde
För samtliga finansiella tillgångar och skulder ovan som redovisas till
upplupet anskaffningsvärde utgör redovisat värdet en approximation av
verkligt värde. Lånen har räntesatser, som i all väsentlighet bedöms motsvara
rådande marknadsräntor. Därav har upplysning inte lämnats om verkligt
värde och nivå av verkligt värde för dessa instrument.
Koncernen har under 2022 haft placeringar i obligationer med löptid under
ett år. Dessa handlas på aktiva marknader och bedöms kunna säljas av
snabbt om likviditetsbehov skulle uppstå.
Under fjärde kvartalet 2021 betalade moderbolaget, i enlighet med
förvärvsavtalet för MixComm (se vidare information om förvärvet not 32),
interimsfinansieringar till MixComm i två steg. Dessa transaktioner redovi
-
sades som en finansiell tillgång till verkligt värde via resultaträkningen per
balansdagen 31 december 2021, men konverterades till aktier i MixComm i
samband med slutförandet av förvärvet under första kvartalet 2022.
Under fjärde kvartalet 2022 ingick moderbolaget en lånefacilitet med
möjlighet till konvertering. Lånedelen är redovisad till upplupet anskaffnings
-
vårde och det inbäddade derivatet har redovisats separat till verkligt värde
via resultaträkningen. Verkligt värde har beräknats baserat på utestående
skuld och 10 % rabatt i förhållande till det volymviktade genomsnittspriset på
bolagets aktie 15 handelsdagar före bokslutsdagen.
2022-12-31
TSEK
Verkligt
värde Nivå
Upplupet
anskaffnings-
värde Summa
Finansiella tillgångar
Kassa och bank (not 26) – 47 174 47 174
Kundfordringar (not 16) – 42 325 42 325
Avtalstillgång (not 18) – 5 041 5 041
Obligationer 8 519 1 – 8 519
Finansiella skulder
Konvertibellån – 44 493 44 493
Banklån (not 20) – 11 000 11 000
Avbetalningsskulder – 2 017 2 017
Leverantörsskulder – 39 262 39 262
Övriga skulder
1)
5 724 2 8 541 14 265
2021-12-31
TSEK
Verkligt
värde Nivå
Upplupet
anskaffnings-
värde Summa
Finansiella tillgångar
Kassa och bank (not 26) – 304 117 304 117
Kundfordringar (not 16) – 23 152 23 152
Avtalstillgång (not 18) – 5 124 5 124
Obligationer 133 127 1 – 133 127
Fordran MixComm 18 992 – – 18 992
Finansiella skulder
Banklån (not 20) – 15 000 15 000
Avbetalningsskulder – 4 775 4 775
Leverantörsskulder – 21 830 21 830
Övriga skulder
1)
– 39 954 39 954
1) Övriga skulder ovan innefattar övriga skulder i balansräkningen som utgör finansiella instrument
värderade till upplupet anskaffningsvärde samt derivatdel av konvertibellån värderat till verkligt
värde, som finns i not 24 och 25 .
Finansiella risker
Då koncernen befinner sig i utvecklingsfas och ännu saknar tillräcklig
intjäningsförmåga för att täcka verksamhetens kostnader genom försälj
-
ningsintäkter är likviditetrisken, d.v.s. risken att inte kunna uppfylla
betalningsförpliktelser till följd av otillräcklig likviditet, en väsentlig risk.
Koncernen är även exponerad för valutarisker då en stor del av intäkterna,
kostnaderna, tillgångarna och skulderna är i utländsk valuta.
Vidare är koncernen exponerad för kreditrisk, d.v.s. risken att motparten
inte kommer kunna uppfylla sina förpliktelser, i sina finansiella tillgångar.
Koncernen är även exponerad för ränterisk då banklånen som upptogs
under 2020 har rörlig ränta.
Koncernens ledningsgrupp följer löpande upp och utvärderar finansiella
risker och fattar beslut om åtgärder för att hantera dessa risker. Den
finansiella riskhanteringen sker i enlighet med koncernens finanspolicy och
riskhanteringspolicy .
Förutbetalda intäkter för statliga bidrag uppkommer när koncernen fått
bidrag inbetalt, men ännu inte har haft de kostnader som bidragen är
avsedda att täcka .
66
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 31 – fortsättning
Finansiella instrument
Likviditetsriskhantering
Koncernen hanterar likviditetsrisk genom att kontinuerligt övervaka
prognoser på kort och lång sikt och faktiska kassaflöden genom att matcha
löptidsprofilerna för finansiella tillgångar och skulder. Kortfristiga utflöden
hanteras med likvida medel.
NOTER
TSEK
Upp till
1 månad
1–3
månader
Mellan
3 månader
och 1 år (i) 1–2 år 2–5 år 5+ år Summa
Redovisat
värde
31 december 2022
Leverantörsskulder och
övriga skulder 28 962 24 494 12 150 - - - 65 606 33 014
Leasingskulder 357 1 905 8 654 7 156 12 592 6 960 37 624 28 387
Avbetalningsskulder 266 532 1 023 346 - - 2 168 2 017
Finansiella instrument till
rörlig ränta (nominellt) - 1 000 3 000 4 000 3 000 - 11 000 -
Finansiella instrument till
fast ränta (nominellt) - - 50 000 - - - 50 000 44 493
Ränta på räntebärande
instrument - 113 6 620 227 62 - 7 022 -
Summa 29 585 28 045 81 448 11 729 15 654 6 960 173 421 107 911
TSEK
Upp till
1 månad
1–3
månader
Mellan
3 månader
och 1 år (i) 1–2 år 2–5 år 5+ år Summa
Redovisat
värde
31 december 2021
Leverantörsskulder och
övriga skulder 17 029 39 473 5 282 – – – 61 784 61 784
Leasingskulder 584 1 330 4 922 6 778 13 963 7 688 35 266 30 461
Avbetalningsskulder 330 588 2 319 2 099 – – 5 336 4 775
Finansiella instrument till
rörlig ränta (nominellt) – 1 000 3 000 4 000 7 000 – 15 000 15 000
Ränta på räntebärande
instrument – 104 276 268 197 – 845 –
Summa 17 944 42 496 15 799 13 145 21 160 7 688 118 231 112 020
Likviditetstabeller
Nedanstående tabeller beskriver koncernens återstående avtalsenliga löptid
för dess finansiella skulder som inte är derivat och som har kontraktsenliga
betalningsperioder, samt skulder som är leasingskulder och värderas i
enlighet med IFRS 16. Tabellerna har upprättats baserat på de outnyttjade
kassaflödena av finansiella skulder baserat på de tidigaste förfallodatum
då koncernen kan bli skyldig att betala (även om det finns möjlighet till
förlängning). För leasingskulderna har även förlängningsoptioner som
koncernen bedömer att de kommer nyttja tagits med.
Under fjärde kvartalet 2021 ingick koncernen ett avtal om att förvärva
MixComm Inc och förvärvet genomfördes under första kvartalet 2022
(se vidare infomation not 32). I samband med förvärvet slutfördes betalades
212 MSEK ut avseende den kontanta delen av köpeskillingen.
Valutarisk
Koncernen genomför transaktioner i utländsk valuta och därmed uppstår
exponeringar för valutakursförändringar.
Koncernen exponeras huvudsakligen för GBP och för USD. För Photonics är
majoriteten av kostnaderna i GBP medan en stor del av intäkterna är i USD.
Wireless har en stor andel intäkter i USD och varuinköp EUR, men en stor
andel av kostnaderna (personalkostnader och övriga kostnader) är i SEK.
Valutaexponering i nettoomsättning och rörelsekostnader
Koncernens omsättning och rörelsekostnader fördelat på valutorna GBP,
USD och EUR är följande:
TSEK
Intäkter Rörelsekostnader
1)
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
GBP 13 452 17 139 -112 050 –83 747
USD 115 215 71 617 -84 752 –20 838
EUR 3 760 1 817 -10 977 –9 702
1) I rörelsekostnader inkluderas råvaror och förnödenheter, övriga externa kostnader,
personalkostnader och avoch nedskrivningar av materiella och immateriella
anläggningstillgångar.
67
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
Valutakänslighetsanalys
Baserat på intäkts-, kostnads- och valutastrukturen skulle en generell
förstärkning av GBP gentemot svenska kronan med 10 procent påverka
rörelseresultatet med ca –9,9 MSEK (–7,3). En generell förstärkning av USD
gentemot svenska kronan skulle påverka rörelseresultatet med +3,5 MSEK
(+5,1).
Valutaexponering i monetära tillgångar och skulder
Det redovisade värdet på koncernens monetära tillgångar och skulder i
utländsk valuta per balansdagen är enligt nedan tabell. Förändringen i USD
för tillgångar beror i huvudsak på en lägre andel kassa i USD under 2022 till
följd av förvärvet av Mixcomm som skedde i USD.
TSEK
Skulder Tillgångar
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
GBP 9 400 16 638 7 078 8 035
USD 34 864 17 650 68 961 217 977
EUR 2 081 1 071 91 628
Other - – - –
Valutakurskänslighetsanalys
Nedanstående tabell beskriver koncernens känslighet för en ökning av de
relevanta utländska valutakursernan gentemot SEK med 10 procent. Känslig
-
hetsanalysen inkluderar endast utestående poster denominerade i utländsk
valuta och justerar deras omräkning vid årets slut för en 10-procentig
förändring i de utländska valutakurserna.
Känslighetsanalysen inkluderar externa lån samt lån till utländska verksam
-
heter inom koncernen där lånet getts ut i en annan valuta än långivarens
eller låntagarens valuta.
Ett positivt belopp nedan indikerar en ökning i resultat och eget kapital där
valutaenheter stärker 10 procent mot SEK.
MSEK
GBP påverkan USD påverkan
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Resultaträkning 0 0 35,6 20
Eget kapital
(omräkningseffekt) 11,1 10 -0,1 0
Kreditriskhantering
Nya kunder måste genomgå kreditkontroller innan de får handla på kredit
av koncernen. Kunderna får därefter kreditlimiter som är baserade på dessa
kontroller. När nya kunder inte har tillräckligt bra kreditrating kan koncernen
begära förskottsbetalning, för att inte behöva stå risken för fallissemang.
Det finns även övervakningsprocesser för att säkerställa att uppföljningsåt
-
gärder vidtas för att återkräva förfallna skulder. Vidare granskar koncernen
återvinningsvärdet för varje kundfordran och skuldinvestering på individuell
basis i slutet av rapporteringsperioden för att säkerställa att tillräckligt reser
-
veras för icke återvinningsbara belopp.
Den övergripande kreditrisken för kundfordringar och avtalstillgångar har
därmed bedömts som låg. Koncernen har historiskt sätt haft få kundförluster
till följd av fallissemang. Koncernens reserveringsmatriser för förväntade
kreditförluster i avtalstillgångar och kundfordringar resulterade i mindre
belopp och därav är den generella reserven oväsentlig.
Kreditrisken på likvida medel är begränsad eftersom motparterna är banker
med hög kreditvärdighet tilldelade av internationella kreditvärderingsinstitut.
Koncernens reserveringsmodell för förväntade kreditförluster i likvida medel
resulterade i oväsentliga belopp.
Ränterisk
Koncernen har ett banklån om totalt 11 000 tSEK (15 000) med rörlig ränta
som uppgår till STIBOR+2,8 procent. Lånet upptogs 2020 och amorteras
över fem år. I förhållande till lånets storlek och förväntningar om framtida
ränteläge bedöms inte detta utgöra någon väsentlig risk för koncernen.
Konvertibellånet som upptogs under 2022 om totalt 50 000 tSEK har en fast
månadsränta om 1%, värderas till upplupet anskaffningsvärde och påverkas
därför inte av förändringar i ränteläge.
Koncernens hantering av kapital
Det koncernen definierar som kapital är eget kapital. Koncernen hanterar
sitt kapital för att säkerställa att koncernen kommer att kunna fortsätta
med verksamheten och att det ska finnas kapacitet för stark tillväxt. Denna
övergripande strategi är oförändrad från 2021.
Då koncernen är i en tillväxtfas, och ännu saknar förmåga att täcka kostnader
genom enbart försäljningsintäkter, har koncernen tagit in kapital i form av
nyemissioner. Styrelsen utvärderar löpande likvida medel i förhållande till
kommande betalningar samt koncernens investeringsbehov för att kunna
nå maximal tillväxt, och beslutar utifrån mandat från bolagsstämman om
ytterligare kapital ska tas in.
Styrelsen utvärderar löpande även andra möjligheter för att ta in kapital, till
exempel via lån, och ingår sådana avtal när det från en risk och kostnads-
perspektiv anses fördelaktigt.
Koncernen är inte föremål för några externt ålagda kapitalkrav .
68
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 33
Transaktioner med närstående
Koncerninterna mellanhavanden och transaktioner mellan företaget och
dess dotterbolag som är närstående har eliminerats vid upprättande av
konsolideringen och redovisas inte i denna not.
Under 2022 lämnade koncernens dotterbolag Sivers Photonics Ltd ett lån
motsvarande 0 TSEK (122) till sitt intressebolag III-V EPI Limited. III-V EPILi
-
mited startades under tredje kvartalet 2020 och värdet av detta innehav är
ännu oväsentligt för koncernen .
Ersättningen till nyckelpersoner i ledande ställning
Ersättningen till företagsledningen, som är koncernens viktigaste nyckel-
personer i ledande ställning samt ersättning till styrelsen, presenteras i not 6
Ersättningar till anställda.
Not 34
Händelser efter balansdagen
Sivers Semiconductors AB genomförde 5 april 2023 en riktad nyemission
om total 150 MSEK. Under emissionen har cirka 20,7 miljoner nya aktier
emitterats till teckningskursen 7,25 kronor per aktie. Teckningskursen
fastställdes genom ett accelererat bookbuildingförfarande och motsvarar en
rabatt på 9,4 procent jämfört med stängningskursen 4 april 2023. Utspäd
-
ningen från emissionen är cirka 8,8 procent av kapitalet och 8,9 procent av
rösterna .
NOTER
Not 32
Förvärv av MixComm
Förvärv av MixComm
Den 14 oktober 2021 tecknade Sivers Semiconductors avtal om att förvärva
samtliga aktier i MixComm, Inc, en amerikansk utmanare för utveckling
av chip för millimetervågsteknik. Slutförandet av förvärvet var villkorat av
myndighetsgodkännande från CFIUS (The Committee on Foreign Investment
in the United States). Den 20 januari 2022 erhölls godkännande från CFI-
US. Förvärvet slutfördes den 22 februari 2022, från vilket datum förvärvet
MixComm konsoliderades i Sivers Semiconductors. Förvärvet förväntas
leda till synergier inom försäljning och produktutveckling då den förvärvade
verksamheten kompletterar Sivers Semiconductors befintliga affär både
kommersiellt och tekniskt, samt genom bredare geografiska täckning.
Köpeskillingen betalades via emission av 39 187 320 nya aktier och 22 617
TUSD som betalades kontant. Säljarna var också berättigade till
en prestationsbaserad köpeskilling om högst 6 993 007 nya aktier förutsatt
att vissa kommersiella milstolpar uppfyllts. Under fjärde kvartalet 2022
konstaterades att dessa milstolpar inte uppfyllts, varför den prestationsba
-
serade köpeskillingen inte utgått. Avsättningen för den prestationsbaserade
köpeskillingen uppgående till 78 671 TSEK har därför lösts upp i sin helhet
och redovisats som finansiella intäkter under fjärde kvartalet 2022.
Under fjärde kvartalet 2021 betalade Sivers Semiconductors, i enlighet med
förvärvsavtalet, även ut 18 847 TSEK till MixComm för interimsfinansiering av
verksamheten. Denna transaktion redovisas som en finansiell fordran per Q4
2021, men kon- verterades till aktier i MixComm i samband med att förvärvet
slutfördes under första kvartalet 2022.
Köpeskillingen har värderats enligt följande:
Likvida medel: 212 367 TSEK
Stamaktier som emitterats: 440 857 TSEK
Villkorad Tilläggsköpeskilling: 78 671 TSEK
Summa köpeskilling 731 896 TSEK
Verkligt värde på de 39 187 320 nya aktierna som utfärdats som en del av
köpeskillingen (440 857) har baserats på den noterade aktiekursen den 22
februari 2022 om 11,25 kr per aktie. Tilläggsköpeskillingen har värderats
enligt förväntat utfall av de kommersiella milstolparna vid förvärv.
Transaktionskostnaderna för förvärvet uppgick till 43 643 TSEK, varav 41
558 TSEK belastade 2021 och 2 085 TSEK belastade 2022. Dessa kostnader
redovisades under övriga externa kostnader i koncernens resultaträkning
och under den löpande verksamheten i kassaflödesanalysen.
De tillgångar och skulder som redovisas till följd av förvärvet är följande:
Tillgångar och Skulder Verkligt värde
Immateriella anläggningstillgångar 657 769
Materiella anläggningstillgångar 4 426
Varulager 4 173
Kundfordringar 22
Övriga omsättningstillgångar 2 473
Likvida medel 5 891
Räntebärande skulder 2 483
Övriga kortfristiga skulder 27 622
Uppskjutna skatteskulder/fordringar netto 152 837
Förvärvade identifierbara nettotillgångar 491 813
Goodwill 240 083
Förvärvade nettotillgångar 731 896
Goodwill är hänförlig till anställda, framtida kunder och marknadsposition.
Ingen del av redovisad goodwill förväntas vara skattemässigt avdragsgill.
Immateriella anläggningstillgångar är fördelat på 629 117 TSEK teknologi och
28 652 TSEK kundrelationer. Under perioden januari-december 2022 bidrog
den förvärvade rörelsen med 40 187 TSEK i intäkter och en nettoförlust på
-22 643 TSEK till koncernens resultaträkning.Ingen del av redovisad goodwill
förväntas vara skattemässigt avdragsgill.
69
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
FINANSIELLA RAPPORTER
TSEK Not 2022 2021
Nettoomsättning 2 11 658 9 101
Övriga externa kostnader 3 -12 591 –16 011
Personalkostnader 4 -12 946 –17 383
Rörelseresultat -13 879 –24 292
Resultat från finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 104 242 19 831
Räntekostnader och liknande resultatposter -125 296 –50 809
-34 933 –55 270
Resultat före skatt
Inkomstskatt 5 - –
Årets resultat -34 933 –55 270
Moderföretagets rapport över totalresultat
TSEK Not 2022 2021
Årets resultat –34 933 –55 270
Övrigt totalresultat – –
Årets totalresultat –34 933 –55 270
Moderföretagets resultaträkning
70
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Moderföretagets balansräkning
FINANSIELLA RAPPORTER
TSEK Not 2022-12-31 2021-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 6 1 095 363 300 106
Fordringar hos koncernföretag 7 301 546 213 008
Långfristiga förutbetalda kostnader 6 - 41 558
Summa Finansiella anläggningstillgångar 1 396 909 554 672
Summa anläggningstillgångar 1 396 909 554 672
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 7 383 11 789
Övriga fordringar 8 1 150 384
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 9 1 098 820
Övriga kortfristiga finansiella tillgångar 16 8 519 152 119
Summa kortfristiga fodringar 11 150 165 111
Kassa och bank 10 24 521 290 056
Summa omsättningstillgångar 35 671 455 167
SUMMA TILLGÅNGAR 1 432 580 1 009 839
TSEK Not 2022-12-31 2021-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital 11 106 977 87 383
Överkursfond 1 704 261 1 283 785
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat -439 673 –406 701
Summa eget kapital 1 371 565 964 467
Avsättningar
Avsättningar 12 406 2 627
Summa avsättningar 406 2 627
Kortfristiga skulder
Konvertibelskuld 44 493 -
Leverantörsskulder 1 948 2506
Övriga skulder 13 7 919 773
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 14 6 250 39 466
Summa kortfristiga skulder 60 610 42 745
Summa skulder 139 925 45 372
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 432 580 1 009 839
71
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
FINANSIELLA RAPPORTER
TSEK Aktiekapital Överkursfond
Balanserade
vinstmedel
inklusive
årets resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 januari 2021 77 223 904 565 –355 457 626 331
Nyemission 10 160 391 489 401 650
Emissionskostnader –12 269 –12 269
Förändring av egna aktier –605 –605
Aktierelaterade ersättningar 4 631 4 631
Årets resultat –55 270 –55 270
Utgående balans 31 december 2021 87 383 1 283 785 –406 701 964 467
TSEK Aktiekapital Överkursfond
Balanserade
vinstmedel
inklusive
årets resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 januari 2022 87 383 1 283 785 –406 701 964 467
Apportemission 19 595 421 259 440 854
Emissionskostnader -784 -788
Förändring av egna aktier 1 181 1 181
Aktierelaterade ersättningar 780 780
Årets resultat -34 933 -34 933
Utgående balans 31 december 2022 106 977 1 704 261 -439 673 1 371 565
Rapport över förändringar
i moderföretagets egna kapital
72
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Moderbolagets kassaflödesanalys
TSEK Not 2022 2021
Rörelseresultat 15 -13 879 –24 292
Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster 780 717
Erhållen ränta - 370
Erlagd ränta -4 000 –12
Betald inkomstskatt - –
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital -17 099 –23 218
Förändringar i rörelsekapital
Ökning (–)/Minskning(+) av rörelsefordringar -13 511 –9 167
Ökning (+)/Minskning (–) av rörelseskulder -667 4 479
Kassaflöde från den löpande verksamheten -31 277 –27 906
Investeringsverksamheten
Lån till dotterföretag – Nya -170 169 –126 899
Lån till dotterföretag – Amorteringar -206 475 –
Finansiering MixComm -33 503 –18 992
Betalda förvärvskostnader - –7 009
Investeringar i finansiella instrument 125 492 –133 772
Kassaflöde från investeringsverksamheten -284 655 –286 672
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 50 000
Nyemission - 401 650
Erlagda emissionskostnader -784 –12 269
Återköp av egna aktier - –1 716
Försäljning av/optionslösen med egna aktier 1 181 1 111
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 50 397 388 776
Årets kassaflöde -265 535 74 198
Likvida medel vid årets början 290 056 215 858
Likvida medel vid årets slut 24 521 290 056
FINANSIELLA RAPPORTER
73
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
Moderföretagets noter
NOTER
Not 1
Redovisningsprinciper
Årsredovisningen för moderbolaget Sivers Semiconductors AB har upprättats
i enlighet med Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings
rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Enligt RFR 2
ska moderbolaget tillämpa alla International Financial Reporting Standards,
antagna av EU, så långt det är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen.
De finansiella rapporterna har upprättats baserat på anskaffningsvärde,
förutom vissa finansiella instrument som värderats till verkligt värde via
resultaträkningen i slutet av varje rapporteringsperiod.
Moderbolagets redovisningsprinciper överensstämmer med koncernens
(som beskrivs i not 2 till koncernens årsredovisning), förutom de områden
som anges nedan.
Andelar i koncernföretag
Andelar i koncernföretag redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för
eventuella nedskrivningar.
Intäkter
Moderbolagets intäkter består av förvaltningsavgifter från dotterbolag. Dessa
redovisas över tid, i takt med att tjänsterna utförs. Intäkterna beräknas och
allokeras ut till dotterbolagen utifrån den andel av tjänsterna de nyttjar.
Finansiella instrument
Moderbolaget har långfristig koncernintern utlåning. Modellen för att
beräkna reserveringar för förväntade kreditförluster utgår från sannolikhet
för fallissemang utifrån koncernbolagens kreditrating, förväntad förlust vid
fallissemang och exponering vid fallissemang.
Modellen beräknar en 12-månaders förväntad kreditförlust på fordringarna.
Vid en väsentlig ökning i kreditrisken beräknas en reservering baserad på
tillgångens livstid. Bolaget har valt att applicera undantaget för låg kreditrisk
där låg kreditrisk approximeras med en intern rating som anses motsvara
investeringsgrad.
Not 2
Intäkter
Uppgift om inköp och försäljning inom samma koncern
TSEK 2022 2021
Försäljning 11 658 9 101
Inköp – –
Förutbetalda intäkter för statliga bidrag uppkommer när koncernen fått
bidrag inbetalt, men ännu inte har haft de kostnader som bidragen är
avsedda att täcka.
Not 3
Ersättning till revisorer
TSEK 2022 2021
Deloitte AB
Revisionsuppdrag 660 439
Revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdrag - 99
Skatterådgivning - –
Övriga tjänster 13 –
Totalt 673 538
Not 4
Personalkostnader
TSEK 2022 2021
Löner och andra ersättningar 10 033 11 972
Sociala avgifter 995 799
Pensionskostnader 1 918 2 673
Totalt 12 946 15 444
Not 5
Inkomstskatt
TSEK 2022 2021
Aktuell skatt – –
Uppskjuten skatt – –
Totalt – –
TSEK 2022 2021
Redovisat resultat före skatt –34 933 –55 270
Skatt beräknad enligt
svensk skattesats 20,6 % (20,6) 7 196 11 386
Skatteeffekt av ej avdragsgilla
kostnader/ej skattepliktiga intäkter -7 332 –9 308
Skatteeffekt från inbäddade derivat -34 –
Förändring av ej redovisade
uppskjutna skattefordringar 170 –2 078
Årets redovisade skattekostnad - –
74
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 6
Andelar i koncernföretag
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärden per 1 januari 548 349 425 082
Förvärv av dotterbolag 795 257 -
Lämnade aktieägartillskott 100 196 50 000
Konvertering lån till aktier i db - 73 181
Finansiering db - 86
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 1 443 802 548 349
Nedskrivningar
Ingående ackumulerade
nedskrivningar per 1 januari –248 243 –198 243
Årets nedskrivningar –100 196 –50 000
Utgående ackumulerade
nedskrivningar
–348 439 –248 243
Redovisat värde 1 095 363 300 106
Företagets namn Org.nr Säte andel
1)
Kapitalandel Antal andelar
Sivers
Photonics Ltd SC211759 Glasgow 100% 51 919 160
Siver Wireless AB 556063-7331 Kista 100% 7 120 659
Trebax AB 556661-8400 Göteborg 100% 1 000
Sivers
Semiconductors
Corporation Delaware 100% 10 000
Sivers
Semiconductors Inc Chatham 100% 21 217 821
1) Kapitalandel överensstämmer med röstandel.
Redovisat värde
Företagets namn 2022-12-31 2021-12-31
Sivers Photonics Ltd 269 334 269 334
Sivers Wireless AB 30 686 30 686
Trebax AB - -
Sivers Semiconductors Corp 86 86
Sivers Semiconductors Inc 795 257 -
Redovisat värde 1 095 363 300 106
Långfristiga förutbetalda kostnader
2022-12-31 2021-12-31
Förvärvskostnader MixComm - 41 558
Totalt - 41 558
Långfristiga förutbetalda kostnader avser förvärvskostnader relaterade till
MixComm Inc, som förvärvades under 2022. I samband med att förvärvet
avslutades under 2022 så omklassificerades beloppet till aktier i dotterbolag.
Not 7
Fordringar hos koncernföretag
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärden per 1 januari 224 797 193 579
Tillkommande fordringar 191 077 154 637
Förlustreserveringar -13 749 –152
Reglerade fordringar -100 196 –123 267
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 301 929 224 797
Nedskrivningar
Ingående ackumulerade
nedskrivningar per 1 januari - –
Årets nedskrivningar - –
Utgående ackumulerade
nedskrivningar
- –
Redovisat värde 301 929 224 797
Redovisat värde långfristiga fordringar
hos koncernföretag 301 546 213 008
Redovisat värde kortfristiga fordringar
hos koncernföretag 383 11 789
Totalt 301 929 224 797
Av tillkommande fordringar avser 170 169 tSEK (126 899) lån som har
betalats ut till dotterbolagen. Resterande avser kapitaliserad ränta, fordran
avseende förvaltningsavgifter och fordran avseende personaloptioner som
inte reglerats. Koncernfordringarna har under året reglerats med 100 196
tSEK (123 267) varav 0 tSEK (0) avser återbetalningar från dotterbolag och
resterande aktieägartillskott som reglerats genom kvittning av koncern
-
fordran om 100 196 tSEK (50 000) samt ett lån som efterskänkts till Photonics
om 0 tSEK (73 267).
Moderbolaget lånar löpande ut pengar till sina dotterbolag eftersom dessa
är i en tillväxtfas och ännu inte kan täcka sina likviditetsbehov genom enbart
intäkter. Koncernen har upprättat en nedskrivningsprövning med kassaflö
-
desprognoser (se not 11 till koncernens årsredovisning) och bedömer utifrån
detta att det kommer finnas god återbetalningsförmåga.
Förlustreserv hänförlig till fordringar hos koncernföretag
Modellen för att beräkna reserveringar för förväntade kreditförluster utgår
från sannolikhet för fallissemang utifrån koncernbolagens kreditrating,
förväntad förlust vid fallissemang och exponering vid fallissemang. Modellen
beräknar en 12-månaders förväntad kreditförlust på fordringarna. Det har
inte varit någon signifikant ökning av kreditrisken med motparterna under
året.
Följande tabell visar förändringen i förlustreserven för fordringar hos
koncernföretag:
TSEK 2022 2021
Ingående förlustreserv per 1 januari 3 769 3 617
Nettoökning av förlustreserv hänförlig till
nya fordringar hos koncernföretag som
redovisats under innevarande år 13 749 152
Totalt redovisad förlustreserv
per 31 december 17 518 3 769
NOTER
75
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
Not 8
Övriga fordringar
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Momsfordran 997 245
Behållning på skattekonto - 139
Övrigt 153 -
Totalt 1 150 384
Not 13
Övriga skulder
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Källskatt och avgifter 1 432 773
Derivatdel av inbäddat derivat i konver
-
tibelskuld 5 724 -
Övrigt 763 -
Totalt 7 919 773
Not 14
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Semesterlöneskuld och sociala avgifter 1 624 1 728
Övriga personalrelaterade kostnader 802 2914
Upplupna konsultkostnader - 140
Upplupna redovisnings- och revisions
-
arvoden 693 135
Upplupna förvärvskostnader 3 131 34 549
Totalt 6 250 39 466
Not 12
Avsättningar
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Sociala avgifter för personaloptioner 406 2 627
406 2 627
Kortfristiga – –
Långfristiga 406 2 627
406 2 627
TSEK
Sociala avgifter
personaloptioner Totalt
Per 1 januari 2021 6 542 6 542
Tillkommande avsättning –2 213 –2 213
Utnyttjat under året –1 702 –1 702
Omklassificering – –
Per 31 december 2021 2 627 2 627
Per 1 januari 2022 2 627 2 627
Upplösning under året 2 429 2 429
Utnyttjat under året -198 -198
Omklassificering - -
Per 31 december 2022 406 406
Not 9
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Förutbetald försäkring 558 152
Övriga förutbetalda kostnader 540 668
Totalt 1 098 820
Not 10
Kassa och bank
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Bankmedel 24 521 290 056
Redovisat värde 24 521 290 056
Not 11
Aktiekapital
Aktiekapitalet består av följande antal aktier respektive kvotvärde:
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Antal aktier 213 937 161 174 766 924
Kvotvärde, kr 0,50 0,5
Redovisat värde 106 968 581 87 383 462
Per den 31 december 2022 hade bolaget 212 837 161 utestående
stamaktier och 1 100 000 C-aktier. Stamaktierna har rösträtt 1,0 och C-aktier
har rösträtt 0,1.
NOTER
76
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 15
Noter till rapport över kassaflöden
Likvida medel
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Kassa och bank 24 521 290 056
Totalt 24 521 290 056
Kassa och bank består av kassa och kortfristiga banktillgodohavanden med
en löptid på tre månader eller mindre. Det redovisade värdet av dessa
tillgångar är ungefär lika med dess verkliga värde. Likvida medel vid rapport
-
periodens slut som framgår av kassaflödet kan stämmas av med posterna i
rapporten över finansiell ställning som visas ovan.
TSEK
1 januari
2022
Kassaflöde
från finansiering
Transaktioner som inte medför betalningar
Konvertering av
skuld till aktier
31 december
2022
Valutakurs-
förändringar
Kapitaliserad
ränta
Konvertibla skuldebrev - 50 000 - 1 515 - 51 515
Totala skulder från
finansieringsverksamheten - 50 000 - 1 515 - 51 515
NOTER
Not 16
Finansiella instrument
Nedan presenteras moderbolagets finansiella instrument. För en beskrivning av finansiella risker – se not 31 i koncernens årsredovisning.
2022-12-31
TSEK
Verkligt
värde Nivå
Upplupet
anskaffnings-
värde Summa
Finansiella tillgångar
Kassa och bank (not 10) – 24 521 24 521
Koncernfordringar
(not 7) - 301 929 301 929
Obligationer 8 519 1 - 8 519
Finansiella skulder
Konvertibelskuld - 44 493 44 493
Leverantörsskulder - 2 506 2 506
Övriga skulder
1)
5 724 2 2 195 7 919
2021-12-31
TSEK
Verkligt
värde Nivå
Upplupet
anskaffnings-
värde Summa
Finansiella tillgångar
Kassa och bank (not 10) – 290 056 290 056
Koncernfordringar
(not 7)
Obligationer 133 127 1 – 133 127
Fordran MixComm 18 992 – – 18 992
Finansiella skulder
Leverantörsskulder – 2 506 2 506
Övriga skulder
1)
– 34 824 34 824
1) Övriga skulder ovan innefattar övriga skulder i balansräkningen som utgör
finansiella instrument värderade till upplupet anskaffningsvärde i not 13 och 14.
Förändring i skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Tabellen nedan visar förändringarna i bolagets skulder hänförliga till
finansieringsverksamheten, vilket inkluderar både förändringar hänförliga
till kassaflöden och förändringar som inte påverkar kassaflöden. Skulder
hänförliga till finansieringsverksamheten är skulder för vilka kassaflödena har
klassificerats, eller för vilka framtida kassaflöden kommer att klassificeras,
som kassaflöden från finansieringsverksamheten i rapporten över kassa
-
flöden.
Under räkenskapsåret 2021 har det inte funnits några skulder hänförliga till
finansieringsverksamheten i moderbolaget.
Verkligt värde
För samtliga finansiella tillgångar och skulder ovan som redovisas till
upplupet anskaffningsvärde utgör redovisat värdet en approximation av
verkligt värde.
Koncernen har under 2021 placerat överskottslikviditet i obligationer med
löptid under ett år. Dessa handlas på aktiva marknader och bedöms kunna
säljas av snabbt om likviditetsbehov skulle uppstå.
Under fjärde kvartalet 2021 betalade moderbolaget, i enlighet med
förvärvsavtalet för MixComm (se vidare information om förvärvet i not
32 till koncernen), interimsfinansieringar till MixComm i två steg. Dessa
transaktioner redovisades som en finansiell tillgång till verkligt värde via
resultaträkningen per balansdagen 31 december 2021, men konverte
-
rades till aktier i MixComm i samband med slutförandet av förvärvet som
skedde under 2022. Verkligt värde för denna tillgång har approximerats till
anskaffningsvärde, eftersom det inte bedömts ha skett några förändringar på
marknaden som rimligtvis kan ha en väsentlig effekt på verkligt värde, under
den korta löptid på ca 0–1 månad som koncernen innehaft fordringarna.
Under fjärde kvartalet 2022 så har koncernen upptagit en lånefacilitet om
totalt 100 MSEK, varav 50 MSEK utnyttjades under 2022. Lånet inkluderar en
möjlighet till konvertering av utnyttjad del. Denna konverteringsmöjlighet har
värderats separat till verkligt värde.
77
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
Not 17
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
TSEK 2022-12-31 2021-12-31
Eventualförpliktelser
Borgensåtagande till förmån för dotterfö
-
retag 11 000 20 336
Totalt 11 000 20 336
Borgensåtaganden till förmån för dotterföretag avser borgens förbindel ser
som moderbolaget ingått för sina dotterföretag. Åtagandena gäller
återstående betalningar i fall dotterföretagen inte kan betala.
Not 18
Transaktioner med närstående
Transaktioner mellan moderföretaget och dess dotterföretag, vilka är
närstående till moderföretaget avser förvaltningsavgifter som faktureras till
dotterbolagen, koncerninterna lån och räntor på de koncern- interna lånen.
Koncernintern försäljning återfinns i not 2 och koncerninterna lån i not 7.
Koncerninterna ränteintäkter under räkenskapsåret uppgick till 7 647 tSEK
(4 975).
Ersättningen till företagsledningen, som är koncernens viktigaste nyckel-
personer i ledande ställning samt ersättning till styrelsen, presenteras i not 6
till koncernens årsredovisning.
Not 19
Händelser efter rapportperioden
Händelser efter rapportperioden presenteras i not 32 till koncernens
årsredovisning.
Not 20
Förslag till resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
SEK 2022
Överkursfond 1 704 261
Balanserade vinstmedel -404 740
Årets resultat –34 933
Totalt 1 264 588
Styrelsen föreslår att i ny räkning balanseras 1 264 588
78
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfär-
dande av styrelsen den 25 april 2023. Koncernens resultaträkning och
balansräkning samt moderföretagets resultaträkning och balansräkning
blir föremål för fastställelse på årsstämman den 25 maj 2023.
Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att årsredovis-
ningen har upprättats enligt Årsredovisningslagen samt RFR 2 Redo-
visning för juridiska personer och ger en rättvisande bild av företaget
ställning och resultat och att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande
översikt över utvecklingen av företagets verksamhet,
ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som företaget står inför. Styrelsen och verkställande direk-
tören intygar härmed att koncernredovisningen har upprättats enligt
International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av
EU, och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat och
att förvaltningsberättelsen för koncernen ger en rättvisande översikt
över utvecklingen av koncernens verksamhet, ställning och resultat
samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag
som ingår i koncernen står inför.
UNDERSKRIFTER
Kista 25 april 2023
Tomas Duffy Anders Storm
Styrelseordförande Verkställande direktör
Ingrid Engström Erik Fällström
Styrelseledamot Styrelseledamot
Lottie Saks
Styrelseledamot
Beth Topolovsky Todd Thomson
Styrelseledamot Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 25 april 2023 Deloitte AB
Zlatko Mehinagic
Auktoriserad revisor
79
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
REVISIONSBERÄTTELSE
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Sivers Semiconductors AB (publ) organisationsnummer 556383-9348
Rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för Sivers Semiconductors AB (publ) för räkenskapsåret 2022-01-01 -
2022-12-31 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 33-36.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 27-81 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild
av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2022 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finan
-
siella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS),
så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen
är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har
överlämnats till moderbolagets styrelse i enlighet med Revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och
god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs
närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses
i Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamål
-
senliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår
professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsre
-
dovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa
områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningsta
-
gande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Intäkter
Beskrivning av risk
Sivers Semiconductors redovisar intäkter från försäljning av hårdvaru-
produkter, utvecklingsprojekt och supportavtal. Bolagets intäkter är en
väsentligt post samt värderas baserat på avtalet med kund. Bolaget redovisar
en intäkt när kontrollen av en vara eller tjänst överförs till kund och kräver
bedömningar av bolaget.
Koncernens policy för intäktsredovisning tillsammans med väsentliga
uppskattningar och bedömningar finns beskrivna i not 2 och not 3. I not 4
och not 5 presenteras intäkter fördelade på rörelsesegmenten Wireless och
Photonics.
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade bland annat följande granskningsåtgärder:
• utvärdering av kontroller och processer som stödjer intäktsredovisningen,
• granskning av koncernens principer för redovisning av intäkter för att
verifiera efterlevnad av IFRS,
• för ett urval av enskilda intäktstransaktioner verifierat att intäkter
redovisats i den period då bolaget fullgör sina åtaganden, samt
• för ett urval av tjänsteuppdrag verifierat att dessa har redovisats korrekt i
takt med att tjänsterna utförs i enlighet med färdigställandet.
Immateriella tillgångar
Beskrivning av risk
Sivers Semiconductors har betydande utgifter för övriga immateriella
tillgångar vilket innefattar utgifter för forskning och utveckling. När specifika
kriterier är uppfyllda aktiveras dessa utgifter som immateriella tillgångar i
balansräkning. Det finns risk att utgifter som inte är direkt hänförbara till
tillgången, eller som inte är aktiverbara enligt gällande regelverk, redovisas
som tillgång samt att det finns risk att dessa tillgångar inte skapar ekonomisk
nytta för bolaget över dela den period som ledningen bedömt att tillgången
skall skrivas av.
Koncernens policy för immateriella tillgångar tillsammans med väsentliga
uppskattningar och bedömningar finns beskrivna i not 2 och not 3. I not 11
presenteras immateriella tillgångar.
Våra granskningsåtgärder
I vår revision har vi genomfört granskningsåtgärder vilket bland annat
inneburit att vi:
• Skapat oss en förståelse för bolagets process för aktivering,
avskrivningstakt och värdering av immateriella tillgångar samt granskat
de väsentliga kontroller bolaget har för att minimera risken för fel i den
finansiella rapporteringen.
• Utvärderat om det skett förändringar i bolagets tillämpning av redovis
-
ningsprinciper och/eller bedömningar avseende immateriella tillgångar.
• Genom granskning av ett urval av transaktioner säkerställt:
– att utgifter för utveckling korrekt redovisats i balansräkningen och
– att avskrivningar påbörjats vid den tidpunkt då tillgången tas i bruk, samt
– att utgifter för utlägg samt utgifter för egen tid som är kopplade till
utvecklingsprojekt kan redovisas i balansräkningen enligt gällande
regelverk.
• Granskat att bolagets rutiner för att utvärdera nedskrivningsbehov av
aktiverade utvecklingsutgifter är upprättade enligt gällande regelverk
och att bolaget använt rimliga antaganden samt lämnat ändamålsenliga
upplysningar i årsredovisningen.
Goodwill
Beskrivning av risk
Som ett resultat av historiska förvärv av Sivers Photonics har Sivers
Semiconductors betydande belopp av goodwill. På årsbasis prövar företags
-
ledningen det redovisade värdet av motsvarande kassagenererande enheter.
Dessa nedskrivningsbedömningar är komplexa och kräver företagsled
-
ningens uppskattningar och bedömningar för att fastställa koncernens
kassagenererande enheter samt deras framtida tillväxt, vinstmarginaler,
investeringsnivåer och diskonteringsräntor.
Koncernens policy för goodwill tillsammans med väsentliga uppskattningar
och bedömningar finns beskrivna i not 2 och not 3. I not 11 presenteras
goodwill.
80
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade bland annat följande granskningsåtgärder:
• utvärdering av Sivers Semiconductors principer och rutiner för att
upprätta nedskrivningsprövningar för efterlevnad av IFRS,
• utvärdering av viktiga antaganden gjorda av företagsledningen vid
nedskrivningsprövning av kassagenererande enheter och utvärdering
av känsligheten i dessa viktiga antaganden, samt
• granskning av de modeller som använts för att nuvärdesberäkna
framtida kassaflöden för aritmetisk riktighet.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-26 och 82-85. Det är
styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande
avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan
och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar
vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information,
drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felak
-
tighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det
avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en
rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredo
-
visningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är
nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som
inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent
-
ligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och
koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksam
-
heten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att
likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredo-
visningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag,
och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision
som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernre
-
dovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns
på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisorns
-
ansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning
för Sivers Semiconductors AB (publ) för räkenskapsåret 2022-01-01 -
2022-12-31 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller
förlust.
Vi till styrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamål
-
senliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland
annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings
-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma
bolagets ekonomiska situation och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkstäl
-
lande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens
riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är
nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med
lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande
om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad
av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande
direktören i något väsentligt avseende:
• företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
• på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av
säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyl
-
dighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns
på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisorns
-
ansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
REVISIONSBERÄTTELSE
81
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har
upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4
a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Sivers Semiconductors
AB (publ) för räkenskapsåret 2022-01-01 - 2022-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt
väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till Sivers Semiconductors AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll
som styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för
att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som
uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktig
-
heter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Management
1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett system
för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar
och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att
Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering av årsredovisning och koncernredovisning. Revisorn väljer
vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för
väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig
-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som
är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att
göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen
omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rap
-
porten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att
Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens
resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter
i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av
Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna
33-36 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av
bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi
anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap.
6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra
stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovis
-
ningens övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Deloitte AB, utsågs till Sivers Semiconductors AB (publ) revisor av bolags
-
stämman 2022-05-19 och har varit bolagets revisor sedan 2015-05-07.
REVISIONSBERÄTTELSE
Stockholm den 25 april 2023
Deloitte AB
Zlatko Mehinagic
Auktoriserad revisor
82
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
ALTERNATIVA NYCKELTAL
Alternativa nyckeltal (APM)
Alternativa nyckeltal används för att beskriva verksamhetens utveck- ling
och för att öka jämförbarheten mellan perioder. Dessa är inte definierade
utifrån IFRS regelverk, men de överensstämmer med hur koncernledning och
styrelse mäter bolagets finansiella utveckling och kan således ses som ett
komplement till den finansiella information som presenteras enligt IFRS.
Koncernen
(TSEK) 2022-01-01–2022-12-31 2021-01-01–2021-12-31
Lönsamhet och räntabilitet
Nettoomsättningstillväxt (%) 46% -6%
Nettoomsättningstillväxt, valutajusterad (%) 30% 0%
EBITDA (TSEK) -73 693 -107 185
EBITDA justerad (TSEK) -75 277 -64 935
EBIT (TSEK) -185 096 -140 941
Kapitalstruktur
Eget kapital (TSEK) 1 240 079 798 903
Balansomslutning (TSEK) 1 571 100 951 379
Sysselsatt kapital (TSEK) 1 331 700 849 139
Räntebärande nettoskuld (TSEK) 38 723 -253 881
Kapitalomsättningshastighet (ggr) 0,1 0,1
Soliditet (%) 78% 84%
Skuldsättningsgrad (%) 7% 6%
Kassaflöde och likviditet
Kassaflöde före investeringar (tSEK) -133 461 -82 967
Kassaflöde efter investeringar (tSEK) -299 454 -327 975
Likvida medel (TSEK) 47 174 304 117
Investeringar
Förvärv av materiella anläggningstillgångar (TSEK) -13 731 -38 948
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar (TSEK) -71 278 -56 447
Försäljning av materiella anläggningstillgångar (TSEK) – –
Investeringar i finansiella instrument - –152 619
Försäljning av finansiella instrument -
Lån till intressebolag - –122
Medarbetare
Medelantalet anställda 131 117
Omsättning per anställd (tSEK) 1 012 775
Antalet anställda 130 126
Data per aktie
Antal aktier
1)
213 954 244 174 766 924
Genomsnittligt antal aktier före utspädning
1)
208 371 393 160 676 238
Resultat per aktie före och efter utspädning -0,41
Eget kapital per aktie 5,80 –0,83
1) Antal aktier och genomsnittligt antal aktier har, i syfte att räkna ut eget kapital per aktie och resultat per aktie, justerats retroaktivt för att reflektera fondemissionselementen i nyemissioner under 2021.
83
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
ALTERNATIVA NYCKELTAL
Definitioner och motivering
till användning av alternativa nyckeltal
Lönsamhet och räntabilitet Definition Motivering
Intäktstillväxt (%) Förändring av intäkter i procent av föregående
periods intäkter
Måttet används för att följa utvecklingen av
koncernens verksamhet mellan olika perioder
Intäktstillväxt, valutajusterad % Intäkter vid oförändrade valutakurser jämfört med
samma period föregående år. För att beräkna
oförändrade valu- takurser utgår koncernen från
periodens snittkurser
Används för att följa intäktstillväxt för verksamheten
drivet av volym och prisändringar oberoende av
valutak- urseffekter
EBITDA Resultat före finansiella poster, skatt och av-
och nedskrivningar
Måttet är ett sätt att utvärdera resultatet utan att ta
hänsyn till finansiella beslut eller skatter
Justerad EBITDA EBITDA justerad för jämförelsestörande poster.
Jäm förelsestörande poster innefattar: Kostnader
relaterade till personaloptionsprogram (IFRS 2
kostnad & sociala avgifter), Förvärvsrelaterade
kostnader, Omstruktureringskostnader, Legala
kostnader vid större tvister, Omvärdering av villkorade
köpeskillingar
Syftet med att använda måttet är att visa prestationen
av den löpande verksamheten oberoende av avskriv-
ningar och utan jämförelsestörande poster
EBIT (Rörelseresultat) Resultat före finansiella poster och skatt Rörelseresultatet ger en samlad bild av den totala
resultatgenereringen i den operativa verksamheten
Kapitalstruktur
Eget kapital Eget kapital vid periodens slut Används för att beräkna soliditet
Balansomslutning Summan av tillgångar eller summan av skulder
och eget kapital
Används för beräkna att sysselsatt kapital och soliditet
Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke räntebärande
skulder inklusive latent skatt
Visar hur stor del av tillgångarna som är knuten till
verksamheten
Räntebärande nettoskuld Nettot av räntebärande avsättningar och skulder
minus likvida medel
Måttet visar koncernens totala skuldsättning
Kapitalomsättningshastighet (ggr) Periodens intäkter dividerat med genomsnittlig
balansomslutning
Mått på tillgångarnas effektivitet att generera intäkter
Soliditet (%) Eget kapital i procent av balansomslutningen Måttet visar hur stor andel av balansomslutningen
som utgörs av eget kapital och bidrar till att öka
förståelsen av koncernens kapitalstruktur
Skuldsättningsgrad (%) Räntebärande skulder dividerat med eget kapital Måttet beskriver finansiell risk, det vill säga hur stor
del av koncernens tillgångar som är finansierade med
lånade pengar
Kassaflöde och likviditet
Kassaflöde före investeringar Resultat efter finansiella poster plus poster som
inte påverkar kassaflöde minus förändring av rörelse-
kapital
Används för att följa upp huruvida bolaget kan
generera ett tillräckligt positivt kassaflöde för att
upprätthålla sin verksamhet samt generera överskott
för framtida investeringar
Kassaflöde efter investeringar Resultat efter finansiella poster plus poster som
inte påverkar kassaflödet minus förändring av rörelse-
kapital och investeringar
Används för att följa upp huruvida bolaget kan
generera ett tillräckligt positivt kassaflöde för att
upprätthålla och utvidga sin verksamhet samt
generera överskott för framtida utdelningar
Likvida medel Banktillgodohavanden och kassa Används för att beräkna räntebärande nettoskuld
Medarbetare
Medelantalet anställda
1)
Medelantalet anställda under perioden
Omsättning per anställd
1)
Intäkter dividerat med medelantalet anställda
Antalet anställda
1)
Antalet anställda vid periodens slut
Data per aktie
Antal aktier
2)
Antal aktier vid periodens slut
Genomsnittligt antal aktier
2)
Genomsnittligt antal aktier vid periodens slut
Resultat per aktie (SEK) Periodens resultat dividerat med genomsnittligt
antal aktier
Nyckeltalet belyser ägarnas andel av resultatet
Eget kapital per aktie (SEK) Eget kapital dividerat med antal aktier vid
periodens slut
Måttet visar storleken på ägarnas investerade kapital
per aktie ur ett ägarperspektiv
1) Nyckeltalet är operationellt och anses inte vara alternativt nyckeltal enligt ESMAs riktlinjer
2) Icke-finansiellt mått
84
ÅRSREDOVISNING 2022 SIVERS SEMICONDUCTORS
Beräkning av alternativa nyckeltal
Koncernen
(TSEK) 2022-01-01–2022-12-31 2021-01-01–2021-12-31
Nettoomsättningstillväxt (%)
Nettoomsättning 132 607 90 652
Nettoomsättning motvarande period fg år 90 652 96 170
Nettoomsättningstillväxt % 46% –6%
Nettoomsättningstillväxt, valutajusterad %
Nettoomsättning 132 607 90 652
Valutajustering -14 723 5 423
Justerad nettoomsättning 117 884 96 075
Nettoomsättning motsvarande period fg år 90 652 96 170
Nettoomsättningstillväxt valutajusterad 30% 0%
EBITDA (TSEK)
Rörelseresultat -185 096 –140 941
Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar och immateriella tillgångar 111 403 33 756
EBITDA -73 693 –107 185
EBITDA justerad (TSEK)
EBITDA -73 693 -107 185
Kostnader relaterade till optionsprogram -5 300 -2 148
Förvärvsrelaterade kostnader 2 085 41 558
Omstruktureringskostnader 1 631 2 840
EBITDA justerad -75 277 -64 935
Sysselsatt kapital (TSEK)
Totala tillgångar 1 571 100 951 379
Uppskjuten skatteskuld -156 885 –84
Avsättningar -1 172 –7 161
Ej räntebärande del av övriga långfristiga skulder -3 197 –3 679
Leverantörsskulder -39 262 –21 830
Ej räntebärande del av övriga skulder -6 851 –3 538
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter -32 033 –65 947
Sysselsatt kapital 1 331 700 849 139
Räntebärande nettoskuld
Räntebärande långfristiga skulder (leasing och övriga) 28 801 38 050
Räntebärande kortfristiga skulder (banklån, leasing och övriga) 57 096 12 186
Likvida medel -47 174 –304 117
Räntebärande nettoskuld 38 723 –253 881
Kapitalomsättningshastighet, ggr
Nettoomsättning 132 607 90 652
Genomsnittlig balansomslutning 1 261 239 799 282
Balansomslutning vid periodens början 951 379 647 186
Balansomslutning vid periodens slut 1 571 100 951 379
Kapitalomsättningshastighet, ggr 0,1 0,1
Soliditet (%)
Eget kapital (TSEK) 1 240 079 798 903
Balansomslutning (TSEK) 1 571 100 951 379
Soliditet, % 79% 84%
Skuldsättningsgrad (%)
Räntebärande skulder 85 897 50 236
Eget kapital 1 240 079 798 903
Skuldsättningsgrad % 7% 6%
Eget kapital per aktie (SEK)
Eget kapital, TSEK 1 240 079 798 903
Antal aktier vid periodens utgång
1)
213 954 244 174 766 924
Eget kapital per aktie 5,80 4,57
ALTERNATIVA NYCKELTAL
85
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2022
ÅRSSTÄMMA
Årsstämma 2023
Årsstämman i Sivers Semiconductors AB äger rum
torsdagen den 25 maj 2023.
Deltagande
Aktieägare som önskar delta i stämman ska:
• Dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB
införda aktieboken tisdagen den 16 maj 2023
• Dels senast fredagen den 19 maj 2023 anmäla
sig.
Anmälan
Anmälan sker per post på adress Setterwalls Advo-
katbyrå AB, att: Anna Barnekow, Box 1050, 101
39 Stockholm eller per e-mail anna.barnekow@
setterwalls.se. Vid anmälan bör uppges namn, per-
sonnummer/organisationsnummer, telefonnum-
mer dagtid, antal innehavda aktier och eventuella
biträden. Om aktieägare deltar genom ombud ska
en skriftlig och daterad fullmakt undertecknad av
aktieägaren bifogas anmälan. Fullmaktsformulär
finns tillgängligt på Bolagets webbplats www.sivers-
semiconductors.com. Om aktieägaren är en juridisk
person ska registreringsbevis eller annan behörig-
hetshandling bifogas anmälan.
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade
måste, utöver anmälan om deltagande i stämman,
tillfälligt föras in i aktieboken i eget namn (så kallad
rösträttsregistrering) för att få delta i stämman.
Förslag till utdelning
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas.